Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2014., 11:16   #4421
lampion

Osim ako ne radiš državnoj službi - sve drugo je privatno... malo ili veliko, ali privatno.

Ja ne razumijem poantu ovakvih pitanja (nisi jedini ko tako pita) - kako to misliš d a li je zakon na tvojoj strani? Da li je po zakonu dozvoljeno da radiš duže od 40 sati tjedno? Je.. rasčistili smo uz koje uvjete.
Da li je neplaćanje prekovremenih ili njihovo refundiranje prekršaj? Je. I....? Što sad dalje?
Možeš prijaviti i inspekcija rada će izaći van, napriviti zapisnik i ti za taj zapisnik moraš izjaviti da radiš prekovremene koje ti poslodavac ne plaća i za koje ti ne daje slobodne dane. Na temelju toga će bit pokrenut prekršajni postupak.
Da li je to značilo pitanje - da li je zakon na tvojoj strani?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:17   #4422
Quote:
BerryBlack kaže: Pogledaj post
Mene to isto zanima. Radim kod privatnika svaki dan, ne znam niti sama koliko je to sati, dobijem 2 dana mjesecno slobodna koji su fiktivni jer i tada radim. Samo od doma.

Ne znam može li se zakonski išta poduzeti jer ispada da u godinu i pol nisam niti jedan dan ne radila... i onda kako dati otkaz, a da mi hzz da onu naknadu za nezaposlene, čitam da nemam pravo na to ako sama dam otkaz. Iliti, zakon me uopće ne štiti niti ništa.
na žalost da - zakon štiti samo one u drž i javnim firmama a radnici kod privatnika (kao ti i ja) smo samo statistika i broj...nemamo pravo glasa, a još manje štrajka jer odma dobiješ radnu knjižicu bez obrazloženja...

jedno jedino rješenje je tražiti drugi posao sa koliko-toliko boljim uvjetima...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:19   #4423
Quote:
BerryBlack kaže: Pogledaj post
Mene to isto zanima. Radim kod privatnika svaki dan, ne znam niti sama koliko je to sati, dobijem 2 dana mjesecno slobodna koji su fiktivni jer i tada radim. Samo od doma.

Ne znam može li se zakonski išta poduzeti jer ispada da u godinu i pol nisam niti jedan dan ne radila... i onda kako dati otkaz, a da mi hzz da onu naknadu za nezaposlene, čitam da nemam pravo na to ako sama dam otkaz. Iliti, zakon me uopće ne štiti niti ništa.
Prijava.
Uvijek imaš opciju dignuti tužbu zbog neisplaćenih prekovremenih i na temelju toga tražiti sudski raskid radnog odnosa.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:21   #4424
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Osim ako ne radiš državnoj službi - sve drugo je privatno... malo ili veliko, ali privatno.

Ja ne razumijem poantu ovakvih pitanja (nisi jedini ko tako pita) - kako to misliš d a li je zakon na tvojoj strani? Da li je po zakonu dozvoljeno da radiš duže od 40 sati tjedno? Je.. rasčistili smo uz koje uvjete.
Da li je neplaćanje prekovremenih ili njihovo refundiranje prekršaj? Je. I....? Što sad dalje?
Možeš prijaviti i inspekcija rada će izaći van, napriviti zapisnik i ti za taj zapisnik moraš izjaviti da radiš prekovremene koje ti poslodavac ne plaća i za koje ti ne daje slobodne dane. Na temelju toga će bit pokrenut prekršajni postupak.
Da li je to značilo pitanje - da li je zakon na tvojoj strani?

htio sam reći - ima li osnove za izlazak inspekcije i prijavu???
zar samo radnici kod privatnika moraju trpiti ponižavanje dok neradnici i povlašteni u drž i javim firmama mogu što žele, pa i spajanje slobodnih dana za praznike i inače slobodne dane kako im paše dok kod privatnika moraš imati poprilično jak razlog za slobodan dan koji kasnije moraš odraditi!!!?????
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:21   #4425
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prijava.
Uvijek imaš opciju dignuti tužbu zbog neisplaćenih prekovremenih i na temelju toga tražiti sudski raskid radnog odnosa.
je, no hoće li ona tada imati pravo za naknadu kod HZZa??????
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 12:08   #4426
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
htio sam reći - ima li osnove za izlazak inspekcije i prijavu???
Ima i ti slobodno prijavi.

Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
je, no hoće li ona tada imati pravo za naknadu kod HZZa??????
Naravno da hoće, jer se u to slučaju smatra da je do raskida radnog odnosa došlo krivnjom poslodavca.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 12:37   #4427
Quote:
BerryBlack kaže: Pogledaj post

Ne znam može li se zakonski išta poduzeti jer ispada da u godinu i pol nisam niti jedan dan ne radila... i onda kako dati otkaz, a da mi hzz da onu naknadu za nezaposlene, čitam da nemam pravo na to ako sama dam otkaz. Iliti, zakon me uopće ne štiti niti ništa.
Naravno da se može svašta poduzeti, ali treba poduzeti.
Sve dok ljudi samo šute i trpe, ništa se neće desiti.
Na milijun portala ima informacija o tome što i kako postupiti u ovakvim slučajevima kad poslodavac krši ugovor samo treba čitati.

