Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2007., 20:12   #1
Bordoška doga

pa molim sve koji nešto znaju o tome da mi kažu....
npr koliko papa?
koliko košta bez pedigrea?
sa pedigreom?
znam da je miroljubiv...
htio bih mužjaka..
nadam se da ću si novac povratiti parenjem svog psića )
navalite ))
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 20:46   #2
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post
pa molim sve koji nešto znaju o tome da mi kažu....
npr koliko papa?
puno. to je velik pas snazne konstitucije i naravno, puno jede i puno izbaci iz sebe i imas kaj za pokupit.

Quote:
koliko košta bez pedigrea?
pa i nema ih bas puno u Hrvatskoj a i ne preporucam da nabavljas neku jeftinu varijantu vjerojatno msveranu iz Madarske ili Ceske ili Srbije punu bolestina i displazije i ko zna cega. Oni su dosta osjetljivi psi koji traze odredenu selekciju i pravilan uzgoj, tako da bolje nazoves HKS i raspitas se za provjerene uzgajivace.

Quote:
sa pedigreom?
mislim da su oko 800 eura i vise

Quote:
znam da je miroljubiv...
htio bih mužjaka...

hmm... je, ali treba strog i predan odgoj i cvrstu ruku. Spadaju u borbene pse tako da njegova miroljubivost iskljucivo ovisi o pravilnom odgoju i dobrim genima koje ces dobiti od dobrog i savjesnog uzgajivaca. Zenke su, po stoti put, stalozenije i miroljubivije

Quote:
nadam se da ću si novac povratiti parenjem svog psića )
navalite ))
pa iskreno se nadam da to nije iskljucivi cilj nabavke ovoga psa. da bi ga pario opet moras ici na tocku 3 - pedigre, sto dobijes izlaganjem i ako je dovoljno dobar tj. nema nasljednih mana, dobijes uzgojnu pa tek onda paris. sve to kosta... osim ako ne zelis ici na divljaka cime samo kvaris prosjek ovoj pasmini i blatis tudi trud. Imaj psa za prijatelja i drustvo, izabrao si pasminu koja vec u startu puno kosta, a podmladak ko podmladak - imaj iz gusta a ne za mlacenje para ili povrat novaca jer jednim parenjem neces povratiti cijenu cijepljenja, eventualne veterinarske troskove i hrane i cijenu samog psa. Krivo razmisljanje
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 22:44   #3
hm...

Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
puno. to je velik pas snazne konstitucije i naravno, puno jede i puno izbaci iz sebe i imas kaj za pokupit.


pa i nema ih bas puno u Hrvatskoj a i ne preporucam da nabavljas neku jeftinu varijantu vjerojatno msveranu iz Madarske ili Ceske ili Srbije punu bolestina i displazije i ko zna cega. Oni su dosta osjetljivi psi koji traze odredenu selekciju i pravilan uzgoj, tako da bolje nazoves HKS i raspitas se za provjerene uzgajivace.


mislim da su oko 800 eura i vise


htio bih mužjaka...

hmm... je, ali treba strog i predan odgoj i cvrstu ruku. Spadaju u borbene pse tako da njegova miroljubivost iskljucivo ovisi o pravilnom odgoju i dobrim genima koje ces dobiti od dobrog i savjesnog uzgajivaca. Zenke su, po stoti put, stalozenije i miroljubivije



pa iskreno se nadam da to nije iskljucivi cilj nabavke ovoga psa. da bi ga pario opet moras ici na tocku 3 - pedigre, sto dobijes izlaganjem i ako je dovoljno dobar tj. nema nasljednih mana, dobijes uzgojnu pa tek onda paris. sve to kosta... osim ako ne zelis ici na divljaka cime samo kvaris prosjek ovoj pasmini i blatis tudi trud. Imaj psa za prijatelja i drustvo, izabrao si pasminu koja vec u startu puno kosta, a podmladak ko podmladak - imaj iz gusta a ne za mlacenje para ili povrat novaca jer jednim parenjem neces povratiti cijenu cijepljenja, eventualne veterinarske troskove i hrane i cijenu samog psa. Krivo razmisljanje

