Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2014., 21:19   #441
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ne mogu darovati maloljetnima bez suglasnosti Centra za soc. skrb.
u bivsoj jugi se moglo
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 21:54   #442
Quote:
paprat984 kaže: Pogledaj post
Ali ako je na ugovoru navedeno da je novac isplaćen na ruke (ne 10kn, već neka veća cifra, npr. 50 000kn), onda se nema šta dokazivati da je novac isplaćen ili nije. Sam prodavatelj je potvrdio da ga je primio na ruke, a sad što je on napravio s njim, njegova stvar. Ili sam u krivu te se i takav ugovor može pobiti?
Odmah da pojasnimo - takav ugovor eventualno bi mogli pokušati pobijati nasljednici koji imaju pravo potraživati nužni dio nakon smrti 'prodavatelja'/darovatelja.


Quote:
Ako se ispune iduća dva uvjeta:
  1. cifra je npr. 50 000kn za kuću (cifra je daleko ispod tržišne, ali ipak nije zanemariva) i
  2. prodavatelj na kupoprodajnom ugovoru potvrdi da je primio novac na ruke te da nema zapreke da se kupac uknjiži.

da li je onda takav kupoprodajni ugovor pravovaljan i ne smatra se darom?
Novac u ovom slučaju ne bi uistinu promijenio ruke, ali bi prodavatelj potvrdio da je zaprimio novac na ruke?
Možda možeš kuću vrijednu 100000 'prodati' za 50000, ali za kuću vrijednu milijun to ti ne može proći.

Isto tako, možeš tvrditi da je 'prodavatelj' (pazi, on je pokojni) novac kojeg nigdje nema potrošio ili prokockao.
Šud odlučuje, a takvim sporovima je teško prognozirati ishod.
Bi li ti povjerovao da je neki skromni stariji penzić prokockao milijun kuna, pa ih zato nigdje nema?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 22:01   #443
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ne mogu darovati maloljetnima bez suglasnosti Centra za soc. skrb.
Mogu darovati maloljetnicima bez ikakve suglasnosti.
Ali nekretnina u vlasništvu maloljetne osobe ne može se otuđiti bez suglasnosti CZSS.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 22:49   #444
Zar nije potrebna suglasnost roditelja odnosno zakonskog zastupnika djeteta pri potpisivanju takvog ugovora?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 22:53   #445
da ne gubim vrijeme nek mi netko posta primjer suglasnost da se ne razbijaju darovnice vise unutar familije ako svi potpisu
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 10:16   #446
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Odmah da pojasnimo - takav ugovor eventualno bi mogli pokušati pobijati nasljednici koji imaju pravo potraživati nužni dio nakon smrti 'prodavatelja'/darovatelja.

Možda možeš kuću vrijednu 100000 'prodati' za 50000, ali za kuću vrijednu milijun to ti ne može proći.
Radi se o vrijednosti između ove dvije koje navodiš. Ali zašto ne bi prodavatelj mogao prodati kuću za onoliko za koliko njemu paše, pa makar to bilo i za 10 puta manje novca od tržišne vrijednosti? S tim da je prodavatelj mlada osoba koja je pri zdravoj pameti. Gdje prestaje odgovornost prodavatelja za svoju sposobnost dogovaranja što veće cijene? Da li se svaki ugovor koji je ispod tržišne vrijednosti može onda pobijati od strane nasljednika?

Quote:
Isto tako, možeš tvrditi da je 'prodavatelj' (pazi, on je pokojni) novac kojeg nigdje nema potrošio ili prokockao.
Šud odlučuje, a takvim sporovima je teško prognozirati ishod.
Bi li ti povjerovao da je neki skromni stariji penzić prokockao milijun kuna, pa ih zato nigdje nema?
U našem konkretnom slučaju prodavatelj je mlada osoba koja ima još dosta života ispred sebe (nadam se), tako da se taj imaginarni novac stigne potrošiti još mnogo puta.

