Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2003., 18:39   #1
Post KAKAV POST JE PRAVILAN - poste li muslimani više od katolika?

Post JE JEDNA OD 7 PRAKSI koje su zajednicke svim velikim svjetskim religijama tj duhovnim sistemima.
Ne bih sada opterecivao ovaj tekst pisanjem o duhovnom I tjelesnom znacenju posta.
(ako neko zeli moze to uciniti).

Ono sto mi je iznenada sinulo na pamet I sto bih zelio podijeliti sa vama je sljedece:

Cini mi se da je kod muslimana prakticiranje posta kvalitetnije rjeseno nego kod katolika pa cu to objasniti I dokazati.
(btw ne znam kako je post organiziran kod protestanata I pravoslavnih krscana pa neka oni sami kazu )

dakle evo uporedbe posta kod katolika I kod muslimana.

Kod katolika imamo tzv korizmu tj razdoblje u kojem se 40 dana (negdje pocetkom februara to bude ) posti. Tj odrice .

Kod muslimana imamo mjesec ramazan .
Ono sto je potpuno jednako I kod muslimana I kod katolika je da tokom posta vjernik treba postiti I odricati se od raznovrsnih losih navika,misli,postupaka,vezanosti , (to moze biti internet,ili pusenje, ili bilo sto u cemu pretjeravamo)

ALI JA OVDJE ZELIM UKAZATI NA ONAJ DIO POSTA KOJI SE ODNOSI NA UNOSENJE HRANE I odnos prema hrani I picu !

TJELESNA KOMPONENTA POSTA nije na isti nacin organizirana I ja bih zelio pokazati I dokazati zasto mislim da je to kod muslimana kvalitetnije rjeseno.

Kod muslimana se ne jede I ne pije od izlaska do zalaska sunca !
A kod katolika mi se cini da unosenje hrane I pica u organizam uopce nije propisano . Zna se da se petkom ne jede meso I /ili neki poste na kruhu I vodi ALI U PRINCIPU NIKO VAM NE BRANI jesti tokom korizme kada hocete .tj u bilo koje vrijeme.
A to po meni nije post!! TJ nema tu velikog odricanja.

Kada smo jednom davno razgovarali na forumu o postu vise njih se javilo i reklo - ma ti muslimani I ne poste ustvari ono se najedu ujutro prije nego sto svane I navecer kada sunce zadje pa to I nije neki post.



ALI TO NIJE PRINCIPJELAN ODGOVOR tj primjedba jer ima I katolika koji se uopce ne pridrzavaju posta .

HAJMO MI RAZMOTRITI OBICNOG DISCIPLINIRANOG KATOLIKA I MUSLIMANA KOJI CE SE SAVJESNO PRIDRZAVATI SAVJETA I pravila svoje crkve tj vjere.
A nemojmo skretati temu na one koji se prezderavaju tokom I poslije posta. hajmo mi afirmativno razgovarati a ne govorom kafica i ulice.

KAKO JA UOCAVAM STVARI MUSLIMANSKI NACIN POSTA JE TEZI OD KATOLICKOG JER NIJE LAKO PO 10,12,14 ILI VISE SATI BITI BEZ VODE I HRANE.

A kod katolika ta tjelesna komponenta posta nije dovoljno izrazena tj tokom korizme se moze jesti cijelog dana, a kada se petkom posti od mesa ipak se petkom moze krkati grah I riba I kruh I slatkisi tj nema tu tjelesnog odricanja.

A tjelesna komponenta je BIT POSTA!

JER TIJELO JE HRAM DUHA SVJETOGA I TIJELO TREBA PROCISTITI DA BI BILO SPREMNO PRIMITI VISA STANJA SVIJESTI.

ne moze neko ko krka meso, pijucka alkohol , i ovisan je o hrani kao drogeras o drogi biti spreman i sposoban transformirati svoju svijest ka visim sferama! zato jer je vezan za zemaljsko i tijelo mu je *necisto vozilo* tj *hram u kojem bi se duh trebao nastaniti*

(postoji I psiholoska komponenta tj nasa glad tokom posta nas uci da budemo suosjecajni sa onima koji gladuju jer inace ne razmisljamo mnogo o tome. Na zapadu je hrana lako dostupna I glad je rijetka pojava koje vecina ljudi nije svjesna.)

