Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2006., 21:38   #81
Kupnja stana

Ja kupujem stan mjesec i pol i mogu ti reći da ne mogu vjerovati što se u tom miljeu događa. Ili nemam sreće pa nailazim na muljatore najgore vrste ili su zaista svi takvi. Preko oglasnika pola oglasa su agencije koje rade od doma, male stanove kupuju prekupci ili agencije i onda ih prodaju po većim cijenama, kod pola oglašenih stanova nisu čisti papiri, a tamo gdje je sve u redu, dogovoriš se sa prodavateljem i onda se on poslije ne javlja jer si mu ti bio opcija ako mu neki prethodni dogovor ne upali ili je dobio bolju ponudu pa tebe otfikari. O tome da neki ljudi daju oglase samo zato da vide koliko im stan vrijedi na tržištu a zapravo ga uopće ne misle prodati neću ni pisati.
Ako ideš preko agencije, oni obično uzimaju 2% od tebe i 2% od prodavatelja.
U novogradnji traže 20 do 40% avansa za stan koji će biti gotov do kraja godine i tko zna što će biti sa papirima.
Mislim, fakat ne vjerujem što mi se dešava i gubim pomalo volju i fakat mi nije jasno kako netko može kupiti stan da sve prođe u najboljem redu.
Zita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 00:11   #82
Quote:
geom kaže:
Meni su a agenciji preko koje se stan prodaje rekli da predugovor ne treba ovjeriti kod javnog bilježnika. Je li to uobičajeno i ima li takav neovjeren papir pravnu snagu?
Teoretski ima, al radije bježi od takve agencije
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 00:15   #83
Quote:
Zita kaže:
Ja kupujem stan mjesec i pol i mogu ti reći da ne mogu vjerovati što se u tom miljeu događa. Ili nemam sreće pa nailazim na muljatore najgore vrste ili su zaista svi takvi. Preko oglasnika pola oglasa su agencije koje rade od doma, male stanove kupuju prekupci ili agencije i onda ih prodaju po većim cijenama, kod pola oglašenih stanova nisu čisti papiri, a tamo gdje je sve u redu, dogovoriš se sa prodavateljem i onda se on poslije ne javlja jer si mu ti bio opcija ako mu neki prethodni dogovor ne upali ili je dobio bolju ponudu pa tebe otfikari. O tome da neki ljudi daju oglase samo zato da vide koliko im stan vrijedi na tržištu a zapravo ga uopće ne misle prodati neću ni pisati.
Ako ideš preko agencije, oni obično uzimaju 2% od tebe i 2% od prodavatelja.
U novogradnji traže 20 do 40% avansa za stan koji će biti gotov do kraja godine i tko zna što će biti sa papirima.
Mislim, fakat ne vjerujem što mi se dešava i gubim pomalo volju i fakat mi nije jasno kako netko može kupiti stan da sve prođe u najboljem redu.
Dobro došla u svijet nekretnina.
Sad duboko udahni, počni pit čajeve za smirenje (za početak) i nastavi dalje s potragom.
Što bi ti za mjesec dana našla stan??
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 13:22   #84
Baš sam naivna.
Zita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 19:13   #85
ja se spremam u prodaju stana i vec sad čeličim živce jer me strah kad dam oglas da ce me pocet zvat ti lešinari iz agencija. Brrrr. Pa oni zgrabe od kupca po 2-3 % pa tolko od prodavatelja! Dakle stan za otprilike 100 000€ mos prodat za jedno 5 000 € jeftinije a da zaradis isto samo bez agencije.
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 11:19   #86
Zita točno znam kroz šta prolaziš.
Ja sam pred kraj bila već u totalnoj depresiji
Bljuvalo mi se od kvadrata, cijena, oglasnika i sl.

Treba biti uporan i strpljiv
Ne daj se.
Tvoj savršeni stan te čeka negdje!!

Puno sreće
__________________
THE BITCH IS BACK!
zegerege is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 11:31   #87
Quote:
hajdi kaže:
Teoretski ima, al radije bježi od takve agencije
predugovor ne mora biti ovjeren i obično se ne ovjerava, tako da ne mora bježati od takve agencije
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 14:07   #88
Quote:
Ivson kaže:
ja se spremam u prodaju stana i vec sad čeličim živce jer me strah kad dam oglas da ce me pocet zvat ti lešinari iz agencija. Brrrr. Pa oni zgrabe od kupca po 2-3 % pa tolko od prodavatelja! Dakle stan za otprilike 100 000€ mos prodat za jedno 5 000 € jeftinije a da zaradis isto samo bez agencije.
Kupac ne mora nista platiti, ako agentima das do znanja da to ne zelis. Vec ce se oni naplatiti od kupca, kupci su u tezoj poziciji, ti uvijek mozes zahtjevati tvojih 0% provizije Ne daj se navuci na potpisivanje nekog ugovora sa agencijom i sve ce biti ok.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 08:19   #89
Quote:
maks kaže:
predugovor ne mora biti ovjeren i obično se ne ovjerava, tako da ne mora bježati od takve agencije
Niti sam rekla da predugovor mora biti ovjeren, niti sam ičiji odvjetnik ovdje da bih dijelila pravne savjete, samo iznosim svoje mišljenje/razmišljanje na temu
(Meni je sam pojam "agencije" )
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 10:49   #90
Quote:
hajdi kaže:
Niti sam rekla da predugovor mora biti ovjeren, niti sam ičiji odvjetnik ovdje da bih dijelila pravne savjete, samo iznosim svoje mišljenje/razmišljanje na temu
(Meni je sam pojam "agencije" )
a dobro, samo mi nije jasno zašto si onda napisala neka 'bježi od takve agencije', trebala si napisati da bježi od svake agencije