IMAM VEĆ JEDNOG MJEŠANCA I HTIO BIH NABAVITI BORDOŠKU DOGU JER MI JE JAKO SIMPA...
IMAO SAM I DOBERMANA KOJI JE IMAO DISPLAZIJU NO BORDOŠKE DOGE NEMAJU DISPLAZIJE,
PSI KOJI IMAJU DISPLAZIJE SU ROTIĆI , DOBERMANI , LABRADORI ITD
ZAŠTO AKO ŽELIM TAKVOG PSA NEBI DIO TROŠKOVA POKRIO PARENJEM????
POŠTO NISAM BOGAT...
VIDIO SAM IH DOSTA I UOPĆE NETREBAJU STEGU U ODGOJU
SAMI PO SEBI SU LIJENI I DRAGI
HVALA SVIMA NO NISAM ČUO NIŠTA NOVOGA?????!!!!
fjodor is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.06.2007., 22:59   #4
Smartie bravo
Još da nadodam, pedigre ti u neku ruku znači i zdravlje i garanciju da dobivaš bordošku dogu, kako izgledom tako i karakterom, a što je pitanje za prošvercane. Iako tvoj čak i može biti o.k., ali opet pitanje je što prenosi na mlade i tako u nedgoled.

Ili kupi preko švercera, jeftinije u početku, a kasnije postoji velika mogućnost plaćanja raznoraznih veterinara, ali nemoj ga pariti i tu lošu krv dalje raznositi, ili kupi psa u uzgajivača. istina nešto ćeš više platiti, ali opet plaćaš si za prijatelja, nekog tko će biti u tvom životu 12-16 godina. mislim da to vrijedi početnih par stotinjak EUR-a.

u svakom slučaju kad se jednom odlučiš, budi siguran da možda nećeš dobiti psa by the book ukolio ga kupiš u švercera, ali spasit ćeš možda jednu jadnu dušu i spasit mu život, ali opet, nemoj dalje sa takvim psom u uzgoj, osim ako mu ne snimiš kukove, laktove, oči i sl., te ako pas zbilja karakterno i fizički nije reprezentativan primjerak, i naravno ako se to leglo koje bude imao pokaže zdravim i normalnim.

Dakle kalkuliraj, u svakom slučaju imaj na pameti da kupuješ živo biće, a nažalost pedigre i cijena uvelike određuju i kvalitetu psa.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 23:02   #5
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post
IMAM VEĆ JEDNOG MJEŠANCA I HTIO BIH NABAVITI BORDOŠKU DOGU JER MI JE JAKO SIMPA...
IMAO SAM I DOBERMANA KOJI JE IMAO DISPLAZIJU NO BORDOŠKE DOGE NEMAJU DISPLAZIJE,
PSI KOJI IMAJU DISPLAZIJE SU ROTIĆI , DOBERMANI , LABRADORI ITD
ZAŠTO AKO ŽELIM TAKVOG PSA NEBI DIO TROŠKOVA POKRIO PARENJEM????
POŠTO NISAM BOGAT...
VIDIO SAM IH DOSTA I UOPĆE NETREBAJU STEGU U ODGOJU
SAMI PO SEBI SU LIJENI I DRAGI
HVALA SVIMA NO NISAM ČUO NIŠTA NOVOGA?????!!!!
čemu ovakvo ponašanje, i deranje.
Žalosna je činjenica da i nakon što ti se cura potrudila nešto napisati i opće stanje žalosti svih pasa i pasmina, ti napišeš da ništa novog ne znaš, i sasvim normalno ti je zarađivati na životini. Čudim se kako se nisi odlučio za ženku, naime one su puuuuno unosnije.

