Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2015., 03:56   #1
Najrazoreniji gradovi

Koji su gradovi na hrvatskom etničkom prostoru (Hrvatska, BiH) najteže stradali u ratovima 20. stoljeća? Molim konkretne podatke.

* Prvi svjetski rat: ?
* Drugi svjetski rat: Kupres, Zadar
* Domovinski rat: Vukovar (navodno 11 000 granata), Gospić, Osijek, Pakrac, Lipik, Dubrovnik, Mostar, Vrhbosna (navodno 468 825 ispaljenih granata), Tuzla, Bosanska Krupa, Derventa

Također me zanima koji su spomenici i vjerski objekti uništeni? 1990-ih je u Hrvatskoj i BiH navodno stradalo 614 džamija (534 od VRS, 80 od HVO-a), oko 450 katoličkih i oko 437 pravoslavnih crkava, te nekih 2 300 partizanskih spomenika. Za Drugi svjetski rat nema podataka. Prema Jozi Tomaševiću ustaše su u Gornjokarlovačkoj eparhiji od 188 bogomolja SPC posve uništili 89, a teško oštetili 67. Je li koja katolička crkva stradala od četnika 1940-ih? Navodno jest šćitski samostan (Prozor-Rama) poznat po tome što je od 16. do 20. stoljeća pet puta spaljen i svaki put obnovljen.

Potpuno uništeni katolički vjerski objekti u BiH 1990-ih od strane ARBiH: 8 crkava, 19 kapela, 9 župnih kuća i drugih objekata, 8 groblja. Od strane VRS: 117 crkava, 44 kapele, 56 župnih kuća i drugih objekata, 8 samostana. Oštećeni od strane ARBiH: 75 crkava, 94 kapele, 49 župnih kuća i drugih objekata, 7 samostana, 69 groblja. Od strane VRS: 278 crkava, 133 kapele, 177 župnih kuća i drugih objekata, 23 samostana, 95 groblja.

Najpoznatiji kulturno-povijesni spomenici stradali 1990-ih: Stari most u Mostaru, kupola šibenske katedrale, devet baroknih palača u dubrovačkoj staroj gradskoj jezgri i križ na Srđu, samostan u Karinu, Crkva sv. Ante u Kninu, džamija Ferhadija u Banjoj Luci s obližnjom sahat-kulom, Fazlagića kula u Gackom, samostan u Pridvorju u Konavlima (Crnogorci ga spalili drugi put, prvi put 1806.), Saborna crkva u Mostaru, pravoslavna crkva u Gospiću, sve džamije u mnogim gradovima današnje RS (Trebinje, Bileća, Foča, Gacko, Zvornik, Višegrad)... 1940-ih: Stari most u Konjicu iz 1682. minirali su pri povlačenju njemački nacisti 3. ožujka 1945. godine... Dosta je crkava opljačkano ili su u njema spaljene crkvene knjige.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 07:28   #2
Nakon Vukovara mislim da je Slunj bio razoren preko 90% posto.

Kod Dubrovnika u Bosanki su bile žestoke bitke. Vjerujem da je Bosanka razorena.

Također branitelji zovu Laslovo mali Vukovar. Laslovo je bilo u polu-okruženju. Prije pada jednom su ušli i izašli iz njega. Prije rata u Laslovu su živili večinom Mađari.


Također ne znam kako ti ispalo Sarajevo. Googlaj Urbicide. To je neologizam nastao zbog Sarajeva i Vukovara. U Sarajevu je poginulo 11 000 ljudi. Više nego u cijeloj RH ili Srebrenici. U jednom danu u Sarajevu palo je više granata nego tokom cijelog rata u Vukovaru.
v1per is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 07:33   #3
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
sve džamije u mnogim gradovima današnje RS (Trebinje, Bileća, Foča, Gacko, Zvornik, Višegrad)...
https://www.youtube.com/watch?v=gKyZBNfWiRs



srpski heroji...
v1per is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 14:53   #4
Pa naveo sam Sarajevo pod starim hrvatskim imenom Vrhbosna. Tamo je navodno ispaljeno 468 825 granata, za usporedbu na Staljingrad je u Drugom svjetskom ratu palo njih 689 000. Ima li itko podataka o najrazrušenijim hrvatskim gradovima i stradalim značajnim spomenicima u Prvom i Drugom svjetskom ratu? Srbi govore o preko 400 uništenih pravoslavnih crkava 1940-ih u NDH.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 11:59   #5
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Pa naveo sam Sarajevo pod starim hrvatskim imenom Vrhbosna. Tamo je navodno ispaljeno 468 825 granata, za usporedbu na Staljingrad je u Drugom svjetskom ratu palo njih 689 000.
Je na Sarajevo je ispaljeno 35 milijuna granata

