Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2012., 10:09   #61
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
fino na stranici komore dentalne medicine pronades cijenik minimalnih usluga u stomatoloskoj praksi.
pronaci ces da minimalno koliko po zakonu cijena treba biti...ne znam napamet...2350 il 250 kn (tu negdje)
sve ostalo sto je manje od toga je ilegalno, radi se na crno i za to se ne moze dobiti racun.
stoga nemojte kukat ako vam neko nesto da ili naplati manje....dobro stomatologu jer ide lova njemu, dobro vama jer placate duplo manje
Ovo nije istina, nedavno sam popravljala zub i bijelu plombu sam platila 150kn i dobila sam račun, tako da...
Nego, zanima me nešto drugo, kad sam popravljala zub ostalo mi je malo viška plombe i sad me to smeta jer ne mogu ravnomjerno jesti svim zubima, kako je moj zubar na nekom seminaru ili nešto slično, ne može mi on to srediti. Zanima me koliko bi mi privatnik uzeo za to u zg? Dakle, samo par min skidanja viška plombe.
__________________
Moje stvari
lijepa alma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:21   #62
Quote:
lijepa alma kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina, nedavno sam popravljala zub i bijelu plombu sam platila 150kn i dobila sam račun, tako da...
...i taj račun, kad dođe do komore, onda će tvoj stomatolog dobiti opomenu, kaznu, a za ponovljeni slučaj ili više takvih računa i izgubiti licencu, pa ključ u bravu...i ne, ne bi bio prvi koji je za naplatu manju od propisane cijene zatvorio ordinaciju....
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:35   #63
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
...i taj račun, kad dođe do komore, onda će tvoj stomatolog dobiti opomenu, kaznu, a za ponovljeni slučaj ili više takvih računa i izgubiti licencu, pa ključ u bravu...i ne, ne bi bio prvi koji je za naplatu manju od propisane cijene zatvorio ordinaciju....
Ok, definitivno mi onda nije jasno zašto to radi.
__________________
Moje stvari
lijepa alma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:51   #64
Nadopunit cu kolege, to je vise siva zona. Npr ako ste u ugovornoj ordinaciji (hzzo), plombe u fronti se ne placaju, ali se moze nadoplatiti za kvalitetniji i estetskiji materijal. Zube iza vam socijalno pokriva sa crnim plombama, bijele se nadoplacuju; kako gdje. Netko svom redovnom pacijentu naplati svaku drugu i ne provede sve kroz sustav cezih-a, netko naplati 100, netko 300... Postoji cjenik minimalnih cijena po nasoj Komori ( 212, 256 i 300 kn ovisno o velicini plombe) i doktor moze imati problema ako ga netko prijavi (tocnije kolega kojem je nelojalna konkurencija) ili ako mu dodje kontrola.
Vecina ugl radi bez racuna jer su tako svi na dobitku; pacijent jer plati manje, doktor jer ima cistu lovu. Racuni se onda naravno po potrebi friziraju u dogovoru sa racunovodjom jer kontrola postoji.
Osobno mislim da bi se kao pacijent vise trebali brinuti oko racuna za velike protetske radove (vise tisuca kuna ili eura) jer su vam oni u pravilu garancija ako nesto nedaj Boze podje po zlu.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije

Zadnje uređivanje Juji : 02.02.2012. at 10:58.
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 19:52   #65
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
fino na stranici komore dentalne medicine pronades cijenik minimalnih usluga u stomatoloskoj praksi.
pronaci ces da minimalno koliko po zakonu cijena treba biti...ne znam napamet...2350 il 250 kn (tu negdje)
sve ostalo sto je manje od toga je ilegalno, radi se na crno i za to se ne moze dobiti racun.
stoga nemojte kukat ako vam neko nesto da ili naplati manje....dobro stomatologu jer ide lova njemu, dobro vama jer placate duplo manje
Ja sam kod socijalnog. On isto naplaćuje, ali ne za prva tri zuba?
Quote:
lijepa alma kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina, nedavno sam popravljala zub i bijelu plombu sam platila 150kn i dobila sam račun, tako da...
Napisao je da ne zna napamet.
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Vecina ugl radi bez racuna jer su tako svi na dobitku; pacijent jer plati manje, doktor jer ima cistu lovu. Racuni se onda naravno po potrebi friziraju u dogovoru sa racunovodjom jer kontrola postoji.
Osobno mislim da bi se kao pacijent vise trebali brinuti oko racuna za velike protetske radove (vise tisuca kuna ili eura) jer su vam oni u pravilu garancija ako nesto nedaj Boze podje po zlu.
Što su to plohe? Kompozitni materijal je bijela plomba?
Što kažem zubarici ako mi želi naplatiti puno za jednu plombu? Ona smije napuhati cijenu, a moje je jedino da odbijem ako mi ne odgovara? Kao u trgovini?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 21:07   #66
ploha....povrsina....straznji zubi imaju 5 ploha, prednji 4 (prednji su klinasti, strazjni imaju gore plohu a ne brid)
naplacuje se po principu jedno, dvo i troplosni te eventualno netko stavi viseplosne nadogradnje (kad fali velika vecina zuba)
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 22:25   #67
Hvala chain.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 11:39   #68
Quote:
On isto naplaćuje, ali ne za prva tri zuba?
Tako je, za frontu se ne naplacuje, ali ako zelis kvalitetniji materijal, obicno ti kaze pa nadoplatis (napisao sam ti gore).

Quote:
Kompozitni materijal je bijela plomba?
Je.

Quote:
Što kažem zubarici ako mi želi naplatiti puno za jednu plombu?
Prvo pitas kolika je cijena, ako ti se ne svidja, kazes hvala idem drugom stomatologu. Ona ti moze reci i 500 kn ako zeli.Samo ne zaboravi da su stom materijali, znanje i amortizacija ordinacije vrlo skupi i da je cijena od npr 200 kn sasvim ok za plombu, pod uvjetom da je rad kvalitetan (ne radi se o napuhavanju cijena, kao sto sam procitao na drugom topicu). S nizim cijenama si ugl na pozitivnoj nuli, nemas neku zaradu.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 18:47   #69
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Prvo pitas kolika je cijena, ako ti se ne svidja, kazes hvala idem drugom stomatologu. Ona ti moze reci i 500 kn ako zeli.Samo ne zaboravi da su stom materijali, znanje i amortizacija ordinacije vrlo skupi i da je cijena od npr 200 kn sasvim ok za plombu, pod uvjetom da je rad kvalitetan (ne radi se o napuhavanju cijena, kao sto sam procitao na drugom topicu). S nizim cijenama si ugl na pozitivnoj nuli, nemas neku zaradu.
Hvala.

Čini mi se, za sada, da sam izabrala odličnu zubaricu.
Smiju li zubari i njihovo osoblje (sestre i tehničari) primiti poklon od pacijenta ili se to smatra mitom? Voljela bih zubarici i njenoj sestri nešto pokloniti u znak zahvalnosti kada mi sredi sve zube.
Danas sam prvi put doživjela da je zubarica odvojila oko sat vremena za dva zuba, upotrijebila uv lampu (mislim da je ta ), spaljivala nešto u zubu i mijenjala neke sitne iglice. Tko točno financira socijalne zubare, tj. njihove ordinacije - država ili možda i grad? Mislite li da su socijalni zubari u nekim drugim gradovima Hrvatske slabije opremljeni zbog toga što se država manje brine za zdravstvo u tim gradovima ili je to sve do vlastitog zalaganja zubara za ordinaciju i svoje pacijente? Zbog čega dolazi do većih odstupanja kod zubara?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:26   #70
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Hvala.

