Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2003., 12:39   #1
TV restrikcije

Roditelji, kako se nosite sa klincima i njihovom tendencijom da se zakuju pred TV ekranom i gledaju sve sto treba i sto ne treba?
I kako zabraniti njima da samnom gledaju nest sto im recimo nije primjereno, ako mene to zanima i bas bih voljela pogledati? Cesto ja sama odustanem jer nemogu nju iskljuciti.

Moja kci jako voli TV, i mogla bi ga cijeli dan gledati da je ja ne ogranicavam, i cesto vodimo ratove oko tog. Posto imamo XY kanala, uvjek na nekom ima nesto sto ona "jako voli". Tortura pocinje od ranog jutra kad 2 kanala ima koji samo crtane prikazuju od valjda 6 sati
Ona se jedno vrijeme sama budila tako rano svaki dan, pa i vikendima, da nista ne propusti
Tak da sam ja od ove skolske godine uvela pravilo: radnim danom nema paljenja TV-a ujutro prije skole. A vikendom tek od 8.
I to je proslo bez ikakvih protivljenja (za divno cudo).

Ali problem je vece i vikendi.
Da naravno, znam da dijete treba animirati necim drugim i zabaviti. Ima ona i drugih obaveza: tenis, basket, teatar i (sve dobrovoljno) + maternji jezik. Domaca zadaca joj oduzme max 20 minuta, jer je prelagano. U ovim sivim, ruznim i hladnim danima ne izlazi se vani igrat, ponekad ode kod prijatelja ili neko nama dodje. Igram se i ja sa njom puno, ali nemogu ni ja bas uvijek kad bi ona htjela. Ali opet ostane nekad previse vremena za TV. A cim joj je minut slobodan, odmah kuka "dosadno mi je".

Tesko mi je napraviti neku cvrstu semu, ili voditi registar koliko sati ili minuta dnevno gleda, da napravim tu vrstu ogranicenja... tak da nisam pametna vise

Kako vama funkcionise?
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 15:05   #2
Sve sto si rekla mogu odmah potpisat. (mojoj je 9,5)

Ne znam ni ja u cemu je problem, cak i najvise sebe krivim jer joj, pomislim, ne nudim dovoljno alternativa. Ali uvijek se sjetim da, kad ih i ponudim, njoj nisu interesantne.

Recimo, sinoc smo ona i ja otisle u veliki prodajni centar. Odavno me molila i odavno joj obecavam, ali tesko je ispuniti jer to oduzima dva-tri sata, a i imam jos jednu prakticki malu bebu u kuci. Elem, sinoc se njoj nije islo, jer, zasto bas utorak, jer tad su..... (da ne nabrajam sve emisije). Dopizdilo mi je i bukvalno sam je natjerala da se obuce i da krenemo. I sta se desava - ponasala se nemoguce, prakticki je sve minirala, natjerala me je da nakon samo sat vremena kazem da idemo kuci, izmamila mi u zadnji momenat jednu majicu za sebe, i to je bilo to.

Mozemo sad diskutirati o tome koliki sam ja karakter, jesam li prepopustljiva i tako to, ali ja zaista tih nekoliko sati koje dnevno provedem s djecom ne zelim biti mali Hitler prema njima.

Uglavnom (skrenuh s teme, jelda), i kod nas se dan zasniva na rasporedu crtica i kojekakvih emisija koje ona gleda. Dirni joj u to i dirnuo si joj u zivot, skoro pa.

Pa zar je moguce da nicim drugim ne mogu svoje vrijeme ispuniti. Pa sta smo ono mi radili, kad je TV program dnevno trajao 3 sata?

I nama je bila zima, i hladno, i nismo isli van.

Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 15:31   #3
Kroz tjedan skoro pa nema problema jer krecemo vec u 7 iz kuce a vracamo se oko 17. Dok vecera i izganja oca po kuci vec je mrtva umorna i u 20 je u krevetu. Ali zato vikendom kada smo kod kuce Kao kod Septembar ovdje ima 100 kanala i uvijek je bar na jednom crtic ili nesto slicno. Ne mozes je odvojit da se ubijes, puna kuca igracaka a nju interesira TV. Kad je odvojis od TV-a onda sjedne za kompjuter i surfa. Pametna polovica joj je na njegovom kompjuteru stavila ikonice diznijevih stranica pa onda stranica djecjih kanala i tako to.
Zato koristim svaki trenutak da smo vani ali ponekad stvarno ne mozes bilo da je ruzno vrijeme, bilo da ti netko dolazi ili stvarno imas nesto neodgodivo. Izgleda da je to svima problem
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 15:38   #4
Quote:
Rajna kaže:
Pa zar je moguce da nicim drugim ne mogu svoje vrijeme ispuniti. Pa sta smo ono mi radili, kad je TV program dnevno trajao 3 sata?

I nama je bila zima, i hladno, i nismo isli van.


