Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2003., 01:58   #1
Koliko i zašto lažete svojem djetetu?

puno puta mi se desava da vidim roditelje kako lazu djete kako bi
lakse rjesili recimo neku neugodnu situaciju. ....

sad me zanima koliko vi lazete svoju djecu
zasto
zasto ne
u kojim situacijama

+jedna zanimljiva misao mi je tu
kako sam se priblizavao svijetu odraslih ljudi polako sam shvacao
da sam zivio u iluzijama. sto se tice ljudi oko mene. u redu, to su
bile moje djecje fantazije... al opet su negdje morale imati svoj uzrok.
a mogu si zamisliti malo djete kako stvara pogresne sheme o
svijetu i ljudima i odnosima...

...koliko ste iskreni s svojim djetetom.....?
nixon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 09:58   #2
Pa ne lazem joj, bar se ne mogu sjetiti.
Dobro, ponekad kad hoce da joj nesto kupim a ja to ne zelim, iz pedagoskih razloga jelte , onda joj slazem da nemam novaca.
Jos uvijek smisljam koju cu joj laz prodati ako uhvati mene i zakonitog in flagranti.
Nikad joj ne govorim da ce nesto dobiti ako npr. pojede, to mi je glupo. Jede se i spava zato sto si pospan a ne da dobijes igracku.
Ne lazem joj da je se rijesim. Radje joj nista ne kazem nego da obecam pa ne ispunim. To bi ona shvatila kao laz a ja ne zelim da izgubi povjerenje u mene. I nikad joj ne lazem da ce je uhvatiti cigani, mrak ili babaroga. Tako se dijete, doduse, najlakse smiri ali se poslije boji a ja ne zelim da se ona boji. Ja hocu neustrasivog vraga u kuci
Mozda grijesim, vrijeme ce pokazati, ali ja se prema njoj odnosim kao prema odrasloj osobi.
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:33   #3
Quote:
penelopa kaže:
ali ja se prema njoj odnosim kao prema odrasloj osobi.
that's it
cak mi majka kaze da i pretjerujem ponekad
"pa ona je samo dijete"
ako je dijete nije moron
naprotiv, bistrija i pronicljivija od mene ponekad
osim tog uzasno sam los lazac, prokljuvila bi me za sekundu
a to mi je ful gadno
dakle, NE LAZEM JOJ NIKAD, niti presutim/ignoriram
ne potcjenjujem njen intelekt, dapace jako ga respektiram

ak je nesto van njenog dometa, probam laicki objasniti
ili kazem da je to malo tesko za shvatiti, da bude vec kad bude malo veca

cak i kad su skakljiva pitanja na tapetu
"mama sta je sex, kad se ima prvi sex, skim si ti imala...
a sta znaci nevin, peder, lezbejka, pedofil, kurva... i slicni pojmovi kojima danasnji tv filuje

sve me je to vec pitala, i trudila sam se bit jasna, ali ne previse surova. je tesko, da
ne zelim je opterecivat mracnostima, ali moram je upozoriti na eventualne opsanosti. balansiram koliko znam.

opcenito puno pricamo, o svemu

a obecanja, ak nest obecam- obavezno ispunjavam, necu sama sebi pljuvat u tanjir valjda. nikad ne obecavam samo da ju "skinem s vrata"
ako je bas neizvodivo, to je zato sto su se okolnosti promijenile, argumentiram
makar ih ponekad tesko prihvati, na duge staze uvijek razloznosti djeluju
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:43   #4
citat: ako je dijete nije moron
naprotiv, bistrija i pronicljivija od mene ponekad
osim tog uzasno sam los lazac, prokljuvila bi me za sekundu
a to mi je ful gadno
dakle, NE LAZEM JOJ NIKAD, niti presutim/ignoriram
ne potcjenjujem njen intelekt, dapace jako ga respektiram


Sto bi netko rekao, same here jedino sto dobro muljam sefu.
Valjda sam zato jos zaposlena
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:46   #5
Quote:
penelopa kaže:
Sto bi netko rekao, same here jedino sto dobro muljam sefu.
ako je sef ne znaci da NIJE moron
sala mala, off topic
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 02:43   #6
Uzasno mi je kad roditelji ili bilo tko odrastao da djetetu krivu informaciju jer mu je neugodno reci istinu.

