Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2012., 00:14   #1
Jeste li se kad razočarali u svećenika?

Joj dragi moji, imam veliku potrebu da se pojadam i podijelim s vama svoje iskustvo.
Imam 31 godinu i 4 godine sam u vezi s dečkom koji ima 36 godina,pravoslavac je, razveden već 10 godina,zapravo...u braku je bio godinu dana u kojem se rodila curica ali brak nije uspio.Bili su premladi,on 23, ona 18 godina,nakon mjesec dana poznanstva ona je ostala trudna,vjenčali su se,pokušali očuvati obitelj ali nisu uspjeli i svatko je krenuo svojim putem.Ona je ostala u Srbiji sa svojima i sa kćerkicom a on se vratio u Hrvatsku.
U vezi smo evo već 5. godinu i divno nam je ,jako se lijepo slažemo,pametan je ,odgovoran,nježan,razuman,pravedan,...
E sad, da ne duljim....zbog nekih svojih unutarnju+ih nemira zbog prekretnice u životu odlučim ja otić kod jednog franjevca u mom omiljenom svetištu Majke Božje i tijekom razgovora dotakne se on mog ljubavnog životai počne on mene poticati na vjenčanje i zasnivanje obitelji ali ne zna on ništa ni o meni ni o mom dečku.
Ali...drugi put, krene svećenik opet na istu temu ali ovaj put pita on mene tko mi je dečko,odakle,...i tako ja njemu sve kažem na šta je on počeo odmahivat glavom i doslovno se zgražati kao da sam počinila najveći mogući grijeh i kaže on meni da sa Srbima nema kruha,da ga ostavim,da su oni svi nacionalisti,da su prevrtljivi,nepovjerljivi,...grozno mi je i pisati sve te ružne stvari i na kraju se počne on moliti nadamnom da mi Bog pomogne da ga ostavim i da nđem Katolika.......
Jedva sam se suzdržala da ne počnem plakat i jedva čekala da odem...!!!
I sad vi meni recite....je li takav stav stav jednog Božjeg čovjeka,Božjeg sluge???????
Hvala Bogu pa se trudim biti istinski vjernik i konstantno se izgrađivati i učvršćivazi svoju vjeru pa mi ovakvo iskustvo neće poremetit moj odnos s Bogom ali mi ni nakon 10dana od razgovora nije jasno kako jedan svećenik može imati toliko mržnje prema jednom narodu.
Mogao mi je iz svog iskustva možda ukazati na teškoće takvog odnosa te ukazati na što trebam posebno obratiti pozornost,...ali na ovakav način pristupiti...pa to je grozno.
Taj dan sam bila u šoku a sad sam već i ljuta...
A možda je to Božja kušnja, da Bog vidi hoću li odustati od Njega i hoću li mu i dalje vjerovati neovisno o ovakvim preprekama???
Vidjet ćemo, vrijeme će pokazati....
zabrinutasestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 01:08   #2
Imala sam slicnu situaciju, gdje sam prilikom ispovijedi rekla gdje odlazim, bio se svecenik ajmo reci sokirao...al' sve u svemu je bio pozelio mi samo Bozju zastitu i da me prati Bozji blagoslov..i sam me bio blagoslov..mada nije znao da je ljubav u pitanju..
chergi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 02:12   #3
Pa ti kao vjernik znas da je on zdruzen s drugom osobom pred Bogom i da je to sto cinite preljub...Mladost nije isprika- pogotovo braka koji je rezultirao djetetom.

Postoje prepreke i nepremositve prepreke- to sto je pravoslavac nije nepremostiva prepreka, to sto je ozenjen- jest... Dosla si da bi se malo skupa sa onima slicnog misljenja otresla malo po fratru jer ti je rekao istinu koja nije njegova istina vec istina Crkve koje si dio.
zapravo ne postoji ništa šta ti ja mogu reći, a da ti to želiš čut. Ono sto zelis cut reci ce ti drugi
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 08:09   #4
Zena kaze da ju je svecenik popljuvao zato sto joj je decko druge nacije i vjere, a njegov brak nije ni spomenut (mozda do toga nije ni stigao).
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:55   #5
@Agica: Uopće nije stvar u njegovom braku,meni su jasna pravila Crkve....a moj dečko ni nije vjenčan pred Bogom tako da je bespredmetno o tome raspravljat.Ja sam svjesna svih mogućih teškoća,nisam balavica i nisam s njim iz nekog hira već sam stoput promislila i odlučila ˝riskirat˝.Mene je šokirao svećenikov pristup prema ljudima druge vjere,u mom slučaju se bazirao na naciji,ne toliko na vjeri.Pa zar Crkva isto tako ne uči da smo svi jednaki pred Bogom i da primamo jedni druge kao što je Bog primio nas????Nigdje u Bibliji nisam naišla na poticanje mržnje prema drugome.Takvi stavovi su mi krajnje primitivni i ograničeni i mogu samo reći, jao njima jer su ograničeni mržnjom!!!
zabrinutasestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:14   #6
A šta hoćeš, ideš pitati druge da ti pričaju o ljubavi da li je tvoja ispravna ili nije, da li to ima smisal ili nema, pa ovo pa ono. Kolliko kalkuliraš, a kalkuliraš stalno jer ja to znam, drugo ni ne zaslužuješ, da ti je ljubav i srce čisto bila bi ti i pamet. To ti je sve šta trebaš znati, i to ti je dovoljno za tebe kakva jesi. A o tim franjevcima mahom hercegovcima i Hdz- ovskim papagajima neću ni pričat jer je to trošenje moga svetog i dragocjenog vremena uzalud. A šta - IMAŠ VIDJETI - da li ćeš od Boga i svjetla odustati, vrijeme će pokazati, da usitinu u vremenu se pokazuje sve, baš si to dobro skužila u svojoj glavi, bravo!
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.

