Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2017., 11:40   #3461
Termini je sjedište javnog prijevoza, ali ima hrpa ulica oko njega gdje se može odsjesti, ništa strašno....uglavnom prema gore linkovima, recimo ja bi izabrala treći link, isto možeš pješke do večini znamenitosti, odmah tu imaš metro stanicu crvena linija koja spaja sve glavne trgove i s kojom ideš do Vatikana...
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 17:18   #3462
Da li moze neki konkretan savet, ne za obilazanje, prevoz, hranu. vec sta ne raditi u Rimu, sta izbegavati, kako se oblaciti?
Citala sam na nekim mestiam kako se ljudi lepo oblace i to je divno, volim da uzivam u tudjim i u svojim kombinacijama, ali ne mogu kao turista da lutam u stiklama
Posto ne zelim da pijem kafu '' s nogu'', koje su cene kafe kada se sedi?
Ako uzmem Roma pass, za koje 2 lokacije je najbolje da je iskoristim?
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 18:56   #3463
ne radit u Rimu? ja bi rekla puno sjedit Kodeks oblacenja postoji samo kod ulaza u Vatikan, ostatak kako ti volja, ako uspijevas u stiklama setat, ti seci..
roma pass, pa iskoristis za dvije znamenitosti koje su ti cjenovno najskuplji upad
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 20:04   #3464
Quote:
me in honey kaže: Pogledaj post
piazza cavour - dobra lokacija za vidjeti što više u 3 dana?
dakle, kako idem s djetetom (8g) i relativno kratko smo tamo, treba mi što bolja lokacija za što lakše doći do glavnih atrakcija.
također, idemo polovicom januara, mogu se nadati da neće biti nekih većih gužvi?
Nadam se da nije kasno
Piazza Cavour - svakako jedna od najboljih lokacija za smjestaj.
Od aerodroma imas direktan bus do Piazze (Via Crescenzio). Piazza Navona, Piazza del Popolo, Vatikan, Via del Corso, Spanjolski trg su dostupni u nekoliko minuta hoda.
Cak i Trastevere za nekih 15-20.
Jedino do Colosseuma morate uhvatit bus ili metroom linija A - Lepanto do San Giovanni in Laterano i lagano pjeske do Colosseuma.

Termini je poprilicno popularan za smjestaj i to najvise zbog pristupacnijih cijena, ali sto se tice dostupnosti atrakcija, Piazza Cavour je u svakom slucaju i bolja i bliza zona.

Od ponudjenih stanova ja bih uzela u Via Tacito.
cukerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 20:18   #3465
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Da li moze neki konkretan savet, ne za obilazanje, prevoz, hranu. vec sta ne raditi u Rimu, sta izbegavati, kako se oblaciti?
Citala sam na nekim mestiam kako se ljudi lepo oblace i to je divno, volim da uzivam u tudjim i u svojim kombinacijama, ali ne mogu kao turista da lutam u stiklama
Posto ne zelim da pijem kafu '' s nogu'', koje su cene kafe kada se sedi?
Ako uzmem Roma pass, za koje 2 lokacije je najbolje da je iskoristim?
Obuci se kako ti pase.
Cijene kave variraju... od 90c do 5 eura (na Navoni).
Ako sjedis kava je skuplja 30ak%. Svakako provjeri cjenik prije nego te na nekim mjestima 'oderu'.
cukerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 12:08   #3466
Lijep pozdrav,

mene i djevojku puklo i tako mi idemo u Rim 29.11.-04.12.

Sobu smo rezervirali preko airbnb, cca 30 eura nas košta noć (Termini), ništa posebno, glavno da imamo gdje za ostaviti stvari i prespavati.

Putujemo busom zagreb-trst (cca 100-150kn povratna po osobi) i onda na avion (35 eura povratna po osobi)

Dakle, imati ćemo 4 dana za razgledavanje pa možete mi napisati koje sve znamenitosti moram obavezno pogledati te da li je potrebno rezervirati za neke karte kako ne bi trebali čekati u redu.

