Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2010., 16:17   #1
Jesu li batine stvarno primitivan i besmislen način (re)socijalizacije?

Ponukan čestim ispadima dječurlije, a posebno ovim friškim događajem http://www.vecernji.hr/vijesti/13-go...-clanak-103337 u kojem klinac iz sebe ima sedam oružanih pljački dok sustav diže ruke jer nema nikakvih efikasnih metoda da bi "opametili" budalu, čak nisu sposobni niti zakonski spriječiti balavca da svoje ispade ponavlja pitam se bi li situacija bila ista da je on nakon prve pljačke bio dobro izbatinan i da je odrađivao višemjesečnu kaznu koju bi mu dali roditelji.
Znam da je čitavo društvo doslovno u kurcu i da razlozi radi kojih je došlo do ovakvih izrazito devijantnih ispada vjerojatno nisu jednostavni i jednostrani. Znam i da djeca nisu sposobna jasno razlučiti posljedice svojih djela, pa ni uključene etičke implikacije - balavac bi vjerojatno i ubio prodavača da mu se suprostavi, ali negdje se treba povući granice i reći: Dosta je!
Malo je onih koji su rasli u idealnim uvjetima, pa opet nam nije ni palo na pamet napraviti takvo sranje. Više puta. I još, kao šećer na kraju, njegovi vršnjaci ga često doživljavaju kao frajera, postaju članovi fan kluba na usranom fejsbuku (zar tamo nema nekakvo dobno ograničenje!?) njegovih kriminalnih djela radi kojih bi odrasli gulio zatvorsku kaznu od par godina

Batinanje i fizičko kažnjavanje se smatra ilegalnim barbarskim i primitivnim "školovanjem" ali jel dobro da je tako? U ovakvim slučajevima "dobri" roditelji nisu sposobni ništa napraviti, nije ni socijalna služba. Policija nema nikakve ovlasti, sud je nemoćan. Psiholozi su za ništa. Lobotomija je zabranjena. Što dalje?
Što se mene tiče - do sedme oružane pljačke taj klinac nikad ne bi došao, prije bi ga fizički i psihički uništio po principu: opameti se ili te u nekoliko progresivnih koraka spremam u kolica, ludnicu ili u grob (ovim ne kršim nikakve zakone pa da se ne nađe neki moderator brz na kartonima ).
Što vi mislite? Kako takve vratiti u normalu? Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 28.02.2010. at 16:56.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 16:40   #2
Prvo treba izbatinat roditelje.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 16:48   #3
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
Znam da sam nedavno vidio ispred zgrade klinca od kojih sedam, osam godina koji zove mamu da ga pusti doma, a ova neće.

Međutim, ovakvi slučaji, poput ovog članka - istina je. Previše se sve skupa raspametilo, a jedva da se nešto može. U prvom redu se roditelji boje svoje djece jer mogu biti optuženi za bilo što... to je katastrofa. Eto, sloboda i demokracija.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 17:04   #4
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
Znam da sam nedavno vidio ispred zgrade klinca od kojih sedam, osam godina koji zove mamu da ga pusti doma, a ova neće.

Međutim, ovakvi slučaji, poput ovog članka - istina je. Previše se sve skupa raspametilo, a jedva da se nešto može. U prvom redu se roditelji boje svoje djece jer mogu biti optuženi za bilo što... to je katastrofa. Eto, sloboda i demokracija.
Popuno se slažem s tobom
waka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 17:48   #5
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
itekako mogu pomoći. ok, nisam za tjelesno kažnjavanje djece jer ono ostavlja dugotrajne traume. ali po ovom linku koji je stavio autor posta, rekla bi da neku djecu treba jako dobro natući da bi se smirili.
ako dijete ima strah od autoriteta, jedna batina bit će mu pouka da to više nikada ne ponovi. ako ga nema, onda sve ide k vragu...
ne kažu uzalud da je šiba izišla iz raja
__________________
''I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of clown wich always forces me to blow in at the most important moments...''
Jim Morrison
MortaL!s is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 19:34   #6
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što vi mislite? Kako takve vratiti u normalu? Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
Ne treba govoriti o batinama koje zvuče kao premlaćivanje, no osnova je da se dijete malo boji batina. Ako se dijete ne boji oca ili majke, jebeš svijet.
Za 100 god. će svi bit spaljeni, ali ne mentalno, već će ti neodgojeni balavi idioti postati šefovi država koji će sjebat planet.

Imam sina i kći i poštovanje mora postojati. Nije stvar u tome da ja dijete pretučem, već ponekad kad proradi "histerija" u djeteta potrebito ga je pljusnuti i vidjeti kako reagira.

