Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2009., 00:46   #1
Slike iz mozga

Što mislite o ovome?
Kakve bi tehnološke i društvene posljedice, prema Vašem mišljenju, ovo izazvalo u budućnosti.
Pa ja u glavi imam bar deset vrhunskih filmova.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:02   #2
Stvar vrlo sporo očitava (iz kretanja krvi pomoću MRI-ja) aktivnost prilikom buljenja u nešto. Znači ako osoba bulji u krug, sustav može očitati da bulji u krug. Ne može "čitati misli". Misli su puno apstraktniji "software".
Iako mi je odmah pao napamet stroj za čitanje misli, on je od ovoga dalek kao što je lejdenska boca daleko od GPS-a. I više.

Na stranu sa strojevima koji čitaju misli (dabogda se nikad ne pojavili, jer to bi bila propast svijeta gora nego "1984"), ovo bi moglo pomoći u liječenju slijepih.

Primijetio sam nešto.

Oba "n" su identična. Pogledaj šum. Identično je.
Što ako je ovo hoax?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:14   #3
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Stvar vrlo sporo očitava (iz kretanja krvi pomoću MRI-ja) aktivnost prilikom buljenja u nešto. Znači ako osoba bulji u krug, sustav može očitati da bulji u krug. Ne može "čitati misli". Misli su puno apstraktniji "software".
Iako mi je odmah pao napamet stroj za čitanje misli, on je od ovoga dalek kao što je lejdenska boca daleko od GPS-a. I više.

Na stranu sa strojevima koji čitaju misli (dabogda se nikad ne pojavili, jer to bi bila propast svijeta gora nego "1984"), ovo bi moglo pomoći u liječenju slijepih.

Primijetio sam nešto.

Oba "n" su identična. Pogledaj šum. Identično je.
Što ako je ovo hoax?
Ali ovo je samo početak. I internet je počeo izumom telefona i onim famoznim alanfordovskim "Hallo Bing".
Drugo nije stvar u mislima već u slikama.
Kako čovjek stvara slike u glavi? Da li se da tako narodski kažemo "lajerski" slažu u glavi, ili odjednom radi čitavu sliku?
Zamisli mogućnosti.
Pričaš priču, a sugovornik je doživljava kao film.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:22   #4
Kako uopće definirati polje koje čovjek vidi? To nema okvir. Vidiš li ti okvir iza kojeg je crno? Jednostavno tamo ne vidiš.
Za svakog čovjeka, stvar je posebna. Ovakvu stvar se mora kalibrirati za svakog posebno.
Ne vidim način na koji bi se ovo moglo dovesti do stupnja da se nekome može brzo i jednostavno očitavati filmove u HD rezoluciji.

Oni kojima je cilj vršiti zločin, vršit će ga svejedno. I nije im potreban ovakav stroj. Rade to svakodnevno, a o tome zaista ne bih.
Ne želim uopće razmišljati o tim stvarima, slabo mi je.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:46   #5
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što mislite o ovome?
Kakve bi tehnološke i društvene posljedice, prema Vašem mišljenju, ovo izazvalo u budućnosti.
Pa ja u glavi imam bar deset vrhunskih filmova.
S pozicije tog čitača, imaš samo CCTV kameru koja snima ono što se trenutno dešava. Oli misliš da su tvoje memorije pohranjene na video kazetama?

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:50   #6
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Stvar vrlo sporo očitava (iz kretanja krvi pomoću MRI-ja) aktivnost prilikom buljenja u nešto. Znači ako osoba bulji u krug, sustav može očitati da bulji u krug. Ne može "čitati misli". Misli su puno apstraktniji "software".
Iako mi je odmah pao napamet stroj za čitanje misli, on je od ovoga dalek kao što je lejdenska boca daleko od GPS-a. I više.

Na stranu sa strojevima koji čitaju misli (dabogda se nikad ne pojavili, jer to bi bila propast svijeta gora nego "1984"), ovo bi moglo pomoći u liječenju slijepih.

Primijetio sam nešto.

