Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2012., 12:15   #1441
itko?
student2810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:17   #1442
Pozdrav!

Mislim da ovdje nitko od ekipe tko odgovara nije na pedagogiji tako da mislim da je najbolje da odeš na stranicu ffri-a i nazoveš referadu i tamo se raspitaš.

Sretno!
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 13:37   #1443
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
Raspitujem se malo za ubuduće, pojma nemam niš o fakultetima i kako sve skupa funkcionira Imam par glupih pitanja, nemojte se smijati... Koliko je težak informatika jednopredmetni?Kako to da nema matematike? Koja je uopće razlika između jednopredmetnih i dvopredmetnih(osim očitog, što su dva predmeta lol), tj. što onda mogu upisati kao diplomski, jel' mora biti srodno informatici ili to nema veze?
Lagana je (u usporedbi s drugim fakultetima/odjelima koji imaju taj/sličan studij). Ima matematike, obično više od jedne po semestru

Razlika između DP i JP u prvoj godini je što JP ima fiziku i Engleski, i dodatno matematičku logiku u drugom semestru. Na kasnijim godinama je slična situacija, JP obično ima više matematičkih kolegija. No nije ogromna razlika, mislim da je u prosjeku lakše završiti JP informatiku nego DP informatiku i još neki drugi DP studij.

Za diplomski možeš upisati DP informatiku (doduše samo nastavnički smjer, ali ni diplomski smjerovi koje nudi JP informatika nisu puno bolji) i uz to diplomski drugog DP studija kojeg si ranije upisao/la. Dakle samo nastavljaš ono što već od ranije studiraš.
luka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 19:31   #1444
Prvo, hvala na odgovorima

Quote:
luka_ kaže: Pogledaj post
Ima matematike, obično više od jedne po semestru
Ne piše tamo Jako, jako loše mi ide matematika pa bojim, "znanje"matematike mi je na levelu djeteta.

Quote:
Za diplomski možeš upisati DP informatiku (doduše samo nastavnički smjer, ali ni diplomski smjerovi koje nudi JP informatika nisu puno bolji) i uz to diplomski drugog DP studija kojeg si ranije upisao/la. Dakle samo nastavljaš ono što već od ranije studiraš.
Ček, samo nastavnički smjer onda mogu nakon dvopredmetne i jednopredmetne?:/ Što još?
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 22:06   #1445
Evo ovdje imaš popise kolegija:
http://www.inf.uniri.hr/index.php?op...d=12&Itemid=66

Imaš 2 moguća preddiplomska studija. Ako želiš samo studij informatike (pretpostavljam da te to zanima?), onda gledaš jednopredmetnu inf., a ako uz informatiku želiš studirati i još nešto (filozofiju, povijest, pedagogiju, Engleski...), onda dvopredmetnu.

Ako odabereš dvopredmetnu, nakon preddiplomskog studija (prve 3 godine) možeš upisati samo nastavnički diplomski smjer, jer samo takav postoji u dvopredmetnoj verziji.

Kod jednopredmetne informatike je više izbora; nakon prve 3 godine upisuješ jedan od sljedećih smjerova:
- Informacijski i komunikacijski sustavi
- Poslovna informatika
- Nastavnički smjer


Težina matematičkih kolegija jako ovisi o profesoru koji će taj semestar predavati (nisu uvijek isti), ugl. u većini slučajeva je savladivo i ljudima s očajnim predznanjem. Možeš probati ići na pripreme za državnu maturu ili nešto slično, ako se bojiš da nemaš dovoljno predznanja. U svakom slučaju, mislim da nema sličnog studija kod nas koji ne bi imao bar malo matematike...
luka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 03:20   #1446
Quote:
luka_ kaže: Pogledaj post
Evo ovdje imaš popise kolegija:
http://www.inf.uniri.hr/index.php?op...d=12&Itemid=66

Imaš 2 moguća preddiplomska studija. Ako želiš samo studij informatike (pretpostavljam da te to zanima?), onda gledaš jednopredmetnu inf., a ako uz informatiku želiš studirati i još nešto (filozofiju, povijest, pedagogiju, Engleski...), onda dvopredmetnu.

Ako odabereš dvopredmetnu, nakon preddiplomskog studija (prve 3 godine) možeš upisati samo nastavnički diplomski smjer, jer samo takav postoji u dvopredmetnoj verziji.

