Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2003., 22:40   #81
Quote:
Čudno mi je, zapravo, to što se takva jezična konstrukcija često koristi u srpskom.
Bilo bi dobro da navedeš koji primjer. Možda brkaš dvije stvari. U pogodbenim i vremenskim rečenicama pogrešno je reći *ako / kad ću imati vremena, napravit ću to i to. Pravilno je: ako / kad budem imao... itd. Međutim, ako rečenica znači "hoćeš, kaniš, namjeravaš, misliš nešto učiniti", onda je futur prvi svakako na mjestu: ako ćeš mene poslušati, nećeš uopće otputovati.
Didi is offline  
Old 22.09.2003., 23:42   #82
Ja tu definitivno ostajem bez posla.
stitch is offline  
Old 23.09.2003., 15:59   #83
Da, Didi - u tome i jeste problem. Takva se dva načina ne razlikuju u srpskom (govornom, ne pričam o normi).

Baš odavno nisam čuo da neko kaže budem li...
Nymann is offline  
Old 23.09.2003., 21:31   #84
Nisam ni ja ovdje. Zapravo, ovisi o govorniku. Na placu i u tramvaju takvo je nešto sigurno malo vjerojatno. No, ni radio nije čist od toga. Posebno Sljeme koje se reklamira kao "najzagrebačkoji radio".

Možda je i kod vas u pitanju neki govor? Hoću reći, utjecaj nekog govora.
Didi is offline  
Old 23.09.2003., 22:42   #85
Metafora

Quote:
Didi kaže:
Možda je i kod vas u pitanju neki govor? Hoću reći, utjecaj nekog govora.
Ma kod nas je raspad sustava, potpuni... Rekoh već - srpski je postao Augijeva štala. Bojim se da će i nama, kao i Heraklu, trebati i Alfej i Penej...
Nymann is offline  
Old 18.01.2004., 23:02   #86
sta su to rečenične...

preoblike??

dobila sam temu za seminarski i ....nemam blage veze sta oce zenska. ili je do mene ili je do njenog PMSa..

vidim da ovdje ima dobrih lingvista..pa ako ko sta zna.

TiNa. is offline  
Old 18.01.2004., 23:42   #87
A zašto je nisi pitala?

Pretpostavljam da od zavisno složenih rečenica trebaš napraviti nezavisne i slično.

Drugi put kad ti nešto nije jasno šuti ko zalivena u školi i odmah se logiraj na forum.
stitch is offline  
Old 19.01.2004., 00:36   #88
e stich....vidis, to sam i dobila jer sam vazda nesto zapitkivala jer mi cura (asistent) ne lezi. ima kompleks manje vrijednosti zato sto je iz Posušja pa govori zagrebackim naglaskom iako zagreba vidila nije, cak ni kroz studij. zavrsila u mo. i onda sam se ja pravila pametna i vazda joj ispravljala naglasak (vas zagrebacki je malo drukciji od standardnog) i onda je ona mene pikirala, normalno...i eto. pitala sam ja nju sta je to...al sam dobila odgovor da sama potrazim, jer je to i cilj seminarskog. nece mi ga ona radit. onda sam ja nju pitala a oklen si ti curo....pa sam dobila jos jedan seminarski. a onda je ona mene pitala a odakle sam ja...pa sam joj rekla da sam iz ceske. eto...mislila sam da ce mi i iz ceskog dat seminarski.

moj stich...ako ti ne znas ...ne zna niko. ...sta ti je rec zensko i dug jezik....sad mogu mlatit s njim koliko hocu!
TiNa. is offline  
Old 19.01.2004., 03:13   #89
Sintaktički se odnosi često mogu najprikladnije opisati kao promjene koje se vrše na zadanim rečenicama po određenim i općenitim pravilima. Te se promjene zovu preoblike. Takve rečenice imaju svoj temeljan i svoj preobličen oblik. Među njima postoji određen sadržajni odnos.

Npr.:

(1)
TEMELJNI OBLIK: Drveće je prolistalo.
PREOBLIKA: upitnost
PREOBLIČENI OBLIK: Je li drveće prolistalo?

ili

(2)
TEMELJNI OBLIK: Ruža je rumena.
PREOBLIKA: atribucija
PREOBLIČENI OBLIK: Rumena ruža.

Katičić se bavio time. Potraži opširnije kod njega. U kratkim osnovama su preoblike objašnjene u uvodu njegove gramatike. *

* Radoslav Katičić: Sintaksa hrvatskoga književnog jezika. Nacrt za gramatiku.

