Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2011., 16:53   #21
Quote:
taipan kaže: Pogledaj post
00110001
a jesi stvarno mator
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:56   #22
Lijepo je vidjeti da nas ima...

Ja sam svoj Commodore 64 koristio kao JEDINI komp sve do tamo 97-98 kad je PSU crknuo(inace, poznata konstrukcijska mana i to otidje kad-tad...jos je dobro i izdrzao ). Nakon toga smece od 486/50 i Win 3.11

Da... sjecam se da sam ponekad bio na rubu suza od frustracije jer ne bi mogao ucitati nesto sa kazete . Ali bilo je zabavno i igrice sa C64 do dan danas smatram boljom zabavom od bilo kojeg Crysisa, WOW-a ili BC-a.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 17:58   #23
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Lijepo je vidjeti da nas ima...

Ja sam svoj Commodore 64 koristio kao JEDINI komp sve do tamo 97-98 kad je PSU crknuo(inace, poznata konstrukcijska mana i to otidje kad-tad...jos je dobro i izdrzao ). Nakon toga smece od 486/50 i Win 3.11

Da... sjecam se da sam ponekad bio na rubu suza od frustracije jer ne bi mogao ucitati nesto sa kazete . Ali bilo je zabavno i igrice sa C64 do dan danas smatram boljom zabavom od bilo kojeg Crysisa, WOW-a ili BC-a.
Koliko se sjećam, cijela serija c64 je rikavala na način da lijevi dio tipkovnice funkcionira, a desni ne. Najviše me zabavljalo kod prijatelja kada se na onom portabl Philips kaziću s kliznim potenciometrom za premotavanje gađalo određenu igricu, gledajući brojač i kopiranu listu igara: ajd dvije unazad, ...jednu naprijed, ...dobro...

Prvi kontakt s kompom je bio Apple II u školi, jedan na 120 informatičara. Kad je do'šo dobri čiko iz Zagreba (čini mi se tvrtka Velebit) dograditi memoriju, donio je punu kutiju čipova i zabadao cijeli dan..
Učio Basic, Cobol, PS/1, Fortran glavni alat (danas Excel radi za 30 sekundi ono što smo štrikali 5 dana) na suho, Pascal se ukazao na horizontu...Praksu radio po firmama koje su imale Siemens-Nixdorf mehanografe (kompove ugrađene radne stolove sa sučeljem tipkovnica-pisač-čitač, koristio kartonske kartice s magnetnom trakom sa strane (također bekap bekapovog bekapa)
Dalje sam maturalnu radio na nekom Digital "ormaru": računski centar friško obnovljen opremom, taman iznijeli bušače kartica, čini mi se Vax sa pet terminala i linijskim printerom. Centar k'o NASA, predsoblje, hodnici, radni prostori, sve klimatizirano podno-plafon..
Dobio prvi TI, ne sjećam se modela, znam da je imao 32 programska koraka, pa tri dana optimiziraj...

Kasnije radio na redom: 286 12MHz, pa 286 20 MHz Harris CPU (tada je bilo više proizvođača 286-ica, išle su do 25 MHz), 386/SX 25 Mhz, AMD 486DX4 100 MHz, Celeron II 500,...
DOS 3.3 zakon (kopirao Technical refference guide od tipa i učio), 4 se regularno preskakala, 5.0 ostala standard....Vrhunac kako doseći više od 550 KB conventional rama preko upper blokova...
WordPefect-om prvi put sjebao autoexec (naravno, nisam snimio kao txt), nabavio Lotus 1-2-3 i iz Računara učio makroe, dobio Lucid 3D (mrak tablični kalkulator, moćnih makroa, a uz to rezidentan u DOS-u!!-prvi multitasking), nisam se dao prebaciti s XTreePro na NC, dobio Win 3.11 na 20-ak disketa, od kojih naravno 15. ne valja...BTW nekidan vidio komp s Win 3.11, nešto nalik prozorima digle se za 1 sekundu...
Kupio za posao Epson A3 matrični za rusko tržište (1000 DEM) pa dobio eprom sa HR znakovima u kutiji šibica, ruke mi se tresle dok sam otvarao, Hercules monitori sa hardverskim prekidačem na kartici za izbor naših slova, "žuti" Philipsi neuništivi...
Pauza...rat sjebo sve...ipak sam tamo radio s paket-radiom, modemima na 2400 bps, ali downgrade na 300bps jer je išlo preko žice za poljski telefon, ChiWriter, otkrio Dbase, kasnije učio Clipper (opet preko starih Računara, Dejan Ristanović, jel' onaj Radoslav Dejanović iz OPSUS-a pisao za njih?)