Npr. kad sam bila mala, moja teta je bila trudna. Ja sam rado i cesto stavljala uho na njezin veliki trbuh, milovala sam ju po trbuhu i, naravno, bilo je pitanje vremena kad cu postavit pitanje 'pa dobro, odakle ce izaci ta beba?'. Njezin muz mi je tada odgovorio da beba iznutra raspara trbuh na pola i onda izadje van... Moji roditelji tada nisu bili prisutni, teta je samo okrenula ocima, a mene je ta slika (sta cete, bila sam vizualni tip ) proganjala jos godinama...
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 08:56   #7
I nije mu bilo neugodno reći takvu strahotu????
Sanjar61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 10:12   #8
Lad smo kod laganja djeci...ja sam rodjena 6 mjeseci nakon vjenchanja mojih roditelja. Kad sam bila djevojchica, pitala sam ih kako to da sam se tako brzo rodila? Mrtvi-hladni rekli su mi da sam nedonoshce i podrzhavali tu prichu do moje dvanaeste godine. Tada sam nashla neke svoje slike u "beba" fazi i ustanovila da sam bila komad bebe od tri i pol kile, kosa do ramena, samo shto zube nisam imala...ma kakvo nedonoshce
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 10:29   #9
hahahahahaha, magic, isto skroz kod mene... vjencanje u maju i beba u novembru

samo, kad sam ja skontala taj mali razmak izmedju dva dogadjaja, bilo mi je vec oko 12 godina i kuzila sam sistem 100%. Nije bila uopce potrebna prica o nedonesenosti.

Ali zato su valjda moji bili poprilicno liberalni kad sam ja pocela hodati s momcima.

Ja eto nisam nastavila njihovu tradiciju, pa ne moram uvjeravati stariju kcer da je nedonosce .

A sto se tice laganja djeci, izbjegavam to maksimalno. Ako ne mogu reci istinu (a obicno su to odgovori na vrrrrlo skakljiva pitanja), nekako izbjegnem odgovor. Sta ja mogu.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 10:45   #10
Ja svom sinu ne lazhem. Nikad.

Ono shto smatram da nije dobro da zna jednostavno mu ne kazhem, ali nikakvih muljanja.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 10:50   #11
Septembar

Sve prepisujem . Djeca su pametna i svako manipuliranje njima se samo nama kasnije moze obiti o glavu.
Kod nas je istina i istina jedini put.
Sve sto pitaju trudim se objasniti im da razumiju.
Sin je pitao za radjanje djece jos s 4 godine. Odgovorila sam mu da tate prave djecu, mame radjaju.
Dogodilo mi se nakon toga objasnjenja kako mi sin sav siguran u sebe prica kako je malcu iz svoje grupe koji ne
zivi s svojim ocem, tvrdio da ima oca, mali je tvrdio da nema, a moj mali mu je objasnjavao ma imas , svu su ti djecu tate napravile, ma znas moras imati oca.
Uvjerila sam se rano da je najbolje na svako pitanje reci istinit i tocan odgovor, jer kasnije kada bih rekla kako jest sin je bio uporan u onom prvom objasnjenju, pa bi potrajalo dok bi prihvatio istinu.
Zato govorim istinu, sa izostavljanjem onih dijelova koje vidim da ne bi jos skuzio. S kceri radim isto, poucena iskustvom sa sinom. Ja cak mozda idem i predaleko, ja sam oduvijek voljela gledati filmove hororce, vampiri i sl., na NOVA TV ide utorkom Buffy, malac i ja to gledamo (mala zaspi), gledali smo Ralje, objasnila sam mu da je to lazni morski pas, nema nocnih mora, straha , sve prihvaca s shvacanjem da oni to rade da nas zabave. Nadam se da ne grijesim. Ne dajem lazna obecanja jer to mrzim iznad svega.
Uostalom kakve tajne? U danasnje vrijeme pa da nam je neugodno s svojim djetetom razgovarati o istini.
U vrijeme moje majke prije kusur godina to je bilo razumljivo, zena sa sela, sve tabu teme, i razumijem da kada ju je moja sestra sokirala nekim pitanjem, zena ode u knjizaru i kupi knjigu "Sve sto ste zeljeli znati o sex-u, a niste se usudili pitati", to mi je OK, bilo ju je stid , tako je odgojena, ali da ja danas imam stid s svojom djecom o SVEMU pricati, to mi je malo cudno. Mislim da laganjem udaljujemo djecu od sebe.
Samo sto je sve relativno, Penelopa slaze radi odgojne mjere, zaista je malce tesko neki puta odvojiti od necega sto zele i onda je to rijesenje, ali to su iako lazi , male , ne zloceste lazi.
U stvari sto znaci laganje djeci, pisem i razmisljam se koje su lazi meni moji govorili, jedino se sjecam nekih ne ispunjenih obecanja, tad su rekli da ce to uciniti, nisu stigli , nisu taj cas to ucinili, to me je jako smetalo, ali neke krupne lazi ne pamtim.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 10:51   #12
Quote:
Princeza kaže:
'pa dobro, odakle ce izaci ta beba?'. Njezin muz mi je tada odgovorio da beba iznutra raspara trbuh na pola i onda izadje van