Uspoređivati razaranje Staljingrada i Sarajeva je u najmanju ruku smiješno.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:29   #6
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Je na Sarajevo je ispaljeno 35 milijuna granata

Uspoređivati razaranje Staljingrada i Sarajeva je u najmanju ruku smiješno.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:M...n_Cemetery.jpg

The siege lasted three times longer than the Battle of Stalingrad and more than a year longer than the Siege of Leningrad.

http://theharvardadvocate.com/article/68/sarajevo-rose/

Especially after the events at Sarajevo, recognition has begun to be given to the cases of violence specifically directed to the destruction of an urban area.

In the wake of the destruction of Sarajevo, the term gained more common usage...

itd.

https://en.wikipedia.org/wiki/Urbicide

A total of 13,952 people were killed during the siege, including 5,434 civilians.

European Council:
It is plain that Sarajevo has suffered badly at the hands of its attackers. Apart from the obvious human cost in the continued suffering and difficulties of day to day living, there has been serious damage to the urban fabric. The infrastructure (drainage, electricity, telephone services, etc.) is badly damaged. Most buildings are damaged significantly and probably all buildings are damaged to a greater or lesser degree (broken glass etc.). Some buildings have been completely destroyed including ancient monuments (such as the Library) and including a number of modern steel framed buildings (such as the Unis Building) which in some cases have simply collapsed. 35,000 dwellings are also assessed to have been destroyed during the past year

Sve piše. Samo treba čitati.

A ti gledaj ako ti je teško pročitati:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:S...o_Grbavica.JPG

https://en.wikipedia.org/wiki/File:E...snia-cello.jpg
__________________
Čiča Draža razbježe se straža! 1995.
v1per is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 07:37   #7
Tuzla nije pretrpila razaranja vrijedna spominjanja. U BiH su najvise stradali Sarajevo, Mostar, Olovo, Gradacac, Bihac. Iz Olova su morali cak iseliti kompletno civilno stanovnistvo, jer su ga tukla tri korpusa srpske vojske.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 08:10   #8
Gdje su ti Vinkovci? Mislim da su teže stradali od jednog Gospića i Dubrovnika, a da ne pričam da su bili na prvoj liniji obrane.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 17:09   #9
Quote:
v1per kaže: Pogledaj post
:Sve piše. Samo treba čitati.
]
A zbog čega onda ne čitaš? Za Staljingrad se tuklo u gradskim borbama nekoliko njemačkih i sovjetskih armija sa tisućama komada artiljerije i stotinama bombardera. Sad sam jednostavnim zaključivanjem dođi do toga može li se uspoređivati opseg granatiranja i razaranja istih. Opsada Lenjingrada - ista priča (preko milijun umrlih od gladi).
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 19:13   #10
U Prvom svjetskom ratu nijedan nije pretrpio nekakva ratna stradanja. U Drugom svjetskom ratu su veći gradovi (Zagreb, Split, Osijek) izbjegli razaranja izuzev sporadičnog savezničkog bombardiranja. Uglavnom je to bilo zauzimanje nebranjenih gradova, kako 1941., tako i 1945., osim u slučaju Rijeke. Od manjih gradova najviše su štete pretrpjeli Zadar od savezničkog bombardiranja, Knin 1944., u BiH Bihać, vjerojatno Livno i Kupres.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 19:20   #11
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
A zbog čega onda ne čitaš? Za Staljingrad se tuklo u gradskim borbama nekoliko njemačkih i sovjetskih armija sa tisućama komada artiljerije i stotinama bombardera. Sad sam jednostavnim zaključivanjem dođi do toga može li se uspoređivati opseg granatiranja i razaranja istih. Opsada Lenjingrada - ista priča (preko milijun umrlih od gladi).
Onda pročitaj moj post. Radi Sarajeva i Vukovara (posebno radi Sarajeva) neologizam Urbicid je ušao u upotrebu. Opsada je bila duža nego tvoje spomenute. U jednom danu je palo više granata nego tokom cijelog rata u Vukovaru. Građani su živili pod konstantnom rafalnom, snajperskom vatrom. Da artiljeriju ne spominjemo. Pogledaj postotak žrtvi u odnosu na broj stanovništva. Bez vode su ljudi bili.

