Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2013., 02:17   #1441
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
...
i brojim kolicinu napisanih rijeci
E ma morao sam ti objasniti malo šire kako stoje stvari. Ali da ne misliš da sam presretan sa Synesisom - nisam, jer ima bugova. (a koji nema?) Ali svi mi imamo što bugova, što mušica, ali nas ipak koriste, trpe... OK, možda tražim malo previše, naime MP, VP iz prodavaonice, pa VP, pa usluge... to su 3 dodatna skladišta i zbog nečega ponekad Synesei iz čista mira promijeni postavke i proknjiži krivo. To se lako vidi pri pregledu skladišta, računa i sl, ali... tu mu imam zamjerku. Ipak, uz malo pažnje sve se lako posloži.

Međutim problem nastaje kod obrade inventure ili početnog stanja, otvaranje ili zatvaranje dokumenta traje dovoljno za skuhati čaj. (hladno je) Srećom, rijetko se otvaraju, pa... ide nekako.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 02:26   #1442
Quote:
nnjuska kaže: Pogledaj post
....Čini mi se da je naša državna administracija zrela za generalni remont i odbacivanje suvišnih dijelova. Život ju je odavno pregazio i ona je glavna kočnica izlaska iz krize.
Uz slaganje sa napisanim, ipak: tema pizza za unutra, ili pizza za vani nije baš bezazlena. Dopunit ću to bezazlenijim napitkom, zove se kava za vani. Dakle, htio bih ponijeti kavu, ili espresso, cappuccino, macchiato itd, pa to u miru i tišini popiti. I zbog toga moja kavica (da ne ponavljam: capuccino itd...) mene košta cijelih 25% poreza. Jer je za vani, a ne za unutra?!? (kao da svaka ne ide unutra, pa neću se kupati u espressu?)

Ali ja sam lukavi Hrvatski potrošač!! Čim sam živ, znači da sam žilav i istreniran. E zato ja naručim na šanku aj recimo: macchiato. Kad podmirim dug uz onih 10% poreza, fiskaliziraju mene i račun, onda se predomislim. I zamolim jednu onu posudicu za "kavu za vani". I kada je dobijem, u nju prelijem onaj spomenuti macchiato. I idem vani, uz samo 10% poreza. Sretan sam ko prase, prevario sam državu!! Eto i tebi ministre, da znaš kako te varam. Možda i moram, kakve si mi sve poreze nabio.

P.S. moguće je da u momentu prelijevanja - kada bi to konobar učinio - treba poništiti račun sa 10% i pisati sa 25%?!? Jer što AKO ME UHVATE poreznici sa korpus kavenukus u ruci na izlasku iz birtije?? A račun ne štima?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 05:59   #1443
Quote:
Manistra_90 kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da nisi vlasnik nikakvog obrta ili slicnog radi ovog pitanja

pa svaka je.ena budala ce se sad zapitat zasto cijene pica ne idu dole kad je pdv isao..jel se ti pitas jel nabava pica isla dole? ista je ! jel struja isla dole? nije jos je isla gore ! sve ide gore nista nije spusteno al vi bi sad kavicu umjesto 8 placali 7 jer je IPAK pdv isao dolje..
Dakle, ako si do sada prodavao kavu za 8 kuna, to znači da si sastavio kalkulaciju da pokriješ troškove i nešto zaradiš za 6,40 te da si platio 1,60 kuna poreza. Budući da taj isti porez sada umjesto 1,60 iznosi 0,64 - DA, očekujem da smanjiš cijenu te iste kave sa 8,00 na 7,04. Ako ti se ne da zaj...vati sa lipama, zaokruži na 7,00.

Kad već govoriš o "troškovima nabave" koji su ostali isti, država vraća gospodarskim subjektima PDV za nabavljenu robu (odnosno kad plaćaš PDV državi, plaćaš joj razliku između iznosa PDV-a na prodanu vrijednost i PDV-a nabavljene vrijednosti). To po novom znači da ti država umjesto 0% vraća 4,76% iznosa vrijednosti utrošenog mlijeka (koje barem za sad još nije poskupjelo, obzirom na povećanje PDV-a), koje je možda i najveća stavka u "troškovima nabave" kave (makijata, kapučina ili čega već) koju mi pripremaš za tih 6,40 + PDV.