Ako prodavatelj potvrdi da je ta i ta količina novca zaprimljena na ruke (i radi se o npr. peteroznamenkastoj cifri), na temelju čega neki nasljednik u dalekoj budućnosti može pokušati pobiti taj ugovor?
paprat984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 17:46   #447
poništnje darovnog ugovora

prije 2god darovala sam garsonijeru darovnim ugovorom.
Kakve su mogučnosti da se darovni ugovor poništi?

obrazložnje:
moja kćer ima 21god studira,nakon što sam joj darovala stan narušili su se obiteljski odnosi do te mjere da se bojim da ne završim na ulici
božepomozi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 13:55   #448
Izgledi su jako mali...npr.dokazano kazneno dijelo daroprimatelja protiv darovatelja.

Samo narušeni obiteljski odnosi, za poništenje, nisu ništa posebno, pa ni razlog.

Imate li svoja primanja, druge imovine?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 14:47   #449
Quote:
božepomozi kaže: Pogledaj post
prije 2god darovala sam garsonijeru darovnim ugovorom.
Kakve su mogučnosti da se darovni ugovor poništi?

obrazložnje:
moja kćer ima 21god studira,nakon što sam joj darovala stan narušili su se obiteljski odnosi do te mjere da se bojim da ne završim na ulici
Je li temeljem darovnog ugovora kćer upisala vlasništvo u gruntovnici?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 12:45   #450
Može li mi netko odgovoriti plaća li suprug porez ako mu supruga darovnim ugovorom pokloni svoj dio nekretnine?
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 00:12   #451
Ne.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 18:24   #452
ovak je situacija:

2006. mi je majka darovala 3/5 kuće u suvlasništvo, to je odmah i proknjiženo u gruntovnici. u vlasnički smo list upisani smo trenutno ona i ja kao suvlasnici. ta kuća je bila majčino nasljedstvo po njenim roditeljima, ali nasljeđena je za braka s ocem - dakle bračna je stečevina. prema tome već 2006. nije bilo sve regularno, jer premda je majka bila prije darovanja upisana na vlasnički list kao stopostotni vlasnik, to u stvarnosti pretpostavljam nije tako

ovih dana moji bi roditelji htjeli darovati i ostatak kuće meni.

molim savjet što i kako izvesti (formulirati) u darovnom ugovoru da sve bude čisto za budućnost, ne samo sa strane vlasničkog lista, već i uvažavajući činjenicu da se radi o bračnoj stečevini, što je prilikom prvog darovnog ugovora ignorirano

usputno, oba roditelja bila bi upisana na teretni list kao doživotni uživatelji
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 01:41   #453
Kako može biti bračna stečevina, ako je to naslijedila od svojih roditelja? Pa nije muž imao utjecaja na to što će ona naslijediti.

Pojam bračne stečevine kao i pojam vlastite imovine bračnih drugova, određen je u člancima 248. -254. Obiteljskog zakona.
Imovina koju su bračni drugovi unijeli u brak ili je stekli za vrijeme trajanja bračne zajednice na pravnom temelju različitom od rada (npr. nasljeđivanjem, darovanjem), njihova je vlastita imovina i ne smatra se bračnom stečevinom.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 14:53   #454
odlično, ukazao si mi na zabludu, tnx
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 10:53   #455
Poštovani,

imam sljedeću situaciju:

- otac i majka imaju kupoprodajni ugovor za stan iz 1997. godine od grada Zagreba
- u vlasničkom listu je još uvijek upisan grad Zagreb kao vlasnik (očito nitko od mojih nije predao prijedlog za upis vlasništva)
- oni bi željeli taj stan, darovnim ugovorom, predati meni

Pitanje je da li se može sklopiti darovni ugovor njih (svaki vlasnik pola stana) i mene kao primatelja ili prvo mora jedan od roditelja svoj dio predati drugom roditelju da vlasnštvo jednog roditelja bude 1/1?

