Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2008., 13:13   #1
Suvlasničko pravo na život u stanu

Cijenjeni pravnici i vjezbenici, te uvazeni pomagatelji,

Slijedeci problem:

Muz i zena kupili stan na kredit na 20 godina, stan glasi na muzevo ime (zena zna da je stan ionako u 50:50 vlasnistvu muza i zene za vrijeme te nakon otplate stana).
Otplaceno je 3 godine, sada se u njihovom odnosu dolazi do pogorsanja.
Muz se zeli iseliti iz stana i tako isti stan prepustiti zeni s djecom na koristenje.

Kakva su muzeva prava u odnosu na taj stan? Zena ne moze prodati stan bez dozvole muza, to je razumljivo. Da li zena moze imati svoj privatni zivot (sigurno ce pronaci ljubavnika) u stanu pored djece, znaci kakva su muzeva prava u odnosu na to ako zena dovodi ljubavnika u stan? Pretpostavka je da ljubavnik nema prijavljeno prebivaliste pa stoga policija vrlo lako moze izbaciti ljubavnika iz stana (naravno ako muz sazna za tu situaciju). Sto se moze dogoditi ako ljubavnik od zene trazi da prijavi prebivaliste u tom stanu? Moze li zena dopustiti ljubavniku prijavu prebivalista bez znanja muza?

Dovoljno?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 08.01.2008., 13:19   #2
ako je stan upisan na muža, žena mora najprije dokazat sudski, ako to muž ne prizna, da je stan bračna stečevina. Kad dobije sudsko rješenje, sa svojih 50% može što god hoće.
trajekt is offline  
Old 08.01.2008., 13:25   #3
Golden, koji je tebi vrag
Sjecam se da si jos prije x godina na forumu izracunavao sta ce se desiti u slucaju tvog razlaza sa zenom i kako se zastititi prije ulaska u brak. Ajde molim te za svoje dobro i dobro tvoje potencijalne supruge i djece koja mogu proizaci iz njega, nemoj nikada niti pomisliti na brak i zenidbu jer ti nemas pojma o rijecima kao sto su djeljenje, zrtva, odricanje i td. Ti bus u tom braku brojal svoje kune, stitil svoje vlasnistvo i stalno mjerkal ko bu ti sta uzel...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Old 08.01.2008., 13:36   #4
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
ako je stan upisan na muža, žena mora najprije dokazat sudski, ako to muž ne prizna, da je stan bračna stečevina. Kad dobije sudsko rješenje, sa svojih 50% može što god hoće.
Stan je kupljen za vrijeme braka, dakle zena ima pravo na svojih 50%, pitanje je uredjenost odnosa, da li zena moze raditi sa svojih 50% stogod ona zeli ali njenih 50% je totalno vezano uz muzevih 50%, pa to valjda znaci da treba uredjivati cijelokupni odnos. Nije li tako?

Prodati stan bez muzevog znanja niposto! To svaki odvjetnik zna!
No kako se odnositi prema stanu ako zena odluci zivjeti u stanu s djecom, a zena dovodi ljubavnika u stan koji glasi na muzevo ime? Mislim da se to moze kriomice ako se na par dana poskrivecki udje u stan i izlazi iz stana, ali obicno djeca sve vidi i cuje pa ce reci tati. Sto ce onda uslijediti....moze li muz imati toliko ovlasti kontrole nad zenom i nad njenim 50% u tom stanu?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 08.01.2008., 13:38   #5
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Golden, koji je tebi vrag
Sjecam se da si jos prije x godina na forumu izracunavao sta ce se desiti u slucaju tvog razlaza sa zenom i kako se zastititi prije ulaska u brak. Ajde molim te za svoje dobro i dobro tvoje potencijalne supruge i djece koja mogu proizaci iz njega, nemoj nikada niti pomisliti na brak i zenidbu jer ti nemas pojma o rijecima kao sto su djeljenje, zrtva, odricanje i td. Ti bus u tom braku brojal svoje kune, stitil svoje vlasnistvo i stalno mjerkal ko bu ti sta uzel...
Krivo! gore navedeni muz i zena su u braku, a moja malenkost i moja polovica nije. Dakle, to je razlika.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 08.01.2008., 13:42   #6
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post
Krivo! gore navedeni muz i zena su u braku, a moja malenkost i moja polovica nije. Dakle, to je razlika.
To su izmisljeni likovi i potpuno je jasno da opet zmisljavas scenarije za svoj buduci (zalostan) brak..