Dakle, u tvom slučaju zbog teške povrede radne obveze od strane poslodavca imaš pravo dati izvanredni otkaz ugovora o radu.
U tom slučaju ne moraš niti otkazni rok odraditi.
I tada imaš pravo i na naknadu s burze.
Evo čak i na stranici HZZO-a piše:
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10130

između ostalog tu stoji i:
"Nezaposlena osoba ne može ostvariti novčanu naknadu, ako je radni odnos odnosno služba prestala:
zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca..."
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 12:52   #4428
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
zakon štiti samo one u drž i javnim firmama a radnici kod privatnika (kao ti i ja) smo samo statistika i broj...nemamo pravo glasa, a još manje štrajka jer odma dobiješ radnu knjižicu bez obrazloženja...
Zakon štiti SVE, problem je što mnogi kod privatnika nemaju muda, zbog svoj ucijenjenog položaja, dići glas i tražiti prava, ma čak ni da bi prijavio inspekciji rada, anonimno, što ga muči i kako ide... jasno je da je kod privatnika zajebanije, no imati posao u državnoj službi nije ništa manje, i tamo dobiješ nogu ako nešto zajebeš, no barem imaš mogućnost pokretanja spora - mada ne znam ni tko ti brani da ga i kod privatnika pokrećeš, osobito ako odlaziš od njega, pa neka se smrada stavi na crnu listu poslodavaca na internetu, brzo će i on uvidjeti da košta i da boli kada bahato sereš po drugima...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 21:22   #4429
Pozdrav, molim vas savjet:

uskoro će biti tri godine da neprekidno radim kod istog poslodavca, ugovor na određeno. Koliko skužih, nakon tog vremena zakon nalaže da me uzme na neodređeno ili uopće ne produži ugovor (na moje mjesto zaposli novog djelatnika).
S obzirom da dotični nema tendenciju uzimat radnike za stalno, zanima me mogu li bar izbjeć gubitak posla na način da nakon isteka budem kući/na birou nekakva 3 miseca pa da me uzme ponovo pod ugovorom na određeno?

Unaprijed zahvaljujem
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed.
chubsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 23:58   #4430
Da, može.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 01:35   #4431
Može neko samo reći gdje se može provjeriti uplaćuje li mi poslodavac sve odgovarajuće doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Dakle, gdje se to na internetu može pogledati, ako se uopće može i koji su mi mi podaci potrebni.

i za printanj potvrda s HZMO, prvo moram neki kod podiguti u poslovnici HZMO i onda mogu se logirati na webu i sam printati i gledati.
ventures is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 01:42   #4432
Jel znaš u kojem si mirovinskom fondu? Trebao bi imati doma zaporku kojom možeš na stranicama tog fonda ući u svoje podatke. I tamo vidiš da li se uplaćuje mirovinsko - a ako uplaćuje mirovinsko, uplaćuje i zdravstveno.

Ovo za HZMO - moraš osobno otići do njih i tražiti lozinku tako da možeš poslije printati s neta. Ali po tome se ne vide uplate mirovinskog, ako si na to mislio, vidi se samo ono isto čemu je nekad služila radna knjižica.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 12:42   #4433
HZMO još uvijek nema proknjiženu 2013 godinu
Evo naš se radnik sprema u mirovinu pa skuplja papire i to je na svom ispisu u mirovinskom vidio.
Rekli su mu da poslodavac još nije platio jer im je tako lakše reći nego priznat da su lijene guzice.
Najtočnije podatke o redovitom plaćanju doprinosa ima porezna uprava jer oni redovito knjiže (HZMO i HZZO jaaaaako kasne s knjiženjima pa njihovi podaci ne moraju biti točni) , samo ne znam da li porezna daje podatke svakome tko dođe pitati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 10:08   #4434
Pozdrav ekipica! Htio bih tužiti bivšeg direktora za neisplatu plaće, no svi mi vele da odvjetnici neće raditi za male cifre. Plaća je bila u iznosu od 3000kn. Frend mi veli da je on tužio bivšu firmu zajedno sa još desetak kolega kod istog odvjetnika, no u mojoj firmi je teško skupiti deset ljudi koji bi tužili firmu, iako ima 50ak zaposlenih. Tako da tražim savjet što učiniti, te eventualno preporuku odvjetnika u Zadru. Sorry, nemam vremena za čitanje cijelog threada, iako je netko već vjerojatno objasnio, pa ako može ukratko netko?
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 19:01   #4435
Quote:
BerryBlack kaže: Pogledaj post
Mene to isto zanima. Radim kod privatnika svaki dan, ne znam niti sama koliko je to sati, dobijem 2 dana mjesecno slobodna koji su fiktivni jer i tada radim. Samo od doma.

