Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 11:04   #1
Najam stana - Q&A

čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
AlinaIlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 11:22   #2
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
Nije ti to ništa, može najmoprimac i falsificirati tvoju osobnu i prodati tvoj stan

No šalu na stranu, najbolja zaštita ti je solemnizirani ugovor o najmu koji predstavlja ovršnu ispravu i temelje kojea, u slučaju da se najmoprimac ne pridržava odredaba ugovora o najmu, možeš odmah pokrnuti ovrhu radi njegovog iseljenja. Javnobilježnička nagrada za takav ugovor je viša nego za običnu ovjeru potpisa, možda i par tisuća kuna, ali ako ga imaš ne moraš voditi parnicu radi iseljenja, već odmah možeš krenuti u ovrhu.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:26   #3
neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?[/QUOTE]

Ne razumijem,sta nemas vlasnicki list,ona prijavit boraviste mora ali ti valjda imas osobnu na kojoj ti pise adresa,ili si i ti napravio isti trik sa bivsim vlasnikom
maple leaf rag is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:39   #4
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
ti samo trebaš potpisati da ona stanuje kod tebe, da ona može prijaviti boravište, pa da može dobivati poštu na tu adresu, to zakonski mora napraviti. to ti je standardno kad nekoga primaš u stan.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 01:29   #5
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ti samo trebaš potpisati da ona stanuje kod tebe, da ona može prijaviti boravište, pa da može dobivati poštu na tu adresu, to zakonski mora napraviti. to ti je standardno kad nekoga primaš u stan.
da, i onda kada ode i ne odjavi se sama onda ju isusbog nece moci odjaviti, a svi problemi koja bi doticna mogla vuci za sobom stizati ce na adresu tvog stana.
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 14:05   #6
Ključeve od stana valjda imaš, pretpostavljam da brava nije promjenjena, ako i je da se razvaliti ili sačekati otvaranje vrata.
Uplatiš 500kn, dođu 2 lika, ona van, ti unutra, stvar rješena

Ak ti nemreš istjerat nju policijom, ona tebe može još manje.
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 15:25   #7
Quote:
HexMaster kaže: Pogledaj post
Ključeve od stana valjda imaš, pretpostavljam da brava nije promjenjena, ako i je da se razvaliti ili sačekati otvaranje vrata.
Uplatiš 500kn, dođu 2 lika, ona van, ti unutra, stvar rješena
ne bi išlo,nije po zakonu....nažalost ima svakakvih ljudi, budi jaako pažljiva,imala blizak susret i spas je bio da smo se izvukli u zadnjem trenu i solemnizacija obavezno...ima Zomboni pravo...
millk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 18:21   #8
Quote:
millk kaže: Pogledaj post
ne bi išlo,nije po zakonu....nažalost ima svakakvih ljudi, budi jaako pažljiva,imala blizak susret i spas je bio da smo se izvukli u zadnjem trenu i solemnizacija obavezno...ima Zomboni pravo...
Istina, nije po zakonu.
Ali, ja baš nisam čula da je netko izbacio podstanare koji nisu htjeli dobrovoljno otići i da su ih oni poslije toga tužili.
A slučajeve da ljudima godinama u stanu žive stranci, dok se vuku po sudovima da ih izbace sam čula mali milijun.

Već sam ovu priču negdje na forumu i napisala:

Znam ženu koja je imala slučaj da joj, nakon što im je dala otkazni rok od mjesec dana, podstanari nisu htjeli izići iz stana (imali su i potpisan ugovor).
Žena je pozvala policiju, koja je nju izbacila van.
Kako je dotična poznavala par sudaca, zamolila je jednog za savjet.
Sudac joj je rekao da to rješava kako god zna, samo ne preko suda.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:13   #9
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?

Ako se ona prijavi da stanuje kod tebe, to ne znači da stan glasi na njezino ime i da je njezin.
Kod iznajmljuješ stan, uvijek riskiraš da ti se to dogodi, bez obzira kakav ugovor potpisala.
Jedino što kod ovog ugovora koji ti Zomboni predlaže se možeš lakše naplatiti ako prestane plaćati najamninu i račune.
Ali, ako kategorički odbija izići iz stana, moraš na sud.
To ti je uvijek rizik, ali nemoj se s time pretjerano zamarati, nisu baš svi podstanari takvi.
Ja sam čula za dosta takvih slučajeva, doduše i mene je toga strah (ja isto iznajmljujem stan), ali tu si ne možeš puno pomoći, osim moliti boga da si naletjela na iole normalne ljude.