Unaprijed hvala.
Jackie10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 11:00   #3467
čuj teško ti netko može nešto sugerirati..kakav ste tip turista...tipa ulazite u svaki muzej ili čisto hodanje po gradu i razgledavanje izvana...što vas zanima, što vas ne zanima..mislim cijeli Rim je jedna velika znamenitost...na temi imaš masu prijedloga, malo se informiraj gdje ideš, napravi neku listu što vas zanima, pa onda podjeli svoju listu pa ti možemo sugerirati oko upada i ostalih tehnikalija, uglavnom pročitaj malo temu, da se informiraš o gradu, lakše ćeš dobiti sliku kud ideš..
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 12:29   #3468
http://promptguides.com/rome/index.htm

eto baci pogled i ovdje..
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 18:11   #3469
Hvala!
Jackie10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:20   #3470
Što se tiće ulaznica kao npr. za Colosseum, Forum, Piazza Venezia, Vatikan, dvorac Sant' Angelo...vidim sve se plaća...

da li je bolje već sad kupiti ulaznice ili da li postoji nekakvi popusti ako odmah za sve uzmem?
Jackie10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:38   #3471
Da li ćeš koristiti Roma pass, ako da, s njim imaš dva upada gratis sa liste znamenitosti koju dobiješ sa njima. O isplativosti Roma passa, trebaš stavit sam na papir i vidjeti da li ti se isplati ili ne. Nekad davno se isplatio na tvoj broj dana, ali novijeg datuma, baš i ne, sve ovisi koliko ćeš se voziti, dobro si lociran smještajem ali ideš u hladnijem periodu, pa možda budeš koristio javni prijevoz više nego da ideš kad je toplije...to sam moraš vidjeti. Možda kupit jedan, pa tako napraviti računicu...



Vatikan zbog gužve bi trebao on line.
Piazza Venezia - ne znam što bi tamo plaćao, to je trg...

Colosseum, osobno nisam nikad naletila na gužvu, ali ekipa spominje da je bila, neki su kupili neki ne, pa sad to odluči sam...s tom ulaznicom ulaziš u Forum koji je odmah pored.

dvorac Sant' Angelo - osobno kupila tamo, nisam čekala, ali i na temi ne spominju da su kupovali on line, pa sad..vidi na stranici, možda imaš neki rabat ako kupuješ on line, ako ne, to možeš i na licu mjesta.
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 09:25   #3472
Impulzivnošću mog dragog jučer popodne kupili karte za trajekt za Anconu, Flixbus za Rim i sad se vozimo iz Ancone do Rima 🤣 Rezervirali smo AirBnB blizu Terminija i tamo smo do petka navečer kad je opet trajekt za Anconu.
Ako ima svježih preporuka gdje otići, gdje i što jesti/piti pišite, jer pošto je sve skupa last minute nisam stigla skoro ništa osim proletjeli temu dok sam bookirala 🤣
Ja sam već bila 2 puta, ali davno, prije 5 i 10 godina tako da pretpostavljam da je dosta toga promijenjeno.

Također, za natrag u Anconu u petak, preporučujete isto Flixbus (46€ dvije karte su nas izašle) ili ima opcija vlakom isl...
Hvala svima

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 10:41   #3473
Mi krećemo sutra uvečer, također sve u zadnji tren. Sad gledam što treba kupiti online od ulaznica. Mislimo online kupiti ulaznice za Vatikan i sad ne znam može li se online kupiti i Roma Pass? Uzeli bi onu od 2 dana.

Htjela bih vidjeti i Pompeje unutar 5 dana koliko imamo. Ići ćemo na trajekt s našim autom, tako da ne ovisimo o javnom prijevozu.

Ako imate ikakvih savjeta, preporuka ili komentara, također bi mi dobro došlo. Nismo nikad prije bili u Rimu.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 11:04   #3474
Onda si u sličnom sosu ko i ja 🤣 nisam htjela auto jer znam da Talijani voze kao ludi i mislim da je bolje da šetamo i koristimo metro/bus.
Ja sam u Pompejima bila pa ovaj put nećemo. To ću nekad dragog odvest u Napulj pa ćemo onda. Ovako mi je to previše vozikanja, radije baš opušteno uživati u Rimu, možda neki kraći izlet u okolici, al s obzirom da vrijeme nije baš nešto vjerojatno ćemo samo lokalno.

Cijelim putem čitam/listam...
Na Piazzi Navoni je još cijeli tjedan božićni sajam, Pastificio je dobar za jeftinu tjesteninu/ručak...
Mislim da će mi ovo bit najspontaniji put do sad 🤣

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 11:14   #3475
To sad u autobusu čitaš? I meni je sve spontano, niti sam se još spakirala, niti sam išta pogledala o Rimu, to ću danas kroz dan.

Kako je bilo u Pompejima? To mi je odavno san vidjeti, jedva čekam.

Nećemo po gradu puno autom, više to do Pompeja i negdje po okolici ako nam se bude dalo. Po gradu ćemo pješke ili javni prijevoz s Roma Passom. Kući ne idemo trajektom nego ćemo autom okolo, istraživati malo Italiju.

Je li istina da u gradu nema baš marketa? Čini mi se da sam to uhvatila negdje ovdje na temi. Uzeli smo apartman pa bi nakupovali nešto za doručak i sl.