Kod jednopredmetne informatike je više izbora; nakon prve 3 godine upisuješ jedan od sljedećih smjerova:
- Informacijski i komunikacijski sustavi
- Poslovna informatika
- Nastavnički smjer


Težina matematičkih kolegija jako ovisi o profesoru koji će taj semestar predavati (nisu uvijek isti), ugl. u većini slučajeva je savladivo i ljudima s očajnim predznanjem. Možeš probati ići na pripreme za državnu maturu ili nešto slično, ako se bojiš da nemaš dovoljno predznanja. U svakom slučaju, mislim da nema sličnog studija kod nas koji ne bi imao bar malo matematike...
Fala!Evo, njuškam sad
Da, zanima me samo informatika, jednopredmetni. Sad završavam prekvalifikacije pa ću ionako morati na maturu opet. Što se predznanja tiče lol, nemam nikakvo. Poslovna informatika ima i stručni studij na veleučilištu ali zvuči mi užasno dosadno. Informacijski i komunikacijski sustavi mi se čini ok opcija, ali ne znam što s time mogu poslje...
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 14:26   #1447
Vi koji želite upisati hjk uzmite dvopredmetnu kombinaciju s nekim lakšim smjerom tipa povijest.Bit će vam puno lakše nego na jednop. hjk jer se ne ulazi toliko detaljno u građu zbog manjeg broja sati.Obično se na jednop. radi dvostruki broj sati u odnosu na dvop.,ali opet kolegiji onda nose više ects-a,ali to nema veze.Istina je da neke profesorice traže puno previše za naučit i to jednostavno moraš štrebati,pa se kasnije čude kako je sve isparilo iz glave,a ne sve ćeš gluposti popamtiti.Problem je što svi misle,odnosno tretiraju vlastiti kolegij kao da njega jedinog pohađaš i kao da samo to imaš za učiti.
Što se tiče sam katedre,da istina je da ih je puno neljubazno,a to su oni/e koji/e umisle da su bog i batina,ali ne volim kuditi,te bih istaknuo prof. S.Zubčić koja je po meni među najboljim profesoricama iz hrv.Žena je pristupačna,ljubazna,razumna i još puno naj-epiteta.Onda je tu i Lukežić,jest da traži da se nauči,ali čovjek je ljubazan.Kalogjera je više kuler jer mu se baš i neda.Mohorovičić je ok,Stolac,Car-Mihec i Žigo koja je prije par dana postala dr.sc. itd
medvjed brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 16:08   #1448
da li zna netko da li je moguce prebacit se sa ff u zdu, na ff u ri? i sto je potrebno sve? ))
pussey60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 15:57   #1449
^^ Moraš nazvati referadu i pitati. Ovisi o tome jel se radi o preddiplomskom ili diplomskom. Ako se kolegiji ne poklapaju, a garant nisu svi identični, onda se polaže razlika predmeta. Sve ovisi o tom koji je odsjek u pitanju.

Svakako nazovi referadu da dobiješ prave informacije.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:21   #1450
Htjela bih upisati dvopredmetnu povijest u Rijeci.. Zanima me da li mi se isplati uzeti hrvatski jezik u kombinaciji s poviješću...Volim hrvatski, čitam sve lektire, jezik ne radimo .. Usput...prolazim s 4.5 i koje su mi šanse da upadnem na pov i hj?!
povijest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 14:20   #1451
Ahhhh, vječni ljubitelji književnosti na hrvatskom...
Zbog toga što su tako razmišljali, puno ih je odustalo. Jer na prvoj godini imaš jedan 'književni' kolegij na koji praktički ne moraš dolaziti, a ako dođeš, ne dobiješ ništa pametno. Prevladava jezik, a čita se skoro ništa, ako si dvopredmetan.
Ali nije jezik toliko strašan, u srednjim se školama uglavnom radi na književnosti, a jezični dio malo ili ništa. Svejedno, ovdje se uči, a nitko ne zna odmah sve.
Ovisi zaista koliko voliš hrvatski. Sveukupno. Ne znam što bih rekla na pitanje ''isplati li se''...
dooh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 01:06   #1452
Dobar dan,