Čini mi se, za sada, da sam izabrala odličnu zubaricu.
Smiju li zubari i njihovo osoblje (sestre i tehničari) primiti poklon od pacijenta ili se to smatra mitom? Voljela bih zubarici i njenoj sestri nešto pokloniti u znak zahvalnosti kada mi sredi sve zube.
Danas sam prvi put doživjela da je zubarica odvojila oko sat vremena za dva zuba, upotrijebila uv lampu (mislim da je ta ), spaljivala nešto u zubu i mijenjala neke sitne iglice. Tko točno financira socijalne zubare, tj. njihove ordinacije - država ili možda i grad? Mislite li da su socijalni zubari u nekim drugim gradovima Hrvatske slabije opremljeni zbog toga što se država manje brine za zdravstvo u tim gradovima ili je to sve do vlastitog zalaganja zubara za ordinaciju i svoje pacijente? Zbog čega dolazi do većih odstupanja kod zubara?
samo ti nosi, ja to najvise volim

Socijalno imas ugrubo dvije kategorije; koncesionare koji imaju ugovor s HZZO-om (placa neku sitnu lovu za svakog upisanog pacijenta godisnje) ali rade i "privat" - mogu biti smjesteni npr u Dom Zdravlja ili negdje drugdje, u svom prostoru; i ciste zaposlenike domova zdravlja koji lovu dobijaju od D.Z.-a. Oprema ovisi najvise o stomatologu ali i o mjestu gdje radi. Ovi sto su pod DZ su uglavnom ograniceni s ravnateljstvom DZ-a i Zupanijom, ali da se tu srediti svasta, zbilja ovisi o zalaganju stomatologa. Ako je netko privatnik i ima fancy ord ne mora automatski znaciti da vrhunski radi. Nagledao sam se svega, vjeruj. Dzaba ti svi najbolji materijali ako ti se ne da/ne znas raditi.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 22:31   #71
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
samo ti nosi, ja to najvise volim

Socijalno imas ugrubo dvije kategorije; koncesionare koji imaju ugovor s HZZO-om (placa neku sitnu lovu za svakog upisanog pacijenta godisnje) ali rade i "privat" - mogu biti smjesteni npr u Dom Zdravlja ili negdje drugdje, u svom prostoru; i ciste zaposlenike domova zdravlja koji lovu dobijaju od D.Z.-a. Oprema ovisi najvise o stomatologu ali i o mjestu gdje radi. Ovi sto su pod DZ su uglavnom ograniceni s ravnateljstvom DZ-a i Zupanijom, ali da se tu srediti svasta, zbilja ovisi o zalaganju stomatologa. Ako je netko privatnik i ima fancy ord ne mora automatski znaciti da vrhunski radi. Nagledao sam se svega, vjeruj. Dzaba ti svi najbolji materijali ako ti se ne da/ne znas raditi.
Hvala.

Zubarica kod koje sam danas upotrijebila je svu silu tehnologije i odvojila oko sat vremena za mene dok sam se kod bivše zubarice osjećala sretnom i kada bi mi posvetila 15 - 20 min vremena, a ne 10 min kao inače.

Eto, kada si zubar da još nešto pitam. Od početka pa do kraja radnog vremena koncentracija i raspoloženje naravno opadaju, a umor raste. Trudiš li se to sakriti pred pacijentima ili im diskretno daš do znanja da si umoran i da te ne gnjave puno s pitanjima?

Što je najgore u poslu?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 23:53   #72
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Hvala.

Zubarica kod koje sam danas upotrijebila je svu silu tehnologije i odvojila oko sat vremena za mene dok sam se kod bivše zubarice osjećala sretnom i kada bi mi posvetila 15 - 20 min vremena, a ne 10 min kao inače.

Eto, kada si zubar da još nešto pitam. Od početka pa do kraja radnog vremena koncentracija i raspoloženje naravno opadaju, a umor raste. Trudiš li se to sakriti pred pacijentima ili im diskretno daš do znanja da si umoran i da te ne gnjave puno s pitanjima?

Što je najgore u poslu?
jujigatameu ti je najgore sto je bezobrazno zgodan pa muci muku sa napaljenim tinejdericama i nesretno udanim zenama
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 02:03   #73
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
jujigatameu ti je najgore sto je bezobrazno zgodan pa muci muku sa napaljenim tinejdericama i nesretno udanim zenama
a sa napaljenim tipovima
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 21:33   #74
Joj kad vas ja dohvatim... Molim vas budite ontopic.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 01:41   #75
Quote:
jujigatameu ti je najgore sto je bezobrazno zgodan pa muci muku sa napaljenim tinejdericama i nesretno udanim zenama
Istina, prilicno se tesko nosim s tim. A sta cu jadan kad vec nemam wellness centar u sklopu svemirske poliklinike barem da se onda s ovim veselim :P

Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Eto, kada si zubar da još nešto pitam. Od početka pa do kraja radnog vremena koncentracija i raspoloženje naravno opadaju, a umor raste. Trudiš li se to sakriti pred pacijentima ili im diskretno daš do znanja da si umoran i da te ne gnjave puno s pitanjima?
Ja sam ti mlad i izdrzljiv pa nemam problema s padom koncentracije i raspolozenjem
Salim se, svakom pacijentu dam maksimum, nema fuširanja. Uzivam u onome sto radim (rekla bi moja bivsa sefica "cekaj mlad si ima vremena da ti sve pocne ici na zivce, i pacijenti i posao haha").
Za sada mi nije tesko pricati i objasnjavati nesto vise puta na dan, pa ni "filozofima", osobama teskog karaktera koje misle da znaju sve i da mogu shvatiti godine studija i usavrsavanja u 3 minute.
Quote:
Što je najgore u poslu?
Osobno su mi najgora razmazena zlocesta djeca, skidam kapu kolegama koji imaju zivce da se natezu s njima. Mene totalno izbace iz takta i ne volim se baviti s njima. Mislim da je danas odgoj opcenito buno blazi i da roditelji djeci previse dozvoljavaju.
Takodjer je vrlo frustrirajuce kada netko ne cijeni tvoj rad, trud i napor koji ulazes.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 10:09   #76
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Istina, prilicno se tesko nosim s tim. A sta cu jadan kad vec nemam wellness centar u sklopu svemirske poliklinike barem da se onda s ovim veselim :P
Još si mlad, stigneš...

Nakon godina posla, kad prođu shvaćanja da ne možeš pomoći nekome tko si ne da pomoći ( svi oni pacijenti koji znaju bolje od tebe i govore ti kako treba raditi, a i svi oni koji ne dolaze na termine, kontrole i sl.), kad shvatiš divotu postojanja specijalista pedodoncije ( i pošalješ onakvo razmaženo dijete na faks, jer shvatiš da ne možeš u pol sata napraviti ono što roditelji propuštaju već godinama), kad konačno dovoljno "narasteš" da si možeš dozvoliti odbiti pacijenta kojeg ne želiš liječiti ( ne govorim o hitnim slučajevima, da ne bi netko krenuo moralizirati oko ove rečenice) i omogućiš sam sebi da radiš skoro pa isključivo ono što voliš i želiš, najteže od svega je podnositi tranferiranu bol od pacijenta. To ubija.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 13:46   #77
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Salim se, svakom pacijentu dam maksimum, nema fuširanja. Uzivam u onome sto radim (rekla bi moja bivsa sefica "cekaj mlad si ima vremena da ti sve pocne ici na zivce, i pacijenti i posao haha").
Za sada mi nije tesko pricati i objasnjavati nesto vise puta na dan, pa ni "filozofima", osobama teskog karaktera koje misle da znaju sve i da mogu shvatiti godine studija i usavrsavanja u 3 minute.

Osobno su mi najgora razmazena zlocesta djeca, skidam kapu kolegama koji imaju zivce da se natezu s njima. Mene totalno izbace iz takta i ne volim se baviti s njima. Mislim da je danas odgoj opcenito buno blazi i da roditelji djeci previse dozvoljavaju.
Takodjer je vrlo frustrirajuce kada netko ne cijeni tvoj rad, trud i napor koji ulazes.
Koliko ti ide na živce ako pacijent npr. priča o tome kako mu je bivši zubar nešto radio sa zubima?
Ja sam sada svojoj pokušala objasniti da mi je moja bivša zubarica izbrusila zub, stavila lijek, ali je lijek otpao pa zato nije napravila plombu, a u međuvremenu sam se k njoj prebacila. Ona je rekla nešto tipa: "Dobro, ne zanima me što je tvoja zubarica radila. Daj da pogledamo."
Draga mi je i sve, ali mislim da joj idem na živce kada govorim što mi je sa zubima.
Isto tako, je li moguće da je zub crn, a da to nije od karijesa?