Zadnje uređivanje Anteaa : 19.01.2004. at 04:14.
Anteaa is offline  
Old 19.01.2004., 12:34   #90
e hvala lijepo anteaa..znas bolje od sticha
TiNa. is offline  
Old 03.02.2004., 23:10   #91
Moderne rijeci

Ne mislim ovdje na razliciti sleng koji je trenutacno moderan.
Mislim na rijeci koje postoje odavno i koriste se tu i tamo.
Onda jedno jutro otvoris novine i eto te rijeci! I taman se mislis - od kad ovu rijec nisam cuo ili cudne li rijeci, ona te vec zaskocila iz sljedece stranice. Dodes na posao - evo je u strucnoj publikaciji. Vozis doma - evo je sa radija. Dodes doma, upalis TV evo je tri puta u dva priloga!!!! I prije no sto se okrenes - evo je odasvuda, ne mozes ziv od nje ostati.
U engleskom ( americka verzija) je u modu dosla SAVVY. Svi i sve je odjednom savvy. - kad se govori o hrani, modi, kupovini, skoli, literaturi...Bilo kuda savvy svuda.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Old 04.02.2004., 01:54   #92
Da, to je tak transparentno....
(Al ja sam malo out, transparentno je bilo moderno prije par godina, ne znam koja bi sad bila jako moderna.....jedino što znam da su nam naglo svi događaji, priredbe i predstavljanja postali eventi!)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 04.02.2004., 18:59   #93
Zapisao sam to već u svoju bilježnicu za gluposti.

Na istoj stranici piše (neću navoditi autore):

"Kad u ovim krajevima padne snijeg, drva se izvlače animalnim sredstvima vuče..."

Pa malo dalje: "Auto, doduše, ima zadnja sjedišta, ali treba ih koristiti samo za veliku nuždu..."

Imam i jednog kojem pčele nisu pčele nego uvijek "leteći farmaceuti".

Pa pacijenta koji je napisao: "U klubu vlada teška novčano-financijska situacija..."

Ne mogu dalje od smijeha. Trebao bih to objaviti, majke mi.
stitch is offline  
Old 05.02.2004., 01:21   #94
hehehehe, ovo s "velikom nuždom" je coooooool

Ja sam nedavno par puta naišla na "potencijalne moguće opasnosti"
Ili namirnica za juhu - "selen"

I ja se svaki dan na poslu srećem sa sličnim idiotarijama..... Tobožnji intelektualci i stručnjaci, a koji ne znaju napisati jednu smislenu rečenicu! I tu ne mislim na č/ć, ije/je, zareze i slične "sitnice", nego baš na smisao - "A što je pjesnik htio reći???"

Kopi/pejstam par bisera ujutro
Pussy Cat is offline  
Old 06.02.2004., 00:11   #95
Ja sam danas dobila jedan e-mail čiji sam smisao morala dešifrirati. Čovjek koristi krležijanske rečenice i nije bilo lako otkriti "što je pjesnik htio reći". Taman kad sam došla do kraja rečenice morala sam pet-šest redova iznad tražiti početak i razmišljati što je to trebalo biti.

No...da vidite neke od nastavnih materijala uvaženih dr.sci. na mom faxu... to je nešto strašno. Djeca u prvom razredu osnovne škole su pismenija. Kad jedna uvažena profesorica u cijeloj skripti uredno piše "gdije" umjesto "gdje" čovjek si svašta pomisli, a da ne spominjem koliko to iritira. BTW, radi se o Filozofskom
lahor is offline  
Old 06.02.2004., 00:42   #96
"Selen"
U Dalmaciji nitko neće reći celer, već selen.
Možda je recept bio dalmatinski? Pašticada i slično...
deni is offline  
Old 06.02.2004., 00:49   #97
Selen ...jedini selen za kojeg ja znam je kemijski element

Nego, sjetila sam se dvije apsolutno najiritantnije riječi: najidealnije i najoptimalnije. E, to kad čujem....uf.
lahor is offline  
Old 06.02.2004., 01:24   #98
Ako bakice na pazaru u Dalmaciji pitaš za celer, neće ni znati što je to
deni is offline  
Old 06.02.2004., 22:39   #99
Quote:
deni kaže:
"Selen"
U Dalmaciji nitko neće reći celer, već selen.
Možda je recept bio dalmatinski? Pašticada i slično...
Zapravo u Dalmaciji, barem na otocima kazu s( kvacica na s) elen
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Old 07.02.2004., 14:36   #100
Re: Moderne rijeci

Quote:
diadora kaže:
Ne mislim ovdje na razliciti sleng koji je trenutacno moderan.
Mislim na rijeci koje postoje odavno i koriste se tu i tamo.
Onda jedno jutro otvoris novine i eto te rijeci! I taman se mislis - od kad ovu rijec nisam cuo ili cudne li rijeci, ona te vec zaskocila iz sljedece stranice. Dodes na posao - evo je u strucnoj publikaciji. Vozis doma - evo je sa radija. Dodes doma, upalis TV evo je tri puta u dva priloga!!!! I prije no sto se okrenes - evo je odasvuda, ne mozes ziv od nje ostati.
U engleskom ( americka verzija) je u modu dosla SAVVY. Svi i sve je odjednom savvy. - kad se govori o hrani, modi, kupovini, skoli, literaturi...Bilo kuda savvy svuda.
Što je savvy?
__________________
nitko i ništa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.