Edit: zapravo, možda sam to o marketima vidjela u nekom putopisu jutros, nisam sigurna.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 12:02   #3476
Ma da, oko 1 bi trebali stići tamo
Super su mi Pompeji, bilo bi mi i dragom tamo ludilo, ali bar jedan čitav dan ostavite za šetat okolo i ne zaboravi maznit koji komadić vulkanskog kamenja za sreću

Google Maps mi je sad izbacio 10 nekih Conada i Simply marketa tako da mislim da nije baš istina doduše možda nema baš kao kod nas neki svako 10m, al mislim da ćemo se snać. Mi smo isto u stanu tako da ćemo sigurno imat i tamo nešto za doručak/pregrist. Moram Roma pass vidit di ćemo skupit...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 11:38   #3477
roma pass ima na svakom kiosku za kupit
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 20:22   #3478
Napisat ću detaljniji osvrt na put, ali mi smo Roma pass preskočili, kao i kupnju karte za Coloseum online. Roma pass je preskup ako imaš stan unutar 20min hoda od Coloseuma i/ili centra. Metro smo koristili 3 puta, kad smo došli za do stana i do Vatikana i natrag. 3*1,5*2=9€ i kartu za Koloseum platili na ulazu (ne na vanjskim blagajnama, nego se odmah može ulaziti unutra i poslije securityja su blagajne, nema reda jer ljudi ne znaju i čekaju u koloni za vanjske. Redar šeta i preusmjerava ljude iz kolone ako čekaju krivo) 12€ *2 (na internetu se plaća +2€ po karti za rezervaciju koja uopće nema smisla jer je red za šaltere s rezervacijom bio veći nego naš bez iste). Dakle 33€ za oboje. Busom smo se vozili često (10ak puta) i besplatno, ne znam jel im gradski bus besplatan generalno ili se samo puno švercaju, ali niti jednom u 4 dana nismo vidjeli da je netko platio kartu, pitao vozača za istu, da je vozač ikoga zaustavio, ikakve kontrolore niti išta drugo, pa smo i mi tako...

Roma pass za 48h je 28€(*2) ili 72h 38.5€(*2).
Osim ako netko baš ne želi prilagoditi put onom što RP pokriva/nudi/daje popust mislim da se ne isplati i da se taj novac može i bolje potrošiti

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 09:47   #3479
Došlo na red i to, vratiti uslugu za sve pročitano tu proteklih dana

Na samu Novu godinu odlučili smo se na impulzivnu avanturu puta u Italiju da pametno iskoristimo godišnji. Dragi je mislio da idemo srijeda-subota, ali u Jadroliniji saznali da trajekt vozi Pon-Sri-Pet oko 20. Pred šalterom smo zaključili da se ne isplati dat 200€ za trajekt da bi došli npr. u Rim i vratili se natrag. Tako da smo se u sekundi složili da ćemo se spakirati i ići večeras, pa kud puklo da puklo.

Karta za trajekt Split - Ancona - avio sjedala je cca 100€ po osobi, 20% popusta na povratnu (kako nama stoji, ST-AN 510+120AS+228takse - 858kn, AN-ST 408+96AS+228 - 732kn). Krevet u kabini je oko 1200 kn po osobi.

Dragi nije nikad bio u Italiji (osim Trsta) pa smo odlučili da je najbolje za prvi put otić u Rim, a ako stignemo iskombinirati napraviti eventualno kakav izlet. Pretraživanjem prijevoza vidjela sam da nam za put An-Rim najbolje odgovara Flixbus, vozi otprilike najkraće (brzi vlak je nešto brži, ali vozi tek popodne, a trajekt je u Anconi oko 7). Tako sam kupila karte (AN-R 45,80€ R-AN 25,80€), i ujutro u 8 smo bili u busu. Flixbusova stanica je desetak minuta hoda obalom od pristaništa. Oko 1 smo bili u Rimu, Flixbus staje na Tiburtinu.

