Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2017., 14:32   #41
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Dubrovačka književnost u srpskim školama se uči kao Srpska književnost iz perioda Renesanse.
Nisam siguran da su takve definicije bile oko dubrovacke knjizevnosti... koliko se secam, vise se pricalo o knjizevnosti juznoslovenskih naroda... tad je jos bila mantra bratstvo i jedinstvo... iako je rat divljao vec... profesorka istorije teski komunista, crnogorka Tomanovic... Tito joj je bio bog...

Secam se jedne lekcije iz istorije koja je obradjivala Dubrovnik... pricalo se o gradu-drzavi, odnosima s Mlecima, trgovini, umetnosti... neutralno je bilo, nije se furalo bas da je to srpski grad, jer i nije bio u sklopu srpske drzave...

To je sad klizava tema, koja se cesto zloupotrebljava...
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 14:39   #42
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da su takve definicije bile oko dubrovacke knjizevnosti... koliko se secam, vise se pricalo o knjizevnosti juznoslovenskih naroda... tad je jos bila mantra bratstvo i jedinstvo... iako je rat divljao vec... profesorka istorije teski komunista, crnogorka Tomanovic... Tito joj je bio bog...

Secam se jedne lekcije iz istorije koja je obradjivala Dubrovnik... pricalo se o gradu-drzavi, odnosima s Mlecima, trgovini, umetnosti... neutralno je bilo, nije se furalo bas da je to srpski grad, jer i nije bio u sklopu srpske drzave...

To je sad klizava tema, koja se cesto zloupotrebljava...
Zvanično je u udžbeniku pisalo (kad sam ja išao u školu) da je to jugoslovenska ili južnoslovenska književnost, ali moji profesori i su uvek naglašavali da se zapravo radi o srpskog književnosti, pošto su Dubrovčani Srbi Katolici koji govore čistom štokavicom, a poznato je da je Dubrovnik naseljen iz istočne Hercegovine, znači iz čistog srpskog kraja. https://sh.wikipedia.org/wiki/Dubrov...tolički_pokret
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 14:44   #43
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Zvanično je u udžbeniku pisalo (kad sam ja išao u školu) da je to jugoslovenska ili južnoslovenska književnost, ali moji profesori i su uvek naglašavali da se zapravo radi o srpskog književnosti, pošto su Dubrovčani Srbi Katolici koji govore čistom štokavicom, a poznato je da je Dubrovnik naseljen iz istočne Hercegovine, znači iz čistog srpskog kraja. https://sh.wikipedia.org/wiki/Dubrov...tolički_pokret
To sad zavisi od profesora do profesora, kako je to opisivao...

Materija je sarena, bilo je Srba katolika i tad i kasnije u Dubrovniku, ali je po meni jako uprosceno i pogresno to sve svoditi pod srpsku knjizevnost, i Dubrovnik proglasavati srpski grad... to su klimave teze koje prave nered...
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 14:56   #44
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
To sad zavisi od profesora do profesora, kako je to opisivao...

Materija je sarena, bilo je Srba katolika i tad i kasnije u Dubrovniku, ali je po meni jako uprosceno i pogresno to sve svoditi pod srpsku knjizevnost, i Dubrovnik proglasavati srpski grad... to su klimave teze koje prave nered...
Pogledaj ovo www.poreklo.rs/2014/01/11/u-dubrovniku-je-1890-godine-od-11-177-stanovnika-njih-9-713-govorilo-srpski/

Mislim da je svaki komentar suvišan!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 15:16   #45
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Gdje je rubrika "Hvatski"?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 15:20   #46
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Gdje je rubrika "Hvatski"?
Izgleda da se hrvatski jezik u to vreme još nije pojavio u Dubrovniku!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 15:28   #47
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Izgleda da se hrvatski jezik u to vreme još nije pojavio u Dubrovniku!
Pokušaj nametanja teorija Vuka Karadžića o štokavcima kao Srbima je propao, kako u Dubrovniku tako i drugdje. Povijesne činjenice govore same za sebe i razotkrivaju prijevaru vlaškog šarlatana:

Quote:
Dubrovčanima je i na prostoru bivše Srbije u Osmanskom Carstvu posrbiti i postati Srbin ili Rašanin značilo poprimiti vjeru koju srpski odnosno raški popovi prenose. To ilustriraju pisma napisana na bosančici 1578. koja su potpisali katolici iz Janjeva i okolice zauzimajući se kod pape Grgura XIII. za svojega bivšega duhovnoga pastira Dubrovčanina fra Marina Brajanovića. Sadržaj pisama i njihov jezik pokazuju da je u pisanju glavnu riječ imao fra Marin Brajanović, za kojega se u pismima traži mjesto biskupa u Baru ili Lješu u Albaniji. Stanje u vjerskoj zajednici prije dolaska fra Brajanovića opisuje se kao jako loše. Kaže se da „dohođahu rašjanski popovi, tere nam djecu krstjahu“. Bilo je dosta „našijeh, koji se poturčiše i posrbliše“. No nakon što je Dubrovčanin fra Brajanović stigao iz Bosne, dogodila su se velika čudesa, i svi „koji se bjehu učinili Rašjani, svi se opeta obratiše na vjeru pravu svete matere carkve.“ Fra Brajanović ne samo „da nas obrati na pravi put, ma jošte popove naše“, „koji se bjehu oženili“, a pored toga „i toliko Rašjana“. Za fra Brajanovića tvrdi se da „ne samo da se umije vladati s nami“, već „i s Turci i Rašjani i š njih popovi, kako vas Dubrovnik svjedoči da je dobar čovjek“. Papa je Brajanovića imenovao lješkim biskupom još iste godine.
http://www.matica.hr/vijenac/516%20-...%C5%BEevnosti/