U zivotu sam uocio da vrijedi duhovni zakon. Ono sto je teze je I kvalitetnije .
Tj ako zelimo istinski uspjeh u bilo cemu trebamo izbjegavati laganice ,precace, varke I smicalice .
ONO STO JE KVALITETNO ZAHTJEVA RAD I do neceg vrijednog se ne dolazi lako.

Ja zakljucujem I zapazam da(radi tezine) ODANI DISCIPLINIRANI MUSLIMANSKI VJERNIK IMA VISIE DUHOVNE I TJELESNE KORISTI OD SVOG NACINA PRAKTICIRANJA POSTA OD savjesnog KATOLICKOG VJERNIKA koji ima svoj nacin posta.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 19:16   #2
Kolko se sjecam vjeronauka i pop se zalio na takvo narodsko svacanje posta. Medjutim to i nije ono sto crkva trazi.
Kako je ovaj prico nazderu se ribe i napiju vina i jos kazu da su postili.


Osim posta na kruhu i vodi kao strozoj verziji post se smatra i jedan bezmesni i bezmasni (post i nemrs) obrok dnevno. Tako da to vjerojatno dodje manje obzderavanja od onog tokom noci u vrijeme ramazana. Medjutim s vodom nema nikakvih ogranicenja.

Al valjda neko ode bolje pozna katolicka pravila
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 19:25   #3
Quote:
U zivotu sam uocio da vrijedi duhovni zakon. Ono sto je teze je I kvalitetnije .
Tj ako zelimo istinski uspjeh u bilo cemu trebamo izbjegavati laganice ,precace, varke I smicalice .
ONO STO JE KVALITETNO ZAHTJEVA RAD I do neceg vrijednog se ne dolazi lako.
Naravno



Quote:
Ja zakljucujem I zapazam da(radi tezine) ODANI DISCIPLINIRANI MUSLIMANSKI VJERNIK IMA VISIE DUHOVNE I TJELESNE KORISTI OD SVOG NACINA PRAKTICIRANJA POSTA OD savjesnog KATOLICKOG VJERNIKA koji ima svoj nacin posta..
Ne bi se složila s tim. Mislim da su u postu i predanosti PRAVI vjernici, koje god vjere bili, isti. Svaki od njih postit će maximalno koliko može. Btw, u povijesti su katolici (pravi) uvijek bili rekorderi u postovima, zapravo mogli bi dio njih nazvati anoreksičarima.

Za mene je dobar post 10 dana na vodi
ponekad se to može malo i produžiti
 
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 19:32   #4
Quote:
#WildCard kaže:
Za mene je dobar post 10 dana na vodi
ponekad se to može malo i produžiti
ma vi duhovnjaci ste svi pukli
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 23:08   #5
Nikad mi nije bilo jasno u čemu je smisao takvog posta, ako neprestano mogu jesti i piti (kad god sam gladan i žedan). Kod muslimana, ne jede se od prije svitanja do po zalasku sunca. Izmedju toga, čovjek se podvrgava odredjenom testu, disciplini, i uči se samokontroli.

Kad čovjek ogladni u njemu zna isplivati ono animalno, pa postaje npr. agresivan... i tada se treba izboriti - sa sobom.

Drugi smisao ovakvog posta je taj da čovjek shvati kakve blagodati uživa (lijepa, raznovrsna, ukusna hrana) i bude zahvalan na njima.

Treći smisao jeste u tome da se shvate oni koji nemaju jesti koliko žele. Mnogo ljudi u svijetu umire bukvalno od gladi, i ovakvim postom, čovjek se podstiče da shvati najugroženije.

Neki će možda prigovoriti islamskom postu da se "ujutru nakrkaš do mile volje... pa ti je onda lako izdržati do sumraka" Ovaj sam prigovor često slušao od nekih pravoslavnih vjernika. Ali istinski islamski post isključuje pretjerivanje i prekomjernost u jelu i piću, tako da se ujutru treba jesti normalan obrok (kao što ga jedemo svakoga dana i kada nije Ramazan)!

