Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2011., 10:50   #41
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
pa i nije baš, 70-tih si imao (govorim o zgb-u) kvartove u kojima je vecina zemljišta bila nacionalizirana što znaci da nisi ni mogao dobiti dozvolu a, gr.inspekcije nisu dolazile jer su svi gradili na isti nacin pa nikom nije bilo u interesu zaribati susjeda. ostali su dopuštali takvu gradnju jer im je bilo u interesu ubirati lovu kroz razne komunalne, vodoprivredne naknade, prikljucke, poreze itd a, da pritom u slucaju izmjena prostornog plana nemaju nikakvu odgovornost.....
danas ti nemreš dobiti legalno niti jedan prikljucak ak, nemaš dozvolu,(koliko mi je poznato) ako ga dobiješ to je vec drugi par rukava
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 10:59   #42
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
I te kako se gradilo bez dozvola. Najveća devastacija prostora divljom gradnjom potječe iz 70-tih i 80-tih, barem za područje Splita. Istina inspekcija bi došla (na marendu ), a kako mi jedan od ondašnjih graditelja na crno kaže, napisala bi kaznu, ali ujedno zatrašivši osobnu naknadu za trud koji će oni uložiti kako do rušenja ne bi došlo. I tako taraca po taraca, marenda po marenda i naknada po naknada - gotova kuća.
Velikim dijelom je kriva ondašnja vlast koja nije dovoljno brzo, a u nekim slučajevima uopće donosila odgovarajuće planove, tako da legalna gradnja nije bila ni moguća, a s druge strane je rastao pritisak na bilo kakvu gradanju jer nisu svi mogli dobiti (društvene) stanove.

Stanje na Viru zadnjih godina je preslik prije opisanih obrazaca i više nastavak paradigme nego presedan. Općina nema adekvatne planove, ali ljudi 'na terenu' upućuju vlasnike zemljišta da nastave gradnju jer već će se to, tj oni (inače nema ni marende ni kuvertice) će to riješiti.
fibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 12:34   #43
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U kojem sistemu?
Moji su gradili kuću kasnih 70tih i rekli da tada nisi mogao zabiti lopatu u zemlju a da ti ne dođe kontrolor svih dozvola.
Ne znam nikog tko je tada (u onom sistemu) gradio kuću bez dozvole ili su vrlo, vrlo rijetki.
Ta moda je malo novijeg datuma.
U Istri prije devedesetih niti čuo nitko nije za bespravnu gradnju.

Ako netko nešto napravio izvan dozvole, odmah bi mu susjedi pozvali inspekciju, a za dobiti rješenje o zadržavanju objekta u prostoru kazne su bili itekako visoki (plus što je trebalo platiti komunakni doprinos)
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 12:38   #44
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
U Istri prije devedesetih niti čuo nitko nije za bespravnu gradnju.

Ako netko nešto napravio izvan dozvole, odmah bi mu susjedi pozvali inspekciju, a za dobiti rješenje o zadržavanju objekta u prostoru kazne su bili itekako visoki (plus što je trebalo platiti komunakni doprinos)
I ja mislim da je bum bespravne gradnje započeo 90tih.
Evo me uvjeravaju u suprotno
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 12:47   #45
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
lako za stranice foruma, otprilike jednaku paznju ova tema je izazvala u medijima i javnosti. ali valjda je to manje vazno od hrabrog izvjestavanja da je ratko mladic dobio jagode koje je trazio :-)
Čuj, teško je raspravljati o nečem o čemu imaš samo maglovitu predodžbu. Na mojoj pameti ovo je prvi zakon koji prije donošenja nije bio ponuđen na uvid i raspravu struci.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 12:49   #46
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
definitivno podsljemenska zona za pocetak, o obali bolje ni ne pocinjat - kad vidim fasade zelene i crvene boje uz more sve mi se cini da sam u alpama :-)
To sto se tebi cini tvoj je problem. O ukusima se ne raspravlja.
Moje je misljenje da bi bilo svrsishodnije jednostavno ukinuti gradjevinske dozvole i urbanisticke planove jer isti na kraju krajeva nemaju nikakav praktican efekt na gradnju. Objekt koji se ne uklapa u planove lako se ili gradi bez dozvole ili se plan iznenada mijenja (pitam se koja li je motivacija nagle promjene).