Quote:
U kojoj su mjeri Srbi „baštinili“ dubrovačku književnost, zorno ocrtava i činjenica da je u Srbiji Marin Držić, kako prenosi Mirko Tomasović, prvi put postavljen na pozornicu 1946, „kad ga je glumilo Hrvatsko narodno kazalište, ne iz Zagreba, već iz Subotice (poslije preimenovano u Narodno pozorište).
Papir trpi sve, pa nešto može biti srpsko na papiru ili nečjim snovima, ali u praksi se zna što je čije i tu nema nikakve zabune.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 15:28   #48
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
ovdje se radi o politikantskoj budalastini, naime list Srba iz Dubrovnika koji se zvao ' Dubrovnik' je prenio podatke sa popisa i samo je obrisao iz tablice hrvatski, a ostavio srpski i sad se razni nacionalni pacenici u Srbiji za to hvataju.
dragobrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 16:14   #49
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Pokušaj nametanja teorija Vuka Karadžića o štokavcima kao Srbima je propao, kako u Dubrovniku tako i drugdje. Povijesne činjenice govore same za sebe i razotkrivaju prijevaru vlaškog šarlatana:



http://www.matica.hr/vijenac/516%20-...%C5%BEevnosti/



Papir trpi sve, pa nešto može biti srpsko na papiru ili nečjim snovima, ali u praksi se zna što je čije i tu nema nikakve zabune.
Neće biti da je Vuk Karadžić bio vlaški šarlatan.

Pre neki dan su objavljeni DNK rezultati jednog Karadžića koji potiče iz istog sela odakle je i Vuk Karadžić i pripada haplogrupi I2-CTS10228.

Znači da je crveno-hrvatski, a ne vlaški šarlatan!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 16:24   #50
Do pre neki dan se mislilo da Vuk Karadžić pripada haplogrupi E-V13, zbog navodnog porekla iz Vasojevića.

Vuk Karadžić i Radovan Karadžić pripadaju haplogrupi I2-CTS10228 (Dinaric-north) www.poreklo.rs/forum
/index.php?topic=2007.320


Crveni Hrvati!!!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 16:44   #51
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Neće biti da je Vuk Karadžić bio vlaški šarlatan.

Pre neki dan su objavljeni DNK rezultati jednog Karadžića koji potiče iz istog sela odakle je i Vuk Karadžić i pripada haplogrupi I2-CTS10228.
Šarlatanstvo ne mora biti nasljedna osobina.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 17:07   #52
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Šarlatanstvo ne mora biti nasljedna osobina.
Uh pogrešio sam, Vuk Karadžić ne može biti ni crveno-hrvatski šarlatan zato što pripada haplogrupi I2-CTS10228, a opšte je poznato da su Hrvati iz "Bijele Hrvatske" doneli haplogrupu I2-PH908, a ne I2-CTS10228.

Samo ima jedan problem, a to je što u "Bijeloj Hrvatskoj" (južna Poljska) uopšte ne postoji haplogrupa I2-P908, a ne postoji ni u ostatku Poljske, kao ni u Ukrajini, Belorusiji, Češkoj itd.

Što znači da ili je "Bijela Hrvatska" izmišljotina, ili su Hrvati iz "Bijele Hrvatske" doneli neku drugu haplogrupu, I2-PH908 sigurno nisu.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 18:41   #53
Ne znam što se uči u Srbiji, ali sam gledao slovenske udžbenike za osnovnu i srednje škole, dosta se stvari razlikuju od hrvatskih udžbenika...
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 19:08   #54
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Ne znam što se uči u Srbiji, ali sam gledao slovenske udžbenike za osnovnu i srednje škole, dosta se stvari razlikuju od hrvatskih udžbenika...


Pretpostavljam da su samo hrvatski oni koji su istiniti i objektivni.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 19:22   #55
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da su samo hrvatski oni koji su istiniti i objektivni.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Pa ne znam, Srbija stara 6000 godina spada u tu kategoriju?
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 19:48   #56
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da su samo hrvatski oni koji su istiniti i objektivni.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Naravno da nisu, ali zaboga nisu niti srpski. Gdje je politika u igri, radi se o polju iskrivljene stvarnosti.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 19:57   #57
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Naravno da nisu, ali zaboga nisu niti srpski. Gdje je politika u igri, radi se o polju iskrivljene stvarnosti.


Naravno, potpuno se slazem. Ali ne mogu da se otmem utisku da je za neke forumase iskrivljena stvarnost poprilicno subjektivna stvar. Istina je samo ono sto im se svidja.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 20:05   #58
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Pa ne znam, Srbija stara 6000 godina spada u tu kategoriju?


Ne moze da spada u bilo kakvu relevantnu kategoriju obzirom da se tako nesto ne uci u skoli. Jel vi ucite u skolama da ste iranskog porekla?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 20:06   #59
A zasto nam se autor teme ne obraca? Po obicaju napise jednu recenicu ili iskopira vest sa sajta nekih novina i to bi bilo to.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 20:15   #60
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Naravno, potpuno se slazem. Ali ne mogu da se otmem utisku da je za neke forumase iskrivljena stvarnost poprilicno subjektivna stvar. Istina je samo ono sto im se svidja.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ovdje se radi i onom fenomenu da se namjerno iskrivljuju činjenice (dodaju ili izostavljaju) da bi se eto, vlastiti narod prikazao bolji, moralniji, uspješniji itd. Zaista ono što učimo o Srbima u školama, naspram onoga što vi učite sami o sebi je kao dan i noć.
To vrijedi za obje strane, i hrvatsku i srpsku.
Tko toga nije svjestan, ima velikih problema jer živi u zabludi.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.