Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2007., 15:32   #21
Moj brat koristio Singulair pa je morao prekinuti jer je dobio osip od njega. Inače koristi Seretide i odlično se osjeća.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 15:50   #22
I ja dobijam napade od pojačane tjelesne aktivnosti,koristila sam jedno vrijeme Singulair i nije mi izazvao nikakve nuspojave pa ni povećani apetit niti debljanje ali mi je nakon nekog vremena oslabilo djelovanje,mada se to vjerovatno razlikuje od osobe do osobe.
Niti od Ventolina se nisam udebljala a koristila sam ga dosta često.
Nemam problema sa srcem ali ako te to često zaboli trebala bi se javiti doktoru
Aelis 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 21:44   #23
svaki lijek koji je kortikosteroid, ako i pomaže u terapiji astme, uzrokuje promjene, to jest neke nuspojave na drugom dijelu tijela, mi moramo primijetiti koje su to promjene i koliko su jake...

npr. ja za astmu (koju sam razvio ovo ljeto, imam 25 g.) trošim Alvesco, kojeg sam dobio u Jordanovcu (zapravo u svojoj ljekarni ali u bolnici sam dobio preporuku pri intervenciji), i od njega su mi se počele događati čudne stvari koje nikad do sad nisam doživljavao,

npr. potpuno mi se promijenila probava, skoro pa 3 puta dnevno moram na wc, a nekad nisam 2 dana morao...

pa onda pojava gljivica na stopalima (na koju se čak i upozorava u receptu) itd.

kortikosteroidi su nešto najjače što možemo unositi u svoje tijelo, i gotovo sigurno je da ćemo imati neke nuspojave, treba ih samo prepoznati...
mmarja42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 23:27   #24
joj,joj,svašta se ovdje može pročitat, točnih i netočnih informacija ali neka ..drago mi je da se bar o astmi diskutira...jer još uvijek ljudi premalo znaju o toj bolesti kojoj je incidencija gotovo jednaka kao npr. jednom dijabetesu, o kojem danas "svi sve znaju"..
što se tiče terapije danas se po najnovijim smjernicama zna da su definitivno top of the top inhalacijski kortikosteroidi koji djeluju na upalu, glavnog pokretača zbivanja u atmi i "izazivača" simptoma...mogu biti sami u blažim oblicima astme, ili u kombinaciji s beta 2 agonistima dugog djelovanja koji imaju bronhodilatatorni učinak.. e sad ,da li ćete koristiti seretide ili symbicort skoro da je potpuno svejedno..najvažnije je da je ta terapija svakodnevna, redovita, dugotrajna, kao što je terapija svake kronične bolesti kao npr. povišenog krvnog tlaka.Oba lijeka su sličnog djelovanja, gotovo istog, samo što im se koncepti liječenja razlikuju...iz onog što sam ja pročitala u stručnim časopisima nekako sam više na strani seretide diskusa, odnosno fixne svakodnevne terapije..symbicort je izazvao bum samo zato što je kasnije izašao pa je kao "noviji" a ustvari nije ništa noviji odnosno bolji od seretidea...naglašavam, lijek se treba uzimati redovito, svakodnevno, u odgovarajučoj dozi da bi održali dobru kontrolu astme!!i to je najbitnije.....
što se tiče singulaira, njegovo je protuupalno djelovanje znatno slabije od kortikosterida i preporuča se samo u blagoj astmi ili eventualno težoj u kombinaciji s inhalacijskim kortikosteroidima....i da, ima pravo cura koja kaže da ventolin nikako ne liječi uzrok astme-upalu, to je samo lijek koji donosi trenutno olakšanje kod napadaja,tzv. simptomatski, kojih uz kontinuiranu terapiju praktički nema!!
__________________
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new......
blessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 22:18   #25
ja koristim tafen novolizer pumpicu i singulair tablete.preporodila sam se kad sam pocela uzimat tafen.
buba20340 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 23:42   #26
Quote:
Aelis 23 kaže: Pogledaj post
I ja imam astmu od sedme godine,pogoršala mi se u pubertetu ali kasnije se dosta smanjila.Koristila sam seratide diskus do neki dan i bio mi je odličan,nisam uopće trebala ventolin za to vrijeme.Sada mi je pulmolog dao tafen novolizer jer planiram trudnoću pa više nesmijem koristiti seratide.Za sada se tafen i nije baš iskazao,imala sam par napada ali slabijih,možda će biti bolje kasnije kada ga budem duže koristila.
Mislim da tafen novolizer i je taj novi ljek jer pulmolog mi je rekao da je relativno nov na tržištu ali ko zna možda ima još koji.
Ne nije tafen. Ovo je potpuno novi lijek na osnovi endogenih peptida i:
-Nije steroidni (nije kortikosteroid i slično), te nema njihove nus pojave.
-Nije interferon
-Nije na bazi salbutamola , slično itd.
Zove se Enkorten i u biti djeluje na osnovne uzroke (a ne samo posljedice) astme.
Dosadašnje (sve) terapije za astmu su uglavnom bile i još su simptomatske i imale su učinak na osnovne simptome bolesti u (egzacerbaciji)- pogoršanju ili napadu.
Mislim da je ovaj lijek primjeren za tešku astmu a i za srednje tešku, te da zbog cijene nije potrebit u lakoj astmi.
Ja san u početku korištenja bia srednje teška astma i sada sam laka (istina nakon 9 miseci terapije). Presta sam koristiti bilo kakove pumpice i druge lijekove.Za mene je bilo bitno zaustaviti progresiju u tešku astmu, a povratak u laku astmu me samo uvjeria da lijek ima učinak na osnovni uzrok astme.
Ja nastavljam dalje i lipi pozdravi,
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 00:12   #27
idi procitaj o interleukinu-27 i astmi na internetu , ima zanimljivih stvari
takodje treba u celoj prici analizirati ulogu EBI-3 proteina i regulaciji imunog odgovora
balans je poremecen u danima pre nego ce se to pojaviti
__________________
sve sto kazem bice upotrebljeno protiv mene.
abuxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 22:27   #28
Imam astmu od 6. godine. bila više od 10 puta u bolnici na infuzijama s napadima opasnim po život.
Međutim, nisam se sustavno liječila, nešto malo kad sam bila mala (Lošinj i sl.), a od puberteta do kraja faksa uopće ne, nego samo ventolin po potrebi i hitna / bolnica u slučaju napada (ne znam što bi mojim starcima da su me tako zapustili po tom pitanju, kao i doktorici opće prakse??!!)