Ako je dijete nakon male pljuske preuplašeno ja bih zabranio dalje kažnjavanje batinama jer je to hipersenzibilno dijete koje može poslije imati emocionalne posljedice zbog toga.

Ako dijete nakon pljuske nije uplašeno, već se inati, dalje provocira, predlažem klečanje na pijesku, malo jače šamaranje, jer je evidentno da ćete imati problematično dijete, ako ne postupite oštrijim tjelesnim kažnjavanjem.

Takva djeca tzv. hiperaktivna, ne poštuju "terapiju razgovorom", poštuju samo fizičku silu.

Opet, ne govorim o premlaćivanju, već uspostavljanju autoriteta povremenim pljuskama, istezanjem ušiju , lupanju po guzici, te ostalim poznatim "zlostavljačkim" tehnikama.

I da, zaboravih: Moja djeca su pristojna i lijepo odgojena, jer imaju strahopoštovanje prema ocu.
__________________
Nisam pio sedam godina...---> (do prvog osnovne)
Ubojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 19:45   #7
Ja zaista mislim da jedna šamarčina u slučaju krajenjeg bezobrazluka, nepoštivanja i slično ne može naštetiti uz obavezan razgovor poslije. Jednostavno, treba na neki način razviti svijest o tome da akcije izazivaju reakcije.
Međutim, oni koji šamaraju obično imaju tendeciju to češće ponavljati i ja znam da su njihova djeca uglavnom dobra pred njima ali ne i inače. Nitko ne može teleportirati svoju ruku.
Kod ovakvih slučajeva, kao u članku, sto posto sam siguran da možemo naći disfunkcionalnu obitelj u pozadini. To ne znači da će se svatko tko je u disfunkcionalnoj obitelji ponašati na taj način ali oni koji se ponašaju, u pravilu su oprastali u takvoj obitelji. Ponekad se radi i o nekom poremećaju kao što je odd i slično.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 20:24   #8
fizička kazna po meni nije idealno rješenje ali ako se pravilno primjeni može imati koristi. ljudi djecu tuku ne kad ona zarade batine nego kad im njihovo ponašanje ide na živce. primjerice majka danima ne može popiti kavu u miru jer joj dijete od 4-5 godina "u igri" prevrće šalicu ili puhne u pepeljaru i tako iz dana u dan- ona negoduje ali ništa ne poduzima, dijete se ponaša kao divljak sve dok jedno poslijepodne ne potrefi na majku koja je nervoznija nego inače pa ga zbog stvari koju je uradio 100 puta nalupa. od takve kazne nema ništa dijete ne shvaća zašto je kažnjeno i što je uradilo da dobije batine. naravno, čim je prođe bijes i majka i dijete nastave po starom a pošto mamu grize savjest djetetu još malo popusti radi onih batina. većina fizičkog kažnjavanja djece se događa po ovoj shemi i od nje nema nikakve koristi, samo velika i nepopravljiva šteta.
veliki broj roditelja zanemaruje djecu, ne poklanjaju pozornost bitnim stvarima nego najčešće materijalnim. nije dovoljno ako je dijete sito, dobro obučeno i ako ima novi mobitel u džepu ako zimuje i ljetuje na fensi mjestima. postoje stvari koje se ne mogu kupiti novcem a to je obični staromodni razgovor, poklanjanje pažnje djetetu, njegovim osjećajima, brigama i problemima bez obzira na situaciju u kojoj se nalaze roditelji. to malo ljudi radi. najčešće idealiziraju sebe kao roditelje i svoje dijete - meni se već nekoliko puta dogodilo da se zamjerim pojedinim roditeljima jer sam rekao nešto kontra njihove djece i onda se čude što posljednji saznaju da im se djeca drogiraju ili da kradu ili takvo što.
sustav na žalost štiti malodobnike jer su oni "djeca" a oni to obilato koriste jer znaju da im ne mogu ništa. ne mislim da takvu djecu treba tući, još manje slati u zatvore jer tamo postaju još gori družeći se sa pravim kriminalcima. mislim da su većina takve djece iz razorenih obitelji i da doma nisu mogli ništa lijepoga vidjeti stoga bi država trebala ih pokupitii poslati ne neki program resocijalizacije i preodgoja, nešto poput komuna za ovisnike o drogama.
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 20:50   #9
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
Znam da sam nedavno vidio ispred zgrade klinca od kojih sedam, osam godina koji zove mamu da ga pusti doma, a ova neće.
Zašto misliš da je bio fizički kažnjavan ili da je gledao takvo kažnjavanje? Što se tiče "zanemarivanja" nažalost danas je takav način života - vremena za vlastitu djecu ima sve manje, kad su mali velik dio su u vrtiću, onda polovicu preostalog vremena prespavaju, kasnije su u školi itd. Ali i dalje najveći dio njih ispadne koliko toliko normalno i ima jasno razvijen moral i dobro zna što se smije, što je dobro i što nije dobro i ne smije se.

