Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2010., 00:42   #221
Quote:
lokeren kaže: Pogledaj post
Zastara ide nakon 6 godina, a ne 3.
Drugo pitanje: da, može.
napomenuo ti je da banka nije nista poduzimala nikakve pravne radnje u 3 godine ,sto znaci da je doslo do relativne zastare.. znaci zastara je.. jer su imali 3 godine da samo pokrenu postupak naplate putem suda,ovrhe i sl..a oni to nisu i nastupila je zastara...napomenuo bi da zastara kao zastara ne znaći oprost duga, ti si i dalje dužan banci ali banka nema pravo o tebe sudskim putem ili ovrhom tražiti novac.. jer za to su imali vremena a nisu napravili, .. to sto su prebacili novac imaju pravo jer to pise i u ugovoru, o tekucem rac ili deviznom..
ivanzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:58   #222
Opci zastarni rok je 5 godina, ne 3 ni 6. Relativna zastara ovdje ne postoji.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 13:59   #223
Zastara režija za 1998.?

Moja kuma je platila već oko 3000 kn računa za vodu i drugih za 1998. i 1999. i sad ju traže još!!! Kako je penzionerka već je digla kredit i za ovo! Ljudi moji, da li je to moguće?!
Ona živi kod sina (bolesnog, nezaposlenog) u Zagrebu, a prijavljena je u toj kući u Općini Donja Bistra. Tamo ode par puta godišnje zadnjih 15 godina, kuća niti nije za stanovanje i to se vidi (grijanja nema godinama, smrzle se i pukle cijevi za vodu i wc pa isključeno, trava ju prerasla itd.), ali kako je solidna ona uredno plaća sve režije iako ništa tamo ne troši, a to i svi u kraju znaju. (ona bi tu kuću davno prodala da bivši muž, s kojim je davno bila u braku par godina bez djece, ne traži pola te njezine kuće pa je to tako dugo na sudu)

I sad se pojavio taj neki novi općinar i poslao joj prve uplatnice. Ona se šokirala, ali onda se pokorila pa platila... pa on opet poslao ona digla kredit i platila... sad joj opet šalje kao za 2000. (voda mjesečno 108kn, plus kvartalno preko 300kn za slivne vode i drugo) Stvar je u tome da je ona sigurna da je sve već platila, ali ne čuva uplatnice duže od 3-4 godine, šta će joj? Tako da nema dokaza. A ovi traže još i još i prijete joj se!

Pomozite molim vas! Kuma mi je skroz propala, stara je i bolesna i ima tu malu učiteljsku penziju, tek mi je sinoć priznala što joj je da je tako propala! Zar tako nešto da uništava poštenu osobu zlatna srca, koja je svoju penzijicu zaradila kao učiteljica u nekoliko osnovnih škola bez dana bolovanja?

Ima li kakav link na kojem bih mogla vidjeti nakon koliko godina nastupa zastara za režije? Meni se čini da taj općinar/ta općina "lovi u mutnom", ma neznam što bih rekla! Pomozite ako tko zna, molim vas!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 14:27   #224
To što je bakica nevini pupoljak koji ne bi mrava zgazio, nema nikakve veze.

Također, to što se kuća godinama ne koristi isto tako nema veze.

I konačno, ako je utvrđen nekakav dug, normalno je da ovlaštena osoba može zahtjevati plaćanje tog dugovanja.



E sad, zastara je već nešto drugo. gotovo sve režije zastarjevaju za godinu dana, od dana dospjelosti. Pročačkaj malo povom pdf-u, dosta se pisalo o tome, što i kako.

Uglavnom, to što je nastupila zastara, ne znači da ovlaštena osoba ne može zahtjevati plaćanje. No, ono se ne može ostvariti prisilnim putem, ali to znači da bakica treba prestati s plaćanjem, čekati eventualnu tužbu i parnicu, a onda u parnici izjaviti da je nasutpila zastara.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 14:29   #225
Zastara potraživanja naplate režija je godina dana od roka plaćanja. Drugim riječima, postupak se mora pokrenuti najkasnije godinu dana nakon roka plaćanja.
Sve ostalo je iznuđivanje.
Da ne govorimo da je iznuđivanje to što je ona već režije PLATILA.

To je dobar materijal za Državno odvjetništvo.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 14:46   #226
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Zastara potraživanja naplate režija je godina dana od roka plaćanja. Drugim riječima, postupak se mora pokrenuti najkasnije godinu dana nakon roka plaćanja.
Sve ostalo je iznuđivanje.
Da ne govorimo da je iznuđivanje to što je ona već režije PLATILA.

To je dobar materijal za Državno odvjetništvo.
Ma da? Odakle ti ovo o iznudi?

Što misliš, koliko ima pravomoćnih presuda u kojima je zastara nastupila, ali se tuženik iz neznanja nije pozvao na nju?
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 15:18   #227
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Ma da? Odakle ti ovo o iznudi?

Što misliš, koliko ima pravomoćnih presuda u kojima je zastara nastupila, ali se tuženik iz neznanja nije pozvao na nju?