Inače, ovakav post nije toliko lak! Ponekad, kad ogladnim, ili ožednim, tokom blagoslovljenog Ramazana, baš se sjetim... da sam kršćanin, sad bih popio vode, i jeo bih, uslovno rečeno, bilo šta (od onoga što se može po tim pravilima) samo da napunim stomak...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 01:49   #6
Quote:
Shady kaže:


Kad čovjek ogladni u njemu zna isplivati ono animalno, pa postaje npr. agresivan... i tada se treba izboriti - sa sobom.

Drugi smisao ovakvog posta je taj da čovjek shvati kakve blagodati uživa (lijepa, raznovrsna, ukusna hrana) i bude zahvalan na njima.

Treći smisao jeste u tome da se shvate oni koji nemaju jesti koliko žele. Mnogo ljudi u svijetu umire bukvalno od gladi, i ovakvim postom, čovjek se podstiče da shvati najugroženije.





Quote:
baš se sjetim... da sam kršćanin, sad bih popio vode, i jeo bih, uslovno rečeno, bilo šta (od onoga što se može po tim pravilima) samo da napunim stomak... [/FONT] [/B]
Pa nije to tako. Pravi kršćani koji stvarno poste, poste tako da ne jedu ništa ili ono najminimalnije tijekom dana. A one tradicionaliste o kojima ti pričaš uopće ne treba ubrajati u one koji poste. Zna se šta je post. Dobro si ga opisao gore iznad, i on je takav u svim religijama, barem za one koji ga ozbiljno shvaćaju.
 
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 07:42   #7
Quote:
Shady kaže:
[FONT=arial]Nikad mi nije bilo jasno u čemu je smisao takvog posta, ako neprestano mogu jesti i piti (kad god sam gladan i žedan). Kod muslimana, ne jede se od prije svitanja do po zalasku sunca. Izmedju toga, čovjek se podvrgava odredjenom testu, disciplini, i uči se samokontroli.
Možda, samo ta samokontrola nestaje nakon zalaska sunca i onda se kreće na obilan objed- čini mi se da se zove iftar.
Ovog mjeseca dok sam boravila na Bliskom istoku, uvidjela sam da taj post i nije post u pravom smislu riječi. Cijeli dan se posti a da se kasnije s olakšanjem i veseljem trpaju ogromne količine hrane. No još je gore kada se u tim klimatskim uvjetima, zahtjeva odricanje od vode, kad sunce nemilosrdno prži.

Vidiš ljude koji su prisiljeni raditi po tom suncu kako su nakon podneva smalaksali.
Djeca kao i sva ostala djeca svijeta radoznalo trče oko turista. No zabranjeni su im slatkiši, kako klincu od 4-5 godina objasniti da ne smije jesti bombone, bar ne dok ne zapadne sunce???

Na radost i veselje nas zapadnih gostiju uvijek je super otići u te zemlje u vrijeme Ramazana, raspamete se hoteljeri i kuhari malih restorančića, hrana je bolja, da ne kažem raznovrsnija jer je ponuđen raskošan izbor delicija svih vrsta, a još sve servirano na švedskom stolu.....................
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 12:59   #8
Quote:
Oleander Somniferum' kaže:


Pa nije to tako. Pravi kršćani koji stvarno poste, poste tako da ne jedu ništa ili ono najminimalnije tijekom dana.
ALI U TOME I JEST SRZ MOJE KRITIKE KATOLICKOG(krscanskog )nacina posta)

ako krscani imaju hiljadu i jedno pravilo kojeg se treba pridrzavati
za razne zivotne situacije

ZASTO KAT CRKVA ILI VODJE DRUGIH KRSCANSKIH GRUPACIJA NE NALOZE SVOJIM VJERNICIMA STO JE KVALITETN POST nego u vezi posta nema nekih opcih pravila i smjernica i obican vjernik ne zna kako bi postupio pa U BITI I NE POSTI TOKOM KORIZME.

dakle cudi me kako postoje mnoga pravila za ponasanje krscana u mnostvu situacija a kod posta (A UOCITE DA JE POST JEDNA OD 7 TEMELJNIH RELIGIOZNIH PRAKSI KOJE SU ZAJEDNICKE SVIM SVJETSKIM RELIGIJAMA)

nema odredjenih strogih pravila nego je svakom prepusteno da posti kako mu se svidi.
ali ponavljam -to nije post ako ti jedes manje i mozes jesti kada ti se svidi NEGO JE POST -POST - tj tokom odredjenog vremena ne uzimati vodu i hranu.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 13:39   #9
Kod Židova (Biblija) je od zalaska sunca do zalaska sunca.