Oba "n" su identična. Pogledaj šum. Identično je.
Što ako je ovo hoax?
Možda je hoax, ali možda i nije. Ne bih se čudio da se pronađe snažna korelacija signala u nekom dijelu mozga s nekom grubom aproksimacijom slike, bilo kompletne periferne, bilo segmenta u high-res fokusu. Fora je u tome da zaista ne bi trebalo očekivati neku puno detaljniju rezoluciju od ove iz primjera. Iskreno ne znam kako bi ovo pomoglo liječenju slijepih, pošto se kod njih ne bi imalo što očitati i baždariti, eventualno da se učini takvo što prije nastupanja sljepoće.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:52   #7
koliko sam shvatila, radi se o projekciji okcipitalnog dijela, odnosno lokusa za vidno polje. to znači samo na se na određenoj lokaciji projicirala slika viđenog, što ne znači da osoba interpretira viđeno. to je otprilike kao slika koju vidimo u cameri obscuri, samo ne obratna, kaoliko se može zaključiti iz članka. ništa ne pokazuje odnos gledatelja i značenje prema viđenom. osoba koja ima poremećaje kontakta projekcije vidnog polja s retine s frontalnim korteksom nije ni svjesna što vidi. a kamoli da može interpretirati ili komentirati.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 03:19   #8
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Što ako je ovo hoax?

A ne znam baš; objaviše i u NewScientist-u.
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 17:19   #9
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Za svakog čovjeka, stvar je posebna. Ovakvu stvar se mora kalibrirati za svakog posebno..
Točno.

Pročitah članak o tome u nekom časopisu.
Ne radi se o tome da aktivnost neurona formira takvu fizičku sliku u mozgu, nego se na bazi mozaika raznih dezena koje subjekt gleda matematički modelira relacija viđenog i aktivnosti mozga (vizualnog korteksa), te se na osnovu toga ekstrapolira slika slova koija se gledaju i koja imaju istu veličinu piksela (kockica) kao i kod kalibracijskih mozaika.
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 17:34   #10
Quote:
Neter Neteru kaže: Pogledaj post
Točno.

Pročitah članak o tome u nekom časopisu.
Ne radi se o tome da aktivnost neurona formira takvu fizičku sliku u mozgu, nego se na bazi mozaika raznih dezena koje subjekt gleda matematički modelira relacija viđenog i aktivnosti mozga (vizualnog korteksa), te se na osnovu toga ekstrapolira slika slova koija se gledaju i koja imaju istu veličinu piksela (kockica) kao i kod kalibracijskih mozaika.
Ma dobro, nebitno je kako je to prostorno posloženo u mozgu (tamo sinapse određuju lokalnu metrike), ono što je bitno je da postoji korelacija između pojedinih regija i točno određenih segmenata vidnog polja. Volio bih da netko pribavi više informacija.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 00:10   #11
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Volio bih da netko pribavi više informacija.
opisane su korelacije nastele direktnim gledanjem uzoraka. mislim da su puno interesantnije korelcije koje bi se uspostavile spram zamišljanja uzoraka
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 02:39   #12
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
opisane su korelacije nastele direktnim gledanjem uzoraka. mislim da su puno interesantnije korelcije koje bi se uspostavile spram zamišljanja uzoraka
Iskreno, ne vjerujem da takvo što ima ikakve veze s ovim. Korelacije vezane uz zamišljanje potpuno su individualne i vezane su tek malim dijelom uz vizualni segment. Npr. trenutno kad zamislim krug, prva strogo vizualna asocijacija je krug u žitu, koji čak i nije krug, a neki drugi dan to bi bilo sunce, cd ili slika kružnice.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 13:34   #13
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne vjerujem da takvo što ima ikakve veze s ovim. Korelacije vezane uz zamišljanje potpuno su individualne i vezane su tek malim dijelom uz vizualni segment. Npr. trenutno kad zamislim krug, prva strogo vizualna asocijacija je krug u žitu, koji čak i nije krug, a neki drugi dan to bi bilo sunce, cd ili slika kružnice.

.
Nema veze.
Ali zamisli mogućnosti.
Vjerojatno će slijedeći stupanj biti da ćeš, pomoću kompjutera, moći napraviti svoj film od nekih standardiziranih podložaka. Iza toga bi trebalo biti ovo. Stroj koji pretvara misli u trodimenzionalnu stvarnost.
Imam dojam da bih se obogatio u trenu.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 13:44   #14
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nema veze.
Ali zamisli mogućnosti.
Vjerojatno će slijedeći stupanj biti da ćeš, pomoću kompjutera, moći napraviti svoj film od nekih standardiziranih podložaka. Iza toga bi trebalo biti ovo. Stroj koji pretvara misli u trodimenzionalnu stvarnost.