Ona tebi ne može oteti stan, u smislu da ostaneš bez njega i da on postane njezin, jednino ti može zakomplicirati život, da se moraš godinama vući po sudovima.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:22   #10
Thumbs down

Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
... nisu baš svi podstanari takvi.

Prekrasne li izjave...
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 16:50   #11
Protivpravno iznajmljivanje stana.

Moji forumaši može mi li neko pomoći savjetom šta da radim, naime prije par mjeseci sam unajmio stan u Zagrebu i tražio sam obavezni ugovor o najmu da mogu prijaviti prebivalište!najmodavac je pristao mada mi je to bilo čudno je bi to trebalo biti pravilo a ne iznimka ali pod uslovom da mi u ugovoru ne piše stvarna najamnina nego umanjena za 500, kn. i sad mi još traži da plaćam i porez u visini od 94 kn mjesečno, tako da mene ukupno garsonjera košta 1594 kn plus režije!Zar je stvarno mu puno platiti porez ako već zaradi na meni 1400 kn!!!!!!Kako da postupim, da prihvatim jer mi se ne seli iz stana jer imam opet dodadtne troškove!!!Ima li ko pravni savjet!Hvala
Bojan T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:02   #12
Quote:
Bojan T. kaže: Pogledaj post
Moji forumaši može mi li neko pomoći savjetom šta da radim, naime prije par mjeseci sam unajmio stan u Zagrebu i tražio sam obavezni ugovor o najmu da mogu prijaviti prebivalište!
Ako ti ugovor treba isključivo zbog prijave prebivališta ne kompliciraj, nego nek te prijavi da stanuješ kod njega bez naknade. Uobičajen postupak.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:25   #13
nekima je jako bitno sto im pise u ugovoru ne samo radi placanja poreza nego sa vecom zaradom mozda vlasnik ulazi u drugi porezni razred sto mu ne odgovara pa te zato trazio da u ugovoru pise manji iznos
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 21:44   #14
Quote:
Bojan T. kaže: Pogledaj post
Moji forumaši može mi li neko pomoći savjetom šta da radim, naime prije par mjeseci sam unajmio stan u Zagrebu i tražio sam obavezni ugovor o najmu da mogu prijaviti prebivalište!najmodavac je pristao mada mi je to bilo čudno je bi to trebalo biti pravilo a ne iznimka ali pod uslovom da mi u ugovoru ne piše stvarna najamnina nego umanjena za 500, kn. i sad mi još traži da plaćam i porez u visini od 94 kn mjesečno, tako da mene ukupno garsonjera košta 1594 kn plus režije!Zar je stvarno mu puno platiti porez ako već zaradi na meni 1400 kn!!!!!!Kako da postupim, da prihvatim jer mi se ne seli iz stana jer imam opet dodadtne troškove!!!Ima li ko pravni savjet!Hvala
Mada su ti drugi već odgovorili.

Prvo, gazda ne zaradi na tebi 1400 kn. Gazda od tih 1400 kn mora redovno servisirati i popravljati sve što ti je dao u najam, a ti nisi oštetio ili pokvario. Dakle, ti se useliš u stan i nemaš nikakve brige oko stana. Kad useliš u svoj stan, imaš itekakve brige ako ti se digne parket ili ti pukne cijev. Kao podstanar, samo zoveš gazdu i kažeš "gazda popravi", a ako ovaj neće, ti se odseliš (ali on to svakako mora popraviti iz do tad prikupljenih stanarina - znači opet nema svu zaradu). Realno, ako netko iznajmljuje stariji stan, on od tih 1400 kn, ubere možda 700 ili 800 kn.

Nadalje, porezni sustav je krajnje idiotski. Slažem se da nije puno 12 % + prirez, ali se nikako ne slažem da kad se prijavljuje godišnju prijavu, da ti onda zaračunaju po 25 % (duplo) ili 40 % poreza. A godišnju prijavu netko prijavljuje ne zbog povrata nego zato što je radio u dvije firme ili honorarno ili u inozemstvu. Doslovce te zakon stimulira da ne radiš honorarno, jer ti na bilo koju takvu zaradu koju prijaviš opale još dodatnih 1700 ili 3000 kn (u slučaju recimo realnog obračuna za tu tvoju garsonijeru) zbog najma.

S treće strane, svi koji ti daju oglase traže otprilike istu cijenu i to je neto-cijena (bez poreza). Kad plaćaš najamninu, plaćaš bruto-cijenu. Da ne kažem da ima ljudi koji će te odj... čim im spomeneš prijavu.

