Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2007., 16:14   #1
Mali i plan obiteljski hoteli

POLAZIŠTA PROJEKTA:

-Hrvatskoj nedostaje 100.000 kreveta visoke kategorije
-plan je večinu nedostatnih kapaciteta realizirati putem malih i obiteljskih hotela
-obiteljski i mali hoteli čine samo 7% ukupnih smještajnih kapaciteta
-kroz restrukturiranje postoječih kapaciteta i izgradnju novih, u idučih pet do sedam godina izgraditi tisuću novih malih i obiteljskih hotela.

U Hrvatskoj je prisutno svega 200 malih i obiteljskih hotela sa 10.000 kreveta, što u odnosu na broj kreveta u velikim hotelima čini tek 7%.
U zemljama poput Italije i Austrije, mali i obiteljski hoteli sudjeluju u ukupnoj hotelskoj strukturi sa oko 70% (Italija 23.000, Austrija 10.000 malih hotela).

Mislim da bi ovo mogla biti dobra investicija u narednim godinama, jer ako se usporedimo sa ostalim zemljama, vidi se da ima prostora za dobro poslovanje u Hrvatskoj. Država na razne načine potiće ovaj projekt (sufinanciranje i povoljni krediti, dozvole i sl...)

Zanima me vaše mišljenje o isplativosti.
bibanum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 20:15   #2
imaš onaj program financijaranje početnika od strane hbor-a
ali na kraju ispada da ti moraš imati sve da dobiješ kredit.
a program se zove : za početnike.
to sam ja imao u namjeri ali teško do kredita itd.... nažalost
osim ako netko ima nove informacije
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 20:33   #3
ima smjestaja koliko god oces... a ti skupi smjestaji su vise prazni nego puni... mos to napravit ako zelis prat lovu...ako se mislis bavit pofesionalno...daj budi malo kreativniji... svake zime nicu novi apartmani...a ti ko sikira iz vedrog neba...ako trazis novu turisticku gradevinsku zonu di mos smjestit svoje bagere... neznam sto da ti kazem. vas gradevinaca nikad dosta
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 21:23   #4
Ma nisam ja nikakav građevinar, niti imam kakvu paru. Slučajno sam o ovome pročitao članak, pa me zanimalo ima li tu kruha. isplatili li se ulaziti u kredite sa nešto svog kapitala i pologa.
bibanum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 21:44   #5
Quote:
bibanum kaže: Pogledaj post
Ma nisam ja nikakav građevinar, niti imam kakvu paru. Slučajno sam o ovome pročitao članak, pa me zanimalo ima li tu kruha. isplatili se ulaziti u kredite sa nešto svog kapitala i pologa.
Probaj naći podatke koliko od turizma zarađuju Italija ili Austrija pa će stvari biti puno jasnije. Negdje je bio podatak da samo Beč zarađuje više od turizma nego cijela Hrvatska za ona 2 tjedna (ili koji dan više) koliko traje glavna sezona. Druga je stvar što je Hrvatska jednostavno preskupa. Ja sam se upravo vratio sa vikenda na Malti,3 noćenja sa doručkom i avio prijevoz za dvoje platio sam 120 eura. Nije to nikakav last minute ili slično nego regularne cijene. Za taj novac u Hrvatskoj nemam što tražiti.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 10:34   #6
ja smatram da se definitivno isplati baviti turizmom. ali usluga
treba biti vrhunska, dok se cijene nesmiju znatno mijenjati. stranci
traži dobru uslugu koje je sve manje, bez obzira bio to apartman ili hotel
ili samo soba. sve treba biti regularno, a ne na crno jer na to stranci nisu
navikli. ja ću osobno vjerovatno se u taj biznis baciti.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 13:03   #7
Ako mislis napraviti obican mali hotel, bolje ti je odmah odustati. Hoteli velikih hotelskih lanaca ce gostu uvijek ponuditi vise za manju cijenu.

