Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2015., 20:25   #2701
Quote:
Anna Luiza kaže: Pogledaj post
Znaš kaj Guud prozivam te baš iz istog razloga - mjesecima visiš na raznim emigrantskim/dijaspora threads i prodaješ svoju pamet, a ni makac iz Hrvatistana. Ali pišem za sve u tvom mind frameu.
Ja nisam tema, ali kad te baš zanima, bio, probao, ali mi se ne isplati ostati za plaću koju mi nude. U Hr ne živim s cimerima, ne vozim se javnim prijevozom na posao itd.. ali bi čak i išao s konja na magarca jer mi ne smetaju ni cimeri ni javni prijevoz da financijski rezultat svega toga nije lošiji. Od poznanika i prijatelja koji su otišli i s kojima sam u kontaktu dobro je samo onima koji su i u Hr imali dobro plaćene poslove i nisu otišli na slijepo. Od ovih koji su otišli na slijepo njih 80% se vratilo, preostalih 20% radi mukotrpno za plaću koja nije dovoljna da plate najam jednosobnog stana. Žive pasji život, gori od najgoreg što su mogli zamislit i gori od onog što sam ja zamišljao, a zamišljao sam grozote.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 20:53   #2702
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ja nisam tema, ali kad te baš zanima, bio, probao, ali mi se ne isplati ostati za plaću koju mi nude. U Hr ne živim s cimerima, ne vozim se javnim prijevozom na posao itd.. ali bi čak i išao s konja na magarca jer mi ne smetaju ni cimeri ni javni prijevoz da financijski rezultat svega toga nije lošiji. Od poznanika i prijatelja koji su otišli i s kojima sam u kontaktu dobro je samo onima koji su i u Hr imali dobro plaćene poslove i nisu otišli na slijepo. Od ovih koji su otišli na slijepo njih 80% se vratilo, preostalih 20% radi mukotrpno za plaću koja nije dovoljna da plate najam jednosobnog stana. Žive pasji život, gori od najgoreg što su mogli zamislit i gori od onog što sam ja zamišljao, a zamišljao sam grozote.

Lik je cak proveo i sveobuhvatno statisticko istrazivanje na cjeloukupnom uzorku


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 21:00   #2703
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ja nisam tema, ali kad te baš zanima, bio, probao, ali mi se ne isplati ostati za plaću koju mi nude. U Hr ne živim s cimerima, ne vozim se javnim prijevozom na posao itd.. ali bi čak i išao s konja na magarca jer mi ne smetaju ni cimeri ni javni prijevoz da financijski rezultat svega toga nije lošiji. Od poznanika i prijatelja koji su otišli i s kojima sam u kontaktu dobro je samo onima koji su i u Hr imali dobro plaćene poslove i nisu otišli na slijepo. Od ovih koji su otišli na slijepo njih 80% se vratilo, preostalih 20% radi mukotrpno za plaću koja nije dovoljna da plate najam jednosobnog stana. Žive pasji život, gori od najgoreg što su mogli zamislit i gori od onog što sam ja zamišljao, a zamišljao sam grozote.
Bs...

Nego da negnojim temu vise nego sta vec je, imam jednu informaciju iz prve ruke koja ce nekome mozda pomoci.

Za sve koji su u Dublinu i muce muku sa dobijanjem PPS broja potreban vam je nekakav razlog za vadenje istog.
Ja i zena smo ga danas dobili zato sta smo ispunili prijavu za zamjenu Hrvatske vozacke u Irsku,kada nas je pitao zasto to zelimo rekli smo da su nam u osiguranju za aute rekli da ce nam osiguranje biti manje ako imamo irske vozacke.

