Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2011., 14:04   #41
Pozz! evo, danas sam vadio kutnjak. Dođem doma, pogledam u ogledalo i vidim ogramnu tamnocrvenu rupu! i jos kaj je gore, vidim da mi je meso s vanjska strane puknuti i sad se sve to srusilo u rupu. katastrofa izgleda! nista mi nije zubar stavljao, niti sivao. kako ce to izgledati? nisam nimalo optimistican...
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:10   #42
Jel ti bilo obično vađenje zuba? Ako ti je taj zub koji su ti vadili bio potpuno izrastao, onda je to obično vađenje i ne šiva se ništa nakon vađenja. U slučaju alveotomije umnjaka (zub koji je impaktiran, horizontalno smješten i nije izrastao) se šiva rana nakon vađenja.

Ako nisi siguran da možda nije nešto u redu odi pitaj oralnog kirurga, tamo gdje si bio na vađenju.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 13:03   #43
imao sam normalan kutnjak koji je propao jer nisam vodio brigu. znaci, imao sam rupu u njemu. isao kod zubaram probao je nekako to spasiti, procistio je 2 korijena, sve to zatvorio i stavio plombu. nedavno mi je pocela caklina pucati, a i plomba je ispala, tako da je ostalo samo ono sto je bilo ispod mesa. nije me bolio ni ista, ali me zubarka slala u Krapinu kirurgu. dao mi je inekciju i izvadio ga klijestima. i to je to. rekao da popijem voltaren i ako ce me boljeti da idem k svome zubaru. ne boli me nista. mozda mrvicu samo, ali izgleda katastrofa. nitko mi nista nije rekao za ispiranje, da li smijem sta jesti, kakvu hranu itd...
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:00   #44
danas sam primjetio da mi je zubno meso na vrhovima (u sredini izvađenog zuba - urusilo se) pozutilo. nisam prao zube 2 dana. ne boli me nista, da se zabrinjavam, ili?
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 20:06   #45
moras prati zube!! svaki dan ujutro i navecer da ti i ostale nebi trebalo izvaditi! vaditi

Pogotovo kad imas ranu u ustima. Nakon vadjenja zuba prvi dan oralna higijena ostalih zubi se odrzava normalni, samo se izbjegava iritacija rane. Isto tako prvi dan se ne smije piti nista vruce, gazirano, ne smije se muckati rana kako nebi ispao ugrusak krvi iz nje. Ostalih dana nastavlja se normalna oralna higijena!!!
Folletta :D is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 09:00   #46
I trebalo bi paziti da mu ne ulazi hrana u ranu. Najbolje da uopće ne jede sa te strane.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 12:40   #47
Quote:
darkNess(ie) kaže: Pogledaj post
ahoj...ja sam ti bila na tome....maksilofacijalna kirurgija..isto ti to... ja sam vadila šesticu dolje lijevo.... dobiješ novokain adrenalin... anestezija za operacije... prvo ti to daju...pa te malo ostave da čekaš... uglavnom će ti utrnuti pola glave i tak to..al nije bed... e i sad ide najzanimljiviji dio... sjedneš na stolicu... pa te zavežu (to je pravilo..ljudi svašt znaju raditi..al nije bed) .... onda te sa dezinfektantom razmažu po cijeloj faci i ustima i onda to gadno progutaš... pa te pokriju nekim krpama po glavi i ostane samo rupa oko usta. što je normalno na svim operacijama... apsolutno ništa ne osjetiš dok ti čačka po zubu i reže... ništa ne boli... al ti kasnije uvale gazu u usta koju moraš držati i bude puna krvi.. i natečeno bude....i sad jedan savjet koji ja nisam znala: čim izađeš iz sale.. prije nego što ti počne popuštat anestezije (koja drži negdje cca 3 sata) popij voltaren rapid ili nešto protiv bolova...i nakon 3 sata ponovo popij..jer kad počne otpuštat anestzija bude jako veselo (ja sam se onesvjestila od boli, al nek te to ne plaši)..sam popij taj voltaren i nećče te ništa boljeti..i obavezno drži led.. stalno!!! je da će ti faca utrnuti od hladnoće...inače ćeš bit ko balon oteknut... al za 2 dana ko nov.. ja se ništ ne bojim..i da moram..išla bi ponovo bez beda....
Ja sam isto bio na zubnoj kirurgiji i nista strasno, mogu reci da je bilo najgadnije dok nisam legao i odmah je nestalo straha, ma nista ti ne brini, sve bu ok, garantiram
Butcher77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 14:40   #48
koliko treba da takva rana zaraste? tj. da se zatvori rupa?
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:28   #49
Oralni kirurg u Rijeci

Možete li mi preporučiti privatnog oralnog kirurga u Rijeci, za kojeg pouzdano znate da dobro vadi umnjake?
I koliko bi otprilike zahvat koštao?