Jesam li "je.ena budala" jer znam izračunati "troškove nabave" te tvoje kave? Dva su razloga zbog kojih kafići ne smanjuju cijene pića, unatoč smanjenoj stopi PDV-a:
1. Lijenost ili nesposobnost izračuna kalkulacije od strane vlasnika kafića
2. Vlasnici kafića vidjeli priliku da relativno bezbolno uzmu koju kunu više od mušterija.

Svi drugi izgovori su čisto bacanje pijeska u oči!
__________________
...rasipam korake k'o pijan dinare...
Jean is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 11:03   #1444
Može pomoć (nisam čitala sve postove)
Da li udruge tipa kuglačku klub koji u svom objektu prodaju piće je obveznik fiskalizacije???
sammy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:15   #1445
Da.
Odnosno, detaljnije:

Neprofitne organizacije smatraju se obveznicima fiskalizacije ako su obveznici poreza na dobit. Znači neprofitne organizacije koje se smatraju obveznicima poreza na dobit ili im je Porezna uprava rješenjem utvrdila obvezu poreza na dobit za dio ili ukupnu djelatnost, za dio djelatnosti za koju su obveznici poreza na dobit, obveznici su i fiskalizacije.

Neprofitne organizacije koje jesu obveznici fiskalizacije dužni su provoditi sve radnje kao i ostali obveznici fiskalizacije. Svi obveznici fiskalizacije za potrebe fiskalizacije moraju prilagoditi sadržaj računa te način numeriranja broja računa, donijeti interni akt o poslovnicama uz određivanje pravila numeriranja (interni akt ne donosi se u Poreznu upravu već se zadržava u službenim prostorijama obveznika fiskalizacije) te istaknuti upozoravajuću naljepnicu o uzimanju/izdavanju računa. Od ovih obveznika fiskalizacije samo oni koji naplaćuju račune sredstvima koja se smatraju gotovinom, provode i postupak fiskalizacije izdavanja računa, za što moraju nabaviti ili prilagoditi naplatne uređaje te izdavati račune putem prilagođenih naplatnih uređaja.

Zadnje uređivanje Mephisto : 14.01.2013. at 13:21.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:28   #1446
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Da.
Odnosno, detaljnije:

Neprofitne organizacije smatraju se obveznicima fiskalizacije ako su obveznici poreza na dobit. Znači neprofitne organizacije koje se smatraju obveznicima poreza na dobit ili im je Porezna uprava rješenjem utvrdila obvezu poreza na dobit za dio ili ukupnu djelatnost, za dio djelatnosti za koju su obveznici poreza na dobit, obveznici su i fiskalizacije.

Neprofitne organizacije koje jesu obveznici fiskalizacije dužni su provoditi sve radnje kao i ostali obveznici fiskalizacije. Svi obveznici fiskalizacije za potrebe fiskalizacije moraju prilagoditi sadržaj računa te način numeriranja broja računa, donijeti interni akt o poslovnicama uz određivanje pravila numeriranja (interni akt ne donosi se u Poreznu upravu već se zadržava u službenim prostorijama obveznika fiskalizacije) te istaknuti upozoravajuću naljepnicu o uzimanju/izdavanju računa. Od ovih obveznika fiskalizacije samo oni koji naplaćuju račune sredstvima koja se smatraju gotovinom, provode i postupak fiskalizacije izdavanja računa, za što moraju nabaviti ili prilagoditi naplatne uređaje te izdavati račune putem prilagođenih naplatnih uređaja.
Zakon o ugostiteljstvu članak 3 kaže:
amaterske sportske udruge za svoje potrebe u svojim poslovnim prostorijama i prostorima

