Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2007., 19:53   #41
danas mi doktorica kaže da ipak nije urtikarija. al koji je onda vrag? totalno odgovara opisom! najvejrojatnije je nekakva reakcija na neke stvarčice koje otprije vučem. vidjet ćemo. sad idem radit neke pretrage pa ćemo idući tjedan vidjet što je.
neka bude što hoće - samo neka se ne pojavljuje više!!!!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 11:15   #42
A tko zna što bi ovo bilo?!

Prošli tjedan nakon što sam oprala ruke počela me svrbiti i zatezati koža kao da je suha. Kad sam je namazala s kremom nije prestajalo, inače se meni koža smiri kad je se dodatno hidratizira. No nisam baš obraćala pozornost jer mi se tu i tamo već to znalo dogodit pa reko proći će brzo. Drugi dan perem ruke kad mi svi prsti nabubre, svrbi za poludit i crvenilo u većim flekovima se širi po dijelovima koji su bili u kontaktu s vodom. Prvo sam mislila da je reakcija na sapun, detergent, no reagira i na samu vodu. Pa sam se sjetila prijateljice koja je reagirala na hladnoću. Nazovem je i složimo se oko simptoma, jedino što kasnije ustanovim da reagiram i na mlaku i toplu vodu. Uglavnom ne znam koji mi je ... ne reagiram svaki put, ali ni nemogu odredit na što je kad mi postupak eliminacije ne pomže baš. A i doktor mi vjerovatno neće niš poduzet ako mu ne dođem s takvim rukama.

imate li ideju?
__________________
takav ti je život Carlotta
baboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 01:07   #43
Quote:
baboom kaže: Pogledaj post
A tko zna što bi ovo bilo?!

Prošli tjedan nakon što sam oprala ruke počela me svrbiti i zatezati koža kao da je suha. Kad sam je namazala s kremom nije prestajalo, inače se meni koža smiri kad je se dodatno hidratizira. No nisam baš obraćala pozornost jer mi se tu i tamo već to znalo dogodit pa reko proći će brzo. Drugi dan perem ruke kad mi svi prsti nabubre, svrbi za poludit i crvenilo u većim flekovima se širi po dijelovima koji su bili u kontaktu s vodom. Prvo sam mislila da je reakcija na sapun, detergent, no reagira i na samu vodu. Pa sam se sjetila prijateljice koja je reagirala na hladnoću. Nazovem je i složimo se oko simptoma, jedino što kasnije ustanovim da reagiram i na mlaku i toplu vodu. Uglavnom ne znam koji mi je ... ne reagiram svaki put, ali ni nemogu odredit na što je kad mi postupak eliminacije ne pomže baš. A i doktor mi vjerovatno neće niš poduzet ako mu ne dođem s takvim rukama.

imate li ideju?
Eeeee, to se i meni zna dogodit.
Najčešće od deterđenta za suđe.
Sva sreća, brzo prođe - odmah drugi dan....
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 18:30   #44
Urticaria

Već oko 8 godina imam alergiju, koprivnjaču. Prošle godine sam obavio sve pretrage i sve je ok. Pio sam svakakve tablete i jedino pomaže Letizen, ali ponekad moram popiti po 2 tablete. Pio sam i Atarax, Flonidan i još neke, ali ništ od njih. Dermatolog nema pojma koji je uzrok. Flekovi se pojavljuju kada mi se poveća tjelesna temperatura, znači prilikom sporta, kada sam malo toplije obučen, primjetio sam da dok je sparnije vrijeme da se češće pojavljuju. Pojavljuju se po rukama, prsima i leđima. Dok ne pijem tablete, znaju me ujutro svrbjeti dlanovi i stopala, jednostavno mi gore i jako su crveni. Kako se flekovi pojave, tako se i povuku čim se tijelo ohladi, bez ikakvih posljedica. Znači ponekad za 10 minuta, za pola sata. Većinom nikada ne ostanu dulje. Jedino kaj poprilično svrbi dok izbijaju ako ne popijem tabletu i kaj nije lijepo za vidjeti.