Prešli smo u Metro i otišli do stana koji sam unajmila preko AirBNB (200€ za 3 noćenja, uredan jednosobni stan blizu Manzoni stanice na koji nismo imali zamjerki (ulica Bixio)). Iako smo bili pomalo umorni kad smo izašli iz busa sunce i predivan dan su nas razbudili pa smo odlučili odmah prošetati do Colosseuma (15 min od stana), a kad padne mrak odmarati. Nismo htjeli odmah kupovati kartu nego smo radije obišli sve okolo s vanjske strane, a sutra smo se vratili i šetali unutra. Bila je velika gužva u redovima, ali s obzirom da smo se planirali vratiti odmah pred otvaranje ujutro ipak smo odlučili ne kupovati kartu/rezervaciju online nego okušati sreću. To se ispostavilo pametnim jer ujutro nije bilo tako strašno, a još nas je redar preusmjerio na unutarnje blagajne poslije securityja na ulazu u Colosseum kako sam gore napisala, pa smo za desetak minuta ušli unutra i šetali. Karta je 12€ po osobi, vrijedi za dva dana i uključuje Coloseumm, Forum i Palatino. Lokacije su stvarno prekrasne i vani i unutra, park je divan, ima puno klupica gdje se može sjesti i nekoliko vidikovaca odakle se pruža lijep pogled na Rim.

Navečer smo išli pješke do Spagne i pratili na Google maps sve kraj čega smo prolazili, pa do Fontane di Trevi i Panteona. Baš smo uživali jer je grad predivan i naspram Splita ulice su ukrašene predivno. Pošto smo bili već umorni i pošteno se našetali kod Panteona smo ušli na bus i otišli u stan.

U četvrtak prijepodne smo se Metroom odvezli do Vatikana, šetali, slikali, kupili suvenire, pojeli sladoled i isto se Metroom vratili. Popodne smo busom otišli do Piazze Navone na božićni sajam i busom se i vratili.

Za petak smo se dogovorili oko 10:30 izići iz stana iako gospođa nije imala nikog poslije pa je rekla slobodno da ostanemo koliko želimo. Nama je Flixbus s Tiburtine polazio u 12 pa smo htjeli krenuti na vrijeme, išli smo busom da još malo možemo promatrati okolo, pojesti nešto i popiti kavu na stanici. Mogli smo i kasniji termin, ali pošto nam je kad smo došli u Anconu padala kiša htjeli smo još malo prošetati po Anconi. Oko 4 smo stigli, otišli u ured Jadrolinije na check in karata. Od ureda koji je skroz na vrhu luke vozi besplatni shuttle do trajekta, ali pošto je bilo lijepo odlučili smo pješačiti. Iznad pristaništa nalazi se Piazza del plebiscito i nekoliko jako lijepih ulica s hrpom dućana za shoppingholičare, supermarketom i restoranima/slastičarnama. Prošetali smo, pojeli nešto i ukrcali se na trajekt te pozdravili s Italijom.

Par postova prije spominjali su se supermarketi i da ih nema baš, ima ih i više nego dovoljno. Nama je jedan bio dvije minute od stana, a i po putu smo ih viđali u svakoj ulici. Nisu to veliki dućani kao kod nas (Nigdje nismo naletiti na neki u điru SuperKonzuma, Plodina, Interspara isl... iako sam vidjela da ima Lidl blizu na Google Maps, al nije nam se dalo ići jer nam nije to ni trebalo). Uglavnom dućana gdje se može kupiti malo kruha, mlijeka, peciva, keksa, voća isl za u apartman ima.

Što se tiče hrane
Kad smo stigli u stan žena nam je preporučila malu pizzeriu s druge strane zgrade Il Tempo di Minerva, dvije pizze (neka italliana i caprese čini mi se) (18) i boca vode (3) 21€. Uz račun smo dobili po malo sorbetta od limuna u plastičnoj čašici za kavu. Simpatično i jako ukusno. Sama pizza meni ok, ali dragi se razočarao jer kao što znate talijani tijesto za pizzu rade kao list papira, a on voli da je pizza debela i nadjevena skoro kao topli sendvič Svejedno, nismo ostali gladni
Ujutro smo na putu za forum kupili kavu, sok i dva topla sendviča (to go, za sjest naplaćuju skuplje) u Snack baru Roma Lazio kraj Manzoni stanice. Ukusno iako malo previše 12-13€ za to, ali When in Rome...
Za ručak smo probali restoran pokraj ITDM Mamma Mia, s nešto manjim cijenama i nešto boljom hranom. Njegova pizza je bila bogatija i deblja nego prva, a ja sam uzela lazanje koje su bile jedne od najboljih i najukusnijih koje sam probala u životu (a volim i često jedem lazanje ). Lasagne 7€, Pizza 4sira 8€, boca vode 2€, ali oni su naplatili 2€ postavu, što Minerva ne naplaćuje. S druge strane u Minervi je račun bio paragon blok, a ovde pravi.
Sutra smo šetali i naletjeli na Scala Santa Cafee koji nudi za 10€ glavno jelo (bira se između 6 vrsta tjestenine) + veliku zdjelu miješane salate +0,33l piće i kavu po osobi (4 bublice sa sezamom su odmah donijeli na stol i nisu naplaćene dodatno). Za okruglo 20€ jako obilno, ukusno i jako su bili dragi.
Navečer smo naletjeli na Miky bar gdje je dragi uzeo nekakav topli sendvič, a ja tortilla sendvič. Vrlo ukusno, ništa posebno, ali za najesti se nakon šetanja vrlo dobro, ne sjećam se cijene, ali mislim oko 3-4 € svaki (također to go, sjedenje se plaća).
Zadnju večer u Anconi smo jeli u Bar caffe Giuliani koji ima slastičarnu i restorančić. Dragi je jeo neke punjene torteline u umaku od sira a ja sea bass koji na kraju nije bio lubin nego john dory/st.peter - kovač iliti šampjer, nisam se žalila jer ga volim i svakako je bolji (a kod nas i daleko skuplji) od lubina, al da su blesavi jesu Talijani i engleski ... Za desert tiramisu i semifreddo s čokoladom, ja pila vino dragi veliko (0,4) pivo. pića i deserti su po 4€, riba sa salatom 13€, a tjestenina 9€, ali su naplatili još i po 4€ couverta. Malo previše 8€ po osobi, al ajde bilo je stvarno ukusno i uredno pa smo prešli preko toga.
Svuda smo u restoranima ostavljali uredno 10% napojnice.