Zadnje uređivanje Epic hero : 17.01.2012. at 12:42.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:40   #7
'ljudi su pokvarena rasa,prljava i zla.i tko ljude slusa taj uvjek nastrada'(daleka obala)

Svuda ce se naci ljudi koji su nacionalisti pa tako i među svecenicima. 'Bog i hrvati' - to nacelo kojeg se takvi drze je smislio netko tko nikad nije otvorio bibliju jer bi tamo vidio da pise 'nema vise ni židova,ni grka,ni musko ni zensko vec ste svi vi jedno u kristu'. Ne stavljaj svoje povjerenje u ljude vec u Boga jer ljudi ce te u vecini slucajeva razocarati,neki put prvi oni koji se smatraju 'bozjim namjesnicima na zemlji'. Ali vjerojatno ima neki svecenik koji nije toliko zastranio pa pokusaj kod nekog drugog. Sve najbolje tebi i decku i ne odustaj
__________________
Gumiflex
Vesela Ćonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:41   #8
Quote:
Vesela Ćonka kaže: Pogledaj post
'ljudi su pokvarena rasa,prljava i zla.i tko ljude slusa taj uvjek nastrada'(daleka obala)

Svuda ce se naci ljudi koji su nacionalisti pa tako i među svecenicima. 'Bog i hrvati' - to nacelo kojeg se takvi drze je smislio netko tko nikad nije otvorio bibliju jer bi tamo vidio da pise 'nema vise ni židova,ni grka,ni musko ni zensko vec ste svi vi jedno u kristu'. Ne stavljaj svoje povjerenje u ljude vec u Boga jer ljudi ce te u vecini slucajeva razocarati,neki put prvi oni koji se smatraju 'bozjim namjesnicima na zemlji'. Ali vjerojatno ima neki svecenik koji nije toliko zastranio pa pokusaj kod nekog drugog. Sve najbolje tebi i decku i ne odustaj
Čuj, u Hrvatskoj je početkom 90-ih bilo slučajeva da je Srbin oženjen za Hrvaticu s kojom ima dijete i lijepo je otišao u "otadžbinu" i nikad se nije vratio ili javio. I to nije pojedinačni primjer. Možda svećenik gleda dugoročno i na osnovu svojih prijašnjih iskustava? Teško je u takvim stvarima biti dovoljno pametan.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:48   #9
Nit se ponio kao covjek nit svecenik...Ljubav i Bog ne pitaju za naciju.
chergi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:57   #10
Quote:
chergi kaže: Pogledaj post
Nit se ponio kao covjek nit svecenik...Ljubav i Bog ne pitaju za naciju.
Pitanje je jesu li ovdje u glavnim ulogama Ljubav i Bog. A život nije sapunica.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 14:04   #11
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Pitanje je jesu li ovdje u glavnim ulogama Ljubav i Bog. A život nije sapunica.
90% konzumenata sapunica su žene, tako da se ne treba čuditi tim idejama.

Kakve se finte frajeri znaju prodati ženama pod 'ljubav', to je jednostavno strašno. (Doduše, ni ženama nije strano kojekakve kalkulacije nazivati 'ljubav' LOL)

S druge strane, kršćanin može biti domoljub, ali ne može biti nacionalist. Ima Srba koji su ono napravili što si napisao, ali ima takvih i Hrvata - npr. koji odu iz nekih desetih razloga, a ne u otadžbinu. Ne možeš nešto pouzdano reći o čovjeku samo na temelju nacionalne i vjerske pripadnosti.

Tako da taj svećenik to nije mogao reći kao 'pastir' nego samo kao čovjek koji iznosi svoje mišljenje. No opet, ako može nešto takvo reći, bar znaš da je iskren. U vrijeme kad svi svima laskaju i podilaze egu - nije loše znati nekoga tko će ti reći takve ružne stvari, čak i ako je u nekom slučaju podlegao predrasudama.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 14:20   #12
Nitko nije rekao da zivot je sapunica. Al' zena nije ocekivala takvu reakciju, dobro je i rekla, s njegove strane je bilo potrebnije da joj dade koji savjet a ne napast bukvalno jer je Srbin...sto da je iz Afrike ili Azije...??
chergi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 11:19   #13
Imao sam slican slucaj.