Dal ima još netko s istim problemom? Dal netko ima neku ideju kako to riješiti?
sven_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 22:25   #45
možeš napisat generičke nazive ovih lijekova?
znaš li jesi koristio kortikosteroide?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:25   #46
Ja sam ju imala dva puta. Mogu ti reći svoje iskustvo. Nakon dosta vremena kako sam pila koje kakve tablete i kapsule i koristila masti i kremice, ja sam otišla kod privatnog dermatologa neka mi kaže kako da to liječim. Dermatologinja mi je rekla da koprivnjača kako dođe, tako i prođe. Znači bez kremica, masti, tableta i sl. Jednostavno piti dimidrile ako te baš jako svrbi, ne se kupat nego samo vlažnim ručnikom brisat. Trebalo mi je 3 tjedna da mi se povuče. Inače uz tablete i ostala sranja mjesec dana se nisam mogla riješt te napasti i situacija je bila sve gora i gora. Moj savjet ti je da potražiš još jedno mišljenje. Ne može ti odmoć, samo pomoć. Sretno. (Doduše ja nisam imala tako jaki oblik ko ti, ali sam izgledala kao da me netko bacio u kazan put kipuće vode). sretno
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 19:28   #47
Po ćemu misliš da je to kod mene u tako jakoj mjeri? Izgleda kao da me netko opekao koprivom, i nema ih tako puno i vrlo su sitni. Nema velikih flekova. Dok pijem redovito tablete uopće ne primjetim da sam ih dobio. Osim dok pogledam zna biti tu i tamo koji. A bez tableta svrbi dok izbijaju i ima ih u većoj mjeri.

I nisam koristio kortikosteroide. Tek sam prije godinu dana počeo piti Letizen. A isprobavao sam i Contral i Flonidan. I dermatolog mi je preporučio neke Atarax koje sam skupo platio, ali na mene nisu uopće djelovale. Rekao je da izazivaju pospanost, ali kod mene ništa. Dok sam mu to rekao samo je zbunjeno gledao.

A popis pretraga koje sam obavio je povelik. I dok sam donio nalaze htjeli su me ponovno slati na isto i naravno nisam išao. Neću biti njihov pokusni kunić.
sven_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 22:28   #48
Quote:
sven_22 kaže: Pogledaj post

A popis pretraga koje sam obavio je povelik. I dok sam donio nalaze htjeli su me ponovno slati na isto i naravno nisam išao. Neću biti njihov pokusni kunić.
koprivnjača je često psihosomatski poremećaj, pa kako kažeš da si obavio SVE pretrage, mislim da nisi jednu, a ta je posjet psihijatru.
ozbiljno ti kažem, puno ljudi nakon što počnu piti AD ili anksiolitike preporučene od liječnika više se ne žale na urtikariju.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 07:20   #49
Arrow Prehrana kod urtikarije

U petak sam nakon 3-4 godine ponovo dobila urtikariju. Inače sam alergična na Acetilsalicilnu kiselinu (Andol) no ne uzimam je godinama, tak da nemam pojma odakle sad urtikarija.

Ujutro pijem Claritine, navečer zbog otežanog disanja i sve većih fleka koje užasno svrbe odem na Hitnu na Synopen i Solu medrol.

I sad mene zanima što smijem jesti. Jučer sam cijeli dan bila na čaju i dvopeku, na Hitnoj mi rekli da danas mogu i rižu i žgance (bez mlijeka).