Alergična sam na sve što postoji a napade dobijem kad dobijem prehladu, gripu, upalu grla i sl. u kombinaciji s izlaganjem alergenima.

Od 97. sam se tek počela sustavno liječiti, nakon zadnje bolnice, kad je netko bio u čudu kak se ne liječim redovno, nego samo kad dobijem napad!

Počela sam s 2x serevent + 2 x flixotide ujutro i istu dozu navečer (danas je to seretide - dva u jedan).
Smanjivali smo postepeno dok nisam došla na jedan flixotide ujutro i jedan singulair navečer, ali singulair nisam uzimala jer bi zaboravila, tako da sam godinu i pol samo na jednom flixotide-u.

Od početka godine sam zamijenila flixotide sa singulairom i sad uzimam samo to.

Otkad se liječim sustavno, nisam bila ni jednom u bolnici, imala sam jedan blaži napad u 10 godina a Ventolin uzmem možda jednom godišnje.

Nakon prehlade mi zna ostati jako dugo suhi kašalj. Prijašnji napadi su uvijek bili povezani s respiratonim infektom, hrpom šlajma, upaljenim bronhima i alergijskom reakcijom - sve skupa. Kretanje mi nije problem, jedino trčati niti mogu niti želim.

Pijem puno tekućine, uzimam 1-2 žlice lanenog ulja dnevno, navodno je ZAKON za astmu.

10 godina kortikosteroida, no nisam imala nikave nuspojave. Krvna slika, srce, jetra, tlak, probava, koža - sve ok.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 23:28   #29
Quote:
gospa Noris kaže: Pogledaj post
Pijem puno tekućine, uzimam 1-2 žlice lanenog ulja dnevno, navodno je ZAKON za astmu.
10 godina kortikosteroida, no nisam imala nikave nuspojave. Krvna slika, srce, jetra, tlak, probava, koža - sve ok.
Di ste našli ovo za laneno ulje da je zakon? Zanimalo bi me u ndanima kada ne vršim aplikaciju Enkortenom, uzest laneno ulje. Ja apliciram sada 2x tjedno i u međuprostoru bi uzima ka pomoć laneno ulje.
Cilj mi je iz lake astme pasti samo na ventilatorne smetnje.
Ako ima koji članak ili stručno mišljene o lanenom ulju, volia bi vidit.
Lipi pozdravi,
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 00:22   #30
dobri, tu ti nešto dvoje oko enkortena:

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...3,3,,110959.jl

ti živiš u bih?

btw, na koji način se to uzima?

