Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2006., 20:20   #1
Cjepivo protiv HPV-a

U posljednje se vrijeme sve vise prica o cjepivima protiv HPV-a, koje bi kao krajnju konzekvencu moglo imati znacajno smanjenje opasnosti od karcinoma grlica maternice.

Iako smatram da je to iskljucivo pozitivan korak naprijed, koji su (kolko kuzim, neovisno) do sad napravile dvije kompanije, GSK sa cervarixom i Merck sa gardasilom, na neki nacin razumijem i skepsu skepticnih.

usput, linkovi: gardasil i cervarix

E, sad, kontroverza ima nekoliko:

1) hoce li davanje cjepiva protiv HPVa potaknuti nezasticeni seks kod ljudi?
nekak brijem da nece Ne znam nikog osim Natch tko se ne bi pojebao zbog straha od HPVa. Osim toga, mislim da je u danasnjem svijetu strah od HIVa ipak jaci od HPVa, tako da sumnjam da ce se znacajno povecat udio nezasticenih odnosa samo zato sto zenska strana ima zastitu od HPV-a. Puno vise treba brinut o onima koji misle da se "HIV desava drugima", a ne bi znali sto je HPV da ih virus opali metlom posred glave.

2) hoce li davanje cjepiva smanjiti broj odlazaka na PAPA test? E, sad, to je nesto cega je i mene malo strah. Iako ne sumnjam u GSKove i Merckove znanstvenike ( ), shit happens, to je nesto cega moramo bit svjesni. Ako je cjepivo 99% sigurno, postoji i onaj 1% kod kojeg NECE djelovati. I, sad, uzmes cjepivo, masno ga platis, kazu da djeluje 5 godina, ne ides na PAPA test, dobijes karcinom grlica i ... A da si isla na papu, mozda bi se otkrilo. Kako ce se zene koje su platile skupo ovo cjepivo (a o tome u tocki 3) ipak natjerat otic na papu? Naravno, meni je jasno da je moguce dobit karcinom i bez HPVa, i da postoje vrste HPVa koje nisu osjetljive na bilo koje od ova dva cjepiva, ali ipak to je problem...

3) stvar ce bit skupa. bezobrazno skupa. mislim, cijena od 500-900 dolara za dozu (kako najavljuje Marck) je poprilicno visoka, prema tome moci ce si ju priustiti samo malen dio svjetskog covjecanstva. Nemojte se nadati da ce vam drzava platit ovo cjepivo, jer nece. Mozda kad bi se cijena smanjila za 100 puta, sto naravno nece sljedecih 20-30 godina. Biste li dali toliko lovu za nesto sto vam moze (ali mozda nece) smanjiti vjerojatnost da cete dobit opaki virus koji vam moze (ali mozda nece) uzrokovati karcinom, koji redovnim pregledima mozete uloviti "na vrijeme"?

O, jebote, pocetnog posta
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:37   #2
a) ne, tko je neodgovoran, neodgovoran je s cijepivom ili bez

b) isto ko i prvi odgovor

c) u stalnoj vezi ne bih izdvajala taj iznos i nestalnim - ne znam sada odgovor... vjerojatno ne, jer me od hpv-a kao i kod hiv-a (ne)stiti kondom

sutra placash pivu zato kaj sam ti odgovorila na topic da ne propadne
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:39   #3
jel to samo za žene?
jel mi glupo pitanje?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:42   #4
Quote:
Aphex kaže:
jel to samo za žene?
jel mi glupo pitanje?

pitanje nije glupo, kolko sam skuzila davat ce se samo zenama. ne pitaj me zasto, kolko ja kuzim, radi se o tome da samo zene mogu dobit neku tezu bolestinu od HPV-a, dok ga muskarci samo nosaju okolo...

a mozda i postoji neki drugi rzlog, samo ga ja ne znam
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:43   #5
Quote:
kemik kaže:
radi se o tome da samo zene mogu dobit neku tezu bolestinu od HPV-a, dok ga muskarci samo nosaju okolo...
a to što im mogu nastati bijeli kao grozdovi kondiloma nije niš?
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 22:43   #6
Quote:
kemik kaže:
pitanje nije glupo, kolko sam skuzila davat ce se samo zenama. ne pitaj me zasto, kolko ja kuzim, radi se o tome da samo zene mogu dobit neku tezu bolestinu od HPV-a, dok ga muskarci samo nosaju okolo...

a mozda i postoji neki drugi rzlog, samo ga ja ne znam
Budalastina, i muskarcima i zenama moze od HPV-a doci do gential warts, sto nije fora uopce, dapace uklanjaju se kirurski rezanjem ili kiselinom i sl.

http://www.herpes-coldsores.com/std/...s_pictures.htm
miniti is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 19:52   #7
Quote:
miniti kaže:
Budalastina, i muskarcima i zenama moze od HPV-a doci do gential warts, sto nije fora uopce, dapace uklanjaju se kirurski rezanjem ili kiselinom i sl.
između bradavice i raka ipak postoji razlika.
a ne uzrokuju ih isti tipovi virusa, koliko je meni poznato.