Na netu sam našla ovo:
1. dan čaj sa šećerom
2. dan riža na vodi, prežgana juha, dvopek, med i keksi bez jaja
3. dan juha s kuhanom piletinom, krumpir, jabuka
4. dan kuhana teletina, banana
5. dan kuhana govedina, zelena salata i mrkva
6. dan mlijeko

Jel smijem još nešto osim ovoga sa popisa?
Kak da si kuham juhu - samo piletina i voda, ili smijem staviti malo mrkve, karfiola i brokule?
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 15:00   #50
dizem temu iz pepela ...
imam uzasno osjetljivu kozu koja cesto reagira na razne preparative... no na srecu sam nasla adekvatne preparate pa dugo s tim nisam imala problema...
eh, ali nedavno sam bila na operaciji nosa i javio mi se podljev ispod oka. mazala sam to s gavezin mascu i prva 2 dana je sve bilo ok, a treci je nastao cirkus. na cijelom podocnjaku i jos ispod se javila crvena mrlja, i nije glatka nego gruba na dodir, al nisu to nikakvi pristici. uzasno uzasno svrbi. ujutro mi je cijelo to podrucje ispod oka nateceno, da jedva otvaram oci, ali se tijekom dana natecenost smanji a crvenolo poveca (i svrab isto). i tako vec 5 dana. ispirala sam to kamilicom, al nista mi nije pomoglo. tete u apoteci se nisu usudile dat mi nikakvu kremu s kortikosteroidima (valda dobro napisah ) jer je crvenilo preblizu oka. dok me moja doktorica opce praxe primi, mogu i krepat...
nemam pojma jel to urtikarija ili nesto drugo, al eto, svaka pomoc je dobrodosla. tnx

e da, vec 10ak dana pijem telfast preventivno zbog alergije na ambroziju, pa bi valda i on trebao malo pomoc i kod ovog cuda, al ne pomaze
__________________
PPPP
Just a Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 18:39   #51
URTIKARIJA

Vidio sam da vec ima ova tema, al je odavno zastarjela, pa sam odlučio otvoriti novu.
Meni urtikarija traje već 3 mjeseca... nikad kraja. Prije sam dobivao kortikosteroide, sad uzimam dimidril i telfast... Dijeta isto traje 3 mj, kreno sam od čaja i dvopeka, svaki tjedan sam uvodio jos po koju namirnicu, na nis nisam reagirao. Al urtikarija ne svakodnevno tu... tocka, dvije, al tu je.

Ima li netko neki savjet, iskustvo....
bababababababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 20:45   #52
možda nije urtikarija
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 20:55   #53
Quote:
bababababababa kaže: Pogledaj post
Vidio sam da vec ima ova tema, al je odavno zastarjela, pa sam odlučio otvoriti novu.
Meni urtikarija traje već 3 mjeseca... nikad kraja. Prije sam dobivao kortikosteroide, sad uzimam dimidril i telfast... Dijeta isto traje 3 mj, kreno sam od čaja i dvopeka, svaki tjedan sam uvodio jos po koju namirnicu, na nis nisam reagirao. Al urtikarija ne svakodnevno tu... tocka, dvije, al tu je.