P.S. Naravo da zena moze prodati svoj suvlasnicki dio kome god zeli. Isto tako svako od vas moze traziti razvrgnuce zajednice i onda stan ide na bubanj ukoliko jedan od vas ne pristane na uvjete onoga drugoga.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Old 08.01.2008., 13:57   #7
Izmisljeni muz i zena nemaju veze s mojom situacijom. Budi bez brige.

Nije istina da zena moze prodati svojih 50% kome ona hoce bez muzeva znanja. U to budi siguran. Ako dodje do razvoda, stan ide u bubanj i svatko ce dobiti svojih 50%, ali stan je doista maleni i kako ce zena s djecom rijesiti svoje stanovanje? U prenocistima? Kod susjeda? Dijete bi u tom slucaju moralo promijeniti skolu i prijatelje a nizasto. Stoga zena zeli zadrzati stan onako kako su dosada zivjeli zena i dijete.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 08.01.2008., 15:41   #8
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post
No kako se odnositi prema stanu ako zena odluci zivjeti u stanu s djecom, a zena dovodi ljubavnika u stan koji glasi na muzevo ime?
a jel smije dovest susjedu u stan koji glasi na muževo ime? a jel smije dovest sestru? a jel smije dovest prijateljicu? a jel smije dovest dijete prijateljicu u stan koji glasi na očevo ime?

odakle ti pomisao da bi mogao određivati s kim se tko druži i gdje?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 08.01.2008., 16:25   #9
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post
No kako se odnositi prema stanu ako zena odluci zivjeti u stanu s djecom, a zena dovodi ljubavnika u stan koji glasi na muzevo ime?
ona ga dovodi u svoju polovinu i ti samo mozes da gledas ako ti dozvoli
eventualno da ti tu stanijes pa da dokazes da ti je pretio, da te je tukao ili da maltretira decu mozes mu eventualno sudski zabraniti pristup...
al dobro, onda ce zena moci da se nalazi s njim negde drugde...

nisam iz hr, ali nekako mi se cini da su nam propisi po ovom pitanju veoma slicni.
lilly53 is offline  
Old 08.01.2008., 16:31   #10
Što tebe točno muči, činjenica da će ti žena uzeti pola stana ili da će si naći (ili već je našla) boljeg od tebe?
kisikana is offline  
Old 08.01.2008., 17:44   #11
sta nije golden prije godinu-dvije najavljivao romanticno vjencanje na nekom egzoticnom otoku
Peppa Pig is offline  
Old 09.01.2008., 10:11   #12
Onda znaci muz nema nikakvih prava i u tom slucaju njemu bi bilo najbolje da ostane u stanu sa zenom. Vjerujem da ce pokusati obnoviti s njom romansu jer kada izadje iz stana nece mu nista biti dobro. No ja cvrsto vjerujem da nece uspiejti.

PS. U cijeloj gornjoj prici ja sam onaj ljubavnik da se zna. Moj je cilj kupiti njezin dio stana, a prije toga vjerujem da cu moci nastaniti u stanu s njom jer koliko god se u vasim odgovorima vidi, uopce necu odgovarati za useljenje u stanu sa zenom koja ce mi biti ljubavnica. Hvala svima na savjetima.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 09.01.2008., 10:22   #13
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post
uopce necu odgovarati za useljenje u stanu sa zenom koja ce mi biti ljubavnica
a azašto bi 'odgovarao'? kome, zakonu?
pa boli zakon briga jesi ti nekome ljubavnik ili nisi
(imam osjećaj da to 'ljubavnik' i 'ljubavnica' ti izgovaraš s negativnim prizvukom)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 09.01.2008., 10:34   #14
Pa ako upadnem u stan u kojem zena me doziva na sex ili za eventualno useljenje, bojim se da ce njezin muz odmah dozivati policiju te tako izbaciti me. Zato od svih vas trazim sve moguce pravne mjere da se zastitim od muzevih gluposti.