Quote:
Ubojica kaže: Pogledaj post
Ne treba govoriti o batinama koje zvuče kao premlaćivanje, no osnova je da se dijete malo boji batina. Ako se dijete ne boji oca ili majke, jebeš svijet.
Za 100 god. će svi bit spaljeni, ali ne mentalno, već će ti neodgojeni balavi idioti postati šefovi država koji će sjebat planet.

Imam sina i kći i poštovanje mora postojati. Nije stvar u tome da ja dijete pretučem, već ponekad kad proradi "histerija" u djeteta potrebito ga je pljusnuti i vidjeti kako reagira.

Ako je dijete nakon male pljuske preuplašeno ja bih zabranio dalje kažnjavanje batinama jer je to hipersenzibilno dijete koje može poslije imati emocionalne posljedice zbog toga.

Ako dijete nakon pljuske nije uplašeno, već se inati, dalje provocira, predlažem klečanje na pijesku, malo jače šamaranje, jer je evidentno da ćete imati problematično dijete, ako ne postupite oštrijim tjelesnim kažnjavanjem.

Takva djeca tzv. hiperaktivna, ne poštuju "terapiju razgovorom", poštuju samo fizičku silu.

Opet, ne govorim o premlaćivanju, već uspostavljanju autoriteta povremenim pljuskama, istezanjem ušiju , lupanju po guzici, te ostalim poznatim "zlostavljačkim" tehnikama.

I da, zaboravih: Moja djeca su pristojna i lijepo odgojena, jer imaju strahopoštovanje prema ocu.
Slažem se. Naravno da nisam mislio na premlaćivanje. Primiti za kosu (ovo za uši mi se nikako ne sviđa, hrskavica može puknuti pa imaš klempavo dijete ), nečime po guzi, lakše šibom, starijima možda lagani šamar i sl.
Ali ovi u pravom smislu monstrumi bi vjerojatno izvukli najgore iz mene. Pitam se što su ti roditelji radili kad su čuli da im je sin oružjem opljačkao trgovinu/kladionicu? Zar se nisu pitali otkud mu oružje i zašto je takvo što napravio? Zar ga nisu kaznili. Bilo kako. Makar nekakvim zabranama: nema mobitela, novih tenisica, kompjutera, nečeg. Pa ne mogu zamisliti što bi moji roditelji napravili meni za takvo što? Najprije bi me izmlatili, pa "pametovali" satima, pa opet izmlatili i vjerojatno bi bar pola godine bio "u kazni" pod strogom kontrolom. Ne znam Ali to je bilo neko drugo vrijeme. Valjda

I da, zaboravih: s obzirom na tvoj trenutni smještaj i životno zanimanje uopće me ne čudi da imaju strahopoštovanje prema ocu
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 28.02.2010. at 20:59. Reason: dodano
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 22:19   #10
isti klinac od nekakvih državnih batina nebi bio ništa "bolji" bio bi samo tvrđi, brutalniji i discipliniraniji

efikasno spriječavanje ponavljanja delikta ionako ovisi o drugim poroblemima, mogu oni njega mlatit koliko hoče, to generalno ne pomaže

eventualno ga mogu slomit, u kojem slučaju če dugoročno bit miran i uzoran i izbjegavat gužve
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 22:25   #11
Evo da se nadovežem na temu, još jedno vrhunsko sranje, po meni još gore od ovog razbojnika gore: http://danas.net.hr/crna-kronika/pag...06.html?pos=n0

Što s takvim pripadnicima društva i njihovim kretenima od roditelja? Kad ovako nešto pročitam tako me ispuni bijesom, da mi bude žao što nema više vješanja.
Sad ozbiljno, što s njima? Ja bi mjenjao zakon da ih se može zatvoriti na neodređeno dok ne pokažu znakove da su spremni biti civilizirani, pa makar to značilo da bi oni tvrdoglavi gulili doživotnu. Što ima veze što su "djeca" i što imaju cijeli život pred sobom. Imam i ja, ali ga ne želim ga živit u strahu od toga da ću negdje naletit na jednog od tih idiota kojima je isprebijat nekog kao umivanje ujutro - tako da, nek se maknu iz društva, zauvjek.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 22:49   #12
smatram da je pleska potrošački proizvod koji je nepotrebno povučen s tržišta. treba znat šta se smije a šta ne. kad dijete ukrade paštetu u dućanu i otac mu zaljepi lakšu zidarsku i kaže to se nesmje, dijete će to zapamtit jer znamo da djeca upijaju sve ko spužve. naravno da će pretjerano kažnjavanje izazvat kontraefekt, ali kažem neka lakša pleska je skroz okej
__________________
Mene je učilo vrijeme
Chiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 22:54   #13
Mislim da se precjenjuje zanemiravnje od strane roditelja kao uzrok zbog čega su mladi nasilni i brutalni.