1) ne vjerujem, mislim da većina ljudi ionako ne percipira hpv ko nešto čime se mogu zarazit pri rizičnom seksu, osim ako briju po netu i informiraju se. ja se ne sjećam da su nama u školi ikad išta rekli o tome, trubi se po hivu, klamidiji, gonoreji, sifilisu..

2) mislim da je netko tko se ode cijepit automatski dovoljno odgovoran prema sebi da redovno ide na ginekološke preglede, i dovoljno informiran da zna da se ne ide na pregled samo zbog toga.

3) mislim da.. ne. to je vrlo mnogo para, a učinci nisu zauvijek, i nisu čak ni zagarantirani, i radije bih se vrlo pobrinula za svoj imunitet i redovno radila papu.


Quote:
Taroth kaže:
za zaraziti se je potrebno da imas mikrotraumu (ranicu) i da je osoba bez zastite (direktan kontakt sluzokoze ili sekreti) i da je pozitivna...
HPV se najčešće prenosi spolnim odnosom, no i direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluznicom. Postoje slučajevi u kojima je zabilježena infekcija sluznice dišnog sustava i očiju, no najveće i najčešće zaraženo područje je upravo genitalno područje.

Tvrdnju da se HPV ne prenosi isključivo penetracijom dokazuje činjenica da je pronađen i kod nekih djevojaka koje su još djevice. Također su zabilježeni i slučajevi kod kojih su promjene uzrokovane ovim virusom vidljive u usnoj šupljini pa se može zaključiti kako se HPV prenosi i oralno-genitalnim odnosom
.
http://hr.wikipedia.org/wiki/HPV
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:43   #8
a) i b) mislim da će biti sve kao i do sada
c) jel bi platila tako nešto?
ja jako volim plaćat takve stvari, istina da meni sad nekaj takvog ne treba (ali nikad ne reci nikad )
kćerima bi platila mam i odmah da toga već ima po ordinacijama


dobim i ja pivu?
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:44   #9
ima li to logike, kad ionako sam placash za cjepivo?

uostalom, ako je samo za zene onda je to diskriminacija
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:44   #10
pa u usporedbi sa smrcu od karcinoma grlica maternice - zao mi je sto moram to rec, ali da, nije nis.

al to nije tema. Obje su kompanije cjepivo namijenile ISKLJUCIVO zenama. a mi ne znamo koji je njihov razlog, mozemo samo spekulirati (ili ako neko zna razlog, nek ga napise)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 20:46   #11
Quote:
kemik kaže:
al to nije tema. Obje su kompanije cjepivo namijenile ISKLJUCIVO zenama. a mi ne znamo koji je njihov razlog, mozemo samo spekulirati (ili ako neko zna razlog, nek ga napise)
a vjerojatno jer imaju znatno teže posljedice od muškaraca pa je daleko veća vjerojatnost da će na to potrošit novac
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 00:20   #12
cisto govoreci za sebe:

1) hoce li davanje cjepiva protiv HPVa potaknuti nezasticeni seks kod ljudi?
ne.
2) hoce li davanje cjepiva smanjiti broj odlazaka na PAPA test?
ne. ja i da se cijepim, isla bih na preglede i dalje, ofkors.
no, pitanje br. 3 ->
3) stvar ce bit skupa. bezobrazno skupa. mislim, cijena od 500-900 dolara za dozu
jeez. holy mother of god... pa sad, da imam koji tisucicu dolara viska u dzepu, cijepila bih se i ja.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 00:22   #13
Quote:
kemik kaže:
Ne znam nikog osim Natch tko se ne bi pojebao zbog straha od HPVa.
upozoravam cijenjenu moderatoricu da izbjegava ovakve generalizacije, opasne banalizacije i retardirane polusale.