kad sam potpisivao predugovor pitao sam i odvjetnika i ženu u banci koja će mi dati kredit na temelju tog predugovora i rekli su mi da ne treba biti ovjeren
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 16:20   #91
Quote:
Ma to mi i izgleda sumnjivo, nemam kod sebe trenutno primjerak kupoprodajnog ugovora, ali se sjecam da jedan od clanaka spominje kako investitor jamci kupcu vlasnistvo nad nekretninom po isplati punog iznosa cijene, ali da se vlasnistvo moze upisati tek nakon nekakvog vlasnickog ping-ponga na relaciji Grad - investitor.
Malo kasno palim, ali možda će pomoći....
Moguće da se radi o tome da investitor gradi na zemljištu od grada, ali mu zemljište nije platio nego će kompenzirati gradu par stanova (u vrijednosti zemljišta). U tom slučaju grad prilikom etažiranja treba dozvoliti da se investitor upiše kao vlasnik, tak nešto...Takav je slučaj sa stanom koji sam ja kupila i baš ne očekujem neke probleme oko vlasničkog lista. Hmm, možda se varam?!
new member is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 01:58   #92
Quote:
plimpi kaže:
da, pisalo se o tome već na forumu...
i to su baš pisali sami odvjetnici, tako da je valjda tako. čini mi se da je netko isto napisao i za arhitekte...
meni je to nekako čudno, teško mi je vjerovati da se takvo nešto može zakonom zabraniti.
druga je stvar ako se radi o nekakvom kodeksu komore ili sl.
da, kodeks komore, smije se staviti tabla na zid kraj ulaznih vrata u zgradu i to propisanog oblika i veličine i to je to, nema oglasa u novinama, tabla na cesti 20m od zgrade i sl.
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 08:17   #93
dobri ljudi pomažite...


pozdrav,
imam i ja pravni problem oko upisa vlasništva kupljene nekretnine (sve čisto nema tereta, banka priznala sve za kredit kao i javni bilježnik - gruntovnica zeza) zbog specifične stvari a to je da je vlasnica, sada bivša, otpuštena
iz hrvatskog državaljanstva i sada je državljanka strane države.
Prvi pokušaj predaje dokumetata za prijedlog upisa vlasništva mi je odbijen,
uz obrazloženje da nije njihova zadaća da utvrđuju identitet osobe koja je
vlasnik odnosno uz sve dokumente koje sam predao nešto fali, a što to oni
ne žele komentirati niti zvati referente koji su obradili zahtjev te sam ja nabavio još jedan dokument koji potvrđuje otpust od strane MUP-a naše državljanke u tu drugu zemlju, ali se ne navodi adresa na kojoj je prebivala.
Da li netko zna kako i kojim dokumentima dokazati da je to ista osoba (predali smo i kopije obiju putovnica - strane i hrvatske te osobe, ali to nije dovoljno)
ako ne bi bilo dovoljno otpusno rješenje koje sam još pribavio.
Hvala dobrim ljudima.
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 16:56   #94
Pozdrav svima !

