Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2011., 19:22   #2661
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Preporuka: uruči mu otkaz (bilo osobno bilo preporučenom poštom)
Hvala putniče92

Još uvijek čekam rasplet situacije a dotle jedno čisto teoretsko pitanje ako imaš
volje - koja je u stvari razlika između otkaza danog usmeno, mailom ili pismeno?

Čak i ako pošaljem otkaz poštom preporučeno s povratnicom imam samo dokaz
da sam poslodavcu poslao pismo, no i dalje ne mogu dokazati njegov sadržaj?

Koliko je uopće ta forma važna i što o tome ovisi?

hvala,

kk
*k&k* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:37   #2662
Zakon kaže da (citat):

... Otkaz mora imati pisani oblik.
... Otkaz se mora dostaviti osobi kojoj se otkazuje.

Dakle "usmeni" otkaz ne postoji, radi zaštite radnika.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 09:48   #2663
Molim savjet. Radim u smjenama od 6-14 dva dana, od 14-22 dva dana, a sljedeci dan opet od 6. Dali je dozvoljen takav raspored, s obzirom da je izmedju 22 sata i 6, razmak manji od 12 sati? Drzavna firma, ugovor na neodredjeno. Nema stavke o ovakvom radnom vremenu, buduci da je promjenjeno bez novog ugovora.
Mracnjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 19:09   #2664
molim hitno pravnu pomoć - može li netko dati neki suvisli savjet teko

Quote:
iznenada kaže: Pogledaj post
naloženo mi je usmenim putem da vodim odjele prijema gostiju dva hotelska objekta,do sada sam bila voditelj odjela jednog objekta.
Objekti su neznatno udaljeni jedan od drugoga.Nisam sigurna da imaju namjeru uvećati plaću zbog povećane odgovornosti. Nemam povjerenja zbog do sada loših iskustava.
Da li će biti pravno ok insistirati prije preuzimanja i drugog objekta - na potpisu novog ugovora s moje strane gdje bi iznos brutto plaće bio uvećan u skladu sa uvećanom odgovornosti? Što mi kao pravno sredstvo stoji na raspolaganju ako
"narede" primopredaju dužnosti odmah s obećanjem da će nov ugovor sačiniti tek 01.04.
Moj sadašnji ugovor o radu na neodredjeno vrijeme u jednom članku ima odredbu da sam voditelj odjela objekta do 01.04. nakon čega će se razmotriti mogućnost ostanka na istom radnom mjestu ili odredjivanja drugoga imajući u vidu moje sposobnosti it.
Imam VSS.
Kakve bi posljedice mogle biti ako odbijem premještanje prije no što dobijem
novi ugovor o radu koji će glasiti na dva objekta ??
zahvaljujem na brzom savjetu
hvala
iznenada is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 15:20   #2665
zakon o radu

postovani,
imam jedno pitanje. poslodavac mi tvrdi da me ne moze prijaviti a kao razlog navodi da je napravio uslugu dvojici bivsih zaposlenika koji su dali otkaz pa im je on dao otkaz kako bi zadrzali neka prava (socijalno, zdravstveno..) i sad ima nekakav zakonski rok od 6 mjeseci u kojem ne moze nikoga zaposlit. zna li mozda netko vise o tome? hvala
luka_split is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 12:49   #2666
Quote:
luka_split kaže: Pogledaj post
...i sad ima nekakav zakonski rok od 6 mjeseci u kojem ne moze nikoga zaposlit.
Ne na isto radno mjesto, ali može ze tebe izmislit radno mjesto npr. "savjetnika za dizajn" i stvar je rješena.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 13:01   #2667
please pomoć, vratila sam se nakon porodiljnog na posao, stalan posao imam već 7 godina u istoj firmi. Mene je mijenjala jedna gospođa koju je šef odlučio zadržati i dobila je ugovor za stalno na isto radno mjesto kao i ja. E sad, nebi bio problem u ničemu da ja nisam kompletno degradirana na svom radnom mjestu, ne radim više isti posao kao i prije, više glumim tajnicu (bez uvrede ikome), niti mi je šef omogućio usavršavajne pošto je unapredio posao, kupio nove programe za kompjutere ( zamjena je bila na usavršavanju). Šta da radim? dali mi može dati otkaz i kakva imam prava. hvala puno
Leač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:44   #2668
molim pomoc: radim vec dvije godine u firmi pod ugovorom na odredjeno (6 mj.), trenutno sam na bolovanju imam upalu pluca i ugovor mi istice danas....Sef me je nazvao i rekao da se moram naci s njim sutra da potpisem papire o otkazu jer me nece primiti na neodredeno(jer to firma vise ne radi) ....kakav ugovor o otkazu mi moze donijeti a htjela bi dobiti barem naknadu sa biroa....hitno je ....hvala unaprijed.....
sele3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 21:35   #2669
Ugovor o radu