Quote:
abuxl kaže: Pogledaj post
idi procitaj o interleukinu-27 i astmi na internetu , ima zanimljivih stvari
takodje treba u celoj prici analizirati ulogu EBI-3 proteina i regulaciji imunog odgovora
balans je poremecen u danima pre nego ce se to pojaviti
ajde nam prenesi/pojasni štogod od tih zanimljivosti, nisam kemičar pa ne kužim puno guglajuć

tnx
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 14:45   #31
Quote:
Dobri kaže: Pogledaj post
Di ste našli ovo za laneno ulje da je zakon?
Moj tata ima dvije knjige o ljekovitom bilju i tamo za svaku biljku piše za što je dobra i kako se uzima, za lan piše kako je super za pluća i za astmu jer se stvara neki zaštitni film oko bronha. Sad sam ga pitala kak se knjige zovu ali ne može se sjetit a nije doma - uglavnom te dvije idu skupa, jedna je priručnik za skupljanje a druga su recepti.

Ja sam prvo dobila preporuku za laneno ulje nešto za imunitet, pa sam onda išla tražiti po tim knjigama i našla da je super za pluća.
Uglavnom, ne kuha se ne njemu, jede se hladno.

Neki rade doručak od sira ili jogurta s 2 žlice tog ulja i pahuljice / voće po želji.
Ja kuham zobene pahuljice pa kad se malo ohlade dodam 2 žlice ulja.

Inače za astmu bi trebalo smanjiti ili izbaciti mliječne proizvode jer potiču stvaranje sluzi, a ni puno slatkog nije dobro jer pogoduje infekcijama, a mi se trebamo čuvati respiratornih infekcija.

Nekoć davno sam i za crni kim ili tako nešto čula da liječi astmu, ali ne sjećam se gdje pa nisam probala.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 13:06   #32
Terapija Enkortenom za astmu

Quote:
deep in the sun kaže: Pogledaj post
dobri, tu ti nešto dvoje oko enkortena:

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...3,3,,110959.jl

ti živiš u bih?

btw, na koji način se to uzima?



ajde nam prenesi/pojasni štogod od tih zanimljivosti, nisam kemičar pa ne kužim puno guglajuć

tnx
Nisam iz BiH, ali imam tamo prijatelje i ja koristim Enkorten za astmu a moja prijateljica za MS.
Šta se jutarnjeg tiče, to je naručeni članak (čak su i sastav lijeka izmislili supstance i namjerno pogrešno naveli) sve iz jedne velike kompanije koja se plaši jednog sistemskog lijeka poput Enkortena. Sistemski je za to šta pokriva više sličnih -kroničnih te inflamatornih i autoimunih oboljenja.
Naime sadašnji lijekovi rješavaju posljedicu a Enkorten (posebice kod astme)-Uzrok.Pumpice znači djeluju simptomatski i trenutno se bolje prodiše , do sljedećeg napada, ali je stanje iz godine u godinu gore ( a da ne govorimo o nus pojavama jer su većin ana bazi kortikosteroida). Tko je to sa pumpicama iz srednje astme ili teške astme doša u stanje lake astme ili samo velntilatornih smetnji. Sa Enkortenom je niz takovih slučajeva i uz to većina njih je ekspektoracijom (izbacivanjem sluzi), očistila pluća. To se i meni događalo (zna sam izbaciti po cili tetrapak sluzi iz pluća), to takođe niti jedan lijek za astmu ne uspijeva a to vodi ka rješenju uzroka astme.
Prima se subcutano, pod kožu u obliku inzulinske injekcije.
Problem ovih topika o astmi je šta su razbacani po raznim temama te sam više pisa o multiplli (zbog prijateljice), nego o astmi i enkortenu.
Za sada toliko i lipi pozdravi,
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 15:12   #33
puno hvala, dobri

ne znam, meni frendica farmaceutkinja (ruskinja, nema veze s nekakvim našim lobijima) kaže da je već iz imena enkorten evidentno da ima u sebi kortikosteroide.

