Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2017., 22:07   #1
Kariyes

nisam našao temu naziva "Karijes", pa rekoh, hajde da je ja kao jedan nestomatolog i laik otvorim.
zna li itko od korisnika stomatoloških usluga što je to uopće.
Pročitao knjigu Fejerskov/Kidd ... stomatolozi znaju koja i sad prosvijetljen tj. saznao jedino bitno: karijes je PROCES sa sto fakata i kriterija, nema čiste definicije i na kraju se sve zaista svodi na čišćenje zuba. SVE. i fluor kao pomoćno sredstvo. što se zubi bolje čiste manje će se demineralizirati (izvana) ... a plombiranje je odluka manjeg zla kad se bakterije više ne mogu otkloniti pranjem ... dakle, privatnik je lakši da ti strese jednu plombu više a hzzoovac jednu plombu manje ...
kontrola dvaput godišnje je skoro pa beskorisna ako se pacijent ne educira i služi trajbanju plombi , rješavanju akutnih stanja i hitnoj pomoći kada dođe do crvenog !
sto tisuća stvari saznao uloga sline i zašto zubi u kontaktu s jezikom imaju manju vjerojatnost razvoja karijesa, uloga hrane kao skidača biofilma ... vrijeme izloženosti (sjećam se da sam jedno par godina slijedio onaj savjet "jesti male obroke svako nekoliko sati" ... BULL za zube! PH vrijednost ... i najbitnije ne cukati i kopati s onom metalnom sondom a to je redovita stvar koju čini hzzovac
i tak

naravno, da sam stomatolog možda bih dobio fraze čitajući ovo :klap: ali eto samo bih htio podijeliti s dobronamjernima
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Old 08.01.2017., 23:46   #2
evo teme

https://www.forum.hr/showthread.php?t=714303&page=14
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.