imam nekoliko pitanja vezana uz filozofski fakultet u Rijeci (njemacki jezik i knjizevnost i engleski jezik i knjizevnost / germanistika i anglistika). Nadam se da ce mi netko tko vec studira germanistiku i anglistiku moci odgovoriti na moja pitanja.
Da se prvo kratko predstavim: zivim u njemackoj i zavrsila sam prosle godine gimnaziju, vec oduvijek sam htjela studirati nesto sa jezicima, ali na zalost jezici u njemackoj nisu bas priznati i ima samo nekoliko privatnih jezicinih skola, koje na zalost ne mogu financirati.
Stoga sam se mislila upisati na filozofski fakultet u Rijeci kako bih studirala germanistiku i anglistiku. Probala sam sve informacije saznati putem interneta, no na zalost nisam nasla konkretne odgovore na moja pitanja, koja su:

1. Da li je strasno ako se ne zna bas savrseno hrvatski? Je li ima puno stranih studenata na filozofskom fakultetu? Ukoliko se uopce koristi hrvatski jezik, osim kod prevodenja naravno…? Ali sigurna sam da cu brzo usavrsiti svoj hrvatski…

2. Je li moguce poceti sa germanistikom i anglistikom i u ljetnim semestru?

3. Kakve su ocjene potrebne? Da li se moze negdje provjeriti do koje ocjene su studenti upisali germanistiku i anglistku zadnjih par semestara?

4. Kako izgleda prijemni ispit? Sto se tocno ispituje (koji predmeti, kakvi su zadatci?)? Da li imaju neke knjige za pripremu? Da li se prijemni ispit placa?

5. Ukoliko su bitne skolske ocjene (matura)? Koliko se vazi matura, a koliko prijemni ispit? Da li se vaze sve ocjene mature ili samo odredeni predmeti?

6. Da li su prijemni ispiti obavezni? Do kada se treba prijaviti za prijemni ispit?
Kada su tocno prijemni ispiti i upisi na faks?

7. Mozda mi netko i na ovo pitanje moze odgovoriti: dali moram polagati hrvatski, jer ga ovdje nisam imala? Isla sam 9 godina u hrvatsku dopunsku skolu, ali ne znam dali je to dovoljno?

8. Sto se tocno radi? Koji se predmeti imaju za germanistiku i anglistiku? Tako bih voljela vidjeti neke skripte da vidim sto se tocno uci...

9. Da li mozda netko zna da li se moram ispisati ovdje sa faksa, ili mogu sacekati da vidim da li cu uopce upasti na faks u Zagrebu?

10. Sto se tocno mijenja ako predem na njemacko drzavljanstvo? Cula sam da stranci placaju skoro trostruko za faks?
Imam hrvatsko drzavljanstvo, ali mislim da je bolje da uzmem njemacko drzavljanstvo da se mogu opet bez problema vratiti u njemacku ako vidim da mi faks ne ide...

11. Koliki su troskovi za jedan semestar (sa ispitima)? Koliko jos treba otprilike racunati za knjige?

12. Da li se nakon filozofskog faksa mogu zaposliti i kao profesorica ili je to samo nakon uciteljskog faksa moguce?

13. Kakve su mogucnosti zaposljavanja nakon preddiplomskog studija?

14. Da li netko zna za neke njemacke skole u Hrvatskoj?

15. Da li ce nakon ulaska Hrvatske u EU biti jos nekih novih smijerova i skola?

Nadam se da cete mi odgovoriti na moja pitanja, bila bih vam jako zahvalna, ma da znam da ih ima puno...

Hvala unaprijed!!
Danke im Voraus!
Liebe Grüße aus Deutschland
xVANAx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 07:29   #1453
Sad baš gledam na postani-student pošto sam sad maturant da se 14.6 ovo održava:
Vrednuju se jezične kompetencije engleskog jezika (Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci)

Pa molim vas, možete li mi objasniti kako pisanje tog ispita izgleda? Hoću reći je li teško, kod koga se to piše, je li taj profesor/ica strog-a? I tako još neki mali detalji ako može.

Jer me zbunilo nešto.. Ne bi li se samo to trebalo pisati ako sam zadnjeg, finalnog dana ostao u upisnoj kvoti?