autori lijeka u sastavu navode kortikotropin

ti misliš da pliva stopira ulazak tog lijeka na hrv. tržište?

ali seretide, flixotide i slične proizvodi glaxo, ne pliva..
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 15:35   #34
moj sin već godinama koristi singular kao lijek za alergiju, nedavno je prešao na 10mg (dosada je koristio 5 mg), nisam primijetila nikakve jače nuspojave, mislim da mu donekle pomažu, ali nažalost uvijek reagira na alergene. Vjerujem da dugogodišnje uzimanje tog lijeka sigurno mora ostaviti posljedice, samo se nadam da će njegov organizam to prebroditi jer je mlad (14 godina). Doktori uopće ne govore o posljedicama dužeg uzimanja tog lijeka, a bojim se na svoju ruku prekinuti sa uzimanjem, jer on se zaista namuči u tih nekoliko mjeseci koliko ga alergija godišnje muči.
cicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 22:15   #35
Quote:
deep in the sun kaže: Pogledaj post
puno hvala, dobri

ne znam, meni frendica farmaceutkinja (ruskinja, nema veze s nekakvim našim lobijima) kaže da je već iz imena enkorten evidentno da ima u sebi kortikosteroide.

autori lijeka u sastavu navode kortikotropin

ti misliš da pliva stopira ulazak tog lijeka na hrv. tržište?

ali seretide, flixotide i slične proizvodi glaxo, ne pliva..
Upravo je Rusija, prva odobrila patent za ovaj lijek Bosancima i to do isteka 2021 godine. Da bi nešto bilo patent - mora biti apsolutna novost u svijetu, inače se ne može patentirati. Dakle kada bi Enkorten, bia kortikosteroid (koji je poznat desetljećima- ne bi se moga patentirati).
Mnogi farmaceuti ne znaju da kotikotropin, nije kortikosteroid. Kortikotropin je naziv u nedostatku (INN imena- jer je stvar nova u kombinaciji dva peptida)- neuropeptida endogene osnove.
E to je bitno, šta su endogeni, tako da ih organizam razaznaje ka dio sebe zbog čega nemaju nus pojave, slične drugim lijekovima , posebice- kortikosteroidima.
To su peptidi: ACTH 1-13 + Metenkephalin. Drugu zabunu stvara ACTH 1-39, koja stimulira lučenje kortikosteroida u organizmu. Zato je ova molekula u Enkortenu skraćena na samo 13 aminokiselina i ne stimulira stvaranje kortikosteroida ( nije supstrat za MC2 receptore), niti je sama kortikostroid. Zbog toga, šta ima znatno kraći lanac aminokiselina od ACTH 1-39, sa lakoćom se podnosi i nema nus pojave svojstvene kortikosteoidima.Dodatni klinički i antinflamatorni učinak stvara metenkephalin.
Eto ovo mozes pokazati tvojoj Ruskinji, vjerojatno se nije bavila ovim (neuropeptidima) pa je to pomiješala sa kortikostroidima (ali nije i jedina).
Dakle: korikosteroidi su ciklične molekule a Enkorten : peptidna kombinacija.

Ne mislim da Pliva išta stopira oko ovoga (ne zadire to u njen fokus i interes), ne bi navodia bilo koga konkretno, ali su u pitanju neke inozemne kompanije, povezane sa Bosanskim lobijima u vlasti i klinikama.
Lijek za astmu, još nije završija fazu III, da bi moga ići vanka izvan Bosne, zbog toga se i jedino može dobiti na plućnoj klinici univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu.
Ja sam sve dobro proučia i znam o čemu je riječ sa područja kliničkog efekta, iako su me nagovarali na druge terapije i to neosnovano (e to su ti lobiji), često usko povezani (na žalost) sa liječnicima.
Ja po svojim saznanjima i uvjerenju, ostajem vijeran ovoj terapiji, iako je tlaka u tri miseca poć po terapiju u Sarajevo, medjutim nije kad to usporedim sa učinkom!!
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 08:24   #36
Tafen novolizer - lijek za astmu

doktorica je mojoj sestri, koja ima astmu, prepisala tafen novolizer, nakon što je 2 godine bila na seretidu. ima li tko iskustva s tafen novolizerom?
__________________
Nata sotto il segno dei pesci
marijeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 23:01   #37
astma