Ono sto hrvatskoj kronicno nedostaje su mali obiteljski Boutique hoteli, mislim da se mogu nabrojati na prste jedne ruke. A trzista i potraznje za njima ima. Samo trebas smisliti svoju "spiku", i naravno ne ulaziti u to bez temeljitog istrazivanja trzista.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 14:58   #8
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
ali usluga
treba biti vrhunska, dok se cijene nesmiju znatno mijenjati. stranci
traži dobru uslugu koje je sve manje, bez obzira bio to apartman ili hotel
ili samo soba.
Nemojte gledati na strance kao putujuće bankomate koji će svoje milijune ostaviti kod vas. Tih "vrhunskih" gostiju je jako malo i nemojte se zavaravati. Većina gostiju su obični ljudi kao i svi mi, zarađuju nešto više od nas ali u svakom slučaju neće se rasipno ponašati. Ljudi žele putovati pa i oni najsiromašniji i te "vrhunske" treba svijećom tražiti.
Uzmite npr. koncept Easy hotela, ozbiljna su firma sigurno su proučili tržište te pokušavaju ponuditi što jeftiniji smještaj.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 15:11   #9
Quote:
bibanum kaže: Pogledaj post
Ma nisam ja nikakav građevinar, niti imam kakvu paru. Slučajno sam o ovome pročitao članak, pa me zanimalo ima li tu kruha. isplatili li se ulaziti u kredite sa nešto svog kapitala i pologa.
ne. pa obicni privatni iznamljivaci imaju kuce u vriejdnosti 500 000e pa koliko zarade ljeti? par iljada eura... rade prodaji kokice...bolje ces proc. ispod 100 ljudi nista. oces tajnu? malo se muvaj po mjestima po dalmaciji pa vidi sto ide... svak ti moze pokazat knjigu prometa... a non stop se neki vlasnici mjenjau. s toga lokali, obrti se okrecu... za mene je najbolja industrija... ali za to trebaju generacije... a kod nas to jos ne postoji ahah
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 15:15   #10
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Probaj naći podatke koliko od turizma zarađuju Italija ili Austrija pa će stvari biti puno jasnije. Negdje je bio podatak da samo Beč zarađuje više od turizma nego cijela Hrvatska za ona 2 tjedna (ili koji dan više) koliko traje glavna sezona. Druga je stvar što je Hrvatska jednostavno preskupa. Ja sam se upravo vratio sa vikenda na Malti,3 noćenja sa doručkom i avio prijevoz za dvoje platio sam 120 eura. Nije to nikakav last minute ili slično nego regularne cijene. Za taj novac u Hrvatskoj nemam što tražiti.
ovo je ok, a nasmjesnije mi je kad neki GLAVAN izglava pa kaze nije sve u turizmu haha. bas bi dalmatinci i istrani po zagrebu dolazili s novim autima i kupovali stanove da nema turizma? ili bas bi danas bila dnevnica 500kn za razliku dok je bio rat kad je bila jedva 200kn. ili bas bi bilo posla da nema turizma...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 15:17   #11
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Ako mislis napraviti obican mali hotel, bolje ti je odmah odustati. Hoteli velikih hotelskih lanaca ce gostu uvijek ponuditi vise za manju cijenu.

Ono sto hrvatskoj kronicno nedostaje su mali obiteljski Boutique hoteli, mislim da se mogu nabrojati na prste jedne ruke. A trzista i potraznje za njima ima. Samo trebas smisliti svoju "spiku", i naravno ne ulaziti u to bez temeljitog istrazivanja trzista.
ma nemos ti nit dobit dozvolu da gradis ikakav hotel. al je ovo flesibilna drzava...ja da sam stranac ne bi nikad u ovakvu blitvaru ulaga...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 17:58   #12
s obzirom da svako ljeto provodimo na nekoj drugoj destinaciji po jadranskoj obali imala bi dosta toga reći na temu ponude, usluge i cijena ...

u principu boravimo po hotelima samo zato što ta 2 tjedna koliko sam na go ne želim raditi NIŠTA osim spavati, jesti, kupati se i razgledavati ...
Naši hoteli su preskupi u odnosu na ono što nude to je definitivno ... većina njih nije obnovljena od jugoslavije mada dosta njih tvrdi da je jer su promjenili wc školjku i stavili nove stolice u barove ...