Ima li netko neki savjet, iskustvo....
...jesi išao na alergo testove?...
...ako je urtikarija onda mora postojati određeni alergen na koji reagiraš i koji je očito konstantno prisutan kad se ne povlači do kraja ni uz terapiju...ne mora značiti da je iz hrane...moj otac je bio alergičan na prašinu i perje i dok to nije izbačeno iz kuće a prašina svedena na minimum nije bilo pomoći od nikakve terapije...btw. pojavilo se iznenada u 27.god, nikad prije nije bio alergičan na ništa...
...meni se trenutno slično događa ali sam otkrila alergen i bez testova pa je stvar pod "kontrolom"...
__________________
...to baldly go where no man has gone before...
jadzia dax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 07:57   #54
Ja imam urtikariju već 2 i pol godine, klasični alergo-testovi negativni, nikakvi lijekovi ne pomažu....
Nedavno sam otkrila doktora u Rijeci koji otkriva i liječi alergije putem biorezonance - prema njegovoj dijagnozi alergična sam na skoro sve: od pšenice, jaja i mlijeka do bakterija, gljivica pa čak i zračenje kompjutera mi smeta. Već neko vrijeme odlazim kod njega na terapije i iako mi je puno bolje, alergija se i dalje pojavljuje (isto tako točka, dvije ali tu je...). Radi se o tome da se mi hiperalergičari nikad ne možemo potpuno izliječiti i ukloniti uzrok jer nam smeta gotovo sve što nas okružuje (hrana, kozmetika, neka odjeća, prašina......) Ipak je važno da pazimo što jedemo i koju kozmetiku koristimo, a ako netko hoće broj ovog doktora radi testiranja slobodno me tražite... Njegovi alergo testovi su puno pouzdaniji od onih klasičnih....
Leina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 11:20   #55
Dižem i ja temu.
Prošle sam godine u ovo vrijeme dobila crvene otekline veličine ugriza komarca (prvo sam i mislila da su ubodi insekata), a kasnije su se pretvorili u plikove. Ustanovilo se da je alergija, ali ne i na što. Imala sam grozne muke, noge i ruke su mi bile pune toga, a onda je sve nestalo, uz pomoć jake doze Telfasta.
Sad sam opet to dobila, idem danas po uputnicu za dermu, pa me zanima ima li tko kakve savjete. Na dermi prošle godine nisu znali ništa, čak su me i na biopsiju poslali za svaki slučaj, testirana sam nekoliko puta na razne alergene i ništa.
Neobično je što se pojavilo u otprilike isto vrijeme (par tjedana ranije prošle godine). Možda nešto što cvjeta, pelud? Inače, nisam bila u prirodi, nisam se sunčala.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 12:27   #56
Quote:
tonya kaže: Pogledaj post
Dižem i ja temu.
Prošle sam godine u ovo vrijeme dobila crvene otekline veličine ugriza komarca (prvo sam i mislila da su ubodi insekata), a kasnije su se pretvorili u plikove. Ustanovilo se da je alergija, ali ne i na što. Imala sam grozne muke, noge i ruke su mi bile pune toga, a onda je sve nestalo, uz pomoć jake doze Telfasta.
Sad sam opet to dobila, idem danas po uputnicu za dermu, pa me zanima ima li tko kakve savjete. Na dermi prošle godine nisu znali ništa, čak su me i na biopsiju poslali za svaki slučaj, testirana sam nekoliko puta na razne alergene i ništa.
Neobično je što se pojavilo u otprilike isto vrijeme (par tjedana ranije prošle godine). Možda nešto što cvjeta, pelud? Inače, nisam bila u prirodi, nisam se sunčala.
a jesu te testirali na hranu?to bi isto trebalo
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 12:39   #57
Da, i na hranu. Baš gledam nalaze - bjeljanci, mlijeko, bakalar, brašno, kikiriki, soja. Ništa.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 00:04   #58
Eto, dobila sam danas Telfast, bez ikakvih daljnjih pretraga. Valjda su i doktori odustali od mene.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 09:50   #59
Quote:
btw. kakvi su predznakovi anafilaktičkog šoka i koliko uopće beloderm-belobaza pomaže kod ovoga?


Simptomi:
1. Stadij
- Svrbež kože, crvenilo
- Kašalj
- Otežano gutanje
- Mučnina
2. Stadij
- Tahikardija
- Hipotenzija
- Vrtoglavica
- Poremećaj svijesti
3. Stadij
- Proširenje zjenica
- Anksioznost
- Strah
- Kolaps dišnog sistema
- Aritmija srca
- Koma (potpuni gubitak svijesti)

Oživljavanje:

Osoba u anafilaktičkom šoku liječi se ovisno o stadiju u kojemu se nalazi. Osoba u Anafilaksiji ukoliko joj se hitno ne pruži medicinska pomoć može umrijeti. Danas se na zahtjev može izdati prva pomoć za osobe koje pate od alergija. Prva pomoć sadrži Solumedrol, Deksometazon i Adrenalin.

1. Stupanj oživljavanja
Prvi stupanj oživljavanja vrijedi za prvi stadij anafilaksije. Pacijentu se daje Solumedrol i Deksometazonu butni mišić u ampulama od 0,5 mg. Postupak se ponavlja svaki 5 – 10 minuta dok osoba ne izađe iz anafilaksije.

