Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 00:34   #141
imam jako male zube ,i fali mi nekoliko zuba u fronti, 12 i s druge strane 3 ... moze li se to rijesiti mostom (povecanje zubiju i nadoknade?)ako da znaci li to da cu morati izbrusiti sve zube na koji ide most? je li bolje rjesenje ljuskice + mobilna proteza ( koja bi osim straznjih obuhvatila onda i ove prednje zube)?
7day is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 15:47   #142
Quote:
7day kaže: Pogledaj post
imam jako male zube ,i fali mi nekoliko zuba u fronti, 12 i s druge strane 3 ... moze li se to rijesiti mostom (povecanje zubiju i nadoknade?)ako da znaci li to da cu morati izbrusiti sve zube na koji ide most? je li bolje rjesenje ljuskice + mobilna proteza ( koja bi osim straznjih obuhvatila onda i ove prednje zube)?
Ako imate digitalni ortopan (rentgen), pomoglo bi dosta...također par selfija zuba ne bi bilo na odmet, lakše bi se dalo procijeniti
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 21:01   #143



pozdrav!

znam da je fotka loša al drugu nemam.
na prvi pogled, da li bi se ovo dalo ikako riješiti ljuskicama - bez aparatića?
trojka viri van, dvojka je skrivena iza jedinice,
a jedinica je isto okrenuta prema van (njen vanjski dio)::
ultramundane is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 21:36   #144
Da li postoji neka metoda stavljanja ljudkica s da se ne mora brusiti zubna caklina?
__________________
...try walking in my shoes
Ani2306 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:35   #145
Quote:
ultramundane kaže: Pogledaj post



pozdrav!

znam da je fotka loša al drugu nemam.
na prvi pogled, da li bi se ovo dalo ikako riješiti ljuskicama - bez aparatića?
trojka viri van, dvojka je skrivena iza jedinice,
a jedinica je isto okrenuta prema van (njen vanjski dio)::
Poštovana, zubi su prejako pomaknuti i ljuskice ne bi dobro riješile estetski aspekt ovog ortodontskog problema; štoviše, bile bi nakaradno debele, a trojku bi morali ubiti od brušenja da ju iznivelirate. Predlažem da prvo izravnate zube, možda ste kandidat za neku bržu i ugodniju metodu tipa clear aligneri (Invisalign, SimplySmile itd) dakle ne nužno fiksni aparatić
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:37   #146
Quote:
Ani2306 kaže: Pogledaj post
Da li postoji neka metoda stavljanja ljudkica s da se ne mora brusiti zubna caklina?
Ljuskice se inače rade uz minimalno brušenje jer je najbolje da se cementiraju u caklini (ne u dubljem dijelu zuba, tzv. dentinu) i to vam je nekih 0.2-0.4 mm, dakle jako malo. Ali ako su zubi idealno posloženi i odgovarajućeg oblikac (prirodno ili nakon neke ortodontske metode), možda je moguće napraviti i non-prep ljuskice za koje se zub uopće ne dira
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 23:10   #147
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Ljuskice se inače rade uz minimalno brušenje jer je najbolje da se cementiraju u caklini (ne u dubljem dijelu zuba, tzv. dentinu) i to vam je nekih 0.2-0.4 mm, dakle jako malo. Ali ako su zubi idealno posloženi i odgovarajućeg oblikac (prirodno ili nakon neke ortodontske metode), možda je moguće napraviti i non-prep ljuskice za koje se zub uopće ne dira


Zahvaljujem na odgovoru.
__________________
...try walking in my shoes
Ani2306 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 00:25   #148
Pozdrav, vidim da tu ima i strucnih ljudi koji je ovo pretpostavljam struka, pa da pitam ako je netko voljan odgovoriti: raspitivala sam se za ljuskice u dva dental centra u Zagrebu i navodno one traju najvise 10 godina, eventualno 15 god., i daju garanciju na toliko godina, ne vise. Jel nije moguce, nema slucajeva gdje uz redovite kontrole i pravilnu svakodnevnu brigu o zubima traju i dulje od toga? Nekako mi je to mala trajnost s obzirom koliko to kosta, nije mala cijena.
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 00:34   #149
E da, zaboravih ovo pitati: jednom.kad cu pocnu otpadati ljuskice sa zuba, a recimo ako se ne stave (odmah) nove, kako bi to izgledalo onda? Pretpostavljam da bi se iz aviona vidjelo da su tu bike zalijepljene ljuskice i da bi zubi bili oronuli i unisteni od tog brusenja prije stavljanja ljuskica? Znaci jednom kad se stave, svaki out kad otoadnu moraju se ponovno stavljati i tako svakih desetak godina koliko traju? Ne moze se vise bez njih a da to na nesto lici?
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 18:06   #150
ja bi stavila na 3-4 zuba kompozitne ljuskice ili mozda restaracija sa kompozitnom plombom, dal je to isto ? jr su mi dvojka, trojka i četvorka tmanije od ostalih zuba iako ni drugi nisu bijeli ali se bijim izbjeljivat da ne bi bilo šareno kao sto neki pišu , savjet ?
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:23   #151
Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
ja bi stavila na 3-4 zuba kompozitne ljuskice ili mozda restaracija sa kompozitnom plombom, dal je to isto ? jr su mi dvojka, trojka i četvorka tmanije od ostalih zuba iako ni drugi nisu bijeli ali se bijim izbjeljivat da ne bi bilo šareno kao sto neki pišu , savjet ?