Ja bih puno radije da su cijene najamnine više, ali da to onda znači flet-rejt s problemima. Recimo, ja bih tvom gazdi dao i duplo (2800 kn), ali da to uključuje i poreze i režije i klimu i aparate i namještaj koji su naravno ispravni i neoštećeni (osim manjih oštećenja zbog normalnog rukovanja što dođe s godinama) i da mi kreči svakih 4 do 5 godina, o popravcima da i ne pričam - svaki uređaj i svaku puknutu cijev ili hrpu razbijenih pločica (ukoliko ih ja ne razbijem) ima da popravi. Zašto? Zato jer je to normalan odnos podstanar - vlasnik. Sad ja vas pitam koliko gazda i podstanara je spremno na to?
BMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 11:31   #15
pozdrav,

dva pitanja:
1. da li se smije iznajmljivat stan koji nije etažiran?
2. ukoliko stan glasi na dvije osobe, da li je potrebna pismena suglasnost oba vlasnika?
omega777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 18:39   #16
najam stana od roditelja

Iimam veliki problem!naime,suprug ja i dijete živimo u stanu koji je morao,unajmiti od roditelja,a do tog je odprilike došlo ovakouprug i ja započeli smo zajedno živjeti 02.,na nagovor njegovog oca sa njim u stanu,pošto je bio sam jer ga je majka ostavila zbog drugog muškarca,te tako sam nije mogao uzdržavati stan.stan je u vlasništvu oca i majke bio pola pola.Nismo radili nikakav ugovor nego smo započeli sa pripremama za gradju kuće u koju je trebao ući i otac.Otac i majka nisu se sudski rastali,otac je cijelo vrijeme pozivao majku da se vrati što je ova stalno odbijala. 2009. otac se naglo razbolio,neizlječivi karcinom,tada ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju daje svoju polovicu stana sinu.Saznavši to majka,vrača se ocu i nagovaraga da njoj da polovicu stana a da ugovor sa sinom raskine,što ovaj zatražii majka ga vodi sa sobom k kćeri.Prilikom raskida ugovora mi smo pristali,ali da nam se da najam na određeno vrijeme 5 god,do 2014,snosimo sve troškove održavanja ali bez naplate naja što je u ugovoru potpisano. Otac umire za 4 mj. od tada nas majka tjera van iz stana,nasilničkim ponašanjem ,iskopčavanjem struje usred zime iakojoje unuk u stanu,u kojem zbog struje nije radilo grijanje tjedan dana,a sad itužbom da smo joj dužni platiti najamninu unatrag za 5 godina. ima li tko kakav savjet,koje su nam šanse na sudu,da odbijemo takvu tužbu,da napomenem suprug održava taj stan od 93. od kad se zaposlio,jer su oba roditelj bili na burzi

Zadnje uređivanje mahi : 03.04.2011. at 19:13.
mahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 17:13   #17
Nezgodna situacija, ali zar nisi navela da imate sve na pismeno do kada smijete ostati i koje troškove snosite? Nije li to dovoljno?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 11:06   #18
Bio sam u jednom stanu oko 3 mjeseca, gazda me nije prijavio niti sam s njime potpisao ikakav ugovor..dolazio mi je na kraju mjeseca po novce za stanarinu i za režije koje mi je on govorio koliko sam potrošio..izašo sam iz stana da ga nisam obavjestio, a on me zove svako malo i tvrdi kako sam mu dužan novce za mjesec koji nisam bio u stanu jer ce njemu sad stan biti prazan pa nek mu ja platim te novce i traži me oko 200 kn režija za nekih 10 dana što nisam platio..nisam mu želio prijetiti preko telefona sa poreznom niti ništa slicno, pa me zanima jel trebam ja brinut za nešta ili da ga prijavim ako nastavi sa pozivima? hvala!
__________________
POLICE
boxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 12:05   #19
kod ulaska u stan ste sami pristali na takve uvjete (neprijavljivanje i obracun rezija kako vam vlasnik kaze) pa se nemate sto buniti. bilo bi fer od vas da ste mu rekli na vrijeme da odlazite a ne da samo nestanete i ako ste bili dodatnih 10 dana od zadnjeg placanja rezija trebate platiti to sto ste potrosili. neznam zasto nebi platili ako ste to koristili a sami kazete da jeste. a mozete biti i lopov pa samo otici. nece vam nitko nista (niti vam moze) ali nemozete ni vi nikome nista.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 22:44   #20
Krasan sudac.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.