Dovoljno je prosetati po Zagrebu i okolici pa cemo vidjeti konglomerate obiteljskih kuca, stambenih i poslovnih zgrada. Pokraj povijesnih kuca nicu novogradnje totalno drugacijeg izgleda i gabarita. Saka u oko poput HoTo monstruma na Cvjetnom nije iznimka, vec sve vise pravilo (pogledajmo samo Vrbane gdje nicu 2 povezana nebodera u kvartu obiteljskih kuca, a s druge strane prema Jarunu prevladavaju stambene zgradurine. Nije to ni novo, npr. Ferimportova (sad rusevna zgrada) ko HNK ili onaj ruzni neboder (sad obnovljen) na Trgu.

Nekakvo odvajanje poslovnih i stambenih kvartova je SF, tako da se redovito u prizemljima stambenih objekata otvaraju bucni kafici, odnosno nije problematicno imati npr. bravariju u stabmenom kvartu. Ne cijenimo mir i tisinu, nego pohlepno mijesamo sve zajedno kad smo nesposobni planirati i prelijeni otici na kavu 3 ulice dalje.

Na kraju krajeva smijurija je kako setaju "markice" na kojima se smije graditi po parcelama, bez da postoji ikakva logika, pa su na kraju kuce porazbacane naokolo, ovisno o vremenu gradnje.

Legalizacija je dobra ideja, uz pretpostavku sredjenog vlasnistva. Nije nam cilj da rusimo kuce po Hrvatskoj, nego da gradjanima olaksamo da se skuce, bar bi tako trebalo biti.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 12:56   #47
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
od uvijek sam sanjao da mi prvi susjed bude 2 kilometra daleko. sad je prilika kupiti neku oranicu i izgraditi kućicu na 50 000 kvadrata placa.
To mozes i po trenutnom zakonu jer imas pravo bez ikakvih dozvola izgraditi objekt na poljoprivrednom zemljistu, mislim iznad 2000m2. Namjena je bila kao da si smijes jednostavno staviti supu za alat, ali mislim da mozes i sagraditi normalnu kucu, a na oranici uzgajati travu i sl.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:09   #48
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
To sto se tebi cini tvoj je problem. O ukusima se ne raspravlja.
tu se ne radi o odabiru boje za dnevni boravak, o ukusima se itekako raspravlja kad je u pitanju zelena zona, stara gradska jezgra ili priobalno podrucje.

Quote:
Legalizacija je dobra ideja, uz pretpostavku sredjenog vlasnistva. Nije nam cilj da rusimo kuce po Hrvatskoj, nego da gradjanima olaksamo da se skuce, bar bi tako trebalo biti.
po meni je ovo potpuno krivo, od takvog je razmisljanja nastalo ono ruglo oko splita koje vjerojatno vise nitko nikada nece moci dovesti u red. ne moze se ljude kaznjavati za neukus ako nikakav plan ne postoji ali ih se moze i mora kaznjavati za divlju gradnju.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:25   #49
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
To mozes i po trenutnom zakonu jer imas pravo bez ikakvih dozvola izgraditi objekt na poljoprivrednom zemljistu, mislim iznad 2000m2. Namjena je bila kao da si smijes jednostavno staviti supu za alat, ali mislim da mozes i sagraditi normalnu kucu, a na oranici uzgajati travu i sl.
To ovisi o prostornom planu, prema našem na poljoprivrednom zemljištu ne smiješ graditi nikakav zatvoren objekt, jedino možeš nadstrešnicu za sklanjanje stoke (ili traktora).
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:40   #50
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
lako za stranice foruma, otprilike jednaku paznju ova tema je izazvala u medijima i javnosti. ali valjda je to manje vazno od hrabrog izvjestavanja da je ratko mladic dobio jagode koje je trazio :-)