Tu je link za formular.
https://www.ndls.ie/images/Documents...e_app_form.pdf

Lp iz Dublina.
tehnomax is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 06:02   #2704
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ja jesam u Hrvatskoj i lošije mi je (financijski) nego kad sam bio vani. plaća mi je pala s 50-ak tisuća kuna na cca. 15. Ali kad sam bio vani za isti posao koji sam i ja radio oni koji su imali UK putovnicu su bili plaćeni i po 2-3 puta više. Čak je bilo normalno da netko hijerarhijski par stepenica ispod ima veću plaću od šefa jer je...Britanac.
Toliko o bijelom svijetu gdje se pedigre ne gleda.

Upravo me neki irski headhunter nagovara da za 55 tisoč ojrov dođem radit u Dublin.
A zakaj si pristao da budes placen 2-3 puta manje?

Ja sumnjam da je Kanada nesto puno drugacija od UK ili Irske. Englezi iliti zapadnjaci izbjegavaju konflikte, boje se argumenata, a protiv zakona ne smiju. I srecom ovdje nije samo mrtvo slovo na papiru, vjerujem ni u UK ili Irskoj.

Ja mislim da su te placali 2-3 puta manje samo zbog tvog sklopa u glavi, a ne zato sto oni misle da je neki britanac vise vrijedan.

Nama su gastarbajteri i dijasporasi kroz generacije napunili glavu Njemackom, Svicarskom, Svedskom, Norveskom i ostalim zapadnim razvijenim zemljama kao da su to neki vanzemaljci, a ne samo razvijene zemlje sa propisima i zakonima koji se zapravo postuju(vecinom).

I upravo to je problem, od pocetka imamo jako visoko misljenje o njima i kao ljudima i kao zemljama i od pocetka se postavljamo nisko i kao nekakvi robovi, a razlike izmedju nas zapravo nema, svi smo ionako ljudi. Cak ni oni na to ne gledaju onako kako neki misle(i kako sam ja mislio). Oni zapravo samo koriste ono sto im je ponudjeno, a ja mislim da si im se ti ponudio za tu cijenu i jbg.

Kad se vratim 4 godine u nazad i sjetim se kako sam ja bio bojazljiv i sramezljiv, sutio sam i radio dok nisam sve to proucio i naucio, danas me samo gledaju kao covjeka sa akcentom. Glave su im ionako vecinom suplje, da i misle nesto sumnjam da ostane dugotrajno.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 08:10   #2705
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
A zakaj si pristao da budes placen 2-3 puta manje?

Mislim da je odgovor na to pitanje i glavni razlog nostalgicne UK opsesivnosti naseg "beraca jabuka" i teoreticara Hrvatske najbogatije zemlje na svijetu. Postanje po forumima mu je zadnje mjesto na kojem suptilno moze podilaziti svojoj ogorcenosti zbog zivotne greske u HR koracima pa su tako svi oni koji hrabro bjeze iz HR sa snaznom vizijom buducnosti postali njegovi iskonski krivci


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 08:29   #2706
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Mislim da je odgovor na to pitanje i glavni razlog nostalgicne UK opsesivnosti naseg "beraca jabuka" i teoreticara Hrvatske najbogatije zemlje na svijetu. Postanje po forumima mu je zadnje mjesto na kojem suptilno moze podilaziti svojoj ogorcenosti zbog zivotne greske u HR koracima pa su tako svi oni koji hrabro bjeze iz HR sa snaznom vizijom buducnosti postali njegovi iskonski krivci


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zelis reci da ima nesto sumnjivo oko anonimnih forumasa koji nenametljivo pricaju kako su zaradivali +50kn?
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 08:38   #2707
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
A zakaj si pristao da budes placen 2-3 puta manje?
Zato jer je u tom dijelu svijeta (ME) tako sustav uređen:

1. bogovi Ameri + UK
3. ostatak Commonwealtha, Njemačka, Italija, Francuska,...
5. Hrvatska, Srbija, Bugarska, Rumunjska...
...
Indija, Pakistan, Jemen,...

Quote:
Ja mislim da su te placali 2-3 puta manje samo zbog tvog sklopa u glavi, a ne zato sto oni misle da je neki britanac vise vrijedan.