Imaš baš prefabricirane kompozitne ljuskice koje su dosta skupe, iako jeftinije od keramičkih, a imaš i tzv free-hand bonding gdje se lijepi estetski kompozit na zube i tako se zapravo izradi ljuskica
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2018., 19:59   #152
Već preko 10 godina pratim ovaj pdf i voljela bih da se konačno javi barem jedna osoba koja je napravila smile makeover u Hrvatskoj i bila zadovoljna rezultatom. Znači, s kompletnim opisom i detaljima što je rađeno i kako, koliko je sve trajalo, sa slikama prije i poslije. I naravno, da zubi izgledaju prirodno te su funkcionalni.
Jer sve što viđam po našim televizijama, selebritijima, ali nažalost i zubarskim ordinacijama su: konjski zubi, bijeli kao wc školjka, ili gornji zubi bijeli a donji žuti, ili krunice koje ne sjedaju dobro pod zubnim mesom, pa se javi crni rub... Gledam npr. Petra Vlahova - prestrašno što mu je stomatolog napravio. Zubi preveliki, prebijeli, strše, ne može čovjek normalno govoriti niti zatvoriti usta. Kao da ima socijalni gebis iz 70-ih.
Za kvalitetan rad ne bih žalila ni novaca niti paćenja na stolcu, ali čisto me strah da mi netko ne napravi još veću štetu u ustima. Ne pomaže ni to što 3 zubara imaju tri različita mišljenja i pristupa. I kome od njih da čovjek vjeruje? S druge strane, forumašima sam sklonija vjerovati. Dakle, javljajte se ljudi, podijelite iskustva!
Poubelle is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 12:41   #153
I mene zanima gdje je u zg najjeftinije napravit ljuskice,i da može na neke rate, a da su one keramičke koje izgledaju kao pravi zubi.Frendica mi je radila neke ljuskice no ne sviđa mi se jer nema onaj odsjaj pravih zubi, i boja nekako nije baš bijela...Ja bih kad već radim napravila najbijelije što imaju, a ne ono da mi odgovara boja s ostalim zubima..znači radila bi ljuskice na skoro svim zubima.
dora8888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 23:08   #154
Quote:
Poubelle kaže: Pogledaj post
Već preko 10 godina pratim ovaj pdf i voljela bih da se konačno javi barem jedna osoba koja je napravila smile makeover u Hrvatskoj i bila zadovoljna rezultatom. Znači, s kompletnim opisom i detaljima što je rađeno i kako, koliko je sve trajalo, sa slikama prije i poslije. I naravno, da zubi izgledaju prirodno te su funkcionalni.
Jer sve što viđam po našim televizijama, selebritijima, ali nažalost i zubarskim ordinacijama su: konjski zubi, bijeli kao wc školjka, ili gornji zubi bijeli a donji žuti, ili krunice koje ne sjedaju dobro pod zubnim mesom, pa se javi crni rub... Gledam npr. Petra Vlahova - prestrašno što mu je stomatolog napravio. Zubi preveliki, prebijeli, strše, ne može čovjek normalno govoriti niti zatvoriti usta. Kao da ima socijalni gebis iz 70-ih.
Za kvalitetan rad ne bih žalila ni novaca niti paćenja na stolcu, ali čisto me strah da mi netko ne napravi još veću štetu u ustima. Ne pomaže ni to što 3 zubara imaju tri različita mišljenja i pristupa. I kome od njih da čovjek vjeruje? S druge strane, forumašima sam sklonija vjerovati. Dakle, javljajte se ljudi, podijelite iskustva!
Zubi koji se rade u stomatološkoj ambulanti su rezultat (ili bi barem trebali biti rezultat ) međusobnog dogovora između stomatologa i pacijenta. Kod izrade zuba postoji više faza i proba kod kojih pacijent daje svoje sugestije o tome kako želi da mu zubi izgledaju. Znači može reći ne sviđa mi se ovaj oblik, želio bi malo manji ili veći zub, želio bi ovaj zub malo duži ili kraći, želio bi svijetliju ili tamniju boju, itd. Nakon što se oko toga usuglasi sa stomatologom slijedi izrada zuba onako kako su se dogovorili. Tako barem ja radim sa svojim pacijentima.
