Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2008., 22:10   #981
Quote:
sigich kaže: Pogledaj post
Boze koje sranje lupetas,Junge reci ti meni jesi li ti malo prolupo.Ak si iz Bosanskog dijela od 2metra kvadratnih,onda ti ne zamjeravam,daj se malo proseci na frische Luft.Pa koja sranja lupetate tu i dajete lazne informacije ak je vam Socijalcima dobro koji zivite na racun Radnika i smatrate to Ok,nije mi ni cudno kaj necete iz Svicarske van ali budete, jos samo koji dan ili mjesec otvaraju se Granice Svicarske prema Njemackoj i kad Vam ulete Poljaci i sva jeftina radna snaga iz Njemacke budete vi jos bjezali iz te Idealne Svicarske.Ti si 15 god. tu i jos se nisi navcil govoriti istinu,pa kak bus ju rekel kad tam 10 ljudi mora za tebe delati.ja sam 27 god. i kruh Svicarski je krvav ali za Vas sa Arbeitsamta koji 1 god. djelate pa 2 godine stempljate po cemu ste poznati i vrlo brzo iscete Rentu pa vama se i nejde van.Zivite ko bubreg v loju na racun drugih.A i Vi koji iscete put Svicarske Dobro dosli ali ostavite si za svaku sigurnost neku sobicu de se budete mogli vratiti,jer tu budete zivjeli na kredit a nebute izasli dok ga sa kamatom nebudete isplatili, svi tu lupetaju i prodaju pamet,zive na kredit crknu na kredit,ovo je Svicarska DOBRO DOSLI
pa dobro, nemojmo pretjerivati. kakvi krediti? ja ne znam sto ej kredit, nikada u zivotu nisam nesto kupila na kredit. nije bas da se zivi od kredita, pa nije CH amerika. onaj tko hoce delati, taj bu imao novaca. onaj tko nece, taj bu parazitario. neka parazitari, ne zavidim mu, jer da mjesecno prezivljavam od 3000 CHF socijalne pomoci i da svojemu djetetu ne mogu kupiti igracku koju pozeli, radije bih se objesila. samo mi je krivo sto je vecina takvih s balkana, i sto mi ostali moramo za takve raditi. no, sistem je kriv, a ja sam nemocna. no, sve ce se jednom vratiti.
no, bez obzira na to, ja sam vec debelo umorna. nema dana kada ne dozivom neko ponovno razocaranje. konkretno danas: radim u bolnici, zelim poslati pacijenta na rehabilitaciju. sustav je takav da moras prvo zatraziti kostengutsprache od krankenkasse. to radi socijalna radnica, tj. ja ispunjavam formular (jebeni formulari), ona salje. prvi problem nastupa sto nije dobila moj ispunjeni formular. nakon sto sam joj ukazala da sam joj ga jos jucer poslala, sjetila se da ga je ipak nasla. drugi problem nastupa akda je saznala da sam pacijenta jos jucer otpustila, sto se njoj nije svidjelo. kao, ne smijem otpusti pacijenta, jer onda krankenkasse nece izdati kostengutsprache. znaci, trebala sam ga drzati u akutnoj bolnici 2 tjedna, uz ogromne troskove koje placa dijelom i krankenkasse, i onda bi ta ista krankenkasse platila daljnu rehabilitaciju. a ja budala mislila da treba paziti na troskove, svi oni koji su izlijeceni otustiti doma i omoguciti bolesnome da dobije njegov krevet. ispada da u ovoj drzavi ne treba razmisljati glavom, treba jednostavno biti ignorant. muka mi je...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 21:00   #982
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
pa dobro, nemojmo pretjerivati. kakvi krediti? ja ne znam sto ej kredit, nikada u zivotu nisam nesto kupila na kredit. nije bas da se zivi od kredita, pa nije CH amerika. onaj tko hoce delati, taj bu imao novaca. onaj tko nece, taj bu parazitario. neka parazitari, ne zavidim mu, jer da mjesecno prezivljavam od 3000 CHF socijalne pomoci i da svojemu djetetu ne mogu kupiti igracku koju pozeli, radije bih se objesila. samo mi je krivo sto je vecina takvih s balkana, i sto mi ostali moramo za takve raditi. no, sistem je kriv, a ja sam nemocna. no, sve ce se jednom vratiti.
no, bez obzira na to, ja sam vec debelo umorna. nema dana kada ne dozivom neko ponovno razocaranje. konkretno danas: radim u bolnici, zelim poslati pacijenta na rehabilitaciju. sustav je takav da moras prvo zatraziti kostengutsprache od krankenkasse. to radi socijalna radnica, tj. ja ispunjavam formular (jebeni formulari), ona salje. prvi problem nastupa sto nije dobila moj ispunjeni formular. nakon sto sam joj ukazala da sam joj ga jos jucer poslala, sjetila se da ga je ipak nasla. drugi problem nastupa akda je saznala da sam pacijenta jos jucer otpustila, sto se njoj nije svidjelo. kao, ne smijem otpusti pacijenta, jer onda krankenkasse nece izdati kostengutsprache. znaci, trebala sam ga drzati u akutnoj bolnici 2 tjedna, uz ogromne troskove koje placa dijelom i krankenkasse, i onda bi ta ista krankenkasse platila daljnu rehabilitaciju. a ja budala mislila da treba paziti na troskove, svi oni koji su izlijeceni otustiti doma i omoguciti bolesnome da dobije njegov krevet. ispada da u ovoj drzavi ne treba razmisljati glavom, treba jednostavno biti ignorant. muka mi je...
Može pitanje? Kolka je plaća potrebna u CH da bi se ugodno živjelo? Po tvojem mišljenju.
__________________
Menage a trois! You know it makes sense! I have a cunning plan! If you want to do something right, kill Baldrick first!
Jen Dudek bu Imbri Grabariću paragrafe tumačil!
Tko sluša cajku jebemo mu majku!!! by BBB || ne slušaj narodnjake, umri prirodnom smrću!
tiger12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:54   #983
Četveročlana obitelj? 10'000 CHF mjesečno. Samac? 6000 CHF mjesečno
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 20:33   #984
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Četveročlana obitelj? 10'000 CHF mjesečno. Samac? 6000 CHF mjesečno
Thx.
__________________
Menage a trois! You know it makes sense! I have a cunning plan! If you want to do something right, kill Baldrick first!
Jen Dudek bu Imbri Grabariću paragrafe tumačil!
Tko sluša cajku jebemo mu majku!!! by BBB || ne slušaj narodnjake, umri prirodnom smrću!
tiger12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 21:56   #985
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Četveročlana obitelj? 10'000 CHF mjesečno. Samac? 6000 CHF mjesečno