Radi Sarajeva su pisane knjige. Stripovi crtani (vidi Hermann: Sarajevo Tango).
U2 napisao pjesmu...

Ne čitaš. Vrati se i pročitaj linkove koje sam dao.
__________________
Čiča Draža razbježe se straža! 1995.
v1per is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 19:24   #12
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Gdje su ti Vinkovci? Mislim da su teže stradali od jednog Gospića i Dubrovnika, a da ne pričam da su bili na prvoj liniji obrane.
Kakav je to bio poraz za JNA i Četnike. Ma da ne razumijem tko je od tih idiota generala donio odluku o napadu pravocrtnom i to cestom. Zbilja fijasko.

Svaka čast svim braniteljima Vinkovaca.

Posebno zanimljiva priča svakako. Mislim zanemarena. Nešto poput Laslova kod Osijeka, Bosanke kod Dubrovnika. Kao i značaja operacije Medvjed u Lici te izviđača Meduza.

Kao sudionik domovinskog rata posebno sam ponosan na Vinkovce. Ma da nikad nisam bio tamo. Znam samo iz priča ljudi kojima vjerujem.
__________________
Čiča Draža razbježe se straža! 1995.
v1per is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 19:40   #13
Quote:
v1per kaže: Pogledaj post
Onda pročitaj moj post. Radi Sarajeva i Vukovara (posebno radi Sarajeva) neologizam Urbicid je ušao u upotrebu. Opsada je bila duža nego tvoje spomenute. U jednom danu je palo više granata nego tokom cijelog rata u Vukovaru. Građani su živili pod konstantnom rafalnom, snajperskom vatrom. Da artiljeriju ne spominjemo. Pogledaj postotak žrtvi u odnosu na broj stanovništva. Bez vode su ljudi bili.

Radi Sarajeva su pisane knjige. Stripovi crtani (vidi Hermann: Sarajevo Tango).
U2 napisao pjesmu...

Ne čitaš. Vrati se i pročitaj linkove koje sam dao.
Nitko ne spori stradanja Sarajeva, no tvoj post zvuči preuveličano. Posebno mi je interesantan dio da je u jednom danu palo više granata nego za cijele opsade Vukovara. Možda jesi u pravu ali meni kao laiku čini se stvarno pretjeranim.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 20:17   #14
Staljingrad je opako nadrapao,a strahovito je dugačak i širok te ne znam koliko je Volga na tom djelu široka?..ako netko znade,volio bih čuti,jer naletjeh na podatak o par tisuća km.?
__________________
Smrt fašizmu, Sloboda - Željezničar 1:0
sven hassel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 21:22   #15
Quote:
sven hassel kaže: Pogledaj post
Staljingrad je opako nadrapao,a strahovito je dugačak i širok te ne znam koliko je Volga na tom djelu široka?..ako netko znade,volio bih čuti,jer naletjeh na podatak o par tisuća km.?

Toliko nije ni Jadran širok.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 14:21   #16
Quote:
v1per kaže: Pogledaj post
:
Sve piše. Samo treba čitati.

A ti gledaj ako ti je teško pročitati:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:S...o_Grbavica.JPG

https://en.wikipedia.org/wiki/File:E...snia-cello.jpg





Ne govori o stvarima o kojima nemaš pojma. Opsada Sarajeva je kamilica prema opsadi Staljingrada i Lenjingrada.

Milijun civila je u Lenjingradu samo od gladi umrlo.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 21:15   #17
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post




Ne govori o stvarima o kojima nemaš pojma. Opsada Sarajeva je kamilica prema opsadi Staljingrada i Lenjingrada.

Milijun civila je u Lenjingradu samo od gladi umrlo.
Post 6.

Jesi čuo za Urbicid? Ti znaš što je opsada...traktoraj.
__________________
Čiča Draža razbježe se straža! 1995.
v1per is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 00:55   #18
Navodite ako znate i koji su kulturno-povijesni spomenici (crkve, tvrđave, palače, dvorci, džamije, ljetnikovci, mostovi, kipovi) stradali na hrvatskom etničkom prostoru u Prvom i Drugom svjetskom te u Domovinskom ratu. "U 16. vijeku je rogatička čaršija bila koncentrisana u jednoj ulici sa dućanima, i to po jedan, dva ili čak i više njih pod jednim krovom. Neke od ovih objekata je izgradio poznati legat Husein-beg Arnautović. Čaršiju na desnoj i mahale na lijevoj obali Rakitnice su već tada spajale dvije kamene ćuprijeː Kanarska ćuprija i Donja ćuprija. I Kanarsku i Donju ćupriju srušile su njemačke okupacione trupe kada su se savim povukle iz ovog područja marta 1945. " Tako su Nijemci 1945. minirali Stari most u Konjicu i mostove u Rogatici, a mostarski most srušen je 1993. godine. Stradali su veoma značajni mostovi iz razdoblja turske okupacije.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 13:09   #19
Vidim da je Savonski Brod posve izostavljen, grad je zaista teško nastradao i to u obadva rata...