Ako tko zna molim za savjet i pomoć. Imam sina od 4 godine, koji ima znatne poteškoće pri disanju. Kako si mu od rođenja iznimno povećani krajnici, liječnici nisu ni pokušavali (prema simptomima) pronaći drugi uzrok za njegove tegobe, već samo sugerirali vađenje. On pak nikad nije imao nikavu upalu krajnika, što je kažu osnovna indikacija za vađenje.
Ja pak imam osjećaj da nije problem u anginama već nečem drugom. On diše na usta ,na nos jako teško, i ima onaj položaj glave, kao zabačene malo. Kad navečer legne u krevet počne jako kašljati kao da iskašljava nešto ali onako jako kao odrasla osoba. Povremeno dok diše noću kao da trenutno zastane s disanjem, pa kad nastavi onako "lovi" zrak i počne se nakašljavati. Evo i sada ga čujem kako hrče kroz dvoja pritvorena vrata. Inače po danu samo kašljuca, tek kad ga opomenem iskašlja se zapravo.Radili smo alergološka testiranja (osnovna-na grinje prašinu, pelud) i nije alergičan na to. Primjetila sam da manje kašlje kad legne zadovoljan u krevet, čak smo jedno vrijeme ja i suprug mislili da je to način privlačenja pažnje, ali ovo je ipak previše i predugo.
Molim vas za vaša mišljenja, i preporuke od kud početi s pretragama.
Mi smo za alergološke testove bili kod dr. koji je ujedno i pulmolog (dr.Pavlov), ali nakon što je vidio angine, jedva je pogledao testove, a o spirometriji, i ostalim pretragama koje se na forumu spominju ni govora. Inače u familiji imam astmatičara, a suprug ima neurodermitis.
Ako netko zna gdje i kod koga bi se pretrage u Splitu mogle obaviti, bila bih jako zahvalna!
s-irena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 00:15   #38
Quote:
s-irena kaže: Pogledaj post
Ako tko zna molim za savjet i pomoć. Imam sina od 4 godine, koji ima znatne poteškoće pri disanju. Kako si mu od rođenja iznimno povećani krajnici, liječnici nisu ni pokušavali (prema simptomima) pronaći drugi uzrok za njegove tegobe, već samo sugerirali vađenje. On pak nikad nije imao nikavu upalu krajnika, što je kažu osnovna indikacija za vađenje.
Ja pak imam osjećaj da nije problem u anginama već nečem drugom. On diše na usta ,na nos jako teško, i ima onaj položaj glave, kao zabačene malo. Kad navečer legne u krevet počne jako kašljati kao da iskašljava nešto ali onako jako kao odrasla osoba. Povremeno dok diše noću kao da trenutno zastane s disanjem, pa kad nastavi onako "lovi" zrak i počne se nakašljavati. Evo i sada ga čujem kako hrče kroz dvoja pritvorena vrata. Inače po danu samo kašljuca, tek kad ga opomenem iskašlja se zapravo.Radili smo alergološka testiranja (osnovna-na grinje prašinu, pelud) i nije alergičan na to. Primjetila sam da manje kašlje kad legne zadovoljan u krevet, čak smo jedno vrijeme ja i suprug mislili da je to način privlačenja pažnje, ali ovo je ipak previše i predugo.
Molim vas za vaša mišljenja, i preporuke od kud početi s pretragama.
Mi smo za alergološke testove bili kod dr. koji je ujedno i pulmolog (dr.Pavlov), ali nakon što je vidio angine, jedva je pogledao testove, a o spirometriji, i ostalim pretragama koje se na forumu spominju ni govora. Inače u familiji imam astmatičara, a suprug ima neurodermitis.
Ako netko zna gdje i kod koga bi se pretrage u Splitu mogle obaviti, bila bih jako zahvalna!
Mislim da vasem sinu treba bolja dijagnostika od dosadašnje. Ovo sto ste opisali ne mora biti astma, ali moze biti na primjer - Kronična opstrukcija disanja ili kronična opstruktivna bolest pluća. Mora se provesti bolja testiranja i dijagnostiku. Moguće da je u pitanju i neki autoimuni proces (oboljenje), a činjenica koju ste primjetili da raspoloženje utiče na sve to dodatno potkrepljuje.
Savjet je po meni jednostavan: Obvezna kontrola plućnih funkcija na pletizmografu-svih (FEV1 FEV2,OTPORA PRI DISANJU,KAPACITET) i saturaciju kisika u krvi itd. testirati na neke markere na astmu i (HOBP), neurološke itd, pa tek onda vidjeti blizi zakljucak i dijagnozu te na osnovi toga odrediti terapiju.
Nemojte zapustiti i preporuku vezanu za angine (krajnike), ako imaju poremećenu funkciju itekako loše utiču na niz bitnih organa i bolje ih je odstraniti ako to specijalisti preporučuju.
Eto da je moje dijete, ja bi tako učinija i krnuo sa pregledima.
Lipi pozdrav,
Kvazar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 00:39   #39
pozdrav
može li mi itko u kratko objasniti tipični asmatički napad...dijagnosticirana mi je astma prvog stupnja,ako se ne varam,tj počelo je sve pred par godina nakon izlaska iz puberteta,radi pada imuniteta i izlaganju večem broju alergena
svoj napad nemogu opisati,jednostavno kao da me u bronhima užasno zasvrbi i nemogu udahnuti,uz to sam aktivni pušač što mi niako neide na ruku,pa pokušavam prestati
da li hroptanje,tj cviljene tijekom disana može biti opisano kao sipmtom pred asmatički napad,jer do sada me par puta napad uhvatio nakon što sam imao osječaj cvijeljenja za vrijeme disanja,i to pretežito dok ležim?
poteškoće sa disanjem i hroptanjem pretežito osječam u ljetnim mjesecima za vrijeme sparina,i zimi tj sada kada je zrak težak i izrazito hladan
no nekako mi se čini da to sve nisu pravi asmatički napadi?
imam želju u zadnje vrijeme bavljenja sportom,no užasno nemam kondicije ili je t opet rezultat astme,nakon kračeg trčanja ili nekog fizičkog posla se zapušem i dolazi mdo zraka tek kada budem u čučećem položaju...
kao erapiju koristim alvesco,1 na dan,koji mi se pokazao jako dobar u spriječavanju potencijalnih napada,ali mi ne paše ljeti,jer imam osječaj kao da mi nadraži pluća i bronhe.ventolin po potrebi,te singular tabletu 1 na dan da smanji utjecaj alergena,singular mi jako pomaže ali sam čo da se ne preporuča u dugotrajno korištenje
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 21:53   #40
Pozdrav svima!