Quote:
Zagorhac kaže: Pogledaj post
koliko treba da takva rana zaraste? tj. da se zatvori rupa?
Otprilike tjedan dana, no meni je zarasla i ranije. U početku izbjegavaj taj dio doticati četkicom, niti jesti hranu koju treba žvakati, uglavnom ti preporuče jogurte prvih dana, kasnije možeš prijeći na topliju hladnu - recimo juhu. Nakon par dana smiješ taj dio mesa ispirati vodom.

Edit: Sad vidim da si zahvat obavio još krajem prošlog mjeseca. Za jednu curu znam da je imala problema, još joj se i rana zagnojila, no nakon kratkog vremena se oporavila i sada je sve u redu.
No, ne mogu vjerovati da ti kirurg nije sašio ranu! Ovo je za prijavu, ne može ostaviti ranu otvorenu, zbog toga i dolazi do infekcija!

Zadnje uređivanje Dinah : 13.02.2011. at 21:45.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 11:31   #50
meni je jos uvijek dio otvoren! na tom mjestu gdje mi je sad "rupa" mi je bilo nesto bijelo raslo, mislio sam da se vidi kost, ali sam slucajno cetkicom probusio to, i sad mi je na tome mjestu rupa... ali probusio sam to vise nego tjedan dana od vađenja zuba...
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 14:16   #51
Pod hitno posjeti svog zubara, ako već nisi.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 18:23   #52
Dinah, kao sto je vec i napisano, nije potrebno sivati nakon svakog vadjenja umnjaka, niti ce izbjegavanje sivanja dovesti do infekcije. To procjenjuje doktor na licu mjesta, tako da nagadanje preko foruma i pozivanje na prijavu nije zgodno

Zagorhac, to sto si ostrugao cetkicom je najvjerojatnije bilo pocetno zarastanje tkiva koje se na sluznici cesto ocituje kao zuckasta masa (fibrin). Ako je trauma tkiva bila opseznija, moguce je da jos nije doslo do potpunog oporavka i "izravnavanja" razine tkiva (npr ja sam nakon malo teze operacije umnjaka imao par tjedana usjek na mjestu izvadjenog zuba). Ne pises da te ozbiljno bolilo duze vrijeme nakon operacije, ili da si ograniceno otvarao usta-to je dobro.
U svakom slucaju ako imas bilo kakvih nejasnoca, odi svom stomatologu na pregled (ne nuzno "pod hitno", nece ti se nis strasno desiti ).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 18:51   #53
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Dinah, kao sto je vec i napisano, nije potrebno sivati nakon svakog vadjenja umnjaka, niti ce izbjegavanje sivanja dovesti do infekcije. To procjenjuje doktor na licu mjesta, tako da nagadanje preko foruma i pozivanje na prijavu nije zgodno

Zagorhac, to sto si ostrugao cetkicom je najvjerojatnije bilo pocetno zarastanje tkiva koje se na sluznici cesto ocituje kao zuckasta masa (fibrin). Ako je trauma tkiva bila opseznija, moguce je da jos nije doslo do potpunog oporavka i "izravnavanja" razine tkiva (npr ja sam nakon malo teze operacije umnjaka imao par tjedana usjek na mjestu izvadjenog zuba). Ne pises da te ozbiljno bolilo duze vrijeme nakon operacije, ili da si ograniceno otvarao usta-to je dobro.
U svakom slucaju ako imas bilo kakvih nejasnoca, odi svom stomatologu na pregled (ne nuzno "pod hitno", nece ti se nis strasno desiti ).
ok, hvala!

ma mislio sam prosli tjedan ici kod stomatologa, ali me zadesile vodene kozice tako da su mi se malo poremetili planovi. zub me uopce nije bolio. popio sam neke tablete cim sam osjetio da injekcija popusta (za svaki slucaj), ali to je to. poslije toga nisam nikakve tablete pio, a niti me bolilo sta...
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:38   #54
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Dinah, kao sto je vec i napisano, nije potrebno sivati nakon svakog vadjenja umnjaka, niti ce izbjegavanje sivanja dovesti do infekcije. To procjenjuje doktor na licu mjesta, tako da nagadanje preko foruma i pozivanje na prijavu nije zgodno
Ok, sve pet ako nema loših posljedica.
Iskreno, meni to nije izgledalo logično s obzirom da sam ja dobila i šivanje i gazu preko rane uz napomenu da ju nikako ne sklanjam prvi dan (+ što mi je moja stomatologica napričala o bakterijama i infekcijama). Da nakon 2 tjedna otvorim usta i ugledam Postojnsku jamu na mjestu zuba, i ja bi se prepala.
Uostalom, hvala na objašnjenju!
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 17:18   #55
Nema na cemu!