... a mene je ta slika (sta cete, bila sam vizualni tip ) proganjala jos godinama...

jadna ti, mora da imas traumo oko porodjaja (sori, nisam upucena da li si vec mama ili ne)

ja sam svojoj princezi vec davno sve objasnila
cak sam joj i crtala kak je ona izasla, jer je izasla sa guzom prvo, i razlika kak obicno izlaze bebe
na sta se ona zeza kad joj nets kazem da radi naopcake "pa sta cu kad sam se naopacke rodila"

a glede surove istine.
sjecam se kad sam ja bila 15-tak godina, bila nam je moja 7-godisnja sestricna u posjeti na raspustu, tak da sam ju vodila van sa frendicama, pa je slusala neke price o deckima i sexu. i pitala me svasta. sjecam se njezine traume kad sam joj objasnila da sve bebe nastaju "jebanjem", pa i ona. klinka je bila u komi, plakala je i urlikala kak ja lazem jer njeni mama i tata se nikad nisu jebali... mislim da sam jadnom djetetu traume stvorila suvom istinom.. hm, treba ipak imat mjere
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 11:36   #13
Rekla sam vec da ne lazem svojoj djeci (ok, jedna je jos beba prakticki, ali jednoj je 9,5 godina).

Rekla sam isto da na neka skakljiva pitanja jednostavno izbjegnem odgovor. Zasto? Evo npr. divim se Septy kako je tako rano djevojcici objasnila kako se rodila - u sustini, po svojoj prirodi ta bi informacija morala biti sok za svako dijete. Djeca ipak poprilicno zive u svijetu medvjeda i leptirova, zar ne. Ali eto njenoj curici ocito nije bila sok. Zavidim.

Znam da sam grozna sto ja necu da se prihvatim da budem izvor svih informacija koje moje dijete zeli saznati, ali jednostavno me strah da sa nekim stvarima ne preuranim i ne izazovem totalni sok. A sokirace se jednog dana svakako, uostalom.

Nama svima to sad izgleda sasvim normalno, ali s djetetovog gledista mora da tragicno izgleda cinjenica da tata nesto svoje uvlaci u mamu i sta ti ja znam. Mora da dijete pomisli - sta im to treba, majku mu? Ili objasniti curici da je izasla na tako sicusnu rupicu...

Hocu samo reci, ne bih htjela pogrijesiti u timingu s nekim stvarima, zapravo i nemam osjecaj za koliko je informacija dijete spremno u datom momentu.

Ma nek nam je sretno svima s nasim malima.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 11:44   #14
Ja Junioru odgovaram i pricham onoliko koliko on pita...a djeca stvarno dosta pitaju.

Nisam pristalica da se dijete posjedne i da mu se objashnjavaju neke stvari bez da ona pokazuju interes.