a to je u kunama cca?? za samca oko 20 000 ..ili?
tnx
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 16:40   #986
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Samac? 6000 CHF mjesečno
Mislim da je ovo pretjerana svota. Asistenti na faksu (barem u francuskom dijelu, zaposleni na 100 %) primaju znatno manju svotu, a zive sasvim ok.
Pokondirena tikva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 22:54   #987
Quote:
tiger12 kaže: Pogledaj post
Može pitanje? Kolka je plaća potrebna u CH da bi se ugodno živjelo? Po tvojem mišljenju.
ovisi jesi sam, ili imas obitelj. ako hoces samo prezivljavati dosta ti je nekih 4000 CHF, ako hoces malo vise iamti i malo vise priustiti potrebno ti je oko 5000 CHF na vise. ako imas zenu i dijete, jos vise. tesko mi je reci.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 22:56   #988
Quote:
Pokondirena tikva kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo pretjerana svota. Asistenti na faksu (barem u francuskom dijelu, zaposleni na 100 %) primaju znatno manju svotu, a zive sasvim ok.
asistenti na faksu primaju malo love, imaju zato neke beneficije, a da li zive OK, ne znam. znam da bih ja s 4000 CHF jedva prezivljavala, ali ako netko ne trosi na nista, zivi u jednoj sobi koju placa 500 CHF, nema auto, nema obitelj, mozda je njemu to OK.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 20:57   #989
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
asistenti na faksu primaju malo love, imaju zato neke beneficije, a da li zive OK, ne znam. znam da bih ja s 4000 CHF jedva prezivljavala, ali ako netko ne trosi na nista, zivi u jednoj sobi koju placa 500 CHF, nema auto, nema obitelj, mozda je njemu to OK.
pretpostavljam da to ovisi o dobi. osobi u srednjim dvadesetima, kakvi su uglavnom asistenti i doktorandi, auto i obitelj uglavnom jos nisu na vrhu prioriteta. zgodnih, doduse grozno malih (pogotovo iz hr perspektive) stanova u dobrim dijelovima grada ima i za 700 chf (zapravo, rijetko koji studio, ukljucujuci i one u centru je skuplji od 1000 chf - govorim o vecem gradu u francuskom dijelu), a s onim sto ostane od svote koju si navela se okej zivi. posebno kad hranu jeftino placas na institutu na kojem si do 8 navecer
elem, htjedoh reci da procjene minimalne zivotne svote dosta ovise o dobi i potrebama (koje su, po mom sudu, dosta povezane s dobi). ja sam upoznala u svicarskoj masu ljudi u srednjim dvadestima koji zaradjuju daleko manje od 4000, a zive ok. uglavnom zive s cimerima i nemaju auto , ali to ih ne cini nezadovoljnima.
kasnije, kad zasnujes obitelj i krenes u "pravi" posao, pa ti i potrebe i apetiti porastu, jeste malo.
ali ako govorimo o prosjeku, bogami se moze sasvim okej i s manje od 6000.
Pokondirena tikva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 10:33   #990
Ev ja imam jedno pitanje
od vas koji ste mozda to prosli , ili mozda znate iz prve ruke