Ni prije roditelji nisu imali puno vremena za svoju djecu, radili su od jutra do sutra, starija su djeca brinula o mlađoj i slično.

Mislim da su mladi danas brutalni stoga što za njih nema primjerene kazne.
Odaje se dojam da sve možeš i da ti nitko ništa za to ne može.

Cijelo je društvo takvo. Od lopova koji su nam pokrali državu, o kojima se tek piše i govori na tv-u....afera do afere...a tko je od njih doista danas u zatvoru???
Koja je kazna za to što su nam upropastili državu???


Svaki je dan netko pretučen....straha nema u nasilnika....on se u lice danas nasmije policajcu na cesti...užas...

Gdje smo to mi prije mogli i pomisliti?
Nisam za batine, ali kada je nastavnik nekad davno pred cijelim razredom povukao te za uho, osjećao si se kao kreten, bilo te u najmanju ruku stid.
A kad bi se požalio roditeljima, još bi te i oni izgrdili.

Bilo je poštovanja prema starijima. A danas?

Djeca su odraz svojih roditelja. Nasilništvo je odraz društva u kojemu živimo. Strah me za moje dijete koje raste.
Crna dalija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 22:58   #14
To je preventivno, ali što s ovima za koje je kasno? Di s njima? Ja ih bome ne želim da slobodno šetaju ulicom. Evo primjer još jedan kojem sam bio svjedok: grupa gorila se šeta glavnom ulicom i jedan od njih ničim isprovociran odalami šamar dečku koji im je hodao ususret i produži dalje sa tom svojom ekipom kao da ništa nije bilo. Dabog da ga auto zgazilo, ali stvarno.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:01   #15
Quote:
Crna dalija kaže: Pogledaj post
Mislim da se precjenjuje zanemiravnje od strane roditelja kao uzrok zbog čega su mladi nasilni i brutalni.

Ni prije roditelji nisu imali puno vremena za svoju djecu, radili su od jutra do sutra, starija su djeca brinula o mlađoj i slično.

Mislim da su mladi danas brutalni stoga što za njih nema primjerene kazne.
Odaje se dojam da sve možeš i da ti nitko ništa za to ne može.

Cijelo je društvo takvo. Od lopova koji su nam pokrali državu, o kojima se tek piše i govori na tv-u....afera do afere...a tko je od njih doista danas u zatvoru???
Koja je kazna za to što su nam upropastili državu???


Svaki je dan netko pretučen....straha nema u nasilnika....on se u lice danas nasmije policajcu na cesti...užas...

Gdje smo to mi prije mogli i pomisliti?
Nisam za batine, ali kada je nastavnik nekad davno pred cijelim razredom povukao te za uho, osjećao si se kao kreten, bilo te u najmanju ruku stid.
A kad bi se požalio roditeljima, još bi te i oni izgrdili.

Bilo je poštovanja prema starijima. A danas?

Djeca su odraz svojih roditelja. Nasilništvo je odraz društva u kojemu živimo. Strah me za moje dijete koje raste.
To je sve zbog glupih zakona koji štite takve nasilnike, paze i na njihova prava. Čini mi se nekad da zakon više štiti njih, nego žrtve. Pa zašto bi se pazilo na prava takvih? Nek se pazi na njihova onoliko koliko oni paze na tuđa pa bi vidili i batine i straha.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:07   #16
Quote:
Ubojica kaže: Pogledaj post
N
predlažem klečanje na pijesku, malo jače šamaranje, jer je evidentno da ćete imati problematično dijete, ako ne postupite oštrijim tjelesnim kažnjavanjem.
Ovo je tebi način odgajanja? Meni je ovo stravično:klečanje na pijesku.

I da, batine su primitivan i besmislen način kažnjavanja, a mislim da svi znamo o kakvim se batinama priča kad se misli na "preodgajanje".
Ovakvim načinom razmišljanja, kao da su batine poželjne i nužne se i stvaraju slučajevi premlaćivanja djece po ulicama.