Ne znam može li se zakonski išta poduzeti jer ispada da u godinu i pol nisam niti jedan dan ne radila... i onda kako dati otkaz, a da mi hzz da onu naknadu za nezaposlene, čitam da nemam pravo na to ako sama dam otkaz. Iliti, zakon me uopće ne štiti niti ništa.
Javljam se s updateom. Iako su zadovoljni kako radim te rekli i svjesni da radim super i savjesno, nisu zadovoljni što se ne smješkam i ne idem s njima na kave te im nije jasno kako ja to nisam sretna (osim konstantnog neplaćenog rada i čestog rada u hladnom uredu u kojem su nadređeni pušili, a to mi zdravstveno smeta pa sam rekla što im nije baš sjeli) te su naveli da sam jako osjetljiva zbog čega mi žele dati novi ugovor na određeno, makar realno prošli ugovor je istekao odavno pa time krše zakon. Dakle, super radim, ali nisam im po volji. Osjećam se tužno i jadno posebno jer radim super što i sami priznaju ali eto. Ne znam što da više radim, vidim da me nimalo ne poštuju kao osobu i ignoriraju stvarnost. Ne znam bih li dala izvanredni zbog ponašanja poslodavca, kako da ga sročim. Ne znam. Baš se loše osjećam jer eto, želim osnovne radne uvjete i ispada pi***.
BerryBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 21:16   #4436
Quote:
BerryBlack kaže: Pogledaj post
.. te su naveli da sam jako osjetljiva zbog čega mi žele dati novi ugovor na određeno, makar realno prošli ugovor je istekao odavno pa time krše zakon. Dakle, super radim, ali nisam im po volji. Osjećam se tužno i jadno posebno jer radim super što i sami priznaju ali eto. Ne znam što da više radim, vidim da me nimalo ne poštuju kao osobu i ignoriraju stvarnost. Ne znam bih li dala izvanredni zbog ponašanja poslodavca, kako da ga sročim. Ne znam. Baš se loše osjećam jer eto, želim osnovne radne uvjete i ispada pi***.
Ti si znači realno zaposlena naneodređeno, a oni ti žele sada dati ugovor na određeno? A kako ti misle prije toga otakzati taj ugovor na neodređeno?

Pusti emocije, njima sad tu nema mjesta i nikakve koristi od njih - skoncentriraj se na egzistencijalna pitanja.
Ako sam te dobro shvatila, ti si već prije napisala da bi i sama otišla (ne kužim onda čem tuga, ali dobro...), samo te brinulo što nećeš imati pravo na naknadu, je l tako? E pa sad kad ti daju ugovor na određeno i kad istekne, ne moraš ga produžavati i imat ćeš pravo na naknadu s burze.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 21:41   #4437
Tužna sam samo zato što su se tako ponijeli prema meni. Ono, super radiš i jako smo zadovoljni, ali si preosjetljiva i zato ne zaslužuješ ugovor na neodređeno. Ko da smo u vrtiću, a za prekovremeni i rad na godišnjem, bolovanju itd kažu joj jako smo ti zahvalni za to. Kužiš, razočarana sam jednostavno svime i sad još i ovo.

Ok, onda ugovor na određeno i doviđenja. Jbg, jedna sam od onih koja uvijek vjeruje i želi pravdu i nikako mi nije jasno u kakvim zabludama i drugim svjetovima žive neki (ili većina) poslodavci...
BerryBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 10:55   #4438
Ovako - ako ti je prijašnji ugovor na određeno istekao, nisi dobila drugi, a ostala si raditi, ti si onda zaposlena na neodređeno.... nema veze što ti oni nisu dali takav ugovor da potpišeš, ti si u očima zakona zaposlena na neodređeno.
Prema tome, ako tako želiš ostati i imati ugovor na neodređeno - imaš ga i možeš ostati i ne moraš potpisivati nikakav ugovor na određeno.
Tvoja odluka
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 19:20   #4439
sastavljanje ugovora na odredeno

Poštovani,
zamolila bi Vas ako netko zna kako i na koji nacin poslodavac moze sastaviti ugovor u kojem bi zabranio konzumiranje alkohola za vrijeme radnog vremena i koristenje mobitela te tako radniku za nepostivanje ugovora odbiti odreden iznos od place,a isto tako i povecati placu radniku koji to zasluzi znaci staviti u ugovor nekakav stimulans na placi?!
Ako netko ima primjer takvog ugovora na odredeno za poslove u ugostiteljstvu ili barem link gdje se to moze pronaci molim Vas da mi napise...
Lijep pozdrav i unaprijed hvala svima...
nike1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 11:05   #4440
možda je već bilo pitanje pa se unaprijed ispričavam,nema vremena čitati jer mi za supruga hitno treba informacija pa da vas pitam.
Ako mu poslodavac nudi plaću,minimalac dal po zakonu smije i može i prevoz biti uračunat u to ili mora prevoz posebno platiti?
jasmine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.