Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2013., 02:45   #1
Tatarstan - bogati kutak Rusije

Imam jednu specificnu situaciju... da ne duljim..znaci otac sa oceve strane iz navedene zemlje a majka iz hr... nikad nisam bio gore, sve sta znam o toj zemlji , znam iz neta...znaci zemlja ex-sovjetskog saveza, prevladava islam i pravoslavlje sa dvije etnicke cjeline, slaveni/tatari(ja sam ovo drugo)...sluzbeni jezici turkijski i ruski,zemlja koja ima bogatu povijest...dakle to su neke osnovne informacije...

e sad mene zanima dali se pripadnost nekom narodu moze dokazat prezimenom jer druge dokumente ne posjedujem i naravno testiranjem halpogrupe ilitiga genotip. osim ak pokojnog dedu iskopam

Evo ako je ko bio tamo ili da zna nesto vise o toj zemlji nek slobodno napiše .
__________________
Never back down
Krlja dbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 11:37   #2
Tatarstan? nisam upoznat s tom zemljom, da nije možda pokrajina u sastavu Rusije? Jer onda s Rusima rješavaš papire ne s Tatarima.


Živjeli su prije na Krimu, do nakon 2. svjetskog rata kad su ih komunisti masovno potjerali u Sibir.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 12:58   #3
Tatari su turkijski narod, i nisu baš srodni s altajskim, a da ne pričam o uralskim narodima. Doduše vjerojatno je tu bilo puno miješanja sa slavenskim i tim navedenim narodima. Moguće je da su bili mongoloidi kad su naseljavali te krajeve, ali nakon stoljeća miješanja i asimilacija uglavnom su danas bijelci.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 13:04   #4
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Tatarstan?


Živjeli su prije na Krimu, do nakon 2. svjetskog rata kad su ih komunisti masovno potjerali u Sibir.
Pa tako, tako....

Kao prvo Tatari ne žive samo na Krimu nego i drugdje. Zapravo, ovaj naziv Tatarstan se uopće ne odnosi na Krim nego na područje istočno od Moskve oko grada Kazana iz kojeg je poznati nogometni klub Rubin.

WW2 na Krimu je dočekalo malo Tatara, prvi val iseljavanja Tatara počeo je oko 1790. godine, ali ipak u 19. stoljeću na Krimu je još postojala značajna Tatarska zajednica. Ona je dožijela katastrofu u Krimskom ratu 1856 godine nakon kojeg su Tatari na Krimu postali debela manjina.

Nakon WW2 Staljin je optužio krimske Tatare za izdaju i raselio ih širom zemlje.
Iako ima neke istine u optužbi Staljin je iskoristio priliku da posve iskorijeni vjekovnu zajednicu s antiruskim, antisovjetskim i antikomunističkim osjećajima.

Pitanje za autora teme, kako izgledaš? Ti Tatari su neki vrlo čudan narod, to se toliko izmiješalo da više ništa ne znaš
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 13:07   #5
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Tatari su turkijski narod, i nisu baš srodni s altajskim, a da ne pričam o uralskim narodima. Doduše vjerojatno je tu bilo puno miješanja sa slavenskim i tim navedenim narodima. Moguće je da su bili mongoloidi kad su naseljavali te krajeve, ali nakon stoljeća miješanja i asimilacija uglavnom su danas bijelci.
Vjerovatno je mislio na uralsko-altajsku skupinu jezika u koju se trpaju i turski jezici. Mada je sve to nejasno, dok su veze IE jezika jasne, veze tih jezika su, hm pomalo nategnute...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 14:21   #6
Tatarstan je dio Ruske Federacije, jedan od njenih najbogatijih dijelova. Nalazi se oko ušća Kame u Volgu. To su ti nekadašnji Povolški Bugari, kasniji Kazanjski kanat koji je Rusiji pripojio car Ivan Grozni.

Prezime i mjesto odakle ono potječe bi ti trebali biti dovoljni da vidiš da li se stvari poklapaju. Dačje kopaj sam, internet ti je prijatelj.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 14:29   #7
Quote:
Tatarstan? nisam upoznat s tom zemljom, da nije možda pokrajina u sastavu Rusije? Jer onda s Rusima rješavaš papire ne s Tatarima.
da,kolko vidim jos je uvijek Republic Tatarstan, drzava u ruskoj federaciji...zasto bi to morao sredjivat sa rusima kad oni imaju svoje pravno tijelo?

Quote:
Tatari su turkijski narod, i nisu baš srodni s altajskim, a da ne pričam o uralskim narodima. Doduše vjerojatno je tu bilo puno miješanja sa slavenskim i tim navedenim narodima. Moguće je da su bili mongoloidi kad su naseljavali te krajeve, ali nakon stoljeća miješanja i asimilacija uglavnom su danas bijelci.
dakle ovo Uralsko-altajski se odnosi na jezicnu skupinu tatara kao sta kaze Nosonja_ ... kolko ja znam o nj. oni jesu mahom bili mongoloidi kasnije mjesali sa ostalima iz tog podrucja...