citam neki dan kako ce ljubo cesic rojs opet morati srusiti viletinu koju je opet sagradio u zelenoj zoni. ili mozda sad moze legalizirati - sve je moguce otkako sam cuo da ga kosorica zove nazad u hdz.
Da, prijedlog o legalizaciji sigurno svoje korijenje ima baš u takvim i sličnim osobama. Ne vjerujem da bi Vlada saslušala ili prihvatila prijedlog, recimo neke veće obitelji i koja je bespravno sagradila neku kućicu veličine stotinjak kvadrata, samo da bi imala krov nad glavom. U pitanju su krupne ribe, koje žive u krupnim kućama, uz pokoju sličnu vikendicu i naravno da jedan dobar dio krupnih riba nije iz RH.

p.s. umjesto jagoda, zaslužio je bananu u gepek i kokos da ne cvili, malo tropskog voća ne bi mu naškodilo...

Zadnje uređivanje metalHamer : 30.05.2011. at 14:34.
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:54   #51
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
U Jutarnjem kao genijalac koji će spasiti hrvatski turizam je tip koji je na Pagu devastirao kamenu obalu, bagerima porazbijao stijene, samljeo ih i nasuo, misleći da će tako stvoriti plažu.
I još predlaže da sameljemo 900km naše obale!
Devastacija? Ma ne, genijalna ideja - a zaposlili bi i građevinsku operativu.
Meni je glupo reci da je devastacija kamene obale mljevenje stijena. Dapace, iz vlastitog iskustva znam da je na jadranskoj obali u prirodnom obliku tezak ulaz i izlaz u vodu, odnosno nema mjesta za leci. Vidio sam ravnanje obale nasipavanjem i betoniranjem cesto u Istri i to nije ispadalo lose. Ideja da se kamencuge pretvore u pijesak ili sljunak nije uopce losa.

Dogodovstina: pricam s jednim Austrijancem, ovaj kaze: obala u Hrvatskoj je lijepa, ali nije to za familije s djecom, to je sve krupno kamenje.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:11   #52
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Meni je glupo reci da je devastacija kamene obale mljevenje stijena. Dapace, iz vlastitog iskustva znam da je na jadranskoj obali u prirodnom obliku tezak ulaz i izlaz u vodu, odnosno nema mjesta za leci. Vidio sam ravnanje obale nasipavanjem i betoniranjem cesto u Istri i to nije ispadalo lose. Ideja da se kamencuge pretvore u pijesak ili sljunak nije uopce losa.

Dogodovstina: pricam s jednim Austrijancem, ovaj kaze: obala u Hrvatskoj je lijepa, ali nije to za familije s djecom, to je sve krupno kamenje.
ajde ne trollaj, betoniraj doma po dnevnoj sobi ako ti je do betona, a plaze pusti netaknute kakve jesu. ima u hrvatskoj i betona, stijena, pijeska, zala - ma svega i svacega.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:29   #53
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
tu se ne radi o odabiru boje za dnevni boravak, o ukusima se itekako raspravlja kad je u pitanju zelena zona, stara gradska jezgra ili priobalno podrucje.
Kako se stiti stara gradska jezgra vidjeli smo na primjeru Cvjetnog Trga u Zagrebu. Ne samo da je dozvoljeno rusenje stare secesijske zgrade, koja predstavlja dio te stare gradske vizure, nego je i dozvoljeno gradjenje poprilicno ruzne gradjevine s tamnom staklenom fasadom koja se nikako ne uklapa u svoj okolis. Ovo za sad podsjeca na JNA tipa koji je rekao kako ce sagraditi "lepsi i stariji Dubrovnik", ali vrhunac bezobrastine je u tome da je Bandic ishodio promjenu pjesacke zone u prometnu, te GRADSKIM NOVCEM sagradio rampu za ulaz u Horvatincicevo zdanje.

Dakle vidjeli smo kako se za podobne (pretpostavljam da se podobnost kupi odgovarajucom donacijom) ne samo mijenja plan, ne samo dopusta devastacija (relativno novih) prometnica, nego se njihovi privatni interesi podrzavaju i gradskim proracunom. O tome kako se na protestante protiv projekta podobnih salje policija ne moram pricati.