Nakon Win 98SE postao glupavi korisnik, kojeg nije puno briga što je ispod haube, glavno da nije lokaliziran software (bože tebe ne razumijem), dan-danas mi je tipkovnica primarna, miš samo prirepak...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 16:36   #24
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...modore-64.html
odbij seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 19:38   #25
A dali se netko sjeća cijena tih spectruma, atarija, schneidera, commodorea, amiga.... ili mac kockica, znam da su ih u zg prodavali i u knjižarama mladosti, one su u to doba bile algoritam, cijene su mi isparile ali znam da nisu bile baš male hehe
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 20:50   #26
ja znam da je frendov spectrum 82 (valjda?) godine koštao 200 GBP u Londonu, tamo je tetku imao... i to se uplatilo pa čekalo, onda je bila fora "allow 90 days for delivery" tako je čika Sinclair skupljao lovu i financirao proizvodnju...

a kod nas znam da si one ivel ultra i orlove nitko nije mogao privatno priuštiti u početku, bar koliko ja znam...
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 08:14   #27
C64

Ja ga isto još čuvam. Bio je spojen na crnobijeli tv i imao sam samo kazetofon s onim psebnim modulom da nis morao stalno pisat onu komandu LOAD ili sto vec.
Disketnu nisam imao (dođe mi da plaćem i da vitlam mačem) ma super super vremena čoveče... kad smo par frendova i ja stavili loadat North And South ili Pirates, otišli se van igrat, krast susedu šljive, vratili se, prokleta stvar je još vrtela.
hehe
shootbootleg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 10:41   #28
C64 - 1988.god. kupio rabljenog za cca 200 DEM, 1989.god. donio prijatelj iz W.Germany novoga za 350 DEM
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 11:03   #29
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
A dali se netko sjeća cijena tih spectruma, atarija, schneidera, commodorea, amiga.... ili mac kockica, znam da su ih u zg prodavali i u knjižarama mladosti, one su u to doba bile algoritam, cijene su mi isparile ali znam da nisu bile baš male hehe
800 DM C64, 100 dm kasetofon + 2 Commodore joysticka na kojima sam dobio žulj igrajući Olympic games.
Čak me bratić savjetovao da kupim VIC20 jer "izgleda isto kao C64 a jeftiniji je).
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 11:04   #30
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
C64 - 1988.god. kupio rabljenog za cca 200 DEM, 1989.god. donio prijatelj iz W.Germany novoga za 350 DEM
Au, kasno si ga kupio. Trebao si kupiti kad je izašao na tržište. Nije ga bilo a cijena je bila žestoka.

"Commodore had originally planned to release the Commodore 64 for nearly $1000 (without any floppy drive or monitor) but by the time it actually hit the market they had already decided to reduce the suggested retail price to just under $500. This was still a lot of money back then-- keep in mind that $500 back then was about the equivalent of $1000 today. Still, it was the best deal on the home computer market-- especially since it had a built-in RF modulator for connecting directly to a regular television set. Amazingly, the price of the Commodore 64 plummeted to under $300 within a matter of months, and a few months later was down to $200. Suddenly customer interest in these amazing new computers began to heat up."

Zadnje uređivanje trooly : 17.04.2011. at 11:09.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 13:21   #31
Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
800 DM C64, 100 dm kasetofon + 2 Commodore joysticka na kojima sam dobio žulj igrajući Olympic games.
Čak me bratić savjetovao da kupim VIC20 jer "izgleda isto kao C64 a jeftiniji je).