Naplatila mi je bijelu plombu 200 kn, a ne 212 kn što je najmanja cijena prema onoj stranici na kojoj pišu cijene. To je onako procijedila kroz zube kao da joj je mrsko naplaćivati plombu.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 16:15   #78
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Koliko ti ide na živce ako pacijent npr. priča o tome kako mu je bivši zubar nešto radio sa zubima?
Ja sam sada svojoj pokušala objasniti da mi je moja bivša zubarica izbrusila zub, stavila lijek, ali je lijek otpao pa zato nije napravila plombu, a u međuvremenu sam se k njoj prebacila. Ona je rekla nešto tipa: "Dobro, ne zanima me što je tvoja zubarica radila. Daj da pogledamo."
Draga mi je i sve, ali mislim da joj idem na živce kada govorim što mi je sa zubima.
Isto tako, je li moguće da je zub crn, a da to nije od karijesa?
Naplatila mi je bijelu plombu 200 kn, a ne 212 kn što je najmanja cijena prema onoj stranici na kojoj pišu cijene. To je onako procijedila kroz zube kao da joj je mrsko naplaćivati plombu.
Zub ti može potamniti s vremenom ako ti je izvađen živac iz njega. Sad ne znam da li baš može biti crn. Na koji točno zub misliš i gdje se nalazi to crnilo, ili je baš cijeli zub takav?

A ti si njoj onda mogla uvaliti još 100 kunića, kad ti je već 200 bilo malo.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 16:55   #79
Quote:
Enter Sandwoman kaže: Pogledaj post
Zub ti može potamniti s vremenom ako ti je izvađen živac iz njega. Sad ne znam da li baš može biti crn. Na koji točno zub misliš i gdje se nalazi to crnilo, ili je baš cijeli zub takav?

A ti si njoj onda mogla uvaliti još 100 kunića, kad ti je već 200 bilo malo.
To je umnjak, gornji. Bolio me jedno vrijeme. Onda je prestao. Sada je crn, onako kako budu zubi kada ih uhvati karijes. Ona ga je pogledala i rekla da ne misli da je to karijes.

Ma bilo mi je samo čudno to što mi nije ni spomenula cijenu dok nisam pitala, a onda je to rekla onako jedva. Da joj ne dođem s novcem ne znam bi li se sjetila uopće.

Čitala sam svašta po forumu, a neki ljudi spominju kako uopće nisu plaćali bijele plombe pa mi je zato čudno. Vjerojatno je samo bila umorna pa sam zato stvorila takav dojam.

Kada mi riješi sve zube kupit ću joj Ferrero Rocher. Valjda voli slatko.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 17:20   #80
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
To je umnjak, gornji. Bolio me jedno vrijeme. Onda je prestao. Sada je crn, onako kako budu zubi kada ih uhvati karijes. Ona ga je pogledala i rekla da ne misli da je to karijes.
Ma bilo mi je samo čudno to što mi nije ni spomenula cijenu dok nisam pitala, a onda je to rekla onako jedva. Da joj ne dođem s novcem ne znam bi li se sjetila uopće.
Čitala sam svašta po forumu, a neki ljudi spominju kako uopće nisu plaćali bijele plombe pa mi je zato čudno. Vjerojatno je samo bila umorna pa sam zato stvorila takav dojam.
Kada mi riješi sve zube kupit ću joj Ferrero Rocher. Valjda voli slatko.
Aha, znam na što misliš. Mislim da to nije karijes. Moraš samo bolje zube čistiti. Jer inače je teže doći četkicom do zadnjih gornjih, pa se na njima i pojavljuje to "crno".
Neka ti to zubarica očisti, kao kamenac na donjim zubima.

I svejedno nek ti pregleda umnjake, jer često znaju izrasti pokvareni.

Bijele plombe ne naplaćuju za prednjih 6 zuba tj. jedinice, dvojke i trojke, ali i to nekad znaju, ako je zahvat veći i ako želiš da je estetski ljepše izvedeno.
Možda neki ne naplaćuju i za ostale zube bijelu plombu, ali to je samo iz razloga što je karijes toliko malen da na njega stavi neznatno malu količinu iste.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.