Za desert, tj. na gellato smo se nekoliko puta vraćali (jednom 2 puta u danu ) u Gellateriu Fassi. Preukusni sladoledi, sladoledne torte i sladoledni frapei po smiješnim cijenama, velika slastičarna s puno izbora i mjestom za sjest. Prvo se na maloj blagajni odabere vrsta i veličina i plati, a onda se na pultu bira okuse i slaže sladoled. Jaooo to će sad jest naše bućkuriše koje zovemo sladoledom... Luka je mala maca prema njima. Veliki frape koji je moj muž jedva pojeo (i ponovio ga opet sutra) je 3€, a srednji kornet koji je 3 kugle sladoleda + kugla slatkog vrhnja(šlaga) 2€! Uglavnom to je neka jako stara slastičarna, imaju izložene stare aparate za proizvodnju sladoleda i pano s člancima o njima, prezanimljivo i definitivno wse isplati doć ako ste u Rimu čak i ako ste smješteni na drugom kraju
Jeli smo sladoled i u vatikanu, isto nije bio skup i ok je bio, ali ni blizu kao ovaj Na kraju, neki kafić (dućan/snack bar) na Tiburtini prije odlaska, veliki cappucino (doslovno veliki - ona staklena čaša od 3dc što daju vodu/cedevitu u njoj kod nas u kafićima) 2.50€, komad pizze (četvrtasti iz tepsije kakav se kod nas može nać, koji se najviše svidio mom dragom jer je najsličniji bio našoj pizzi) 3,40€.

Ako imate djecu kojima se ne smijete vratit s puta bez legića, mi smo našli blizu smještaja Lego dućan Pianeta Mattoncino srls. Cijene su slične kao i u našim dućanima, izabrali neki kamion + bager za 27€ koje nismo viđali kod nas... I kupili mu komplet za maškare za rimskog vojnika (kaciga, mač s koricom, sjekira, plašt, oklop i štitnik) za 20€ negdje u nekom dućaniću sa suvenirima po centru. Ima jeftinijih sa manje komada.
Magneta i onih malih figurica coloseuma, trga Sv Petra, Pise ima po euro čim se makneš ukakvu ulicu sa strane, kao i mirisnih krunica od ružinog drveta u Vatikanu tako da se za suvenire ne treba puno potrošiti.
Najviše sam potrošila na staklenu Roma/Piazza Navona kuglicu (6€) i kreaciju od školjaka, kao aranžman s tri svijeće (4€) za na bor na božićnom sajmu.

Mislim da sam više manje sve sažela, ako ima dodatnih pitanja tu sam po forumu.

E da, roaming (tj. nepostojanje istog) funkcionira i uredno smo koristili mobitele i tablet kao i da smo doma, ma da ima i wifi zona.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 16:37   #3480
Ma ima marketa svako malo, ne znam gdje sam to procitala, da su trazili bez uspjeha... Nama je kod apartmana bio jedan koji radi cijelu noc a u njemu svega cega.

Tilurirum, tnx na napisanom, posebno je zanimljivo citati kad su dojmovi svjezi.

Ja sam upravo na putu kuci iz Rima, vjerojatno i sama stogod napisem kad dodjem do laptopa. Bili smo sve skupa 4 dana tamo od kojih je jedan dan otisao na izlet u Pompeje. Bilo je super!
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.