Čovječe da vidiš cijene, a naši su i onda voljeli nabijati cijene,
a olimpic games hahaha legenda, koliko jednostavna igra za današnje čak i bez boje ali koliko zarazna tada, skokovi u vodu tko će dobiti veće ocjene i te spike aaaa
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:04   #32
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
Čovječe da vidiš cijene, a naši su i onda voljeli nabijati cijene,
a olimpic games hahaha legenda, koliko jednostavna igra za današnje čak i bez boje ali koliko zarazna tada, skokovi u vodu tko će dobiti veće ocjene i te spike aaaa
Nenene, kupljen je u Bonnu. U cijeloj NRW ga nije bilo, morao sam iz Koelna potegnuti za Bonn po C64. Prva cijena u SAd-u je bila 500 usd, što je bilo ekvivalent 1000 dem. Ja sam ga kupio za 800 dem. To je bilo negdje omah nakon prvog dana prodaje u SAD-u. I samo jedna trgovina ga je imala u Bonnu. Popizdio sam jer mi je bila frka da ne prodaju sve što su dobili.
Isto kao što sam u Austriji kupio 1541 disketnu jedinicu. Taman je izašla 1571 u prodaju pa je bio popust na 1541. Ali su ograničene količine pa su u prvom danu prodali skoro sve 1541. A trebao mi je zbog igre The last ninja. Mislim da je 90% verzija na kasetama bila neispravna.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:34   #33
No a kod nas je bio onda 2 soma maraka valjda znam da mi stari to nije htio ni u ludilu kupiti o tom duplanju cijena pričam, bemu imam 40 godina nisam klinac hehe valjda
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:42   #34
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
No a kod nas je bio onda 2 soma maraka valjda znam da mi stari to nije htio ni u ludilu kupiti o tom duplanju cijena pričam, bemu imam 40 godina nisam klinac hehe valjda
Moj mikro i Svet kompjutera. A u Trst sam išao kupovati diskete. Svi idu po kavu, deterdžent i Carrera hlače a ja idem po diskete. Stvarno sam bio u qrtzu.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 17:06   #35
Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
Stvarno sam bio u qrtzu.
bolje ti u qrtzu neg obrnuto
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 18:47   #36
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
A dali se netko sjeća cijena tih spectruma, atarija, schneidera, commodorea, amiga.... ili mac kockica, znam da su ih u zg prodavali i u knjižarama mladosti, one su u to doba bile algoritam, cijene su mi isparile ali znam da nisu bile baš male hehe
ZX spectrum 32 iz njemačke za 530 DM, mislim da jeto bilo 1984, valjda
stmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 20:15   #37
Ah svi pišete iz njemačke, pa nismo svi kupovali od tamo, pitao sam za domaće cijene no dobro whatever
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:04   #38
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
Ah svi pišete iz njemačke, pa nismo svi kupovali od tamo, pitao sam za domaće cijene no dobro whatever
U RH se u trenutku izlaska C64 radilo u domovima tehnike na Lola i Orao računalima. Eventualno u građevinskoj školi je bio pokoji Ivel ultra.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 22:45   #39
O Bože ajde me sada odi uči na čemu se radilo, kao da nisam bejsikovo po orlu, knjižare mladosti ako ne sve bar ona u gundulićevoj u zg je imala c64 u prodaji a ona na ilici i više i mac kockice onaj mac sa kockastim ekranom i mini disketnom jedinicom ispod tog ekrančića, ja samo kažem da nismo svi imali nekoga u njemačkoj da nam kupuje, toga je bilo i kod nas za kupiti, ali po višljim cijenama a normalno da prije izlaska c64 nije bilo c64 logično bio je spectrum,

bio je i apple 1 u gradskoj knjižnici na roosveltovom uz nekoliko orlova recimo visilo se i tamo tada prije 30-tak godina
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:23   #40
kako to grozno zvuči kad kažeš "prije 30-tak godina"... ajme...
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.