Dakle zivimo u berlinu , dragi ima neogranicenu vizu,ja cu ju dobit za mjesec dana, djete nam je svabo
Zivjela sam 4 god u CH i prosla svasta i sve skoro, i mogu reci da CH od D ima vecu buducnost za djecu ... zato i planiramo...
Seka mi ima restoran u rapperswil/jona (SG) i govori nam da dodjemo kod nje raditi, jer ovaj berlin i svi gradovi osim mozda jos münchena su na propast i nevidimo buducnost za naseg malog ovdje...
pa razmisljamo da odemo u CH...e sad , dal mi kao HR s njemackom vizom imamo ikakvu sansu dobiti boravak u CH ?
po mom misljenju ne, jer HR nije u EU... a svicarci nas tak i tak nevole
i neznam dal bi seka nesto mogla srediti s radnom vizom ! ali onda bi joj sviceri sigurno rekli zar nema nijednom svicera koji moze raditi kod vas ?
rekla sam muzu da uzmemo njemacko drz.,jer bi bilo lakse otici u CH, ali on nezeli ni cuti za to, jer neda putovnicu za nista...
pa sad neznamo , citali smo puno po internetu , ali opet culi od drugih da nije sve tako kako pise da zakoni uvijek imaju neku lücke...

za bozic budemo osli u CH pa vidjeli s sekom i onda cemo otici u botschaft od svicera ovdje u berlinu pa da vidimo sta ce nam reci ...
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:42   #991
Promislite dobro prije dolaska ili odlaska i to ne jednom nego 11 (jedanest puta) i ispitajte sve moguce i nemogu stvari koje se ispitati mogu i to ne kod susjeda ili poznanika nego kod institucija koje su odgovrne za odredenu stvar koju zelite znati.
A svi koji sanjaju o zaradi vecoj od 4000 CHF bruto na pocetku mogu ostati tu gdje jesu, osim ako odmah ne rade kao visoko skolovani sa perfektnim znanjem nejmackog pisanje,citanje, engleski manje vise zati.
Racunica je jednostavna. 4000 CHF minus lijecnicko minimalno 200/300 CHf (sam placas do 1000/2000 CHF) plus 10 posto na sve lijekove, zatim 10 do 15% poreza na placu ovisno od kantona, porez se zaracunava progresivno, onda stan 1000/1500 3 sobe ovisno o konforu koji zelite, hrana za dvije osobe oko 1000 CHF mjeseno sa picem, zatim higijena i ostalo oko 200 CHF, telefon struja voda 150 do 300 chf ovisi koliko potrosite, auto je godisnje oko 800/1500 ovisno od auta i osiguranja, novine su strasno skupe (bar za mene u odnosu na njemacku), hrana je strasno skupa ali je i dosta kvalitetna, obuca je jeftinija, odjeca srednje skupa, bijela tehnika srednje skupa, automobili srednje skupo, odlazak u teater moze vas stajati od 30 do 150 chf, kino od 13 do 25 chf, bus karta jedan smijer 2 chf ,dnevna karta 7 chf (ovisno od kantona), mjesecni pokaz cini mi se 60-ak chf, benzin izmedu 1.4 chf i 2.30 chf, prosjecan rucak u restoranu sa picem oko 40-60 chf, internet flat rate mjesecno izmedu 30 i 50 chf itd..
1 CHF = 4.8 kuna pa racunajte. Izlasci nisu uracunati, ferije isto tako ne.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 13:44   #992
FANCY
ali sve ja to znam... imam 3 sestre koje zive vec preko 20god tamo, a i ja sam zivjela tak da znam kako se krecu cjene, i koliko bi trebali imati placu da zivimo sasvim OK...
nista otici cu u schweizer botschaft ovdje pa pitat... kako to sve stoji i ide...
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 15:19   #993
Quote:
ATE13 kaže: Pogledaj post
FANCY
ali sve ja to znam... imam 3 sestre koje zive vec preko 20god tamo, a i ja sam zivjela tak da znam kako se krecu cjene, i koliko bi trebali imati placu da zivimo sasvim OK...
nista otici cu u schweizer botschaft ovdje pa pitat... kako to sve stoji i ide...
Samo dobro promisli, na kraju kako god vam bude sami cete biti odgovorni jer to je vasa odluka. Poznam ih mnogo koji su ovdje boravili kao samci i bilo im je ok a kad je dosla cjela obitelj bilo je to nesto sasvim drugo, ni slicno onom od prije... kako god bilo zelim vam puno strepljenja, zivaca i ponajvise srece..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:46   #994
Za mjesec dana dolazim u Zürich na par dana.
Gdje bi bilo najpovljnije prenociti?