... Oni zapravo samo koriste ono sto im je ponudjeno, a ja mislim da si im se ti ponudio za tu cijenu i jbg.
Ja sam se ponudio za onu cijenu koja mi je odgovarala, nije me smetalo što sam u apsolutnoj monarhiji i teokraciji dok god mi je život bio onakav kakav sam htio da bude.

No, da se vratim na temu Irske, EirGrid mi sada nudi 55000+10% performance bonus, a ja i dalje ne vidim kad pobrojim troškove kako mi je bolje biti tamo za te novce nego za 15 tisuća netto u svom stanu u Zagrebu. Prije par dana sam stavio tu da firma čijeg vlasnika poznajem, rođenog Irca, traži projektanta VN i SN trafostanica, 3600 netto (bio je oglas na posao.hr) izrazio je plaću u mjesečnom nettu da bude jasnije Hrvatima i nije našao nikog. Irska se, ako imaš normalan posao ne isplati zbog ogromnih renti.
One size does not fit all.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 09:21   #2708
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

No, da se vratim na temu Irske, EirGrid mi sada nudi 55000+10% performance bonus, a ja i dalje ne vidim kad pobrojim troškove kako mi je bolje biti tamo za te novce nego za 15 tisuća netto u svom stanu u Zagrebu. Prije par dana sam stavio tu da firma čijeg vlasnika poznajem, rođenog Irca, traži projektanta VN i SN trafostanica, 3600 netto (bio je oglas na posao.hr) izrazio je plaću u mjesečnom nettu da bude jasnije Hrvatima i nije našao nikog. Irska se, ako imaš normalan posao ne isplati zbog ogromnih renti.
One size does not fit all.
55 kE godisnje je za covjeka s tvojim iskustvom (koliko sam procitao na forumu) u Irskoj cisto podcjenjivanje. Pogotovo u Dublinu gdje bih osobno trazio barem 20% vecu placu za isti posao nego u ostatku Irske, ne samo zbog rente i nesto visih troskova zivota. Dublin je veliki (1.2M) grad sa jako slabo uredjenom infrastrukturom, ocajno prometno povezan, konstantno zakrcen i bezobrazno skup. Razlika Dublin prema ostatku Irske je puno veca od razlike Zagreb prema ostatku Hrvatske.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 09:41   #2709
Da nije nešto za njega,ali...
Ako gledaš da ovdje ima 2k neto , a tamo 3.6 k neto,
onda to vjerovatno znaci da tamo više ide i za pension i sl.
Nije valjda obrnuto ili...
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 10:22   #2710
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da nije nešto za njega,ali...
Ako gledaš da ovdje ima 2k neto , a tamo 3.6 k neto,
onda to vjerovatno znaci da tamo više ide i za pension i sl.
Nije valjda obrnuto ili...
Ako u Hr imas rijeseno stambeno pitanje onda ti razlika od 1.5kE mjesecno i nije nesto jer ces dobar dio toga trosit na rentu.
Pension je u potpunosti drugacije rijesen u Irskoj, da sad ne ulazim u detalje. Ja na svoju Hrvatsku penziju niti ne racunam, uostalom valjda nitko normalan ne racuna da ce dobit nazad lovu koju je uplacivao u prvi ili drugi stup.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 11:10   #2711
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Ako u Hr imas rijeseno stambeno pitanje onda ti razlika od 1.5kE mjesecno i nije nesto jer ces dobar dio toga trosit na rentu.
Renta bi upravo ispala nekakvih 1200-1500 eura u normalnom kvartu bez da putujem 40 minuta do posla (u Zagrebu mi treba 7-8). Ako nakon rente pogledaš "disposable income" od 2k eura, u Zagrebu je on puno veći nego u Dublinu.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 12:00   #2712
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Ako u Hr imas rijeseno stambeno pitanje onda ti razlika od 1.5kE mjesecno i nije nesto jer ces dobar dio toga trosit na rentu.
Pension je u potpunosti drugacije rijesen u Irskoj, da sad ne ulazim u detalje. Ja na svoju Hrvatsku penziju niti ne racunam, uostalom valjda nitko normalan ne racuna da ce dobit nazad lovu koju je uplacivao u prvi ili drugi stup.
Čak i da nema riješeno stambeno pitanje u ZG može rentat fin stan za 500 eur mjesečno, znači ostane mu cca. 11200kn nakon što plati rent.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 15:59   #2713
Moj kolega je imao oko 3000 funti netto u Londonu i vratio se. I ajde da se i ja sa Guud-om slozim oko necega - isto je i on rekao: Medicinari,IT,profesori prirodnih nauka - njima je dobro ali takvima je većinom dobro i doma