@Nosonja_

mnoge njih je poubijao a ostali su migrirali u okolne zemlje... a i sam Staljin vuce neko njihovo porijeklo, usporedite i sami .....


Sta se tice moje rasne klasifikacije... nebi puno odstupao od prosjecnog rusa... neki balticki fenotip sa tamnijom kosom, kod nekih se jos vidi izrazena kosookost , kod mene to nije slucaj... recimo kod mojeg starog dalo bi se uociti ako bolje pogledas taj "rez" kod oka...
__________________
Never back down
Krlja dbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 15:04   #8
Možda zato što je to Rusija? Državljanstva se ne dijele baš šakom i kapom.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 18:47   #9
ma nije mi sad to tolko ni bitno... mozda u skorijoj buducnosti kad rijesim neke obaveze koje trnutno imam ovdje....pa se mozda malo zaletim gore da vidim imam li kakave "ostavstine" , ce aBd i to doci na red....

@demon

kak velis jedno od najbogatijih,imaju plina... ne vrte se djabe rusi tamo oko ex-sssr drzava... vjerojatno cu potrazit nekog tamo pa da vidim sta se da napravit vezi pripadnosti,morat cu to bolje istrazit iskopat koj dokument od djede jer velim, tesko je doci do kontakta pogotovo kad su svi razbacani po svijetu...ko ce ih sad sastavit...
__________________
Never back down
Krlja dbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 21:26   #10
Quote:
Krlja dbeat kaže: Pogledaj post

kak velis jedno od najbogatijih,imaju plina... ne vrte se djabe rusi tamo oko ex-sssr drzava... vjerojatno cu potrazit nekog tamo pa da vidim sta se da napravit vezi pripadnosti,morat cu to bolje istrazit iskopat koj dokument od djede jer velim, tesko je doci do kontakta pogotovo kad su svi razbacani po svijetu...ko ce ih sad sastavit...
Plin i nafta, a republika im nema previše stanovnika (3-4 milijuna). U devedesetima su se bunili protiv središnje vlade tražeći veći dio naftnog kolača. Vođa pobune je bio tadašnji premijer (možda čak i predsjednik, nisam siguran, davno je to bilo) Tatarstana, inače etnički Rus. Prijetili su odvajanjem (što je čudno jer su okruženi Rusijom) i to je riješeno na način da se nisu odvojili, ali su dobili osjetno veću samoupravu od drugih federalnih jedinica...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 11:26   #11
Quote:
Krlja dbeat kaže: Pogledaj post
ne vrte se djabe rusi tamo oko ex-sssr drzava...
tatarstan nije ex sssr drzava kao npr. ukrajina ili kazahstan, tatarstan je dio rusije, tj. federalna drzava u ruskoj federaciji, kao npr. bavarija u njemackoj

jedino sto izgleda da ima nesto vecu autonomiju nego druge jedinice/drzave/republike, ali je svejedno jos uvijek rusija
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 15:29   #12
nazalost je jos uvijek tak sumnjam da ce pustit Tatarstan, em zbog polozaja em zbog bioenergije... a to pod ex.sssr sam vise apeliral na ove ostale -stan drzave
pogotovo na turkemnistan, zemlja koja se uspjela odcjepit, takoder medju bogatijim...
__________________
Never back down
Krlja dbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 16:40   #13
Quote:
Krlja dbeat kaže: Pogledaj post
nazalost je jos uvijek tak sumnjam da ce pustit Tatarstan, em zbog polozaja em zbog bioenergije... a to pod ex.sssr sam vise apeliral na ove ostale -stan drzave
pogotovo na turkemnistan, zemlja koja se uspjela odcjepit, takoder medju bogatijim...
turkmenistan se otcijepio, tj. postala samostalna drzava nakon raspada sssr-a jer je bila jedna od sovjetskih republika (http://en.wikipedia.org/wiki/Republi...e_Soviet_Union), tatarstan nije, bio je dio rusije, ruske ssr i nije bilo moguce da postane samostalan 90-te po istom kljucu kao uzbekistan ili turkmenistan