Pravi post nije kada jedeš nešto dok kao "postiš"... Može biti i to - to je onda djelomičan post, kao što je Danijel u Bibliji postio odrekavši se jela koja gode teku... Estera je pak postila tri dana i tri noći bez jela i pila. Taj post se ne smije držati više od tri dana zbog bubrega.
Kada ljudi kao "poste" jer jedu ribu i sl. je meni smiješno. Isto tako mi nije baš jasan post kod muslimana koji poste cijeli dan, a onda se navečer najedu. (Iako sam i sama nekad to učinila ne izdržavši dulje od večeri )
Svrha posta nije da ti budeš faca jer postiš, već je svrha u tome da se približiš Bogu kroz to. Pravi stav za post opisan je u Izaiji 58:
Quote:
58Viči iz sveg grla, ne suspeži se! Glas svoj poput roga podigni. Objavi mom narodu njegove zločine, domu Jakovljevu grijehe njegove. (2) Dan za danom oni mene traže i žele znati moje putove, kao narod koji vrši pravdu i ne zaboravlja pravo Boga svoga. Od mene ištu pravedne sudove i žude da im se Bog približi: (3) "Zašto postimo ako ti ne vidiš, zašto se trapimo ako ti ne znaš?" Gle, u dan kad postite poslove nalazite i na posao gonite radnike svoje. (4) Gle, vi postite da se prepirete i svađate i da pesnicom bijete siromahe. Ne postite više kao danas, i čut će vam se glas u visini! (5) Zar je meni takav post po volji u dan kad se čovjek trapi? Spuštati kao rogoz glavu k zemlji, sterati poda se kostrijet i pepeo, hoćeš li to zvati postom i danom ugodnim Jahvi? (6) Ovo je post koji mi je po volji, riječ je Jahve Gospoda: Kidati okove nepravedne, razvezivat' spone jarmene, puštati na slobodu potlačene, slomiti sve jarmove; (7) podijeliti kruh svoj s gladnima, uvesti pod krov svoj beskućnike, odjenuti onog koga vidiš gola i ne kriti se od onog tko je tvoje krvi. (8) Tad će sinut' poput zore tvoja svjetlost, i zdravlje će tvoje brzo procvasti. Pred tobom će ići tvoja pravda, a Slava Jahvina bit će ti zalaznicom. (9) Vikneš li, Jahve će ti odgovorit, kad zavapiš, reći će: "Evo me!" Ukloniš li iz svoje sredine jaram, ispružen prst i besjedu bezbožnu, (10) dadeš li kruha gladnome, nasitiš li potlačenog, tvoja će svjetlost zasjati u tmini i tama će tvoja kao podne postati, (11) Jahve će te vodit' bez prestanka, sitit će te u sušnim krajevima. On će krijepit' kosti tvoje i bit ćeš kao vrt zaljeven, kao studenac kojem voda nikad ne presuši. (12) I ti ćeš gradit' na starim razvalinama, dići ćeš temelje budućih koljena. Zvat će te popravljačem pukotina i obnoviteljem cesta do naselja.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 13:47   #10
Quote:
parsifal kaže:
ZASTO KAT CRKVA ILI VODJE DRUGIH KRSCANSKIH GRUPACIJA NE NALOZE SVOJIM VJERNICIMA STO JE KVALITETN POST nego u vezi posta nema nekih opcih pravila i smjernica i obican vjernik ne zna kako bi postupio pa U BITI I NE POSTI TOKOM KORIZME.
Eeeej, eeej lakse

Rekoh da je (kolko znam) post jedan posni obrok dnevno bezmesni i bezmasni. Vise od toga je stvar izbora al to se smatra postom. S tim da se dozvoljava, ako je bas nuzno, "pomoci" kruhom i vodom tokom dana, al treba izbjegavat.