Moja je poznanica toliko opterecena sexom, safe sexom i kontracepcijom da je svome sinu devetgodishnjaku isprichala sve o tome...naravno da on nish jako od svega toga nije razumio... rezultat je bio taj da je mali s devet godina prije shkolskog ljetovanja zahtjevao da mu se kupe prezervativi
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 11:49   #15
cuj rajna, ja nisam dotad pricala da ju je roda donijela, pa da se sad sokira, nego je to islo sukcesivno... malo ja malo okolina.
ova liberalna drzava ima na TV programe za djecu i omladinu u kojima se govori o svemu, menzecu, erekciji, penetraciji, nezeljenoj trudnoci, kondomima... veoma otvoreno, pa bolje da joj ja pomognem da shvati neke stvari nego da sama bude bombardovana
konkretno o "uvlacenju" naravno nisam pricala, vec sve to ide pod pojam "sex" koji je za nju nesto vjerojatno jos nejasno.
ona zna da bebe nastaju kad se tatini "crvici" spoje sa maminim "jajascom". a konkretno kako... dotle jos nije stigla.

a sto se tice poroda, to je ona sama negdje skuzila da djeca izlaze "na pisu", stim da sam ja pojasnila, da kao sto stomak naraste, tako i beba kad treba da izadje, rasiri se prirodno i pisa tako da beba ima mjesta.

ja vjerujem da ako roditelj pravi famu oko svega i djeca budu zaplasena.
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 17:29   #16
Quote:
Septembar kaže:
jadna ti, mora da imas traumo oko porodjaja (sori, nisam upucena da li si vec mama ili ne)
Bome, da, imala sam traume dosta dugo... A mama nisam (jos).

Quote:
Septembar kaže:
a glede surove istine.
sjecam se kad sam ja bila 15-tak godina, bila nam je moja 7-godisnja sestricna u posjeti na raspustu, tak da sam ju vodila van sa frendicama, pa je slusala neke price o deckima i sexu. i pitala me svasta. sjecam se njezine traume kad sam joj objasnila da sve bebe nastaju "jebanjem", pa i ona. klinka je bila u komi, plakala je i urlikala kak ja lazem jer njeni mama i tata se nikad nisu jebali... mislim da sam jadnom djetetu traume stvorila suvom istinom.. hm, treba ipak imat mjere
He, he, i ja imam slicnu pricu.

Imam jednu susjedu koja je dobila brata kad je imala dvanaest godina. Dvanaest!!! (Hocu reci, nije bas bila totalno mala.) Ja sam imala cetrnaest-petnaest i sva moja znanja o seksu bazirala su se na saputanjima, pismima citatelja u Modroj lasti i opisima u Bravu. I tako, ona meni nekaj prica za svog brata, da kak su ga starci isli negdje kupit, te ovo, te ono... Ja sam vec pomislila da je mali usvojen, ali, s druge strane, tocno se sjecam da je njezina mama bila trudna, da je isla rodit, da je beba ista mama... Itd, itd.

I ja joj (kao veliki, makar samo teorijski ) strucnjak, objasnim da mama i tata imaju odredjene organe, da tata stavi svoj u mamin, da se to zove 'seks' i da se nakon toga dobije beba...

Ova totalno flipne... Pocne se derat da 'njezini roditelji to ne rade, oni bi to njoj rekli, oni njoj nista ne skrivaju, ako su oni njoj rekli da su ga kupili, onda su ga kupili i tocka!'


Mislim, koji roditelji...
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 02:20   #17
Samo mame na ovom topicu...

Nadam se da i ja smijem napisati koju riječ, mislim kao tata?

Kad sam bio mali, užasno me smetalo laganje i izmotavanje oko "strašno tajnih stvari" kad sam zapitkivao o njima uz najčešći odgovor da sam premali da o tome pričam. Pri tome ne mislim samo na pitanja o reprodukciji. Tijekom toliko godina čovjek razvije komplekse i neiskren odnos prema vlastitim roditeljima.

E, da bi to izbjegao, ja se sada prema svojoj djeci odnosim potpuno suprotno. Nema čak ni onog: "nemam novaca, kupit ćemo to drugi puta". Istina i samo istina. Od malih nogu do sada i dalje (trenutno 11 i 5,5 godina).