Imam pitanje u vezi ugovora o radu. Zaposlen sam na neodredjeno vrijeme u jednoj stranoj kompaniji koja je prije nekih 2 godine promijenila vlasnika.
Sa starim vlasnikom imao sam sklopljen ugovor koji je definirao visinu plaće, radno mjesto, dužinu godišnjeg odmora i ostale sitnice koje takav ugovor sadrži. Taj ugovor vrijedi još uvijek, dakle već dvije godine pod novim vlasnikom. Novi vlasnik bi želio da u idućih par mjeseci potpišemo nove ugovore, koje još nismo vidjeli. Zanima me da li me vlasnik može na neki način prisiliti da potpišem novi ugovor koji je, recimo, nepovoljniji od starog? Ima li mi pravo dati otkaz ako odbijem potpisati nepovoljniji ugovor? Postoji li negdje u zakonu članak koji definira postupanje u ovakvom slučaju?
mario999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 11:11   #2670
Otkaz, otpremnina i ostalo

U firmi mi je najavljeno da ću uskoro dobiti otkaz zbog smanjenja obima posla.
Radim tu već 8 godina, neto plaća mi je 9400 kuna.
Ugovor o radu je standardna špranca, znači nema nekih posebnih uvjeta.
Ne želim da ostanem zakinut za nešto pa imam par pitanja.
Kakva prava na otpremninu imam?
Što me čeka na birou?
Nisam iskoristio ni dan godišnjeg od tekuće godine, koliko imam prava na njega?
Djeca su socijalno osigurana preko mene, kako s tim dalje? Napominjem da je supruga zaposlena.

Unaprijed hvala na odgovorima.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 11:32   #2671
Sad vidim da postoji odgovarajuća tema - Ugovor o radu na (ne)određeno, otkazi, plaća

Ispričavam se moderatorima i molim da prebace ovo tamo gdje spada.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 14:00   #2672
šta da radim?

Trebam nečiju pmoć oko mojega slučaja!
Dobila sam suspenziju na radnom mjestu ,a razlog otužbe je da sam nekome dirala o njihovim računima i dizala novce i naknadno uplačivala!
Što nije istina!!!!!!!!!
Ja jesam napravila kod tih korisnika propust ali sam drugi dan zvala svojeg određenog šefa i kojem sam rekla gdje sam pogriješila i što da sada napravim da me se nebi teretilo za ovo što me sesada tereti!
što je najbitnije korisnicima nikakvi novci ne dostaje na računima!

u petak su me suspendirali i to usmeno ,a pismeni dokaz sam dobila tek nakon četri dana.
u petak sam si otvorila bolovanje i desila mi se je jedna jako veika tragedija od silnog stresa imala sam spontani!

Moja pogreška se je desila početkom drgog mjeseca i odmah je prijavila. Da bi ja dobila po nosu 2.3. i onda suspeniju 11.3.

Stranke su izjavile da se one ne sjećaju da su bile kod mene i da li su mi uopće dale novac!
o tome meni nebi štimala na kraju dana kasa s novcima!


Najgore je od svega što se ni nadređeni šef kojeg sam ja zvala ne sjeća našeg razgovora jer kako on kaže ima previše telefonskih razgovora u jednom danu!!!!!

Radim u državnoj firmi!
Zato bi vas molila da mi sa svojim savijetima kažete što da radim jer ja nemam pojima kaj da radim!
pala sam u veliku depresiju daju mi hrpu ljekovajer moram funkcionirat radi svoje djece!
Tražim pomoć!!!!!!!!
mama tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 14:16   #2673
Za početak: još danas otići u hitnu psihijatrijsku ambulantu prema prebivališti, neka se sve to verificira, dobiti češ dg i th.
Nakon toga obratiti se sindikalnom povjereniku radi zaštite prava.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 14:48   #2674
ja sam već u ponedeljak bila kod doktora i i u centru za krizna stanja i bila sam sa nekom pravnicom iz sindikata ali imam osijećaj da mi oni baš i nemogu nekaj previše pomoći!

Jer ja sam sigurna da ći ih tužit ua psihičko maltetiranje i gubitak djeteta,ali i tako sam sigurna da budem dobila otkaz!!!!!!!!!!!
mama tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 15:25   #2675
Quote:
mama tina kaže: Pogledaj post
ja sam već u ponedeljak bila kod doktora i i u centru za krizna stanja i bila sam sa nekom pravnicom iz sindikata ali imam osijećaj da mi oni baš i nemogu nekaj previše pomoći!