Ne znam zasto nam lokalni katolici, ja mozda i u krivu (kolko god to nevjerojatno zvucalo ) ...

Nemrs je druga stvar. Treba razlikovati praznike ked je odredjen post a kad je odredjen samo nemrs.

Nego meni se cini da ti samo trazis rupe u RKC Da poste samo na vodi reko bi valjda koko je to fanaticno i nepotrebno i ko je taj koji posti, odakle dolazi post i da li je njegova mama postila prije nego se rodila
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 18:50   #11
ravana je ovako neopravdano napisao

Quote:
Nego meni se cini da ti samo trazis rupe u RKC Da poste samo na vodi reko bi valjda koko je to fanaticno i nepotrebno i ko je taj koji posti, odakle dolazi post i da li je njegova mama postila prije nego se rodila [/B]
ravana opet imas isti metod -tj izvlacis opce zakljucke na sve slucajeve., primjenjujes ga kao opci slucaj i zakljucujes na mog mene.
i stvaras pretpostavke na koje ti je moj uvodni text odgovorio da si ga pazljivo citao.
primjecujem da si vrstan demagog.

NEMOJ SVOJE PRETPOSTAVKE i demagosku vjestinu UZIMATI KAO OPCE CINJENICE!

ali konkretno cu ti odgovoriti.

1) ne bih rekao da je to fanaticno jer nisam ni rekao za muslimanski nacin posta da je fanatican a on je stroziji od posta na vodi,
JA SAM POHVALIO POST KAO opcu METODU i napisao sam da je dobro i kod krscana i kod muslimana sto se odricu raznih ovisnosti tokom posta.

ali ti to nisi primijetio.!

KRITIZIRAO SAM TO STO KRSCANI NE IDU DO KRAJA U TJELESNOM NACINU UPRAZNJAVANJA POSTA.
I TO BI MOGLI POPRAVITI!

ali ti nisi isao za duhom mog napisa nego volis podhebavati jer ti je takova narav.
a onda se kreveljis kao -pa ja sam se salio.

a one koji se sale- ti onda poucavas jednim postom od 10 kartica gdje ces cistunski opominjati

dharma-treba vam dharma i ozbiljnost a ne zahabancija i laganica i flufy

palis se na cistocu i divis se cistoci i dharmickoj ozbiljnosti ramane i sv franji a kada pises tekstovi ti vrve od prljavih rijeci,omalovazavanja mnogo toga ,prepun si zahebancije,nedosljednosti , kontriranja radi kontriranja,chata

vrlo si nedosljedan ,proturjecan...neugodan kao sugovornik

od tebe sam naucio zanimljivih stvari i znas biti informativan ,ali si kao covjek u komunikaciji odbojan

2) trazim rupe u bilo cemu jer mi je narav takova da volim popraviti tj poboljsavati stvari .
rupe su (tj praznina koja je punina)najvaznija stvar na svijetu i izvor su svega zivoga

tako me je djed naucio kada sam ga pitao sto je najvaznije u zivotu a on mi rekao pjesmicom

SVETI PETAR SVETI PAVAL
DI JE BUZHA ZABIJ CHAVAL


VJERUJEM DA SE RKC MOZE POBOLJSATI .(ali je druga stvar sto oni tvrdoglavo ustrajavaju u prevazidjenim nacinima ponasanja i metodima)
ti opovrgni ono sto pisem i dokazi i pokazi -a nemoj pretpostavljati.

3) da u hrvatskoj u duhovnom smislu vlada komunizam, ili islamski fundamentalizam ja bi kritizirao i pokusao popraviti takav sistem.
posto u hrv zivimo pod oblakom katolickog svjetonazora koji dominira onda me svrbi magla koju ti oblaci stvaraju.