privatni smještaj je (čast izuzecima) po principu plati i bolje ne dolazi ...
to bi se moglo reći i za većinu hotela no ja gledam to na način;
- da je to moj privatni smještaj zaista bi željela zadržati tog gosta kvalitetom, ponudom i ljubaznošću s namjerom da mi se vrati i slijedeće godine ... kao gost sigurno bi se tamo i vratila ...

prije nekoliko godina u HN Palma/Kaktus od jedne zgradice napravili su allincl. hotelčić ... zaista je bilo lijepo, ugodno i čisto, osoblje susretljivo ... nakon par godina vratili smo se tamo s time da su se proširili na i još nekoliko paviljona ... no to više nije bilo to ... razvodnila se ona srdačnost koju su imali prve godine, molili smo ih da noću gase svjetla koja su bila na zgradama jer je te godine bilo strašno toplo i onih ogromnih skakavaca je bilo stotine čim bi se svjetlo na zgradi upalilo, no nisu ih gasili

osobno mislim da obiteljski hoteli s proširenjem ponude imaju jako dobru budućnost ...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 19:05   #13
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
...

ovo si dobro rekla. ps pa one obitelji koji znaju ti i prosperaju? u cemu je problem..oni koji neznaju (skrtci) ti ostaju tamo di jesu.

e sad da ti opisem ove skrtce koji su prozivili i I i II svijetski rat... to su kao prvo gladni ljudi, koji se nikad nece najest... koliko mu god da... jednostavno jer su naucili tako. isti trpezu ce imat isprid kuce dok je vrijeme ne pojede i crvi... jedino oni koji su bil vanka su probali kako banana izgelda i kako izgleda rasvijetno tijelo. s toga...uzlaut vam sviraci...kad smo mi uvjek bili siromasni kmetovi...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 22.12.2007. at 20:01. Reason: quote
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 20:48   #14
Iz okolice sam Zadra, i kod mene u blizini ima jedan restoran i motel zajedno. I jako je teško tokom cijele godine pronaći dan kad nije barem 80-90% ispunjen, mislim na sobe.
To znam sigurno.
bibanum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 23:17   #15
oni koji se zaista posvete turizmu i gostu onako kako treba mogu i moraju uspjeti ... oni koji očekuju da se obogate u ta eventualno 2 mjeseca godišnje i to odmah u prvoj godini otvaranja sa 2 sklepane sobe u garaži ili na tavanu tu nemaju više što raditi ...
danas ljudi očekuju puno više nego prije nekoliko godina...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 01:03   #16
Zasto ste se svi uhvatili mora? Ja puno razmisljala na ovu temu zadnjih godinu- dvije. Imam i neko iskustva mojih koji imaju mali obiteljski hostel u Sarajevu.
Malo nesto kuzim i kakvi ljudi putuju, sta traze, koliko su spremni dati. A i ja volim putovati.
I tako odlucih nesto poduzeti. Kupila sam etazu (250 m2) na turisticki vrlo atraktivnoj lokaciji grada u unutrasnjosti. Sa potencijalom sirenja na isto toliko kvadrata tavana. Trenutno sam u procesu renoviranja -kupatilo u svaku sobu, struja, voda, kanalizacija, stropovi,podovi, sve...
Za pocetak bit će 6 soba sa kupatilom i 2 sa zajednickim (nemam love za sve dovrsiti).
Digla sam stambeni kredit (suprug- koji je kako on kaze solventan a zena poduzetna) na uh, 30 godina i 9000 kuna rata kredita
Plan mi je napraviti hostel. Gledam kako svi otvaraju hotele, takmice se zvjezdicama i to je ok ali ja mislim da (ovdje gdje sam ja) fali pristojnog, cistog,toplog, šarmantnog smjestaja po pristupacnim cijenama na dobroj lokaciji
Moja racunica je da mi je dovoljna 20% popunjenost da se pokrijem
E sad, kako mi iskustvo pokazuje da treba 2-3 godine da se to uhoda ja cu prvo izdavati nerenoviran dio studentima da pokriva neke troskve.
I registrirat se kao iznajmljivač.
Kredit -stambeni
Svi za poduzetnike pocetnike trazee nesto sto nemam-jer sam pocetnik
HBOR (koji se rekli javiti pa nikad nisu) daju premalo a traze previse
Ministarstvo isto daje malo a trazi garancije koje sam vec iskoristila ili jos nemam uvjete tako da mislim da u to krecem za godinu-dvije kad preregistriram iz stambenog u poslovni prostor.
Znaci ovako:
faza 1.sobe za iznajmljivanje (pola studosi pola tranzitni gosti
2. sobe za iznajmljivanje - tranzitni gosti
3.kredit od Ministarsta za liniju "pod stoljetnim krovovima" ili neka slicna, pregistriranje u hostel, prenociste- ovisno od toga sta pokazu faze 1 i 2
4. otkup drzavnih stanova u dvoristu tog mog objekta i onda cu imati cijelu zgradu pok. Maximilliana za kojeg ne znam cim se bavio al valjda i bio sretan da netko napokon sredi ono sto je on zidao 1811 (jače i bolje od većine što se danas zida)
5. stavljam dodatak fon ispred prezimena

