Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2024., 07:28   #1141
nakon duljeg vremena, ima nešto dobre opreme na Njuškalu.

Maksutov-newton 152 mm, da već nemam tri teleskopa, uzeo bi si ovaj.

Sky-Watcher apo refraktor 100/900

150 mm maksutov, ovo je baš sjajna stvar za prijenosni teleskop.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2024., 11:16   #1142
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
nakon duljeg vremena, ima nešto dobre opreme na Njuškalu.



Maksutov-newton 152 mm, da već nemam tri teleskopa, uzeo bi si ovaj.



Sky-Watcher apo refraktor 100/900



150 mm maksutov, ovo je baš sjajna stvar za prijenosni teleskop.
Fotke iz onog prvog su woooooow sa još kojim o
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2024., 13:27   #1143
Fotke su ok, ali to dosta ovisi o znaju obrade i snimljenom materijalu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 05:37   #1144
Dobra prilika za početnike, 90 mm refraktor za 150 €. Dolazi samo s jednim okularom, trebati će vam bar još jedan i 2x barlow leća.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2024., 21:28   #1145
Da li se isplati kupiti ovaj dalekozor?

https://www.teleskop-express.de/en/b...velled-in-4307

sad je i kao neki popust.

Stalak imam.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 18:32   #1146
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Da li se isplati kupiti ovaj dalekozor?

https://www.teleskop-express.de/en/b...velled-in-4307

sad je i kao neki popust.

Stalak imam.
Ha, tvoji su novci!
Ne zvuči previše ali nije baš ni malo. Dalekozor je sigurno kvalitetan, uz dobar omjer
povećanja i izlazne pupile. Zgodno izgleda dodatak UHC filtera, mada je pomalo upitno
koliko on dolazi do izražaja kod ovako relativno malog promjera objektiva.
Astronom 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 08:27   #1147
Kakav stativ imaš? Ti dalekozori su teški i treba imati zbilja čvrst stativ s video ili 3D glavom koji košta barem kao taj dalekozor. Nikako kuglasta glava. Dalekozori su super za astronomiju, no ovi s ravnim pogledom nisu povoljni za promatranja objekata visoko na nebu jer ih uopće ne možeš usmjeriti tamo. Osim ako nabaviš paralelogram. Koji će opet koštati minimalno isto toliko. A onda kad ćeš gledati u zenit, vrlo brzo ćeš prestati jer će te zaboljeti vrat. Zato možda uzmeš verziju bez filtera, pa kasnije možeš prodati i nekome tko se ne bavi astronomijom. Za astronomiju bi bilo najbolje uzeti neki model koji ima okulare pod 90 stupnjeva, s tim se već može udobno promatrati. Veliki dalekozori su inače baš super za astronomiju. No tu sad gledamo investiciju od 1000+ €.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:30   #1148
Quote:
Astronom 3 kaže: Pogledaj post
Ha, tvoji su novci!
Ne zvuči previše ali nije baš ni malo. Dalekozor je sigurno kvalitetan, uz dobar omjer
povećanja i izlazne pupile. Zgodno izgleda dodatak UHC filtera, mada je pomalo upitno
koliko on dolazi do izražaja kod ovako relativno malog promjera objektiva.
Jel bi ga ti kupio, mozda je bolje pitanje. Htio sam kao dijete nesto cime cu moci gledati zvijezde, imam solidan manji dalekozor ali htio bih nesto vece i mocnije. Po mogucnosti jednostavno za pocetak. Zato dalekozor. Moze to biti i teleskop ali cini mi se da je postavljanje itd. puno kompliciranije.

Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Kakav stativ imaš? Ti dalekozori su teški i treba imati zbilja čvrst stativ s video ili 3D glavom koji košta barem kao taj dalekozor. Nikako kuglasta glava. Dalekozori su super za astronomiju, no ovi s ravnim pogledom nisu povoljni za promatranja objekata visoko na nebu jer ih uopće ne možeš usmjeriti tamo. Osim ako nabaviš paralelogram. Koji će opet koštati minimalno isto toliko. A onda kad ćeš gledati u zenit, vrlo brzo ćeš prestati jer će te zaboljeti vrat. Zato možda uzmeš verziju bez filtera, pa kasnije možeš prodati i nekome tko se ne bavi astronomijom. Za astronomiju bi bilo najbolje uzeti neki model koji ima okulare pod 90 stupnjeva, s tim se već može udobno promatrati. Veliki dalekozori su inače baš super za astronomiju. No tu sad gledamo investiciju od 1000+ €.
https://postimg.cc/MnfpW8nm

Ovakav stativ, nisu usarafljene tri rucke kojima se okrece u sva tri smjera. Na vrhu dolazi adapter koji drzi dalekozor.
https://cdn.store-assets.com/s/16684...peg?width=1024 Slican.
Istina, nije mi palo na pamet da promatranje necega iznad sebe ili blizu zenita bi njime bilo vrlo brzo mucenje.
Zasto su veliki dalekozori super za astronomiju?
Zar ne bi teleskopi bili puno bolji. Npr. da li je do 500€ bolje uzeti dalekozor ili teleskop? A do 1000€?

Gledam ove oglase na njuskalu i savjete dobrih kupnji.
Ispada da bi na gotovo svakom trebalo nesto jos dokupiti da bude znatno bolji.
No tebi je to lako prepoznati i odabrati, meni je to spansko selo.
Nastavi/te i dalje
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 06:16   #1149
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Jel bi ga ti kupio, mozda je bolje pitanje.
Iskreno, ne, iz već napisanih razloga.

Quote:
Htio sam kao dijete nesto cime cu moci gledati zvijezde, imam solidan manji dalekozor ali htio bih nesto vece i mocnije. Po mogucnosti jednostavno za pocetak. Zato dalekozor. Moze to biti i teleskop ali cini mi se da je postavljanje itd. puno kompliciranije.
Teleskopi uopće nisu komplicirani. Nemoj kupiti najjeftiniji teleskop, oni su obično komplicirani za postavljanje, oni malo skuplji (a tu govorimo o 300+ €) imaju bolju i čvršću mehaniku i za montiranje treba zavrtiti samo par šarafa. To valjda znaš

Quote:
Ovakav stativ, nisu usarafljene tri rucke kojima se okrece u sva tri smjera. Na vrhu dolazi adapter koji drzi dalekozor.
Za dalekozor s linka ti ne treba adapter jer se dotični nalazi na središnjoj šipki. Doslovno piše u opisu proizvoda "Tripod connection: built-in, suitable for 1/4" tripod thread"), ima i fotografija. Ovakav L-adapter ne bi ni izdržao težinu tog dalekozora.

Quote:
Zasto su veliki dalekozori super za astronomiju?
Gledanje s oba oka je ugodnije od škiljenja s jednim. Ima dosta objekata s velikom prividnom veličinom, pa ih je ljepše gledati na manjim povećanjima.

Quote:
Zar ne bi teleskopi bili puno bolji. Npr. da li je do 500€ bolje uzeti dalekozor ili teleskop? A do 1000€?
Teleskop i dalekozor su potpuno različiti instrumenti. Za početnike bi uglavnom preporučio prvo teleskop jer se mogu gledati i planeti na većim povećanjima. Teleskopi uglavnom dolaze u paketu s dovoljno dobrim tronošcem i glavom, za dalekozore treba i to kupiti. Za ovaj kojeg imaš nisam siguran da će biti dovoljno čvrst.

Quote:
Gledam ove oglase na njuskalu i savjete dobrih kupnji.
Ispada da bi na gotovo svakom trebalo nesto jos dokupiti da bude znatno bolji.
No tebi je to lako prepoznati i odabrati, meni je to spansko selo.
Nastavi/te i dalje
Zato slobodno pitaj što te sve zanima, vjerujem da ima i drugih koje zanimaju iste stvari. Nije to baš toliko komplicirano, ali si treba dati malo vremena i strpljenja pročitati neke osnove o teleskopima, pa onda bude lakše odabrati nešto odgovarajuće ili postaviti prava pitanja Evo jedan općeniti članak o teleskopima https://teleskopcentar.hr/sve-o-teleskopima/
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:33.