RKC U HRVATSKOJ JE DUHOVNA POLICIJA!

to nisam rekao ja nego pater peter kuzmic(tj lider protestantskih krscana iz osijeka )

posto volim slobodu a vjerujem i drugi ljudi ,nastojim pisati tako da ukazem na ono sto vrijedja moj osjecaj za pravdu i dharmu
(npr ometanje pokusaja yoge u skolu, i sl)
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 19:19   #12
Zivim u sredini u kojoj dominira islam kao religija.
Iz godine u godinu sam svjedok dolaska ramazana i ramazanskog posta. Po svemu sudeci, to je prilicno tezak post. Narocito onda kada «pada» u periodu dugodnevnice i ljetnjih vrucina. prisustvovao sam jednoj raspravi izmedku katolika i muslimana koj su argumentirali u prilog svojih tvrdnji da je njihov post teži. Iz njihove priče nameće se jedini zaključak. A to je da relgiozni post danas u svakoj religi razvija duh vlastite samopravednosti. Bolest od koje su itekako bolvali Židovi.

Primjetio sam takodjer da psovanje i bestidan govor, pusenje poslije posta ocito nije problem.

Uvjek sam se pitao tko je uoblicio pravila posta za krscane. Kakve opasnosti vrebaju iza toga.

Ključno je pitanje: Očekujeli Bog od ljudi dansa da poste uopće? Što ako je odgovor - ne.

Post Ivanovih ucenika.
Sumirajmo sva četiri evandjela koja govore o tome.
Pa, proslo je oko godinu dana nakon sto je Isus bio na Pashi oko 30. n.e.
Ivan Krstitelj je nekoliko mjeseci bio već u zatvoru. Moze biti da je zarko zelio da neki od njegovih ucenika postanu Isusovi slijeebenici. No, očito nisu svi to bili. Neki od tih Ivanovih ucenika prisli su Isusu i pitali ga: "Zasto mi i farizeji provodimo post, a tvoji ucenici ne poste?"
Farizeji su provodili post dva puta nedeljno kao obred svoje religije. Ivanovi ucenici vjerojatno su postili na slican nacin. Sasvim je vjerovatno da su postili i zato sto zale za Ivanom, te sada su se pitali zasto im se Isusovi ucenici ne pridruzuju u tom izrazu žalosti.
Isus im objasnjava. "Imaju li prijatelji ženikovi razloga za zalovanje sve dok je ženik s njima? Ali doci ce dani kada ce im se ženik uzeti i tada ce postiti"
Ivanovi ucenici bi se trebali prisjetiti da je Ivan govorio o Isusu kao o ženiku. Sve dok je Isus prisutan, Ivan ne bi smatrao prikladnim postiti, a isto tako ni Isusovi učenici.
Kasnije, kada je Isus umro njegovi ucenici žale i poste. Medjutim, kad je uskrsnut i uzdignut na nebo, i kad kao najvažnija duhovna osoba poslije samog Boga, aktivno vodi svoju skupstinu, oni vise nemaju razloga za zalost i post.

Najveći majstor u pričanju u usporedbama, Isus objašnjava: "Nitko ne prišiva zakrpu od neskupljene haljine na staru gornju haljinu; jer bi ova svojom punom snagom otgrla sa haljine i poderotina bi bila još veća. Isto tako, ljudi ne stavljaju novo vino u stare mjehove, jer ako to učine izlije se vino i propadose i vino i mjehovi. Ali ljudi sipaju novo vino u nove mjehove i oboje je sacuvano."
Isus je želio pomoći Ivanovim učenicima da uvide kako nitko ne bi trebao očekivati od njegovih ucenika da se drže starih običaja židovstva, kao sto je obredni post. On nije dosao da krpi i produljuje stare iznosene sisteme obozavanja.
Krscanstvo se nije trebalo uskladjivati sa židovskim vjerovanjem tog vremena kojim su preovladavale ljudske tradicije. Ne, to bi bilo kao da se nove zakrpe stavljaju na staru haljinu ili kao da se novo vino sipa u stare mjehove.

Krćansko obožavanje nije preko noći zamjenilo židovski sustav obožavanja. Biblijski psci nakon Isusove smrti govore da taj proces nije bio jednostavan. Predanim židovima nije bilo lako odreći se Mojsijevih zakona i tradicionalnih običaja. Vidimo da je bilo oštre polemike o obrezivanju. Neki su zasigurno još uvjek upražnjavali obredni post još izvjesno vrijeme (oni koji su usvojili kršćanstvo)
Danas znamo da kršćani nisu obavezni postiti.