žalosno i jadno.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 00:12   #6
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
čemu ovakvo ponašanje, i deranje.
Žalosna je činjenica da i nakon što ti se cura potrudila nešto napisati i opće stanje žalosti svih pasa i pasmina, ti napišeš da ništa novog ne znaš, i sasvim normalno ti je zarađivati na životini. Čudim se kako se nisi odlučio za ženku, naime one su puuuuno unosnije.

žalosno i jadno.
ISPRIČAVAM SE
POŠTO SAM NOVI I IMAO SAM DVA PITANJA NISAM ZNAO DA SE EKIPA SKUPLJA OVDJE DA VRIJEĐA...
BOK
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 00:15   #7
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
deranje.
mislila je pod tim na Caps Lock.
ako možeš brzo promijeni u mala slova inače bi mogao dobit crveni karton
@zr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 02:39   #8
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post
pa molim sve koji nešto znaju o tome da mi kažu....
npr koliko papa?
koliko košta bez pedigrea?
sa pedigreom?
znam da je miroljubiv...
htio bih mužjaka..
nadam se da ću si novac povratiti parenjem svog psića
navalite
evo ovak...

ja sam ti nedavno bio u istim dilemama...
kad kupujes psa te velicine i tako osjetljivog na bolest(usi, oci dlaka)novaca bi trebao imati...cisto iz razloga sto on mora dosta jesti, pa posjeti veterinaru itd...
Ja ti osobno ne patim od papira i do sad sam uzimao pse iskljucivo bez papira ali sad su se moja stajalista malo promjenila

uzeo sam ti zenkicu koja je sad stara 3mj bez papira i napravio sam si stresnu situaciju...pes je imao bolesno oko, gljivice u usima, unutarnje parazite...i jos dosta manjih problema...
malecka ti je bila tak isprepadana da joj je trebalo 15ak dana da se privikne ne nas doma, imamo problema sa rezanjem na druge pese itd...uglavnom ceka nas dug i mukotrpan put socializacije
to kaj je on miroljubiv je istina ali samo u slucaju da si ti u blizini(tog pesa ces uvijek morat imati na oku)...dosta su nepovjerljivi prema strancima,a prema ukucanima su miroljubivi
ako ti je to prvi pes te pasmine rade se odluci za zenkicu
imaju ti jaku karakternu crtu s kojom ces se morati moc nosit(moja malecka vec sad pokazuje znakove zajebanosti...npr. duri se na mene kad joj nesto nedam i po sat-dva itd...bas simpaticno )
mozda ti je to sve kod mene i genetski ali to su ti moja iskustva...
izasla ti je i knjiga o bordo dogama pa bi te savjetovao da se raspitas na:
http://scobert.mojforum.si/
kaj se love tice ja sam ti svoju malu platio 1500kn (...operacia oka 1000, i sve moguce pretrage i cijepljenja jos1500kn)
...muzjaci su ti na crno negdje oko 2000-2500kn

ali savjetujem ti da si uzmes pesa s papirima da te ne snadu nevolje ka i mene

iza ovih svih problema ti mogu samo reci da je moja Ruza zakon i da mi uopce nije zao ni para ni ulozenog truda oko nje...i da mi nece biti zao ni muke oko odgoja zato kaj je fakat posebna
__________________
oni imaju moc ali nasa je noc
stenebordosko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 08:54   #9
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post
PSI KOJI IMAJU DISPLAZIJE SU ROTIĆI , DOBERMANI , LABRADORI ITD

Beeep! Pao si na ispitu stari. BILO KOJA PASMINA moze imati displaziju. Cak i mali Jack Russel. BTW, svi psi teskasi a u to spada i bordoska skloni su displazijama kukova i laktova i problemima s kicmom. Nitko te nije namjeravao vrijedati samo sam ti dala savjet. I dalje stojim da je nerealno ocekivati povrat novca parenjem tvoga psa. Jer kad ukljucis hranu, vetove, procedure oko uzgojne, blabla... jedan skok to ne pokriva.