Oduvijek sam mislio da muz sa svojih 50% vlasnistva stana moze kontrolirati sve sto se dogadja u tom stanu. Sada ste vi mene uvjerili da mogu biti miran te da mogu raditi stogod hocu. Ako kupim njezinih 50% stana, muzu bi preostalo da proda meni njegovih 50% te cu tako steci potpuno vlasnistvo nad cijelim stanom.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 09.01.2008., 10:40   #15
Goldi, nekaj ne stima s tobom.....
U braku se stvari dijele, u braku se zajednicki stvara, dolaze djeca koja opet predstavljaju plod zajednistva...daj prestani biti opsjednut ljubavnicima tvoje buduce supruge i mogucnoscu da ti netko nesto uzme.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Old 09.01.2008., 10:56   #16
Samo ispitujem dokle doseze moja ljubavnicka granica u odnosu na stan novopecene ljubavnice. Vidi se kako je lako izgubiti 50% stana a da nema zakona koji stiti muza od gubitka vlasnistva. Sve vise mi se svidjaju nasi paradoksalni zakoni!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 09.01.2008., 13:00   #17
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post

Oduvijek sam mislio da muz sa svojih 50% vlasnistva stana moze kontrolirati sve sto se dogadja u tom stanu.
ma kako da ne
i zabranit joj da kupi crveni tepih ako se njemu sviđa zeleni
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 09.01.2008., 13:24   #18
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ma kako da ne
i zabranit joj da kupi crveni tepih ako se njemu sviđa zeleni
Nisam mislio na takve glupave detalje.
Ne znam sto si toliko navalila na takve detalje, muzu je to najmanji problem.
Ali ja dalje cvrsto vjerujem da muz sa 50% vlasnistva stana ima PUNO veca prava nego sto se misli.

Mislio sam na slucaj da ako slucajno muz pozove policiju jer neki stranac boravi u stanu koji je u njegovom vlasnistvu, pa onda dodje policija i izbacuje ljubavnika van iz stana. Bojim se da ne budem izbacen u gacama, kuzis.
Zato nekako vjerujem da muz ima neka veca prava jer posjeduje 50% stan. Pa ako su takvi zakoni na strani ljubavnika, onda je bolje muzu da proda svoj dio, a kako zena nema novac. Onda na scenu nastupa ljubavnik sa gomilom novaca i eto ugovor ce biti sastavljen tako da zena proda ljubavniku 100% cijeli stan, a novac bi se isplatilo muzu sada da ga se rijesi sto prije, a zeni kroz odredjeno vrijeme (to ionako vise nije vazno jer cu se ja useliti u stan i zivjeti s njom dokle god je nama takva volja).
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Old 09.01.2008., 14:39   #19
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na takve glupave detalje.
Ne znam sto si toliko navalila na takve detalje, muzu je to najmanji problem.
Ali ja dalje cvrsto vjerujem da muz sa 50% vlasnistva stana ima PUNO veca prava nego sto se misli.
pa ima prava, ali nema pravo određivat tko smije, a tko ne biti u stanu
što se tiče zakona, je li u stanu ljubavnik ili prijateljica je jednako glupav detalj kao je li u stanu crveni ili plavi tepih, to ti cijelo vrijeme pokušavam reći
seksat se s nekim s kim nisi u braku nije protuzakonito
i zakon nije briga jer to 'mužu problem ili nije'

Quote:
Mislio sam na slucaj da ako slucajno muz pozove policiju jer neki stranac boravi u stanu koji je u njegovom vlasnistvu
ali jednako tako bi onda muž imao pravo pozvat policiju da stranac boravi u stanu i kad ženi dođe prijateljica. ili, štajaznam, bebisiterica za dijete. ili djetetu prijatelj.
kužiš? to što taj 'strabac' slučajno spava sa ženom koja je vlasnica stana je apsolutno irelevantno!
spavat s nekim nije protuzakonito, još jednom!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 09.01.2008., 15:48   #20
Super, onda znaci mogu bezbjedno doci u posjed novog stana! Thanks! Jos jedna caka kako doskociti, zapodjetnuti te prisvojiti robu na kraju svega!

Muz neka ide k vragu, a ja mogu imati bezbjednu buducnost s novom ljubavnicom s vlasitim stanom! Dakle, to je ono sto sam trazio da budem siguran, da li se mogu upustiti u avanturu s takvom ljubavnicom siromasnog novcanika, ali zato sa sigurnim krovom nad glavom. Hvala!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.