Znači, da li u ugovoru o darovanju, darovatelji mogu biti oba roditelja, a obdarenik, ja?
wizard0207 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 11:44   #456
Kao prvo, bitno je da je taj ugovor iz 1997. provediv u ZK, odnosno da sadrži potpuno točan opis nekretnine, valjanu tabularnu izjavu i da je u propisanoj formi.
Ako je to u redu, onda svatko od njih može svoju polovicu darovati tebi u istom Ugovoru o darovanju.
Sve to moraš predati na provedbu na ZK i na Poreznu (oslobođen si plaćanja poreza ako ti poklanjaju roditelji).
Je li jasno?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 13:24   #457
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Kao prvo, bitno je da je taj ugovor iz 1997. provediv u ZK, odnosno da sadrži potpuno točan opis nekretnine, valjanu tabularnu izjavu i da je u propisanoj formi.
Ako je to u redu, onda svatko od njih može svoju polovicu darovati tebi u istom Ugovoru o darovanju.
Sve to moraš predati na provedbu na ZK i na Poreznu (oslobođen si plaćanja poreza ako ti poklanjaju roditelji).
Je li jasno?
Zahvaljujem na odgovoru. Tabularna izjava je sadržana u ugovoru (poseban članak) tako da mislim da nebi trebalo biti problema. Sve jasno.
wizard0207 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 00:53   #458
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
ovak je situacija:

2006. mi je majka darovala 3/5 kuće u suvlasništvo, to je odmah i proknjiženo u gruntovnici. u vlasnički smo list upisani smo trenutno ona i ja kao suvlasnici. ta kuća je bila majčino nasljedstvo po njenim roditeljima, ali nasljeđena je za braka s ocem - dakle bračna je stečevina. prema tome već 2006. nije bilo sve regularno, jer premda je majka bila prije darovanja upisana na vlasnički list kao stopostotni vlasnik, to u stvarnosti pretpostavljam nije tako

ovih dana moji bi roditelji htjeli darovati i ostatak kuće meni.

molim savjet što i kako izvesti (formulirati) u darovnom ugovoru da sve bude čisto za budućnost, ne samo sa strane vlasničkog lista, već i uvažavajući činjenicu da se radi o bračnoj stečevini, što je prilikom prvog darovnog ugovora ignorirano

usputno, oba roditelja bila bi upisana na teretni list kao doživotni uživatelji
nadopuna i korekcija

dakle, kuća sama po sebi nije bračna stečevina, jer je nasljedstvo. međutim kuća je nadograđivana za braka, pa pretpostavljam da je to temelj za očevo vanknjižno suvlasništvo

molim smjernice kako formulirati darovni ugovor da bude sve čisto. pretpostavljam da moraju biti tri potpisnika: majka - knjižni suvlasnik, otac - vanknjižni suvlasnik i ja - darovanik. molim uzmite u obzir da je majka 2006. ugovorno već darovala meni 3/5 - kuća je tada već bila nadograđena, dakle i onda je otac imao vanknjižno suvlasništvo, međutim prema vrijednosti majka je sigurno bila vlasnik bar 3/5. pa pretpostavljam da je taj prvi darovni ugovor validan, makar otac nije strana u njemu?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 22:16   #459
nema nikakvog naputka, smjernice?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 08:51   #460
Vlasnik sam stana koji su mi kupili roditelji tj još imamo dvije godine za otplatiti kredit. U gruntovnicu još nisam upisana nego građ. firma koja je radila zgradu.

Željela bih darovnim ugovorom prenijeti vlasništvo nad stanom na sestru ili mamu. Moram li platiti porez i koliko?
Ako prenesem vlasništvo na člana obitelji, ima li pravo u dogledno vrijeme neka treća osoba (pravna osoba) sudskim putem potraživati taj stan (npr. ovrha koju pravna osoba želi provesti nadamnom)?

Molim da mi netko odgovori, bojim se da bi kako je u državi krenulo mogla nepravedno ostati bez stana za koji smo svi krvavo radili i redovito plaćamo rate kredita.
orah-pita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.