Angloameričko zrakoplovstvo ga je napadalo tada kao važno prometno i industrijsko središte, važno čvorište na pravcu ZG-BG i tada praktično kao jedini prometni pravac prema Bosni, grad teško oštećen, poginulo više stotine civila, ako ne i tisuća.

Glavnina rata u RH se odvijala u jesen 91, tada na SB nije pala ni jedna granata, ali u proljeće 1992-e počinju teške borbe u Bosanskoj Posavini koja je blizu Broda i kroz kojega prolazi komunikacija za Posavinu, takodjer je tobilo i industrijsko središte u kojem se proizvodilo mnogo oružja, spomenimo samo tenkove M-84 i raketne sustave Orkan. Vojska RS nije birala ćime će uništiti Slavonski brod, ispalili su na tisuće topničkih granata, ali posebnost Broda je da je to bija jedini hrvatski grad sustavno napadan avionskim bombama i raketama zemlja-zemlja, to su mnogo razornija oružja od topovskih granata. Točne podatke o poginulim ne znam, ostalo mi je u sijećanju pogibija velikog broja djece u jednom napadu, mislim da tamo ima i spomenik poginuloj djeci...

Tu nesreću da je razoren u dva rata u jedva 50 godina još je imao i Zadar. Izveden je niz zračnih napada 43 i 44-e, tamo su se nalazile značajne njemačke snage, Zadar je tada bio talijanski grad i možda je i zato toliko teško napadan, gradska jezgra je teško oštećena, ali je u novoj Jugoslaviji uz velike napore izvedena vjerna rekonstruktcija povijesnih objekata.

U jesen 1991-e snage JNA i lokalnih Srba su pokušale zauzeti Zadar, u prvom naletu te snage su uspijele zauzeti neposrednu okolicu grada, možda bi zauzeli i grad da su se usudili ući u gradske borbe, izgleda da je grad bio praktično bez obrane. Nešto kasnije uspostavila se čvršća obrana, samo fronta je prolazila kroz područje koje je službeno dio grada, te je na grad ispaljen ogroman broj projektila, što na ZNG postrojbe što onako kao teroristički čin. Velikih zračnih napada na grad koliko ja znam nije bilo, 1993-e vojska"rsk" izvela je pokušaj napada na grad rijetko ili nikad viđen u povijesti ratovanja. Izveli su pokušaj napada s vagonom punjenim eksplozivom koji se slobodnim padom trebao spustiti u Zadar i eksplodirati, ali u grad nije stiga jer su na pruzi bile postavljene barikade...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 13:46   #20
Iako Split nije teško napadan ipak ga treba spomenuti zbog jednog napada, jednog ali značajnog koji je trajno promjenio vizuru grada, kao i zbog diplomatskih repova napada.

Američko ratno zrakoplovstvo je izvelo na napad na Split u kasno proljeće 44-e, cilj napada su bili brodovi u luci koji su trebali poslužit za prijevoz Njemaca i ustaša do otoka di bi se borili s Partizanima. Brodovi su potpuno uništeni ali uništen je bio i dobar dio centra grada. Bilo je mnogo civilnih bžrtava jer su gradjani mirno šetali ulicama(nije bilo uzbune), srušena je tada značajna crkva sv. Petra koja nije obnavljana nego je 70-ih napravljena istomena crkva ali u potpuno drugom dijelu grada, srušeno je i više renesasnih palača koje isto nisu obnavljane. NDH je službeno protestirala, SAD je tvrdio da je napad izveden na poziv NOVJ, predstavnici NOVJ su to negirali i takodje protestirali zbog žrtava i razaranja grada. Amerikanci su formirali povjerenstvo koje je ispitivalo posade bombadera i koje je došlo i u Split nakon oslobođenja,zaključak povjerenstva je bio da njihovo zrakoplovstvo nije pogriješilo i da su bombe padale u prihvatljivom radijusu oko glavnog cilja..
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.