Jer ja sam sigurna da ći ih tužit ua psihičko maltetiranje i gubitak djeteta,ali i tako sam sigurna da budem dobila otkaz!!!!!!!!!!!
Za sada furaj bolovanje maksimalno koliko možeš, jer ti ne teče otkazni rok.
Državnom službeniku nije baš jednostavno dati otkaz. A šta su ti rekli u sindikatu?
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:38   #2676
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Za sada furaj bolovanje maksimalno koliko možeš, jer ti ne teče otkazni rok.
Državnom službeniku nije baš jednostavno dati otkaz. A šta su ti rekli u sindikatu?
Pa iskreno sindikat ti baš i nemože puno pomoći i oni te ne mogu zaštit što setiče mojega zdrastvenog stanja nego samo zapovrijede radnih obavezaizaštita na radu!
mama tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 13:54   #2677
Quote:
mama tina kaže: Pogledaj post
Pa iskreno sindikat ti baš i nemože puno pomoći i oni te ne mogu zaštit što setiče mojega zdrastvenog stanja nego samo zapovrijede radnih obavezaizaštita na radu!
Koju vrstu otkaza ti misle dati?
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 09:00   #2678
Bok, zaposlena sam za stalno na puno radno vrijeme. Ističe mi porodiljni dopust i trebala bih se vratiti na posao na pola radnog vremena radi njege djeteta (distoni sindrom). Zna li mi tko reći imam li u toj situaciji pravo na godišnji odmor? Hvala!
e_ty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 20:13   #2679
Thumbs down

Bila sam zaposlena od 01.05 u Zagrebu u privatnoj stomatološkoj ordinaciji i sa 07.02. dajem istom poslodavcu otkaz ugovora o radu jer sam prethodno dogovorila prelazak na novi posao. Odrađujem otkazni rok do 07.03. i sa istim datumom počinjem sa radom kod novog poslodavca u drugoj stomatološkoj ordinaciji u Zagrebu. Potpisujem ugovor o radu na određeno s istim poslodavcem no međutim zbog roka odjave kod starog poslodavca na ugovoru ne piše datum početka rada, i poslodavac obećaje da pri donošenju mojih papira odjave sa mirovinskog i zdravstvenog da mi se radni odnos nastavlja idući dan od odjave.
prošli mi papire uručuje 15.03. i ja ih isti dan u 8:00 uručujem novom poslodavcu, nakon toga u 16:00 dolazi gospođa iz knjigovodstva koja kaže da je zakonski rok za prijavu istekao i s time da će me prijaviti od 09.03 umjesto 08.03. i da za taj dan radi isplate potpišem ugovor o djelu. Ja ga potpisujem iako niti jedan primjerak ugovora nisam dobila od novog poslodavca
Razvoj situacije je sljedeći, 18.03 petak dolazim na posao u ambulantu poslodavca i meni se uručuje radna knjižica, odjave od prošlog poslodavca i svi prateći papiri. Poslodavac kaže da neće biti nikavog ugovora o radu i da će me se platiti po ugovoru o djelu, koji ja nisam potpisala za navedeni period od 10 dana, nego samo za dva dana, čime ugovor o radu ostaje kod njega potpisan od obje strane ali bez datuma. Ja nisam dobila primjerak ni jednog ni drugog ugovora na moje inzistiranje.
Osjećam se izigranom najgorim mogućim načinom. Ostajem bez zaposlenja ali što je najgore kod prošlog poslodavca sam dala otkaz pa nemam pravo na nikakvu naknadu sa zavoda za zapošljavanje.
Novome poslodavcu nisam ničime skrivila otkaz, name svaki dan sam na vrijeme bila na poslu, uredna i susretljiva s pacijentima, sve sam radila u dogovoru s njim i po njegovim uputama. Ako dotični nije bio zadovoljan s mojim radom na bilo koji način, prethodno dogovoreni ugovor o radu na određeno vrijeme je bio sklopljen na mjesec dana, ne vidim razlog za ukidanje ili poništavanje istoga.
Vrlo sam u nezahvalnoj situaciji kako sam potpisala oba ugovora, ali nitko pri zdravoj pameti ne bi dao otkaz na poslu gdje sam bila zaposlena na neodređeno, poslodavcu najavila prelazak na drugi posao, pa sklopila ugovor o djelu.

ŠTO NAPRAVITI?
andreja-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 23:56   #2680
Quote:
andreja-os kaže: Pogledaj post
...ali nitko pri zdravoj pameti ne bi dao otkaz na poslu gdje sam bila zaposlena na neodređeno, poslodavcu najavila prelazak na drugi posao, pa sklopila ugovor o djelu.
Bez obzira na kojekakve nezakonitosti tvog poslodavca, ne vidim što bi se bitno promijenilo i da je poslodavac poštivao potpisani ugovor o radu, kad bi isti ionako istekao za mjesec dana...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.