Hvala..
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 11:01   #1454
Imali li prijamnog za upis, kao sto je onaj u Zagrebu?
Jer na postani student mi nije uopce naznacen datum kad ce se provoditi, niti imam prazan prostro ostavljen pa da mi pise recimo da ce se dodati naknadno?
__________________
Have no fear of perfection - you'll never reach it.
Vim Cola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 11:50   #1455
xVANAx

1. Ne znam na ovo odgovoriti jer ne studiram ni eng. ni njem., ali ako si ti sama pisala ovaj post vidim da nemaš tolike probleme s hrvatskim jer je sve više-manje točno. Koliko znam; nastava se uglavnom održava na eng. i njem. tako da ne bi trebala imati probleme.

2. Ne, nastava počinje u zimskom semestru. Zimski semestar: 30 ECTS bodova + Ljetni semestar: 30 ECTS bodova (moraš upisati oba ako misliš položiti godinu)

3./ 4./5. Moraš položiti maturu u HR bez obzira što si strani student. Bodovi s mature su najbitniji, nakon toga bodovi srednje škole te dodatne provjere na faksu. Na maturi ti je bitno položiti hr. jezik.

6. Matura se piše, koliko sam upućena, u 5. ili 6. mjesecu, a nakon toga se to sve računa i rezultati u 7. mj kad gledaš na koji si faks primljena. Naime, prilikom riješavanja državne mature ispisuješ fakultete+smjerove na koje se želiš prijaviti.

7. Da, hr. jezik je bitan prilikom polaganja državne mature.

8. Možeš pogledati program na www.ffri.hr
Anglistika: http://www.ffri.uniri.hr/index.php?o...k=display&id=5

Germanistika: http://www.ffri.uniri.hr/index.php?o...k=display&id=9

9. Na ovo pitanje ne znam odgovoriti, ali mislim da ne moraš. Moguće je studiranje na dva fakulteta istovremeno tako da nije problem. Možeš pričekati....

10. Ovo nije istina, bar koliko znam. Stranci jednako plaćaju. Godina na Filozofskom u Rijeci ili Zagrebu je 5, 500 kn.

11. Ovo sve ovisi o smjeru, ali ne previše. Knjige možeš dizati u knjižnicama, a troškovi printanja i kopiranja nisu veliki. (ovo govorim o svom iskustvu s mojim smjerom: kroatistika)

12. Ako završiš svih pet godina fakulteta možeš raditi kao profesorica. Učiteljski nema veze s nama.

13. Jako male.

14. Ne znam.

15. Ni ovo ne znam.


Nadam se da sam ti bar nešto pomogla iako ne studiram te smjerove, ali znam znam neka iskustva drugih.

Sretno s upisima! Pozz
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 11:57   #1456
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Sad baš gledam na postani-student pošto sam sad maturant da se 14.6 ovo održava:
Vrednuju se jezične kompetencije engleskog jezika (Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci)

Pa molim vas, možete li mi objasniti kako pisanje tog ispita izgleda? Hoću reći je li teško, kod koga se to piše, je li taj profesor/ica strog-a? I tako još neki mali detalji ako može.
Meni bi također ova informacija bila od velike pomoći.Ajde stariji studenti,podijelite iskustva!
__________________
tell the devil I said “hey” when you get back to where you're from

Zadnje uređivanje LadyM* : 15.04.2012. at 12:06.
LadyM* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 12:11   #1457
Quote:
LadyM* kaže: Pogledaj post
Meni bi također ova informacija bila od velike pomoći.Ajde stariji studenti,podijelite iskustva!
Hehe

Ti isto planiraš studirati engleski?

Ajmo studenti, pomozite nam!
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 12:26   #1458
Engleski i pedagogija,ili engleski i hrvatski.Nadam se jednome od toga.
__________________
tell the devil I said “hey” when you get back to where you're from
LadyM* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 13:47   #1459
Quote:
LadyM* kaže: Pogledaj post
Engleski i pedagogija,ili engleski i hrvatski.Nadam se jednome od toga.
Ahh.. Engleski i povijest ovdje
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 14:49   #1460
Quote:
LadyM* kaže: Pogledaj post
Meni bi također ova informacija bila od velike pomoći.Ajde stariji studenti,podijelite iskustva!
Ne možemo, jer je ovo prva godina da se prijemni uvodi u ovom obliku.

Na samom dnu stranice je primjer zadatka.

http://www.ffri.uniri.hr/index.php?o...k=display&id=5
Alayna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.