Taj isti prijatelj ovdje ima cca 12 000 kn plaću, supruga 5000 i zive u potkrovlju ( cca 100 m2 ) obiteljske kuće. Njemu je u UK i IE bilo dobro i znam da im se sviđao zivot tamo ali je to bilo jednostavno neisplativo. Ovdje imaju kredit za, koliko znam, samo novi automobil i zbilja zive ok. Kazalista,koncerti,baka servis.

No,isto tako prica da je imao mogucnost imati 3000 eura ili funti izvan Dublina ili Londona da bi mozda i ostao. Kaze da su ta dva grada odvojena od ostatka drzave.

No,treba i razumjeti ljude koji ovdje rade za 3000-4000 kn pa taman i da imaju svoju nekretninu to nije kvalitetan zivot. I takvi ako odu i istrpe nekakav los start mogu profitirati,posebno ako su vrijedni i znaju sto hoće.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 19:22   #2714
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ja jesam u Hrvatskoj i lošije mi je (financijski) nego kad sam bio vani. plaća mi je pala s 50-ak tisuća kuna na cca. 15. Ali kad sam bio vani za isti posao koji sam i ja radio oni koji su imali UK putovnicu su bili plaćeni i po 2-3 puta više. Čak je bilo normalno da netko hijerarhijski par stepenica ispod ima veću plaću od šefa jer je...Britanac.
Toliko o bijelom svijetu gdje se pedigre ne gleda.

Upravo me neki irski headhunter nagovara da za 55 tisoč ojrov dođem radit u Dublin.
s tolikom plaćom ti si debelo iznad hrvatskog prosjeka i kao takav apsolutno nekompetentan da dijeliš savjete ovdje i pričaš o "dobrom" životu u hrvatskoj.........ako ja vani imam plaću od koje mogu normalno zivit od svog rada, bas me briga ako neko drugi za isti posao dobije i 10 puta vecu plaću od mene, jer me ne zanima njegov zivot nego svoj!
sta mi tvrdis da je bolje biti u svojoj zemlji gladan, nego vani sit, zato sto ce domaci radnik dobiti vise novca? ajde molim te, kad budes radio za 3000-4000 kn onda se javi....ovako je deplasirano, ionako ne razumijes o čemu ovdje govorimo........

Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

No, da se vratim na temu Irske, EirGrid mi sada nudi 55000+10% performance bonus, a ja i dalje ne vidim kad pobrojim troškove kako mi je bolje biti tamo za te novce nego za 15 tisuća netto u svom stanu u Zagrebu. Prije par dana sam stavio tu da firma čijeg vlasnika poznajem, rođenog Irca, traži projektanta VN i SN trafostanica, 3600 netto (bio je oglas na posao.hr) izrazio je plaću u mjesečnom nettu da bude jasnije Hrvatima i nije našao nikog. Irska se, ako imaš normalan posao ne isplati zbog ogromnih renti.
One size does not fit all.
nije irska samo dublin, izvan dublina su troskovi zivota osjetno manji

Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
No,treba i razumjeti ljude koji ovdje rade za 3000-4000 kn pa taman i da imaju svoju nekretninu to nije kvalitetan zivot. I takvi ako odu i istrpe nekakav los start mogu profitirati,posebno ako su vrijedni i znaju sto hoće.
takvi u najvecoj mjeri i odlaze (upitno je da li uopce mozes doci do posla u hrvatskoj)

Zadnje uređivanje GLAVATAR : 18.09.2015. at 19:34.
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 19:44   #2715
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
Moj kolega je imao oko 3000 funti netto u Londonu i vratio se. I ajde da se i ja sa Guud-om slozim oko necega - isto je i on rekao: Medicinari,IT,profesori prirodnih nauka - njima je dobro ali takvima je većinom dobro i doma

Taj isti prijatelj ovdje ima cca 12 000 kn plaću, supruga 5000 i zive u potkrovlju ( cca 100 m2 ) obiteljske kuće. Njemu je u UK i IE bilo dobro i znam da im se sviđao zivot tamo ali je to bilo jednostavno neisplativo. Ovdje imaju kredit za, koliko znam, samo novi automobil i zbilja zive ok. Kazalista,koncerti,baka servis.

No,isto tako prica da je imao mogucnost imati 3000 eura ili funti izvan Dublina ili Londona da bi mozda i ostao. Kaze da su ta dva grada odvojena od ostatka drzave.

No,treba i razumjeti ljude koji ovdje rade za 3000-4000 kn pa taman i da imaju svoju nekretninu to nije kvalitetan zivot. I takvi ako odu i istrpe nekakav los start mogu profitirati,posebno ako su vrijedni i znaju sto hoće.
Slažem se, samo je dalek put od lošeg starta do normalnog života. Blajagnica iz Konzuma s svojom plaćom može sebi priuštiti najam stana u Zagrebu, blagajnica iz sainsbury's o tome može sanjat. S tim da će Hrvat lakše dobiti posao na blagajni u Konzuma, nego na blagajni u sainsbury'sa.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 20:18   #2716
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Slažem se, samo je dalek put od lošeg starta do normalnog života. Blajagnica iz Konzuma s svojom plaćom može sebi priuštiti najam stana u Zagrebu, blagajnica iz sainsbury's o tome može sanjat. S tim da će Hrvat lakše dobiti posao na blagajni u Konzuma, nego na blagajni u sainsbury'sa.
Znaš li koliko zarađuje blagajnica u Konzumu? I koliki je najam stana plus režije u Zagrebu? Da, može si priuštiti najam stana, pod uvjetom da prestane jesti.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 20:18   #2717
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Slažem se, samo je dalek put od lošeg starta do normalnog života. Blajagnica iz Konzuma s svojom plaćom može sebi priuštiti najam stana u Zagrebu, blagajnica iz sainsbury's o tome može sanjat. S tim da će Hrvat lakše dobiti posao na blagajni u Konzuma, nego na blagajni u sainsbury'sa.
Od kud ti sad to? Po podatcima koje sam našao na netu imaju oko 3000 kuna plaču. I kako sada s time može sebi priuštiti najam stana u Zagrebu?

Koliko onda blagajnice tamo imaju plaču?
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 20:22   #2718
Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
Od kud ti sad to? Po podatcima koje sam našao na netu imaju oko 3000 kuna plaču. I kako sada s time može sebi priuštiti najam stana u Zagrebu?

Koliko onda blagajnice tamo imaju plaču?
Prema mojim saznanjima, nemaju niti 3000 kuna.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 20:25   #2719
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Prema mojim saznanjima, nemaju niti 3000 kuna.
Ma to ja dajem super optimistične brojke zbog argumenta, da vidim što će mi odgvoriti
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 20:27   #2720
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
No,isto tako prica da je imao mogucnost imati 3000 eura ili funti izvan Dublina ili Londona da bi mozda i ostao. Kaze da su ta dva grada odvojena od ostatka drzave.
Zar su plaće izvan Londona i Dublina toliko loše (ili je izvan tih gradova toliko teško naći posao) da se odlazak uopće ne isplati?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.