Nisam mislila na nikakvu "stegu" u odgoju, vec dosljednu i cvrstu ruku. Oni zaista mogu biti i dragi i mazni i divni i ja ih kao pasminu volim. Samo razmisli malo sto pas te kilaze moze uciniti ukoliko nije dobro odgojen. Recimo, samo da skoci na nekoga fore radi, u igri. I nek je taj netko dijete... Znam kaj pricam, nemoj se ljutiti.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 09:54   #10
E pa taj momak štoje napisao tu knjigu o bordoškim dogama, ja ga poznajem.
@fjodor - pravila internet komunikacije govore da velika slova znače deranje, pa sljedeći put provjeri u pravilima kako se ponašati.
Drugo, tko te vrijeđao? Ti si prvi skočio na @smartie derući se, te otovreno svima nama govoreći da ti sve znaš oko preprodavača, i da te nije briga, već eto hoćeš uloženi kapital vratiti parenjem, kakav uloženi kapital, ajd da psa platić cca 1000 EUR-a ili više, o.k., ali ti pričaš o 1,500 kn...

Evo ako nećeš nas, poslušaj @šteneboredrsko - iako imam feeling da ni njega nećeš poslušat.

I nismo mi ti koji vrijeđamo, već ti. Jer ti vrijeđaš našu inteligenciju.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 17:32   #11
Ljudi moji neznam ko je uspio iz moje priče izvuči da želim zaraditi ali za ovo sam rekao da je vrijeđanje , za ništa drugo:

čemu ovakvo ponašanje, i deranje.
Žalosna je činjenica da i nakon što ti se cura potrudila nešto napisati i opće stanje žalosti svih pasa i pasmina, ti napišeš da ništa novog ne znaš, i sasvim normalno ti je zarađivati na životini. Čudim se kako se nisi odlučio za ženku, naime one su puuuuno unosnije.

žalosno i jadno.

Jer stvarno nikada nisam imao želju zarađivati na životinji ...
Neka mi netko kaže koja je to rečenica gdje sam rekao da želim zarađivati na životinji?
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:07   #12
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post

nadam se da ću si novac povratiti parenjem svog psića )
navalite ))

_____________-
Ajde da krenemo iz početka.
Postao si prvi post i smartie ti se potrudila u kratko obasniti probleme prilikom nabavke pas bez papira, ili prilikom pokušaja štednje za kupnju psa. Ti si na to njeno odgovorio DERANJEM ( to naime znači kad pišeš velikim slovima), dakle nekulturno i neodgojeno, u čemu sam falila, pa i u pravilima piše kako se komunicira. Porvh svega, ajde da ti je post bio normalan ali nije, još u tom postu napišeš kako znaš sve za dipslazije i raznorazne boleštine i sl., i što da zaključimo iz toga... Pazi tvoj pas, tvoj život i tvoji novci.
Mi smo tu da svima, pa i tebi pomognemo dobronamjernim savjetima, jednom kad si dobio svoj prvi savjet (od strane smartie), ti si nju uvrijedio deranjem i takvim načinom komunikacije...alooo.

Ako sam krivo protumačila tvoju konstataciju da bi dio troškova vratio parenjem, ja se ispričavam. Ali dio troškova vratiti parenjem znači uzeti kvalitetnog psa, skupog psa, psa sa pedigreom, te tako zdravog i normalnog psa pariti sa isto takvom kvalitetnom kujom, tada ćeš vratiti uloženo i još zaraditi, ali ne i nikako sa psom bez pedigrea, jer stvaraš još pasa koji možda i nisu tako zdravi i o.k.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:14   #13
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
di je tu riječ zarada?
jasno je da svi koji imaju pse pare ih ako radi ničeg drugog radi njihovog gušta...,
naravno ako postoji netko ko će se brinuti o potomcima ili ih eventualno kupiti.
Pošto nisam imućan razmišljao sam da bi mi moglo pomoći jedno parenje godišnje a vi ste me u vuka pretvorili...
Isn t that cute?
But is wrooong
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:18   #14
ako je dovoljno pisati velikim slovima da se nekog uvrijedi onda smo najpristojniji narod na svijetu
da mi je to sama rekla ne bih riječ rekao ali kada se neko ide liječit na krivim mjetima onda ....
uf ovo me umara pomalo
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:22   #15
Čuj Mislim da nije potrebno da napišeš riječ zarada, jer većina valjda zna čitati između redaka.