Da li smije uopće prodavati ako nije za svoje potrebe (svoje članove)?
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:30   #1447
Quote:
Jean kaže: Pogledaj post
Jesam li "je.ena budala" jer znam izračunati "troškove nabave" te tvoje kave? Dva su razloga zbog kojih kafići ne smanjuju cijene pića, unatoč smanjenoj stopi PDV-a:
1. Lijenost ili nesposobnost izračuna kalkulacije od strane vlasnika kafića
2. Vlasnici kafića vidjeli priliku da relativno bezbolno uzmu koju kunu više od mušterija.
Svi drugi izgovori su čisto bacanje pijeska u oči!
Sve dok mi ne prijete novcanom kaznom i/ili zatvorom ne budem li pio kavu kod njih, gore napisano uopce ne vidim kao problem.
PoslovniProgram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:32   #1448
Quote:
Jean kaže: Pogledaj post
Dakle, ako si do sada prodavao kavu za 8 kuna, to znači da si sastavio kalkulaciju da pokriješ troškove i nešto zaradiš za 6,40 te da si platio 1,60 kuna poreza. Budući da taj isti porez sada umjesto 1,60 iznosi 0,64 - DA, očekujem da smanjiš cijenu te iste kave sa 8,00 na 7,04. Ako ti se ne da zaj...vati sa lipama, zaokruži na 7,00.

Kad već govoriš o "troškovima nabave" koji su ostali isti, država vraća gospodarskim subjektima PDV za nabavljenu robu (odnosno kad plaćaš PDV državi, plaćaš joj razliku između iznosa PDV-a na prodanu vrijednost i PDV-a nabavljene vrijednosti). To po novom znači da ti država umjesto 0% vraća 4,76% iznosa vrijednosti utrošenog mlijeka (koje barem za sad još nije poskupjelo, obzirom na povećanje PDV-a), koje je možda i najveća stavka u "troškovima nabave" kave (makijata, kapučina ili čega već) koju mi pripremaš za tih 6,40 + PDV.

Jesam li "je.ena budala" jer znam izračunati "troškove nabave" te tvoje kave? Dva su razloga zbog kojih kafići ne smanjuju cijene pića, unatoč smanjenoj stopi PDV-a:
1. Lijenost ili nesposobnost izračuna kalkulacije od strane vlasnika kafića
2. Vlasnici kafića vidjeli priliku da relativno bezbolno uzmu koju kunu više od mušterija.

Svi drugi izgovori su čisto bacanje pijeska u oči!
Dođi živiti na otok pa vidi zašto cijene ne padaju...ne uspoređujte trg u zagrebu,zadru, st rivu...koji prodaju tisuće kava na dan i ostale "špice" sa drugima. Kod nas je 1kg Franck kave oko 180kn, a espresso je godinama 6kn u kafićima bez obzira na porez !
toniv3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:23   #1449
Da li netko može preporučiti kasu za frizerski salon?

Nemamo prodaju, znači samo frizerske usluge.

Hvala unaprijed.
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:26   #1450
Quote:
Jean kaže: Pogledaj post
Dakle, ako si do sada prodavao kavu za 8 kuna, to znači da si sastavio kalkulaciju da pokriješ troškove i nešto zaradiš za 6,40 te da si platio 1,60 kuna poreza. ...
Svi drugi izgovori su čisto bacanje pijeska u oči!
Teoretski, da, ali u praksi NE. Nažalost država je ta koja svira, a mi plešemo. (inače, nisam ugostitelj ili slično) Pri tome mislim da je država i onaj "bauk" koji je udario pogolemu taksu na svaki stol na recimo Stradunu i tu nema kalkulacije kakvu navodiš jer treba dodati faktor "državno deranje", pa je sve drugačije.

U momentu kada je prošle godine država opalila poduzetnike dodatnim nametom na isplatu dobiti - sve je krenulo k vragu. Krajnji potrošač i to treba platiti. Sada će i porezom na dim iz auspuha udariti onaj već stari vozni park... sutra će oderat za potrošeni asfalt jer su pretvrdi đonovi na cipelama. Pa sad ti napravi kalkulaciju, ako ti PODIGNE toliko nameta, a SPUSTI samo pdv...