Prijatelj se ozenio sa pravoslavkom, dobili dijete i hoce ga krstit.

Svecenik nije htjeo krstit dijete jer je dijete "prljavo", ovaj kad ga nije ubio zbog toga.

Otisli kod fratra, fratar im rekao kako u njihovoj "politici" nije da krste djecu iz braka mjesane religije.

Ni sa jednim ni drugim se ne slazem, jer ti ne primas oca ili majku u crkvu nego dijete koje nije krivo sto su roditelji razlicite religije.
No opet je fratrov pristup kudikamo bolji jer nije nikoga uvrijedio, dok svecenik je.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 13:13   #14
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Otisli kod fratra, fratar im rekao kako u njihovoj "politici" nije da krste djecu iz braka mjesane religije.
A znas, kad se odluce vjencati katolik i partner koji pripada drugoj religiji ili je ateist, taj partner se obvezuje da nece sprijecavati odgoj djece u duhu Crkve. Znaci, nit ce sprjecavat sakramente. Ako je Crkva tako odredila kad se desi mijesani brak, cemu onda odbijanje krstenja djeteta??
chergi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 13:22   #15
Ne mogu se razočarati u svećenika, iz jednostavnog razloga jer ne očekujem ništa od njih.

Nije mi ni jasno kako se netko može loše osječati jer mu je svećenik nešto rekao. Pa koga boli ku*** što oni misle.

Ajde da su ti to roditelji ili prijatelji, ali zamarati se mišljenjem svećenika, hmm, tebi mora da je stvarno dosadno u životu.

Zadnje uređivanje dite : 18.01.2012. at 13:48.
dite is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 16:30   #16
Zbog svećenika odlazio na misu- zbog "svećenika" napustao sv. misu!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 21:44   #17
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Čuj, u Hrvatskoj je početkom 90-ih bilo slučajeva da je Srbin oženjen za Hrvaticu s kojom ima dijete i lijepo je otišao u "otadžbinu" i nikad se nije vratio ili javio. I to nije pojedinačni primjer. Možda svećenik gleda dugoročno i na osnovu svojih prijašnjih iskustava? Teško je u takvim stvarima biti dovoljno pametan.
I hrvati isto napustaju svoje trudne cure. Ne volim generaliziranja,pogotovo svecenik ne bi trebao tako govoriti jer to jednostavno nije biblijski. Znam i ja ljude koji generalno ne vole srbe pa opet imaju dobre prijatelje i prijateljice srbe. Shvacam i sve one koji su prosli rat ali opet znam neke koji su izgubili svoje bliznje u ratu pa nemaju mrznju prema svim srbima. Jedno je osuditi ekstremizam koji potice agresiju a drugo bas cijeli narod jer svuda ima normalnih ljudi koji su protiv bilo kakve agresije pa tako i srba.
__________________
Gumiflex
Vesela Ćonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 08:52   #18
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Tako da taj svećenik to nije mogao reći kao 'pastir' nego samo kao čovjek koji iznosi svoje mišljenje.
Nema tu nikakvog opravdanja. Ona se njemu i obratila kao "pastiru". Blago nama što imamo takve "pastire". Što onda očekivati od drugih?

Djevojko, to neka ti bude škola za drugi put, pa onda dobro razmisli kome se obraćaš za savjete u vezi svoga života.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 08:59   #19
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Pa ti kao vjernik znas da je on zdruzen s drugom osobom pred Bogom i da je to sto cinite preljub...Mladost nije isprika- pogotovo braka koji je rezultirao djetetom.
Kakve to ima veze s fratrovim blaćenjem muškarca druge nacije, a čovjek se čak nije ni ženio u crkvi? To bi po tebi bilo nekakvo "opravdanje" za fratrovu mržnju? Krasno su te podučili u KC, nema što.

Quote:
Postoje prepreke i nepremositve prepreke- to sto je pravoslavac nije nepremostiva prepreka, to sto je ozenjen- jest... Dosla si da bi se malo skupa sa onima slicnog misljenja otresla malo po fratru jer ti je rekao istinu koja nije njegova istina vec istina Crkve koje si dio.
zapravo ne postoji ništa šta ti ja mogu reći, a da ti to želiš čut. Ono sto zelis cut reci ce ti drugi
Blago nama s takvom crkvom. Imamo se čime ponositi!
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 11:52   #20
Quote:
zabrinutasestra kaže: Pogledaj post
Taj dan sam bila u šoku a sad sam već i ljuta...
A možda je to Božja kušnja, da Bog vidi hoću li odustati od Njega i hoću li mu i dalje vjerovati neovisno o ovakvim preprekama???
Vidjet ćemo, vrijeme će pokazati....
Ma kojim preprekama, tu se samo možeš dobro ismijati što ti govori.

Radije promisli vežu li vas prave stvari, a ne privremeni leptirići da ih i neki zadrti svećenik otpuše u deset minuta.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.