Imam dojam da bih se obogatio u trenu.
Aj recimo da možemo rekonstruirati nekakvu scenu propitujući mozak na neki automatizirani način. Mehanizam na koji ćemo to raditi neće imati gotovo nikakve veze s rudimentarnim layerima vizualnog korteksa koje razmatramo u ovom topicu.

Inače, za rekonstrukciju scene, ili bilo čega drugoga iz mozga, same misli su beskorisne - potreban ti je potpun, usmjeren dijalog, a to može i potrajati i dosta je srodno govornom jeziku.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 14:24   #15
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Aj recimo da možemo rekonstruirati nekakvu scenu propitujući mozak na neki automatizirani način. Mehanizam na koji ćemo to raditi neće imati gotovo nikakve veze s rudimentarnim layerima vizualnog korteksa koje razmatramo u ovom topicu.

Inače, za rekonstrukciju scene, ili bilo čega drugoga iz mozga, same misli su beskorisne - potreban ti je potpun, usmjeren dijalog, a to može i potrajati i dosta je srodno govornom jeziku.

.
Ali, zato čovjek i pravi alatke. Stroj koji bi kaos naših misli standardizirao i usmjeravao u nekom pravcu. Kao kad pišeš tekst. Ovo bi samo bila modernija inačica Worda.
Ako postoji i najmanja mogućnost da se na rudimentarnom nivou prenese signal iz mozga u neki stroj, što će tek biti za desetak ili dvadesetak godina.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 14:54   #16
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ali, zato čovjek i pravi alatke. Stroj koji bi kaos naših misli standardizirao i usmjeravao u nekom pravcu. Kao kad pišeš tekst. Ovo bi samo bila modernija inačica Worda.
Ako postoji i najmanja mogućnost da se na rudimentarnom nivou prenese signal iz mozga u neki stroj, što će tek biti za desetak ili dvadesetak godina.
Postoji. Radilo se s mikroelektrodama u mozgu i upravljanjem uređajima. Postoji čak i umjetna ruka koja tako radi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 22:13   #17
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Postoji. Radilo se s mikroelektrodama u mozgu i upravljanjem uređajima. Postoji čak i umjetna ruka koja tako radi.
Ako je tako onda ovo što ja predviđam u relativno bliskoj budućnosti spada u domenu realnog.
U ostalom bavi li se neko, s tehnološke strane, predviđanjima budućih potreba? Mislim na znanost, a ne na tajne službe.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 22:57   #18
mozak ne drzi slike u sebi koje bi se mogle extractati iz mozga u jpg format.
ako ti vidis sliku u snu i sl. neznaci da je u mozgu slika nego da je jedan dio mozga zajebao drugi dio mozga i ti mislish da je slika. a u stvari nema slike. (a kako je zajebao? u mozgu postoji switch true false. koji govori jesi li vidio sliku, jedan dio mozga pomakne taj switch na 1 umjesto nula i svjest misli da je vidjela sliku, primjetite da je switch samo jedan bit informacije a slika ima vise kilobyta informacije)
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 16:32   #19
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
za rekonstrukciju scene, ili bilo čega drugoga iz mozga, same misli su beskorisne
zašto? ako pretpostaviš da svaka aktivnsot neurona u mozugu proizvodi em polje, mjerenjem [vrlo preciznim, sa užasno sitnim rasterom] u sferi oko glave, može se metodom sličnim cat rendgenima rekonstruirati em stanje svake ćelije neurona, te očitati trenutno stanje mozga i svijesti.
ovo sa prepoznavanjem sličica je jako primitivno jer mjeri mikro-protok krvi kroz određene regione, a što je mnogostruko grublje neg mjerenje em aktivnsoti pojedinačnog neurona, ili čak njegove sinapse
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 19:13   #20
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
zašto? ako pretpostaviš da svaka aktivnsot neurona u mozugu proizvodi em polje, mjerenjem [vrlo preciznim, sa užasno sitnim rasterom] u sferi oko glave, može se metodom sličnim cat rendgenima rekonstruirati em stanje svake ćelije neurona, te očitati trenutno stanje mozga i svijesti.
To bi bio ekvivalent potpunom kopiranju sadržaja mozga, a to definitivno nije obično "čitanje misli", na što god to pod time mislili.
I to ako zanemarimo činjenicu da mi ovo gore zvuči poprilično tehnički neizvedivo.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.