Svako dobro!
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 19:27   #13
Evo ponesto o pravoslavnom postu. Ako Bog da Bozicni post nam pocinje u petak. I naravno, pricacu samo o delu vezanom za telesni post.

Pravoslavni postovi

Vrste postova:
1.Na vodi:Najstrozi, ne jede se meso, mleko, sir , jaja, ulje, vino, niti bilo sta u vezi sa tim. Nema sexa.

2.Na ulju:Isto kao post na vodi, samo je dozvoljeno kuvati sa uljem i piti vino.

3.Na ribi:Isto kao na ulju, samo se doda riba.

-----------------------------------------
Visednevni:

Bozicni, Vaskrsnji, Apostolski, Bogorodicin.

Jednodnevni:

Sreda i petak preko cele godine. Vozdvizenje Casnog Krsta, Usekovljenje (glave Jovana Krstitelja) i Bogojavljenje (Krstov dan)

Posebni (usred neke nesrece, rata, poplave ili po nalogu duhovnika)
--------------------------------------------------
Uskrsnji post

Trajanje:7 nedelja pred Uskrs (6 Uskrsnjih i jedna strasna sedmica)

Sta ne jedemo: Meso, sir, jaja, ribu, ulje, vino i sve sto sadrzi bilo sta u vezi sa tim.Nema sexa sve vreme.

Pojednosti: Subotom i nedeljom smemo ulje i vino. Poslednja nedelja posta je najstroza pa se na veliki petak i subotu ne jede nista, do pricesti u nedelju.

Bozicni post
Trajanje: 40 dana pred Bozic

Sta ne jedemo: Meso, sir, jaja, ribu, ulje, vino i sve u vezi sa tim.Nema sexa sve vreme.

Pojedinosti: Poslednja 4 dana je post najstrozi. Utorkom i cetvrkom smemo ulje i vino a subotom i nedeljom ribu.

Apostolski post
Trajanje: oko mesec dana

Sta ne jedemo:Ponedeljkom, sredom i petkom ne jedemo ulje i vino. Utorak i cetvrtak moze ulje i vino, ali ne moze riba.Nema sexa sve vreme.

Bogorodicin post
Trajanje: dve nedelje

Sta ne jedemo:Meso, sir, jaja, riba, ulje, vino i sve u vezi sa tim.Nema sexa sve vreme.

Pojedinosti: nema olaksica

Post sredom i petkom

Post na vodi.

Krstovdan

Jede se jednom dnevno na vodi, ili se ne jede.



Sto se kolicina tice, jede se otprilike dve trecine kolicine koja bi nas ucinila sitim. Ne sme se vise od tri case vina (oko 0.6l) ali to su nepisana pravila.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 19:43   #14
Zelela bih da dodam da je ovaj sistem posta veoma dobro razradjen i jasan. Dobro organizovan i zahtevan.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 21:10   #15
eh taj pravoslavni dok ispostujete nikad nema seksa.
al to vam ne smeta jer ionako ste operisani od seksa.
isto ko i kod muslimandzarosa sto ne jedu svinjetinu ali zato jedu tonu drugih vrsta mesa.

nego ja cu reci o postu na "zagorov" nacin.

potrebno je:
1 osoba koja razmislja slicno zagoru

uputstvo:
post zapoceti ujutro probudivsi se sto ranije. zapoceti post tako sto necete jesti. istovremeno nemojte ni piti. nista.
seks upraznjavajte sto vise. dozvoljen je. ko nema partnera moze i desanku sakic upotrijebiti (ali molim bez pozude i mastanja o drugim ljudima koji vam ne pripadaju "copyright chloe&krki"). post traje do 8 navecer kad ga prekidate jednim pivcem na eks, poslije toga mozete nesto skromno prelazogajiti: po mogucnosti nesto nemasno, kao sto je riza skuhana u vodi ili krompir.
prilog po mogucnosti kisela JABUKA.
spavanje u 10 navecer. i zapamtite zabranjeno jesti po noci i ujutro prije pocetka posta.

trajanje:
koliko god ti dusa zeli.

rezultat:
gubitak prekomjerne tezine.