p.s. drzala si gazu cijeli dan u ustima nakon vadjenja umnjaka? Uh to mora da je bilo zabavno. Inace ti se gaza baca nakon 20 min, bas ako je sumnja na produzeno krvarenje onda tih 20 min sjedis u cekaonici pa te dr.pogleda i vidi je li krvarenje stalo
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 03:58   #56
Problem

Hej ljudi..imam jedan problem...moram vaditi zub operacionim zahvatom,no s time postoji veliki rizik oštećivanja drugih zubi u procesu...no nebi htjela da mi netko samo tako čačka po zubima...pa ako imate možda neku preporuku, možda neki savjet s kim bi se mogla konzultirati,neku dobru privatnu oralnu kirurgiju ili nešto slično?

Inače sam iz osijeka...

Pozdrav svima!

I unaprijed hvala!!!
vlatkaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 16:35   #57
Moram izvaditi doljnju osmici jer je pukla, kvari se i samo smeta. Budući da je puknuta trebam ići vaditi na kirurgiju. Zanima me u Zagrebu gdje se to sve može obaviti na uputnicu. Znam da može u bolnci u Dubravi, može li još negdje?
sandra555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 19:05   #58
@vlatkaf i ja sam imala problem da ce im ostetit druge zube i nije.Malo ispili malo pocupa i gotovo..ne treba ti nis privatno bacanje novaca osim ak ti je hitno hitno... Perkovčeva dr.Curkovic

@sandra5555 tebi isti komentar od gore..uglavnom sam za sve u Perkovcevoj cula da su u redu...
__________________
Avanture i poutovanja - blog
gljivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 10:22   #59
Quote:
sandra555 kaže: Pogledaj post
Moram izvaditi doljnju osmici jer je pukla, kvari se i samo smeta. Budući da je puknuta trebam ići vaditi na kirurgiju. Zanima me u Zagrebu gdje se to sve može obaviti na uputnicu. Znam da može u bolnci u Dubravi, može li još negdje?
Preporucam polikliniku IMED u Selskoj, cekat ces puno krace nego u Perkovcevoj, a rade odlicno. Takodjer samo dodjes s uputnicom od svohe zubarke, sve ide preko socijalnog, dakle bas nista se ne placa.
LukeZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 18:24   #60
Quote:
sandra555 kaže: Pogledaj post
Moram izvaditi doljnju osmici jer je pukla, kvari se i samo smeta. Budući da je puknuta trebam ići vaditi na kirurgiju. Zanima me u Zagrebu gdje se to sve može obaviti na uputnicu. Znam da može u bolnci u Dubravi, može li još negdje?
Stomatološki fakultet Gundulićeva 5!

Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post
Možete li mi preporučiti privatnog oralnog kirurga u Rijeci, za kojeg pouzdano znate da dobro vadi umnjake?
I koliko bi otprilike zahvat koštao?




Otprilike tjedan dana, no meni je zarasla i ranije. U početku izbjegavaj taj dio doticati četkicom, niti jesti hranu koju treba žvakati, uglavnom ti preporuče jogurte prvih dana, kasnije možeš prijeći na topliju hladnu - recimo juhu. Nakon par dana smiješ taj dio mesa ispirati vodom.

Edit: Sad vidim da si zahvat obavio još krajem prošlog mjeseca. Za jednu curu znam da je imala problema, još joj se i rana zagnojila, no nakon kratkog vremena se oporavila i sada je sve u redu.
No, ne mogu vjerovati da ti kirurg nije sašio ranu! Ovo je za prijavu, ne može ostaviti ranu otvorenu, zbog toga i dolazi do infekcija!

Dragi Dinah ne mogu vjerovati da netko koji nije iz struke moze javno poticati na prijavu na osnovu rekla-kazala verzije! Apsolutno je nedopustivo praviti se "pametan" pogotovo jos ako nisi stomatolog i to ti nije profesija!

Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Nema na cemu!

p.s. drzala si gazu cijeli dan u ustima nakon vadjenja umnjaka? Uh to mora da je bilo zabavno. Inace ti se gaza baca nakon 20 min, bas ako je sumnja na produzeno krvarenje onda tih 20 min sjedis u cekaonici pa te dr.pogleda i vidi je li krvarenje stalo
TOČNO tako!

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 16.12.2011. at 19:31. Reason: spajanje postova
Freakzoid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.