Hvala unaprijed!
guitarboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 12:40   #995
Izvan Zürich-a , pogledaj www.jugendherberge.ch.

U samom Zürich-u ne vjerujem da ćeš naći hotel ispod 150 CHF.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:22   #996
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
asistenti na faksu primaju malo love, imaju zato neke beneficije, a da li zive OK, ne znam. znam da bih ja s 4000 CHF jedva prezivljavala, ali ako netko ne trosi na nista, zivi u jednoj sobi koju placa 500 CHF, nema auto, nema obitelj, mozda je njemu to OK.
je, tuljko su negdi meni nudili v Zenevi za asistenta. al tak je sigdi po Evropi. jedino ak imash doktorat, moresh dobiti duplo vec.

zato su se ovi v Hrvatski snashli pa primaju mito i dobro zhive, osnovali su im cak i celi jedan fakultet, prometni se zove, poslije si dipl. inzinjer-prometnik radish po krizanjiama i pjesacim prelazima semaforima..ostali imaju hizhe na Pantovcaku ko ona..baba s ekonomskog kak se zove..znam sam da je odvratna...to tu nebi ni na fax pustili..vidish stari na kilometer da je razvratna podmicena coprnica..ma ona Zuzi s ekonomskog.

a nace, kaj je KuhSviceri, nemate dosta radne snage!? pak me zovu delati v Ziri..ovaj put za malo vekshe peneze, al reko, dalko je taj Ziri..no mozda i otidjem..oddelam par let, i skupim kapitala..kaj velish?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:52   #997
JJ, pitas me za savjet dal' da dojes u ZH? kaj da ti velim...ZH je lijepi grad, nocni zivot (ono kaj tebe znaima, mene u mojim godinama ne vise ) je bogat, ima lijepih svicarki, ali jel' to ono sto ti zelis? skupi grad...puno penezi ti ne bu ostalo ako mislis trositi i onako, recimo uzivati malo u zivotu. ali, svako iskustvo zlata vrijedi, pa ti mogu preporuciti da dodjes, i nakon godine dana opet odes.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 12:46   #998
Ako stanuješ izvan grada, već će biti puno povoljnije. Osim toga, bez obzira koliko love imaš, u Zuerich-u je trenutno jako teško naći stan.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 01:14   #999
bok lujdi.
ma imal sem neke ponude za Zürich, a znam da je tam dobra lova...pa kaj, zivel bi izvan grada...a posto nekak sa Svicarcima dobro izlazim na kraj, direktniji su nekak od Austrijanci, (svi frendovi su mi iz Vorarlberga, a oni su josh najslicnesi Svicarcima) razmisljal sam o tom, jer ocem ionak samo par ljet odraditi - Kapitalanhäufung, sparati a nish troshiti.
ak more mogel bi i pri vami ziveti..secundo, fufee?

nocni zivot, pa mi smo negdi slicne godine, sam kaj si ti mama, a ja bachelor , al nemrem se zmisliti gda sem zadnji put ishel van. prestal sam izlaziti tu na koncerte jer me Austrijanci deprimiriraju..band skace vice popeva pleshe, oni stoje ko da su se usrali, i ne lupkaju nit po flashi od pive za koju se drzhe ko za mamu. jad i cemer. ok ishel sem na Pogorelica pred mesec dni, i bil je super.

al kaj ces, kad su geistiges Wien unistili '38. a ovdi ostali samo seljaki i proleti. a to se sprema i Hrvatski. al tam ionak svako malo uniste i protjeraju kulturu i inteligeciju. ovdi su samo jenput, al zato temeljito. i za takve ja sad moram delati. eto vidish kaj je sudbina. ovdi za seljake, il doma za vlaje. pa sad ti biraj.
neznash kaj je gore.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 20:21   #1000
secundo imas pm!
danke
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.