Prema tome ako vidiš da su kod nekoga zubi preveliki, da su bijeli ko wc školjka ili da nisu iste boje u obje čeljusti, možda je pacijent baš inzistirao na takvim zubima. Ja pacijentima uvijek dam prijedlog kako bi bilo dobro da zubi izgledaju ali dosta njih u glavi ima neku svoju sliku. Nekada prihvate moj prijedlog, nekada se nađemo na pola puta a nekada baš inzistiraju na onome kako oni žele. A pošto oni plaćaju ja im onda napravim zube kakve oni žele ( normalno da mora funkcijski sve štimati, da zubi moraju dobro sjedati, da nema nikakvog lufta ) i oni odu zadovoljni.
Evo u postu ispod tvoga dora8888 bi željela ljuskice u najsvjetlijoj boji koja postoji. Tebi se to sigurno ne bi svidjelo ali njoj se sviđa, ona tako želi biti će zadovoljna sa takvim zubima.
Kada smo već kod izbora boje zuba zadnja 4 pacijenta su mi baš tražila najsvijetliju boju i tako sam im napravio. Radilo se o cirkonskim zubima. Ja sam im sugerirao da bi možda bilo bolje da uzmu jednu nijansu tamnije ali nisu željeli i na kraju su zubi jako lijepo ispali u toj A1 boji. Svi su zadovoljni otišli sa svojim zubima.
jungleboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2018., 16:01   #155
Quote:
dora8888 kaže: Pogledaj post
I mene zanima gdje je u zg najjeftinije napravit ljuskice,i da može na neke rate, a da su one keramičke koje izgledaju kao pravi zubi.Frendica mi je radila neke ljuskice no ne sviđa mi se jer nema onaj odsjaj pravih zubi, i boja nekako nije baš bijela...Ja bih kad već radim napravila najbijelije što imaju, a ne ono da mi odgovara boja s ostalim zubima..znači radila bi ljuskice na skoro svim zubima.
Iskreno, nemoj se voditi samo cijenom jer je riječ o vrlo finom i preciznom umjetničkom djelu (to rade posebno educirani tehničari koji imaju visoki smisao za estetiku). Osim same estetike, bitna je i funkcija i trajnost. Prije izrade treba dobro pregledati zube, opće stanje (zagriz mora biti perfektan, a zubi zdravi), zatim boju svih zuba (je li prije potrebno izbjeljivanje ili ne), gdje je neka realna, zdrava granica u obliku, veličini i boji (to se lijepo može predočiti kroz postupak smile designa gdje pacijent prije nego se krenu raditi zubi može uživo u ustima vidjeti kako će ti zubi izgledati te dati svoj prijedlog za modifikaciju rada)...često se desi da ljuskice uopće nisu potrebne, već se zubi bolje poslože clear alignerima (prozirni mobilni aparatić), izbijele a potrošeni grizni bridovi se dorade estetskim ispunima i pacijent bude jako zadovoljan (a i stomatolog jer je bio minimalno invazivan i poštedan). S druge strane, neki pacijenti nisu ni svjesni da im treba opsežna protetska sanacija punim krunama od keramike (a ne ljuskice), tako da to mijenja situaciju... U svakom slučaju ne treba se zaletavati i treba biti realan
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 19:21   #156
Quote:
jungleboy kaže: Pogledaj post
Kada smo već kod izbora boje zuba zadnja 4 pacijenta su mi baš tražila najsvijetliju boju i tako sam im napravio. Radilo se o cirkonskim zubima.
ok. Znam da ima ljudi koji žele turbo bijele zube. To je čisto stvar estetike i ne mijenja ništa na funkciji. A što kad netko traži zube koji su npr. preveliki? Hoćeš li im i onda udovoljiti, iako znaš da će zbog toga imati problema sa žvakanjem i govorom?

Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
S druge strane, neki pacijenti nisu ni svjesni da im treba opsežna protetska sanacija punim krunama od keramike (a ne ljuskice), tako da to mijenja situaciju...
A što bi bilo za krunicu? Svaki zub koji ima plombu? Npr. imam jedan prednji koji je devitaliziran i jako oštećen, tu mi je jasno da treba krunica ali zašto bih stavljala krunice i na okolne zube? Pa onda još i na donje koji uopće nisu oštećeni, da bude ujednačeno...na kraju bi ispalo da treba izbrusiti 20 zubi, od kojih je pola potpuno zdravo.
Poubelle is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 21:58   #157
Quote:
Poubelle kaže: Pogledaj post
ok. Znam da ima ljudi koji žele turbo bijele zube. To je čisto stvar estetike i ne mijenja ništa na funkciji. A što kad netko traži zube koji su npr. preveliki? Hoćeš li im i onda udovoljiti, iako znaš da će zbog toga imati problema sa žvakanjem i govorom?



A što bi bilo za krunicu? Svaki zub koji ima plombu? Npr. imam jedan prednji koji je devitaliziran i jako oštećen, tu mi je jasno da treba krunica ali zašto bih stavljala krunice i na okolne zube? Pa onda još i na donje koji uopće nisu oštećeni, da bude ujednačeno...na kraju bi ispalo da treba izbrusiti 20 zubi, od kojih je pola potpuno zdravo.
Normalno da neću nikome napraviti tako velike da pati funkcija odnosno žvakanje, normalne kretnje čeljusti, govor... zubi se u određenoj mjeri mogu povećati ili smanjiti ali sve ima svoje granice i pacijentu se objasni do koje granice se sa time može ići da bi na kraju sve štimalo.
jungleboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2018., 23:49   #158
Negdje u lipnju sam imala udarac po ustima i nakon mjeseca dana sam primjetila da mi je jedna jedinica pocrnila do pola. Otišla sam do stomatologa gdje mi je probušio tu jedinicu sa stražnje strane i stavio najsvjetliju plombu koja će kao prosijavati svjetlo i maknuti to crnilo. No, i dalje se vidi da je zub tamniji s gornja strane ali zubar kaže da nije mogao dublje bušiti jer mi je zub jako tanak i boji se da ne pukne. Meni to sada jako smeta i ne mogu se normalno smijati. Ne bih baš voljela ljuskice ali ako ne postoji nikakav drugi način, to mi je zadnja opcija. Imate li ideju što bi se još moglo napraviti a da nije ljuskica?
cocolove is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2018., 23:51   #159
Negdje u lipnju sam imala udarac po ustima i nakon mjeseca dana sam primjetila da mi je jedna jedinica pocrnila do pola. Otišla sam do stomatologa gdje mi je probušio tu jedinicu sa stražnje strane i stavio najsvjetliju plombu koja će kao prosijavati svjetlo i maknuti to crnilo. No, i dalje se vidi da je zub tamniji s gornje strane, ali zubar kaže da nije mogao dublje bušiti jer mi je zub jako tanak i boji se da ne pukne. Meni to sada jako smeta i ne mogu se normalno smijati. Ne bih baš voljela ljuskice ali ako ne postoji nikakav drugi način, to mi je zadnja opcija. Imate li ideju što bi se još moglo napraviti a da nije ljuskica?
cocolove is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 11:23   #160
Quote:
cocolove kaže: Pogledaj post
Negdje u lipnju sam imala udarac po ustima i nakon mjeseca dana sam primjetila da mi je jedna jedinica pocrnila do pola. Otišla sam do stomatologa gdje mi je probušio tu jedinicu sa stražnje strane i stavio najsvjetliju plombu koja će kao prosijavati svjetlo i maknuti to crnilo. No, i dalje se vidi da je zub tamniji s gornje strane, ali zubar kaže da nije mogao dublje bušiti jer mi je zub jako tanak i boji se da ne pukne. Meni to sada jako smeta i ne mogu se normalno smijati. Ne bih baš voljela ljuskice ali ako ne postoji nikakav drugi način, to mi je zadnja opcija. Imate li ideju što bi se još moglo napraviti a da nije ljuskica?
Endodontsko liječenje zuba (uslijed traume je izgubio vitalitet i potamnio), interno izbjeljivanje i kao zadnji korak ako izbjeljivanje ne da rezultata, nadogradnja i bezmetalna krunica
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.