Možda je istina negdje na sredini, ima još zarade u kavi po 7 kn. Ali sve manje da bi se isprepadani poduzetnik usudio smanjivati cijenu, neznajući gdje je min. Linić u zasjedi s toljagom. A znamo da je negdje...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:57   #1451
Quote:
salvador kaže: Pogledaj post
Da li netko može preporučiti kasu za frizerski salon?
Nemamo prodaju, znači samo frizerske usluge.
Hvala unaprijed.
Teoretski, svaka bi ti trebala biti OK. Samo nemoj onu Damirovu koja ne moze napraviti storno.
Razmisli samo zelis li voditi zalihu materijala i zelis li da ti se automatski (po normativima) razduzuje skladiste sa svakom fakturiranom "frizurom". Ako da, obrati na to paznju kad razmatras ponude.
PoslovniProgram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:34   #1452
Treba mi fiskalna kasa za turizam, točnije za mali hotel.
Dakle samo za izdavanje računa, ne trebaju mi nikakva rješenja za recepcijsko poslovanje već isključivo izdavanje računa za usluge smještaja, odnosno da mogu naplatiti uslugu noćenja sa doručkom, sa polupansionom u ovakvom ili onakvom tipu sobe, boravišna pristojba, osiguranje i sl...

Vidim da ovdje ima informatičara/programera pa me zanima jel mi može tko šta ponuditi ili preporučiti?
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:36   #1453
Možda netko zna kako dobiti broj zadnjeg fiskaliziranog računa poslanog u poreznuupravu, odnosno Apis. Bitno je ako se kompletno pokvari sistem ili uništi HD, npr strujnim udarom. Pa da se zna od kojeg računa dalje poćeti.
vranilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:24   #1454
Malo me čude pitanja "gdje nabaviti", kad na svakome portalu, u novinama, ma svugdje ima po 2-3 oglasa za fiskalnu kasu?? Rijetko koja softveraška firma nije napravila svoju verziju. Naravno da NITKO nezna koju uzeti, tko bi ih sve isprobao?? Ali u principu, sve to slično radi, iako su neugodna iznenađenja također moguća. Jer kod nas nitko NE odgovara ako napravi i prodaje traljavu fiskalnu kasu.

A da bugova ne fali, evo dokazuje Pupilla, SynesisPOS ima BUG u fiskalizaciji, nešto ako račun ima popust ili povratnu naknadu. Zakrpili su, odmah dali popravljenu verziju, ali dokazuju da svi griješe, nedovoljno je ispitano, pa će se svima događati slični bugovi.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:27   #1455
Quote:
vranilac kaže: Pogledaj post
Možda netko zna kako dobiti broj zadnjeg fiskaliziranog računa poslanog u poreznuupravu, odnosno Apis. Bitno je ako se kompletno pokvari sistem ili uništi HD, npr strujnim udarom. Pa da se zna od kojeg računa dalje poćeti.
Budući da brojevi računa idu po naplatnom uređaju, u slučaju zamjene naplatnog uređaja brojevi idu ispočetka.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:41   #1456
Quote:
vranilac kaže: Pogledaj post
Možda netko zna kako dobiti broj zadnjeg fiskaliziranog računa poslanog u poreznuupravu, odnosno Apis. Bitno je ako se kompletno pokvari sistem ili uništi HD, npr strujnim udarom. Pa da se zna od kojeg računa dalje poćeti.
Možda online backup? Ionako se šalju podaci internetom u PU, pa zašto ne bi i još par dodatnih byteova posalo u Cloud?
Ima besplatnih servisa koji se mogu koristiti, Google Drive, Dropbox samo su neki od njih.
asteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:23   #1457
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Budući da brojevi računa idu po naplatnom uređaju, u slučaju zamjene naplatnog uređaja brojevi idu ispočetka.
ne idu svi po naplatnom može i po prostoru.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 18:56   #1458
U takvom slučaju onda nema problema u slučaju kvara pojedinog naplatnog uređaja.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:32   #1459
Zamolba, ako netko ima.

Upravo sam se vratio iz bolnice i dočekalo me ovo sve s fiskalizacijom, pa moram "podnijeti zahtjev za brisanje iz registra obveznika poreza na dodanu vrijednost."

Prozujio sam netom i ne vidim da ima nekog službenog obrasca, pa ako netko tko čita ovu temu ima neki predložak, bio bih zahvalan kad bi ti podijelio sa mnom.
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:37   #1460
@Mephisto ne u slučaju ak rikne računalo na kom su podaci (i sam znaš da ima 'čudnih' servera )

@Attitude..
ne bivanje obveznika poreza na dodanu vrijednost ne oslobađa obveze fiskalizacije, drugi su parametri u igri
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.