eventualno odvajanje tatarstana sada bi znacilo raspadanje danasnje rusije
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 17:52   #14
Quote:
Krlja dbeat kaže: Pogledaj post
nazalost je jos uvijek tak sumnjam da ce pustit Tatarstan, em zbog polozaja em zbog bioenergije... a to pod ex.sssr sam vise apeliral na ove ostale -stan drzave
pogotovo na turkemnistan, zemlja koja se uspjela odcjepit, takoder medju bogatijim...
Turkmenistan je iza Tadžikistana najnerazvijenija država nastala iz bivšeg SSSR-a. Tatarstan je za njih eonima naprijed.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 21:20   #15
Turkmenistan je relativno "nova" zemlja , godinama se nisu pomakli zahvaljujuci podcinjenosti rusa .. zemlja koja ima prirodna bogatstva,nafta,plin... od kak su se maknuli od sovjeta sišli sa planina i poceli kupovat,gradit....ima se moze se... evo i glavni grad....kratki snimak...http://www.youtube.com/watch?v=FsehSKCrjjI
vidi se da je modernija infrastruktura grada.
__________________
Never back down
Krlja dbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 22:12   #16
je u turkmenistanu bio predsjednik onaj lik koji je mijenjao imena dana ili mjeseca po svojoj majci i zabranio operu i i cirkus i proklamirao još milion gluposti?
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 23:28   #17
Quote:
tom_xox kaže: Pogledaj post
je u turkmenistanu bio predsjednik onaj lik koji je mijenjao imena dana ili mjeseca po svojoj majci i zabranio operu i i cirkus i proklamirao još milion gluposti?
Turkmenbaši - "otac Turkmena"

http://hr.wikipedia.org/wiki/Saparmurat_Nijazov
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 03:09   #18
Quote:
tom_xox kaže: Pogledaj post
je u turkmenistanu bio predsjednik onaj lik koji je mijenjao imena dana ili mjeseca po svojoj majci i zabranio operu i i cirkus i proklamirao još milion gluposti?

stara prolupala komunjara... heh ....


"Otac turkmena" da ne velim...


sad mi je palo na pamet ,slucajno gledajuci neki video naletim bas na jednu usporedbu ...boje tatarske zastave iste kao i u madjara,pa i poredak jel , a i kolko znam oni se nalaze u istoj jezicnoj skupini...zajedno sa fincima,isto to je bilo u nekom dokumentarnom filmu, inace pravi finci koji zive vec vise od 7 8 koljena,(tatari) + ....a u madjarkom ima dost turkijskih izraza , a i ovak dok ih slusam i usporedjujem madjarski mi zvuci ko da su okrenuli poredak riijeci sa turkijskog
__________________
Never back down

Zadnje uređivanje Krlja dbeat : 09.01.2013. at 03:14.
Krlja dbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 11:34   #19
Quote:
Krlja dbeat kaže: Pogledaj post
Turkmenistan je relativno "nova" zemlja , godinama se nisu pomakli zahvaljujuci podcinjenosti rusa .. zemlja koja ima prirodna bogatstva,nafta,plin... od kak su se maknuli od sovjeta sišli sa planina i poceli kupovat,gradit....ima se moze se... evo i glavni grad....kratki snimak...http://www.youtube.com/watch?v=FsehSKCrjjI
vidi se da je modernija infrastruktura grada.
Turkmenistan je bio jedan od najzaostalijih dijelova SSSR-a. Prisilino doseljavanje Rusa i drugih obrazovanijih stanovnika je tu zemlju diglo iz srednjeg vijeka u novo doba. Poboljšano je navodnjavanje, podignuta industrija, napravljena prometna mreža... sve odreda neispaltive investicije s obzirom na broj stanovnika i tadašnju razvijenost područja...

Vrhunac projekata po skupoći je ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Karakum_Canal

Unaprijedio je Turkmenistan, ali je zahebao Uzbekistan i Kazahstan. Turkmenistanu ne pada na pamet smanjivati količinu vode koju vuku iz Amu Darje, smanjilo bi im natapane površine, niti raditi na poboljšanju kanala, naime to je preskupo i pored plina i nafte koju imaju.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 16:16   #20
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Turkmenistan je bio jedan od najzaostalijih dijelova SSSR-a. Prisilino doseljavanje Rusa i drugih obrazovanijih stanovnika je tu zemlju diglo iz srednjeg vijeka u novo doba. Poboljšano je navodnjavanje, podignuta industrija, napravljena prometna mreža... sve odreda neispaltive investicije s obzirom na broj stanovnika i tadašnju razvijenost područja...

Vrhunac projekata po skupoći je ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Karakum_Canal

Unaprijedio je Turkmenistan, ali je zahebao Uzbekistan i Kazahstan. Turkmenistanu ne pada na pamet smanjivati količinu vode koju vuku iz Amu Darje, smanjilo bi im natapane površine, niti raditi na poboljšanju kanala, naime to je preskupo i pored plina i nafte koju imaju.
A Aralsko jezero je zbog nedostatka vode gotovo presušilo. Radi se o nekad 3. ili 4. jezeru po površini na svijetu. Mislim da je to jedna od najvećih ekoloških katastrofa uopće u svijetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aral_Sea
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.