Ono sto zelim reci je da je hrvatsko drustvo toliko divljacko i jadno, da nema sanse za provedbu ikakvog zakon jednako za sve. Trenutno kompleksni zakoni i propisi sluze samo kao razlog za korupciju i da pogoduju podobnima.

Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
po meni je ovo potpuno krivo, od takvog je razmisljanja nastalo ono ruglo oko splita koje vjerojatno vise nitko nikada nece moci dovesti u red. ne moze se ljude kaznjavati za neukus ako nikakav plan ne postoji ali ih se moze i mora kaznjavati za divlju gradnju.
Ne bismo li mogli reci da je stanovnistvo samo donjelo upravu i propise kakve je htjelo? Da se svi drzimo zakona i zahtjevamo odlucno uvodjenje reda, ali i da se sami drzimo reda i podrzavamo kaznjavanje pa makar vlastitog brata ako ovaj prekrsi red, onda bi valjda bili svedjani ili njemaci, a ne hrvati. Ovako: divlje srce, divlji zakoni, divlja provedba.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:30   #54
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
ajde ne trollaj, betoniraj doma po dnevnoj sobi ako ti je do betona, a plaze pusti netaknute kakve jesu. ima u hrvatskoj i betona, stijena, pijeska, zala - ma svega i svacega.
Trolas ti, ili nemas poima o tome koliko ima u hrvatskoj pijeska a koliko kamenjara.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:31   #55
mali offtopic - zgrada na cvjetnom nije bila s od secesije.

inace ne kuzim sto zelis reci, da je lose kad se unistava cvjetni ali treba legalizirati sve ostalo jer se tako ljude udomljuje? ovaj novi zakon se donosi jer je ocito da se postojeci nije provodio, da se ne kaznjava prekrsitelje i da drzava priznaje poraz te dozvoljava nasilnicima da i dalje unistavaju.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:36   #56
Jeftino podilaženje određenim potencijalnim biračima (vidim da ih ima i na ovoj temi), amenovanje radnji van zakona te krpanje proračuna koji je takav kakav je rezultat nesposobnosti i lopovluka.

Uglavnom, sve u duhu stranke koja je na vlasti - jebi ga, bar su dosljedni
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:38   #57
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
mali offtopic - zgrada na cvjetnom nije bila s od secesije.

inace ne kuzim sto zelis reci, da je lose kad se unistava cvjetni ali treba legalizirati sve ostalo jer se tako ljude udomljuje? ovaj novi zakon se donosi jer je ocito da se postojeci nije provodio, da se ne kaznjava prekrsitelje i da drzava priznaje poraz te dozvoljava nasilnicima da i dalje unistavaju.
Pogrešno, koliko ja shvaćam ovaj zakon je pokušaj punjenja proračuna i pokušaj mazanja očiju javnosti.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:43   #58
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Pogrešno, koliko ja shvaćam ovaj zakon je pokušaj punjenja proračuna i pokušaj mazanja očiju javnosti.
to ne iskljucuje ono sto sam napisao. naravno da nakon bezveznog poreza koji nije urodio plodom traze nove nacine, samo sam se nadao da ti nacini nece biti idiotski i dugorocno stetni.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:44   #59
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Jeftino podilaženje određenim potencijalnim biračima (vidim da ih ima i na ovoj temi), amenovanje radnji van zakona te krpanje proračuna koji je takav kakav je rezultat nesposobnosti i lopovluka.

Uglavnom, sve u duhu stranke koja je na vlasti - jebi ga, bar su dosljedni
khm, khm, sdp je ovo predlagao prije koju godinu :-)
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:51   #60
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
khm, khm, sdp je ovo predlagao prije koju godinu :-)
A mi smo mehanizirani roboti koji imaju u softwareu samo dvije opcije za zaokružiti?

p.s. stanje u kojim se poseže za ovakvim mjerama je suma rada svih štetočina koji su sjedili gdje su sjedilis (neki i dana sjede). A ovakve mjere su dno dna. Nagrađivanje nepoštenja. Mene su učili na neki drugačiji sustav vrijednosti
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:33.