Sad ajmo dalje - eto nas opet kod većine heheheh većina uopće ne zna što radi sa psima, počevši od osnova osnova, znači cijepljenje, čišćenje od nametnika i sl., a o parenju i uzgoju da ne pričam, međutim dobro je sve dok ljudi imaju pozitivno razmišljanje i dok imaju savjest.

Tvoj "problem" - "napali" smo te iz dva razloga, prvi zato što si pomišljaš kupiti psa bez papira (i k tome bordošku dogu ), te istog tog misliš pariti. E sad, da imaš znanja o pasmini, uzgoju, bolestima i sl., shvatio bi i ti nas, ali kako nemaš, onda ne možeš shvatiti.
Malo previše emotivno reagiramo, jer previše je bolesnih i ostavljenih pasa, te nesavjesnih vlasnika, koji pare pse jer eto to im je film...žalosno.
Onima koji mi kažu da će životinja umrijeti ako se ne spari ja im kažem da bace drkicu psu, i svi sretni i zadovoljnji njihova životinja će živjeti, neće biti straja od štenaca, te kome kojeg uvalit i ludilo, naravno ne može im se objasniti da psi sve jedno žive bez obzria na parenje...

Dakle, ono što TI moraš znati je to ... koliko para toliko muzike.
Više love, kvalitetniji pas, znači nije podložan boleštinama i vjerojatno će biti tako miroljubiv kao oni koje znaš, manje para više pogrešaka. pa sad, na tebi je i ti odluči.

S tim, kako nemaš love, ako uspiješ izdvojiti za tako jednog kvalitetnijeg psa, takav pas će ti više kuja pariti, i skuplje ćeš naplaćivati parenje, samim time vratit ćeš novac, te dodatno zaraditi, a imat ćeš zdravog psa.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:25   #16
Quote:
fjodor kaže: Pogledaj post
ako je dovoljno pisati velikim slovima da se nekog uvrijedi onda smo najpristojniji narod na svijetu
mjetima onda ....
uf ovo me umara pomalo
U pravilima postanja na forumu stoji da pisanje velikim slovima znači deranje i da je to zabranjeno, te se moli ljude da prvo pročitaju pravila prije postanja. Zato što to nisi napravio, dobio si crveni karton od moderatorice.

Quote:
fjodor kaže:
da mi je to sama rekla ne bih riječ rekao ali kada se neko ide liječit na krivim
E ovo ne razumijem.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:29   #17
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
Čuj Mislim da nije potrebno da napišeš riječ zarada, jer većina valjda zna čitati između redaka.

Sad ajmo dalje - eto nas opet kod većine heheheh većina uopće ne zna što radi sa psima, počevši od osnova osnova, znači cijepljenje, čišćenje od nametnika i sl., a o parenju i uzgoju da ne pričam, međutim dobro je sve dok ljudi imaju pozitivno razmišljanje i dok imaju savjest.

Tvoj "problem" - "napali" smo te iz dva razloga, prvi zato što si pomišljaš kupiti psa bez papira (i k tome bordošku dogu ), te istog tog misliš pariti. E sad, da imaš znanja o pasmini, uzgoju, bolestima i sl., shvatio bi i ti nas, ali kako nemaš, onda ne možeš shvatiti.
Malo previše emotivno reagiramo, jer previše je bolesnih i ostavljenih pasa, te nesavjesnih vlasnika, koji pare pse jer eto to im je film...žalosno.
Onima koji mi kažu da će životinja umrijeti ako se ne spari ja im kažem da bace drkicu psu, i svi sretni i zadovoljnji njihova životinja će živjeti, neće biti straja od štenaca, te kome kojeg uvalit i ludilo, naravno ne može im se objasniti da psi sve jedno žive bez obzria na parenje...