Dobro, slažem se za pravomoćne presude - ali, ako je dotična platila račune ( kao što tvrdi ) a općinari, u nedostatku sredstava, žele od nje OPET naplatiti isto, zar to nije iznuda? Nadalje, nitko ne može očekivati od bilo koga da čuva odreske računa deset godina unazad ( dobro, ja ih čuvam, ali...)...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 15:34   #228
Ma kakva iznuda... Ne traze ju da plati iste rezije. Vjerovnik duznika moze u svako doba (recimo) pozvati da plati dug. To sto je nastupila zastara znaci da nema vise pravnog nacina da se vjerovnik naplati a ne da dug vise ne postoji.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 19:50   #229
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
I sad se pojavio taj neki novi općinar i poslao joj prve uplatnice. Ona se šokirala, ali onda se pokorila pa platila... pa on opet poslao ona digla kredit i platila... sad joj opet šalje kao za 2000. (voda mjesečno 108kn, plus kvartalno preko 300kn za slivne vode i drugo) Stvar je u tome da je ona sigurna da je sve već platila, ali ne čuva uplatnice duže od 3-4 godine, šta će joj? Tako da nema dokaza. A ovi traže još i još i prijete joj se
Vodu naplaćuje vodovod koji dostavlja vodu.108 kn mjesećno znači da negdje voda pomalo pušta pa se brojilo vrti.Slivne vode se moraju platit ali Hrvatskim vodama(previše je 300kn kvartalno).Općinari mogu naplatit samo komunalnu naknadu i ništa više.Smeće naplaćuje onaj koji smeće odvozi,plaća se po kvadratnom metru kuće bio ti tamo ili ne jer si prijavljen.Mnoga tu toga ne štima.Evo zastare
http://www.potrosac.hr/index.php?opt...d=55&Itemid=37
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 01:49   #230
Prema Zakonu o zaštiti potrošača zastara za sve troškove kućanstva ( fizičke osobe) je godina dana Članak 24. stavak 10.
huzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 18:00   #231
Dakle to je... to je.... ma ne, nevjerojatno! Evo isprintala sam kompletan taj zakon i idem k njoj, nadam se da se potpisao taj koji joj uzima novac pa da malo proslijedimo te račune!
Da mi je barem prije rekla... što je platila-platila je, neće dobiti nazad. Ali... ma nemam riječi

puno vam svima hvala!
javiću rezultate
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 19:53   #232
Da uletim u temu.

Dragome je došla prijetnja tužbom odnosno opomena pred tužbu za neplaćene neke račune za vodu (zgrada ima zajedničko brojilo) iz 2005. godine, i nekolicina iz 2008. godine.
On nema pojma da li su ti računi plaćani ili ne jer su u tom stanu podstanari, pretpostavka je da stvarno nisu plaćeni (mislim da je ukupna cifra manja od 500 kuna).

Po ranije navedenom, kakav je postupak? Zaključujem da je nastupila zastara;
no - treba li to sad ignorirati ili im se obratiti natrag nekakvim dopisom, npr. navodeći članke svih zakona s gornjeg linka i spominjući da je to otišlo u zastaru?

Hvala na odgovoru.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 19:59   #233
Možeš se obratiti tom vjerovniku koji šalje opomenu pred ovrhu i samo istaknut da je nastupila zastara. To nije nikakva vaša obveza u ovaj fazi dok se samo prijeti ovrhom. U tom dopisu nije potrebno navoditi nikakve članke, već je dovoljno istaknuti zastaru.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:01   #234
Ovo je bilo stvarno brzo, hvala!
Dakle, mogu, ali ne moram. Naime, nemrem sad naći taj papir
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:06   #235
Kad i ako dobijete rješenje o ovrsi od javnog bilježnika, onda svakako trebate pismeno istaći prigovor zastare. A u ovoj fazi opomene pred ovrhu, to nije nužno, iako je korisno, jer onda vjerovnik zna da ste upućeni u institut zastare, pa niti ne pokreče ovrhu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:20   #236
Sad mi nije vrag dao mira, pa sam išla pronaći papir.

Dakle,

Šalje: ZG Holding, podružnica Vodoopskrba i odvodnja.
Datum slanja: 09.03.2010.
Predmet: Opomena pred ovrhu

"Prema evidenciji u poslovnim knjigama na dan 28.02.2010. niste podmirili svoju obvezu za potrošenu vodu..."
...
Nabrojano je potom nekoliko stavki pod "redovna zaduženja", s datumima, plus uplate. Ta zaduženja su u obliku "potrošnja do...03/2005, iznos 59,23 kn" pa sve do zadnjeg navedenog redovnog zaduženja, koje je 08/2009.
_____________________________

Zaključujem onda da bi trebalo platiti sve NAKON "potrošnja do... 03/2009", obzirom da je sad 04/2010.
Odnosno, trebalo bi platiti zaostatke za unatrag godinu dana, točno?
A ovo iz 2005. je o'šlo u zastaru? Sorry kaj davim.

Ako je tako, onda platim samo to što je navedeno za unazad godinu dana, pošaljem poštom potvrde o uplati i pridometnem da imam prigovor na ovo ostalo (dakle iz 2005.) zbog zakonski određene zastare.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:47   #237
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ako je tako, onda platim samo to što je navedeno za unazad godinu dana, pošaljem poštom potvrde o uplati i pridometnem da imam prigovor na ovo ostalo (dakle iz 2005.) zbog zakonski određene zastare.
Da.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:54   #238
hvala
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:59   #239
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Kad i ako dobijete rješenje o ovrsi od javnog bilježnika, onda svakako trebate pismeno istaći prigovor zastare. A u ovoj fazi opomene pred ovrhu, to nije nužno, iako je korisno, jer onda vjerovnik zna da ste upućeni u institut zastare, pa niti ne pokreče ovrhu.
Da,ali su ti i vjerovnici domišljati. Nece tužiti jer znaju za zastari. pa idu isključivati.
__________________
bože, meni tako malo treba,
ispod ovog svetog neba,
topla postelja i....(T.P.)
mppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 03:50   #240
Vodu ne mogu isključiti pojedinom stanu, kaj ne? Ako je starija zgrada koja ima zajednički vodomjer a potrošnja se dijeli.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.