Ja imam hroničnu opstrukciju disanja. Dijagnoza mi nije jasna, jer mi neki liječnici pišu da imam astmu, drugi smatraju da imam COPD, a treći kažu da je hronični bronhitis. Kako god... ja nemam alergije i nemam napade, niti kašalj, ali imam konstantne probleme sa disanjem i prilično loš nalaz spirometrije. Probleme sa plućima sam imala oduvijek, ali nisam imala potrebu za stalnim korištenjem lijekova do unazad 3 godine (sad mi je 30). Nešto se promijenilo... možda je zagađenje zraka. Bila sam kod mnogo pulmologa, ali mi niko nije dao nadu da ću jednog dana biti zdrava, već svi predlažu dugotrajnu terapiju koja treba da spriječi pogoršanje bolesti.

Koristim dugotrajnu terapiju Serevent 2x125, Flixotide 2x250 i po potrebi Ventolin. Ventolin koristim samo kad zaista moram, jer sam primjetila da mi trenutno uzrokuje ubrzan rad i lupanje srca. Na prijedlog liječnika, 2 mjeseca sam koristila Seretide disk i od njega sam dobila kandidijazu u ustima. Osim toga, s njim sam imala primjetno slabiji učinak, pa sam se vratila na svoju ustaljenu terapiju. Primjetila sam da mi se prah koji se oslobađa iz diska i koji treba udahnuti zadržava u ustima i da, bez obzira na ispiranje, uvijek ponešto ostane. Vjerovatno je to dovelo do razvoja gljivice.

Sad su mi Flixotide zamijenili Tafen nebulizerom, pa ćemo vidjeti kakav će biti učinak.

Neki mi predlažu da koristim novi lijek Alvasco. Zanima me da li neko ima iskustva s tim u liječenju nealergijske opstrukcije disanja?

Zanima me i ovaj lijek Encorten. Da li se on koristi samo kod alergija ili općenito kod opstruktivnih bolesti pluća?

Pozdrav!
izza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.