Ako se pokaze da sam totalno fulala racunicu napunit cu sve sobe studentima, to ce biti dosta za pokrit ratu kredita - to mi je ziheraska varijanta.

Mišljenja, prijedlozi.savjeti...
darmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 09:17   #17
Darmar, svaka čast! Na ideji, pristupu, hrabrosti...napokon nešto pametno. I meni je čudno što se svi još uvijek, a pogotovo školovani vrte u razmišljnjima samo oko mora i lux hotela, kao da smo nacija priglupih bogataša. Jedva čekam da u nekim novinama pročitam o tebi. (to moraš napraviti, čim otvoriš makar predstavila prvu fazu...i ideju)
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 15:30   #18
hostela definitivno fali.. mi u splitu immo oko 15 ilegalnih hostela sa 15 i vise kreveta... svi rado ludilo iako su skuplji od privatnih soba..

njih pune veliki bukerski sustavi...
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 17:15   #19
Ala brale, odakle ti to, opće poznato je da u Splitu i okolici nema niti jedan hostel i upravo sam to htjeo predložiti...
To šta neko kat privatne kuće naziva hostelom je druga stvar.

Iz iskustva, kredit nije problem dobiti kad imaš svoje zemljište i kompletnu građevinsku dokumentaciju. Obiđeš par banaka i vidiš.
Samo je pitanje da se ta zemlja nađe u pravoj zoni po GUP-u, a tamo ništa slučajno ne dospjeva već treba podmazati.
I sam imam nešto više od 2000 kvadrata na otoku blizu mora, samo nije građevana zona, ali susjednu zemlju je kupio poznati "poduzetnik" i možda se bude šta mjenjalo ideja svakako imam ali ovise o mikorlokaciji pa ih nema smisla iznositi...
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 01:10   #20
Mi smo bili jedne godine u privatnom smještaju kod Vodica,bilo jako jeftino u odnosu na druge,a normalan smještaj pa sam pitao tog mladog gazdu zašto drži tako niske cijene,rekao mi je da želi biti cijelo ljeto popunjen,a ne nabiti cijenu i imat prazne sobe.Meni je to zdravo razmišljanje.Što se tiče same gradnje nekih hotela to je ogromna investicija,ja da imam lovu,u kredit neću,uzeo bih neku staru kamenu kuću,preuredio je,dodao bazen,neke životinje,dvorište itd.,nama fali sadržaja za ponudit gostu.Mi smo bili ove godine u Biogradu koji slovi kao turističko mjesto,a ponuda im je katastrofa,vlak koji vozi gradom bez turističkog vodiča,ljudi blenu okolo i ne znaju kud se zove,mogli su bar kazetu pustiti,onda u centru sviraju neki indijanci umjesto neke domaće klape,uz rivu pleše zec i naravno neki kvazi suveniri umjesto nečeg orginalnog,mi u turizmu imamo nesposobne ljude bez mašte i stoga je sve u k.. i jedan Beč nas gazi nikakvo čudo.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.