Strašno je da uz ove vijesti na televiziji, slučajeve Luke Ritza i Aleksandra Abramova i ostalih netko može i pozvati na ovakav način regiranja. Zar nismo dosad naučili da nasilje (osobito u vlastitoj kući) samo stvara nove žrtve?


Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Pitam se što su ti roditelji radili kad su čuli da im je sin oružjem opljačkao trgovinu/kladionicu? Zar se nisu pitali otkud mu oružje i zašto je takvo što napravio? Zar ga nisu kaznili. Bilo kako. Makar nekakvim zabranama: nema mobitela, novih tenisica, kompjutera, nečeg.
Zar ti zaista misliš da ona ima neku normalnu obitelj? Ja se dam kladiti da je taj momak popio više batina nego što možeš zamisliti. I nije djelovalo na njega, samo je postao neosjetljiv na to.
Pazi, ja ga ne brani za njegova djela. Ali to su sve većinom obitelji koje nisu sposobne odgajati djecu u prihvatljivim uvjetima. Obitelji gdje djeca nemaju nikakav ispravan uzor.
Treba na roditelje djelovati, a ako oni nisu sposobni za tu funkciju, djecu uputiti u dom. E sad, a kakvi su tek domovi??
Ja bih radije otvorila temu o katastrofalnim roditeljima kojima se ne oduzima roditeljska skrb i uvjetima u domovima koji tu djecu samo unište do kraja.
Imamo zakonske mjere za djelovanje za ovakve slučajeve iz prvog posta, ali nema uvjeta, osoblja, ustanova ni novca.
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:16   #17
Najjači temelji su u obitelji. Iako škola i okolina imaju veliki utjecaj.
Ja sam digla na noge 2 djece i treće je na pola puta. Mogla bih izbrojiti na prste jedne ruke koliko puta sam ih sve troje lupila, ali samo tamo gdje se smije, po guzi.

Mene su tukli na sve načine, danas tvrdim, bez razloga. Zato kaj sam iz škole donijela doma 4 umjesto 5, zato kaj je moj brat bio razmažen i raspušten i činio psine-ja pokupila batine, po leđima, po licu, po ušima, po glavi.....
Moji roditelji očito nisu funkcionirali najbolje.

Sretna sam što imam super muža i slažemo se. Od samog početka smo razgovarali i razgovarali s djecom. Čak smo i tražili njihova mišljenja, jer nigdje ne piše da dijete od 10 godina nema bolju ideju od mene. Dakle, pokazali smo im poštovanje i stekli njihovo povjerenje.
Sve obrnuto od nas dvoje u djetinjstvu.

Pubertet je teško razdoblje, ali je puno lakše kad ima neka veza i onaj osjećaj djeteta da se može uvijek obratiti roditelju, bez obzira je li učinilo nešto ružno ili dobro.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:18   #18
Najbolje da onda fino pustimo da se sve razmaše, pa ćemo kroz koju godinu svi morati nositi oružje za osobnu zaštitu.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:33   #19
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
Mislim da batine često ne mogu pomoći. Nekad mogu, ali često ne.

Odsijecanje ruke može pomoći, jer će onda imati maksimalno dva zločina u dosijeu.

Budući da govorimo o klincu od 13 god. onda je odsijecanje ruke možda malo pretjerano. Trebalo bi ga odvesti da gleda kako drugom sjeku ruku i objasniti mu da bi se i njemu to moglo dogoditi.

Ako to objašnjenje ne upali, odsjeći mu mali prst. Vjerujem da bi to bilo dovoljno i da ne bi došlo do daljnjih tjelesnih redukcija.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 00:16   #20
... ne bih ja bas isao na neko trajno sakacenje, ali bih uveo recimo javno bicevanje (tko ga jednom iskusi, gledat ce da ga izbjegne ubuduce, poucno i za publiku)... eventualno lomljenje poneke kosti (za one tvrdokornije), bar ce biti nesposobni neko vrijeme...

Eh, sad mi neki zvucimo kao teski sadisti, ali cinjenica je da u zemljama sa tako drasticnim kaznama nema bas puno takvih zlocina iz obijesti...
A slazem se da sve treba zapoceti kod kuce, pravilnim odgojem, ljubavlju i strpljenjem... ali ne smije na tome stati. Nekim ljudima nista ne znaci ni uvjeravanje ni nagrada, ako su bez suosjecanja za druge, pa je strah od kazne nuzan iduci korak, a poslije toga i sama kazna. Ako je kazna preblaga, bez efekta, treba ju pojacati... svatko ima tocku loma, prije ili kasnije.

Zadnje uređivanje haram : 01.03.2010. at 00:28.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.