kontraefekti:
mogucnost kontraefekta 99%.
osoba moze mislit da je postala nekaki duhovni faktor i tako to. pojavice se na forum.hr i pocet pisat kako njegova religija je best of the best a tudje su lazne... obmana kao i u vecini drugih postova.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 21:37   #16
Quote:
zagor kaže:
eh taj pravoslavni dok ispostujete nikad nema seksa.
al to vam ne smeta jer ionako ste operisani od seksa.
Da li mozes da mi to dokazes?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 22:20   #17
Quote:
1.Na vodi:Najstrozi, ne jede se meso, mleko, sir , jaja, ulje, vino, niti bilo sta u vezi sa tim. Nema sexa.
Ja kad kažem post na vodi, onda mislim da je dozvoljena samo voda, bez ikakve hrane
 
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 22:24   #18
Ne, kod nas ti to znaci ono sto sam napisala. Kad uzimas samo vodu to se zove gladovanje, ali takav post se bas i ne preporucuje narodu, bar ne na duze od jedan ceo dan. To je samo naziv.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 23:03   #19
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Ne znam, onako brzinski sam preletio ovaj topic, pa nisam siguran o kojem vi postu govorite? Zapravo jeli to uopce post.
Kao prvo post nije gladovanje. Post je ustezanje od svih strasti pocevshi od:

- hrane
- pica
- cigareta
- spolnog snoshaja
- ruznog govora (ogovaranja, prenozenja tudjih rijeci)
- ljutnje
- pozudno strastvenog pogleda
- ruznog drushtva

Naravno osim hrane, pica, i cigareta, muslimanu je obaveza da se usteze od ovih stvari i van ramazana. No, kad je ramazan onda se trudimo ocistiti od svih nevaljashtina i priljavshitna u nashoj unutrashnjici koja se je natalozila kroz godinu dana te josh vishe uloziti napora, truda, (dzihada), sa sobom.
Onaj ko se ne bude ustezao, od ruzna govora vrijedjajci druge, gledajuci u ono shto ne smije, slushajuci ono shto ne smije, srdeci se, rizikuje da mu od posta ostane samo jalovo gladovanje, od kojeg nema nikakve fajde. Takav post nece biti primljen kod Boga. A On zna najbolje!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 23:32   #20
ne razumijem bas svrhu ove rasprave... svadamo li se mi to ciji je dedo jaci... post dakle nije gladovanje.. mislim, mozete ostaviti kravu u stali bez hrane i pica od zore do aksama .... al to ne znaci da je krava postila... mozete tu istu kravu drzati samo na vodi... al ni to ne znaci da je krava postila... samo se jadna zivotinja izgladnila i to je to...

post je ustezanje zbog Bozijeg zadovoljstva... koji je post tezi?? koji je vrjedniji???.. ovo je pravo besmislano..... zapravo , tesko cete naci muslimana koji ce vam reci da mu je tesko postiti... jer taj post je ustvari Bozji dar nama... nacim da steknemo Njegovo zadovoljstvo.... ok, nekad se ogladni, nekad se ozedni... al to iscekivanje iftara je tako slatko... ona djecija radost kad uzmete hurmu... ama cini mi se da sam se prestala radovati i da se samo za ramazan istinski obradujem.... ne zato sto ja mogu to pojesit i popiti.. mislim mozes se ti omrsiti u podne ako ti je cilj samo pojesti nesto... al ovo radovanje isto kao kad dobijas neki ocekivani poklon.. bas djecije radovanje.. hvala Bogu sto nam je pruzio taj dar radovanja...

ne mislim da se vrijednost posta moze mjeriti njegovom tezinom.... bitno je ono zbog cega postimo... ako je to zbog publike, onda ne vidim svrhu tome....


e sad, naravno da ja smatram da je post kod muslimana ispravan.. pa da ne smatram ne bih bila muslimanka... al zaista ne vidim da ima smisla raspravljati o tome sta je bolje.... mislim da nemusliman ne moze doci do sustine ovog nacina posta dok ne shvati Boziju egzistenciju kao musliman... niti da ja kao muslimanka mogu bas shvatiti krscanski post... ovo sto je minam nabrojala mi se cini nekako.. tako nemoguce... a opet, vjerujem da njoj to ne pretstavlja neku teskocu...
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.