Dakle, ono što TI moraš znati je to ... koliko para toliko muzike.
Više love, kvalitetniji pas, znači nije podložan boleštinama i vjerojatno će biti tako miroljubiv kao oni koje znaš, manje para više pogrešaka. pa sad, na tebi je i ti odluči.

S tim, kako nemaš love, ako uspiješ izdvojiti za tako jednog kvalitetnijeg psa, takav pas će ti više kuja pariti, i skuplje ćeš naplaćivati parenje, samim time vratit ćeš novac, te dodatno zaraditi, a imat ćeš zdravog psa.
Nisam toliko bolestan da bacim drkicu psu jer mi je to nekak neprirodno , neznam za tvog psa ali moj više voli u toplo(osim ako ti znaš bolje od njega kaj hoće) ,a u to sumnjam.

Imao sam 7 godina dobermana sa displazijom i znam jako dobro kaj je to šetati ga dok se drugi psi igraju a on nemože sa njima...
To smo Aron i ja prošli zajedno bez da smo slušali tugovanja sa foruma.
Nakraju (nakon 7 godina) sam ga morao uspavati jer nije mogao hodati.
Neznaš ti ništa o invalidnom psu.
No i zdravije ti je.
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:35   #18
Quote:
fjodor kaže:
Imao sam 7 godina dobermana sa displazijom i znam jako dobro kaj je to šetati ga dok se drugi psi igraju a on nemože sa njima...
To smo Aron i ja prošli zajedno bez da smo slušali tugovanja sa foruma.
Nakraju (nakon 7 godina) sam ga morao uspavati jer nije mogao hodati.
Neznaš ti ništa o invalidnom psu.
No i zdravije ti je.
I što ti misliš zašto je tvoj pas imao displaziju ???

Naravno da ne znam bol koju to nosi, ali upravo zato ne vjerujem da bi netko tko je prošao svu tu kalvariju, opet istu stvar sebi servirao.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:44   #19
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
I što ti misliš zašto je tvoj pas imao displaziju ???
Imao je jer su mu se vjerojatno parili mama i tata tj , brat i sestra (pošto nemaju papire pa nije moguće znati tko je čiji sin i kćer)
Naravno da ne znam bol koju to nosi, ali upravo zato ne vjerujem da bi netko tko je prošao svu tu kalvariju, opet istu stvar sebi servirao.
Znam da je kod pasa bez rodovnika veća vjerojatnost za displaziju no nisam znao da je to često kod bordoških doga.
Čitao sam o tome (možda krivo piše) , no postoji skupina pasa kod kojih je to jako često ,a među njih ne spadaju bordoške doge.
Može imati neke druge poremećaje vjerojatno... hm da možda ste u pravu.
Nažalost nemogu si priuštiti 11 000 kn za psa a vjerojatno i puno jede pa će doga pričekati neka bolja vremena...
Kad diplomiram i nađem posao
Ništa ljudi idem učiti , to mi je jedino pametno
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:47   #20
Čuj, na raznorazne načine možeš doći do psa dobre kvalitete, dvojno vlasništvo je recimo jedan od. Ili ako nećeš izložbenog psa, kućnog ljubimca u istog uzgajivača dobiješ po jefitinijoj cijeni, ali iste kvalitete (što se zdravlja i karaktera tiće), samo što gledajući isključvo izgled i nešto lošijeg izgleda. Tu razliku mi obični lajici ne primjećujemo, ali kinolozi da, i te razlike znaju činiti razliku u cijeni i do cca 200 ojra, pa i više.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.