Gnušam se roditelja koji djeci fantaziraju čak i oko relativno jednostavnih stvari. Burazova žena voli svom sinu izmišljati koješta a kako je mali jako, jako inteligentan i ima izvrsnu memoriju (4,5 godina) zna biti neugodnih situacija kad mu nešto obeća samo da kupi vrijeme u kriznoj situaciji a mali to traži da se ispuni kad dođe vrijeme. A da ne govorim kakva konfuzija vlada malom u glavi jer sve doslovno shvaća pa zna histerizirati oko nekih stvari kada on tvrdi da je u pravu (jer mu je to mama tako objasnila) a netko iz njegove okoline tvrdi suprotno.
Tomek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 09:28   #18
Ne kazem ja njoj " nemam novaca kupit cemo drugi puta" nego
" nemam toliko novaca, to je preskupo" znaci da to nikad nece dobiti makar se radilo o 1 euru ( tu je malo varam tj lazem jer ona jos ne kuzi koliko sto kosta). To radim kad procijenim da je vec previse stvari u kratkom roku dobila pa da ne misli kako moze dobiti sve sto pozeli, OK, mogu joj to i tako objasniti ali zelim i da shvati da stvari imaju neku vrijednost i da novci nisu tu u neogranicenim kolicinama i da postoji rijec nema.
Do seksa jos nismo stigli. Drzite mi fige da ne proradi " konzerva" u meni.
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 17:12   #19
Quote:
magic kaže:

Moja je poznanica toliko opterecena sexom, safe sexom i kontracepcijom da je svome sinu devetgodishnjaku isprichala sve o tome...naravno da on nish jako od svega toga nije razumio... rezultat je bio taj da je mali s devet godina prije shkolskog ljetovanja zahtjevao da mu se kupe prezervativi
Brat mog muza je svoju...pogotovo sina od 7 godina...uputio u tajne sexa da bi mu i odrasli zavidio na poznavanju te radnje.
Njegovo objasnjenje zasto to prica djetetu je da postane"mangup" i ne bude vise sramezljiv,povucen,da ne prica piskutavog glasa...neg muski....Ukratko misli da ce ga teorijsko poznavanje sexa uciniti malim mangupcicem.

Ja sam uzasnuta slusajuci predavanje oca o sexu i to ne birajuci rjecnik,neg koristeci onaj najvulgarniji...a jos gore mi je slusati ta mala ustashca koja to sve ponavljaju.Onda kad se nadje obitelj na nekom rucku...on ponosno ispituje sina "ajde Ivane,kazi kako se oralno.....zena",a onda Ivan sa sramezljivim smjeskom sve opise...cak i mimikom usta i jezika.
Na to obitelj...ponosni tata,moj svekar,svekrva,sestra mog muza(ne znam kako se kaze ta rodbinska veza)...valjaju se od smjeha i njima je to simpaticno.
Ludjaci totalni
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 13:55   #20
Tesko je odrediti granicu, ali ja mislim da djeca pitaju ono sto ih zanima i onoliko koliko mogu podnijeti i razmjeti.
Tako sam ja objasnila svom sinu sa pet godina da ne mogu danas ici na more jer imam svoje mjesecno krvarenje. On je pitao da li me to boli i da li svi to imaju, hoce li i on to imati? Na sve sam mu to odgovorila, on je shvatio, smatra menstruaciju normalnom prirodnom pojavom. Onda se dogodila jedna smijesna zgoda. Nona ga je vodila na more (jer ja nisam mogla), i kada ga je njena sestra pitala gdje je mama on se izderao preko cijele plaze da mama ima mjesecno krvarenje. Starija zena se zagrcnula i pitala ga u nevjerici tko mu je sve to ispricao. Sada je trebalo nekako rijesiti tu situaciju, jer dijete ocito ne shvaca prenemaganje odraslih oko menstruacije i to je bio najtezi dio za objasniti. Ako je to sve normalno, zasto on ne smije o tome pricati? Ja sam se izvukla na nacin da sam se s njim dogovorila da ce od sada moja menstruacija biti nasa mala tajna. Nisam znala kako bi to drugacije izvela.

Ima jos jedna stvar kod mene, jaaako volim bajke i sklona sam izmisljanju prica. Tu znam svakakve stvari izmisljati i uvlaciti ga u svijet maste. Iako mislim da on ipak zna da su sve to price.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:02.