S obzirom da smo od odluke da krečemo u kupnji stana pa do pronalaska istog
došlo vrlo brzo trebam vašu pomoć jer nisam stigla saznati sve pravne stvari vezane uz kupnju stana na kredit.
Dakle, situacija je ovakva:
Kupujemo stan u starogradnji koji ima vlasnički list i sve uredne papite.
Stan bi u cjelosti kupili preko kredita u Zagrebačkoj banci.
Ja bi digla kredit,a dečko bi mi bio sudužnik (kreditno smo sposobni).
Koja je sad dalje procedura?
Navodno Zagrebačka banka daje predujam za kaparu? Da li netko zna u kojem roku to sve može biti gotovo?
Da li iz kredita mogu platiti sve troškove (procjenu,solemnizaciju)ili iz kredita uzimaju samo naknadu za obradu?
Ja bi taj stan koji kupujem dala pod hipoteku, ali se bojim da mi to neće biti dovoljno pa bi morala dati još i stan od staraca.
Da li onda trebam prvo napraviti procjenu tog stana (i platiti je),pa onda kad oni to naprave dati procjenu drugog stana ( i to platiti) ili mogu sve odjednom?
Znam da mi je najbolje otići direktno do banke,ali ovaj tjedan ne mogu,a sve me to interesira.
Molim Vas , ako netko ima iskustva s Zagrebačkom bankom,da mi opiše proceduru.Puno hvala.
antonhy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 20:33   #95
Quote:
antonhy kaže:
Znam da mi je najbolje otići direktno do banke,ali ovaj tjedan ne mogu,a sve me to interesira.
Dobro zboriš, najbolje ti je da sve to direktno pitaš u banci (s obzirom da imaš puno konkretnih pitanja; a vjerojatno će ti se nametnut još više podpitanja), a kako nemaš vremena tamo otići - fino nazovi njihov info broj i pitaj sve ovo što te zanima
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2006., 11:28   #96
Quote:
Zita kaže:
Ja kupujem stan mjesec i pol i mogu ti reći da ne mogu vjerovati što se u tom miljeu događa. Ili nemam sreće pa nailazim na muljatore najgore vrste ili su zaista svi takvi. Preko oglasnika pola oglasa su agencije koje rade od doma, male stanove kupuju prekupci ili agencije i onda ih prodaju po većim cijenama, kod pola oglašenih stanova nisu čisti papiri, a tamo gdje je sve u redu, dogovoriš se sa prodavateljem i onda se on poslije ne javlja jer si mu ti bio opcija ako mu neki prethodni dogovor ne upali ili je dobio bolju ponudu pa tebe otfikari. O tome da neki ljudi daju oglase samo zato da vide koliko im stan vrijedi na tržištu a zapravo ga uopće ne misle prodati neću ni pisati.
Ako ideš preko agencije, oni obično uzimaju 2% od tebe i 2% od prodavatelja.
U novogradnji traže 20 do 40% avansa za stan koji će biti gotov do kraja godine i tko zna što će biti sa papirima.
Mislim, fakat ne vjerujem što mi se dešava i gubim pomalo volju i fakat mi nije jasno kako netko može kupiti stan da sve prođe u najboljem redu.
E, ovo kao da sam ja napisao. Samo što sam ja u potrazi već 3 mjeseca.
I kad me žena pita: jesi danas što našao? meni muka.
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 18:28   #97
Ma da,sve sam saznala i dogovorila,ali se sad gospodinu javio neki kupac koji je bio u stanu prije nas i izgleda da će on kupiti.Nije mi jasno;sve smo se dogovorili s čovjekom i rekli smo da ćemo se čut u ponedjeljak i sad se odjednom pojavio taj "tajanstveni" kupac o kojem prije nije ništa govorio.Ne kužim,jel on sad čeka da ja ponudim veću cijenu?
Mislim,stan je fakkat OK i meni je nakon prvog razgledavanja bilo čudno što ljudi tako malo traže.Dobro,nije malo,ali s obzirom na druge...
antonhy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 18:42   #98
Jel ima negdje na ovom forumu primjerak nekog kupoprodajnog ugovora?
Znam da je svaki drugačiji ovisno od situacije,ali bar neka osnovna forma.
S tražilicom niš ne mogu nać.
antonhy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 21:16   #99
Još jedno pitanje:
Kad dajem kaparu? Mislim,znam da se prilikom davanja kapare potpisuje kupoprodajni predugovor s kojim onda idem u banku,ali da li ja prije davanja kapare moram dobiti od vlasnika novi vlasnički list.Ja sam ga dobila,ali je dosta stari.Dal da ja sad zahtijevam novi ili mu dam kaparu,a u predugovor stavim neki stavak o tome ili..? Naime,natječem se s još jednim kupcem pa ne bi htjela da ja sad nešto izvoljevam,a on dođe i plati.
antonhy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 08:25   #100
[QUOTE=antonhy]... ali se sad gospodinu javio neki kupac koji je bio u stanu prije nas i izgleda da će on kupiti.Nije mi jasno;sve smo se dogovorili s čovjekom i rekli smo da ćemo se čut u ponedjeljak i sad se odjednom pojavio taj "tajanstveni" kupac o kojem prije nije ništa govorio.Ne kužim,jel on sad čeka da ja ponudim veću cijenu?
...QUOTE]

Nažalost, navikni se na takve situacije... Takve stvari dosta se često dešavaju, jer zaista prodavatelj dobije bolju ponudu, a ne drži puno
do svoje riječi (npr. dogovora s tobom), ali znaju i izmislit kupca iz kojekakvih razloga.

Osobno bih se klonila takvih 'prodavatelja', al ti sama odluči.

A koliko je star vlasnički list koji ti je pokazao prodavatelj? Inzistiraj na svježem primjerku (koji će ti uostalom i za banku trebat). Zapravo otiđi sama na Gruntovnicu po novi vlasnički.

I nemoj predugovore i ugovore prepisivat s interneta, od prijatelja i sl. Daj nekom odvjetniku da ti to napravi jer koliko god se to činilo jednostavno, komad papira koji možeš napisat prema nekom obrascu, često imaš vrlo specifičnih situacija kod kupoprodaje, što onda treba riješiti posebnim člancima i sl. Prema tome, nemoj štedjeti na krivim mjestima
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.