2. Stupanj oživljavanja
Drugi stupanj kreće u drugoj fazi anafilaksije ukoliko je osoba zaprimljena u takvom stanju ili nije uspjela reanimacija prvog stupnja. Pojačava se doza Solumedrola i Deksometazona te se priprema Adrenalin. Ukoliko pacijent nije reanimiran nakon doza Solumedrola i Deksometazona daje se Adrenalin.
3. Stupanj oživljavanja

Posljednji stupanj za zadnju fazu anafilaksije. Daje se adrenalin, 0,5 ml u razrjeđenju 1 : 1000 (0,5mg) intramuskularno i to u deltoidni mišić ili kvadriceps (zbog dobre prokrvljenosti tih mišića) a može se davati i direktno u srce. Adrenalin se na ovaj način može davati svakih 10 minuta. Doza za djecu iznosi 0.1 mg/kg. U slučaju teške hipotenzije koja ne reagira na primjenu adrenalina potrebno je nadoknaditi volumen intravenskim infuzijama (npr. plazma ekspander ili NaCl 0.9% u brzoj infuziji). Nakon primjene adrenalina, daje se još difenhidramin u dozi od 25-50 mg te blokatori H2 receptora i kortikosteroidi (metilprednizolon). U slučaju bronhospazma koji ne reagira na navedenu terapiju primjenjuje se bronhodilatator u spreju uz druge hitne medicinske mjere kojima se osigurava prohodnost dišnih putova.
ADRENALIN JE POTREBNO DAVATI INTRAMUSKULARNO KAKO BI SE MAKSIMALNA KONCENTRACIJA LIJEKA POSTIGLA VEĆ NAKON 5 MINUTA!
Ako postoji dostupan venski put, onda lijek treba dati direktno intravenski, ali ne gubiti vrijeme tražeći ga! Kada se daje intravenski lijek treba dati u razrijeđenju 1 : 10 000 u bolusu od 0,5 ml. Važno kada se radi o kardijalnom arestu u toku anafilaksije!
The Dutchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 21:42   #60
Ovo gore napisano vrvi netočnostima i nema veze sa praksom.

Anafilaktički šok je urgentno stanje koje ne trpi zafrkanciju sa muskularnim injekcijama, solumedrolima i dexamethazonima!
Zaboga, kakav crni solmedrol i muskularna injekacija te izjave kako se koncetracija postigne nakon 5 minuta!

Prvi lijek u zbrinjavanju anafilaktičkog šoka je adrenalin. Drugi lijek je adrenalin. I treći lijek je adrenalin.
Ko kaže išta drugačije iste sekunde pada na ispitu kod profesora Francetića! Kortikosteroide uopće nema smisla davati u anafilaktičkom šoku. Možda tek naknadno kad se inicijalnom reanimacijom uspostavi stabilan krvni tlak i optimalna ventilacija.

Put primjene lijeke je ultimativno intravenski. Odakle tvrdnja da se ne treba trošiti vrijeme tražeći venski put?! Pa to je suludo.
Ne da se vena treba naći nego nema reanimacije bez nje. Ako nema periferne, odmah bosti centralnu venu. Ako nemaš centralne vene onda bodi jugularku na vratu. Bodi skroz dok nešto ne nabodeš! OK, može se dati im adrenalin ali tek kao usputna mjera dok se ne nabode vena.

Intrakardijalni put davanja izričito je zabranjen jer nema nikakvog smisla niti svrhe osim da se čovjeka dotuče. Ova metoda je i inače bila kao neka vrsta "posljednje nade", više ritualna stvar da se može reći "evo sve se pokušalo".

Naročito pažnju obratiti na dišni put. Ako se razvija quinkedem čovjeka odmah endotrahealno intubirati dok se još može.

Da skratim priču, ovdje čovjek umre u trenu, doslovno u par minuta. Tu nema mjesta filozofiranju - vena, adrenalin, dišni put! 1 - 2 - 3...A kad se čovjek stabilizira, onda se može mudrovati ovo ili ono.....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.