ja upozoravam na malo opasnije spolne bolesti. hpv ionako svaka zena dobije s prvim spolnim odnosom.
s druge strane, inteligenciju ocito svaka ne dobiva rodjenjem.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 08:44   #14
Quote:
Natch kaže:

ja upozoravam na malo opasnije spolne bolesti. hpv ionako svaka zena dobije s prvim spolnim odnosom.
hmmm.... ajd necemo bas pretjerivat
meni je jedna doktorica rekla (kad sam ja izrazila zelju da dovedem
svog decka na testiranje jer je bilo vrlo evidentno da sam od njega
pokupila hpv) : ...." da kaj ce se njega testirat ako nikad u zivotu nije
imao kondilome, kao da je sad vazno tko je kome prenio te da ako ga
decko dobije a zdrav je i dobrog imuniteta - da jednostavno popisa virus..."

to je bio zadnji put da me ta zena vidjela

Zadnje uređivanje kemik : 19.05.2006. at 09:15.
plavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 09:17   #15
Quote:
plavusa kaže:
hmmm.... ajd necemo bas pretjerivat
meni je jedna doktorica rekla (kad sam ja izrazila zelju da dovedem
svog decka na testiranje jer je bilo vrlo evidentno da sam od njega
pokupila hpv) : ...." da kaj ce se njega testirat ako nikad u zivotu nije
imao kondilome, kao da je sad vazno tko je kome prenio te da ako ga
decko dobije a zdrav je i dobrog imuniteta - da jednostavno popisa virus..."

to je bio zadnji put da me ta zena vidjela
Procjenjuje se da najmanje 80 - 100% djevojaka u dobi između 18 - 25 godina dolazi pri spolnom kontaktu u dodir s ovim virusom


Izvor: http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ginteme/01_hpv.asp
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 09:49   #16
editirala kemik. natchin sexualni zivot nije tema
a i ti bi kao novinarka (koliko se sjecam), morala znati koliko je internet los izvor informacija... postoje one sluzbene, koje masi i neodgovornima toliko ne odgovaraju...isto tako 'doci u kontakt' nije isto sto i zaraziti se, kao sto i doci u kontakt sa hiv pozitivnom osobom nije isto sto i postati hiv pozitivan.
na istim siteovima mozes procitati da oko 5-20% ljudi imaju (nose hpv), sto znaci da su to samo procjene (koje su opet bitno razlicite od 80%)
za zaraziti se je potrebno da imas mikrotraumu (ranicu) i da je osoba bez zastite (direktan kontakt sluzokoze ili sekreti) i da je pozitivna... citaj: ak te netko razvali nabrzinu, a ne poznajes tu osobu.

sto se tice cjepiva, to ce biti samo za sojeve koji su najrizicniji za dobivanje raka grlića maternice...

Zadnje uređivanje kemik : 19.05.2006. at 10:22.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 10:26   #17
Quote:
Natch kaže:
hpv ionako svaka zena dobije s prvim spolnim odnosom.
MIRACOLO, MIRACOLO!!!! ja trudna, a djevica!!!!

ontopik:
1. nezasticenog seksa ima sasvim dovoljno i sad, sumnjam da ce postojanje cjepiva za HPV bitno promijeniti stvari, ljudi se vise boje HIV-a i hepatitisa

2. broj odlazaka na PAPA test - Crimson Petal rece da se nece smanjiti jer ona ce nastaviti ici redovito no dobro, bitno je da se ne smanji broj odlazaka ginekologu (koji ce onda odlucivati - kao i dosad - da li raditi ili ne PAPA test i eventualnu tipizaciju), mislim da postojanje ovakvog cjepiva nece utjecati na to

3. da, cijena je previsoka, jos uvijek, ali to nije argument protiv razvijanja ovakvog cjepiva.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 09:56   #18
jel se mozemo, molim vas, vratiti na problematiku CJEPIVA protiv hpv-a, a preskociti opcenite rasprave o mogucnostima zaraze, nacinu prenosenja i tome slicno? To zaista ovdje nije tema...

Hvala...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 10:04   #19
Quote:
kemik kaže:
jel se mozemo, molim vas, vratiti na problematiku CJEPIVA protiv hpv-a, a preskociti opcenite rasprave o mogucnostima zaraze, nacinu prenosenja i tome slicno? To zaista ovdje nije tema...

Hvala...
nije tema ali ljudima nije jasno kako se dobije, što je sad bitnije, da znaju kako se dobije ili da hipotetski raspravljamo o cjepivu?
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 10:24   #20
Quote:
Ava Adore kaže:
nije tema ali ljudima nije jasno kako se dobije, što je sad bitnije, da znaju kako se dobije ili da hipotetski raspravljamo o cjepivu?
pa ja bih na ovoj temi voljela hipotetski raspravljat o cjepivu, ali to ocito nece uspjet...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.