Sada cu ja zvucati ko´stara baba kad prica o svom djetinjstvu ali moram
Cini mi se da danas previse toga imaju i da im masta nije toliko razvijena ( sto se tice igara) kao nama.
Danas imas za lutku sve, od pelena, flasica, kreveta, nosilica... Mi smo nekad svoje igracke sami stvarali od kutija za cipele, ambalaze pa smo mozda vise u njima i uzivali. Sjecam se da smo prijateljica i ja nacrtale lutkicu od papira, izrezale je i onda za nju crtale odjecu, torbice, pravili joj u kutijama kucu. Svaka kutija svoja prostorija, WC, kuhinja...
Moja kci je sigurno tehnicki naprednija nego sto sam ja to bila ali mi se cini da prebrzo odrasta Malo je stvari moze stvarno razveseliti i dugo drzati. Mozda je krajnje vrijeme da igracke pocnem kupovati samo za Bozic i Uskrs a za ostalo, snadji se drugarice...
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 15:40   #5
Mi sada (Junior ima 14) imamo problem sjedenja pred kompjutorom...mada je meni zhao mu to uskracivati jer on ne igra igrice, vec radi konkretne stvari - redizajn svoje stranice, animacije i sl., chitanje raznih enciklopedija...ne vidim shto bi to bilo shtetnije nego sjedenje za knjigom ili pisacim stolom.

A kad je bio mladji na TV se gledalo samo kazete s njegovim omiljenim crticima. Ostalo vrijeme smishljala sam mu zabavu - izadjivanje i ukrashavanje nekih sitnih predmeta, mjeshenje kolacha i kruha, skupljanje plodova po parku, chak sam ga uchila izradi tapiserija, izradjivali smo odjecu i oruzhje za action-mana...

Mozhda je prednost u tome shto ja TV skoro nikad ne ukljuchujem, pa ni on nema naviku gledanja

Evo, npr. kad dodje kod mojih roditelja u posjetu, vec s vratiju se mashi za jedan od mobitela i sjedne pred tv, pretpostavljam zato shto i oni tako provode vecinu vremena.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 15:40   #6
evo još jedne takve...
pokemoni, digemoni, milijunaši, emisije o životinjama, upitnik,... sve ih zanima. Ako i krenem negdje s njima (trgovački centar, park, skijanje, sanjkanje ili slično uvijek ona pitaju jedno te isto "A kad bumo došli doma i jel bumo stigli pogledati to i to".
Ujutro prije škole dozvoljavam da si pogledaju televiziju i navečer od 6 do cca 9 sati (s prekidom od cca 1 sat za večerom i dok se kupaju). Nakon toga u krevet, malo čitanja knjige i spavanje. Problem nastaje vikendom, kad bi bili pred televizorom cijeli dan. Kad je vikendom lijepo vrijeme najurim ih van na dvorište, a ako je kiša onda malo crtamo, pa igramo čovječe ne ljuti se, pa čitamo i tako.....
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 16:03   #7
***

Dijelim iste brige s vama, osim sto moj sin ima 5, 6 god..
Nisam ispravno od pocetka postupila i ogranicila mu gledanje TV-a.
Sada se borim s njim, ali je problem u meni, jer ja volim gledati TV, pa kako onda braniti djetetu?!
Kriva sam, popravit cu se.
Danas stvarno pustaju svasta na TV, a i u neprimjereno vrijeme, npr. u 20 h daju filmove s puno erotskih scena, pa se onda borimo, brzim micanjem programa na drugi .
Za djecu ima malo domacih djecijih serija. Voljela bih radije gledati Ulicu Sezam ponovo, nego Digimone, jer mi je , ili se to meni samo cini, od njih sin postao malo nasilan, a suze koje roni ako mu ne dozvolim da gleda jos su gore.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 19:46   #8
hm, dakle iste seme iste trileme
ajd lakse mi je da nisam samo ja monstrum mama sto se tim bori
al nigdje ne vidim konkretnih prijedloga za restrikciju
mislim da bi neko jasno proslo vrlo lako, bez previse prosvjeda, kao sto mi je proslo ovo "ujutro prije skole nema tv"
al nemam ideje kak povuc granicu za poslijepodne
1 sat dnevno, ili sta?
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 10:52   #9
Quote:
Septembar kaže:
hm, dakle iste seme iste trileme
ajd lakse mi je da nisam samo ja monstrum mama sto se tim bori
al nigdje ne vidim konkretnih prijedloga za restrikciju
mislim da bi neko jasno proslo vrlo lako, bez previse prosvjeda, kao sto mi je proslo ovo "ujutro prije skole nema tv"
al nemam ideje kak povuc granicu za poslijepodne
1 sat dnevno, ili sta?
Septi ne znam, svaki put se "brusim" da ne bum popustila i onda kad me onak tužno pogledaju dođe mi ih nekak žao... malo vremena provodim s njima i ne želim biti to malo vremena rospija.. pa nekak se uvijek dogovorimo, jedanput pobjedim ja a jedanput oni.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 11:11   #10
Ne volim vremenska ogranicenja. Kako cu joj ograniciti na 1h ako ima neki film i traje 2h? ( dobro, moja je jos mala za to ali kasnije)
Mozda bi trebalo na TV programu zabiljezit sto ce se gledati i tada upaliti televiziju a kad zavrsi ugasiti.
Kod nas je inace uvijek upaljen bilo da ga gledamo ili ne. Ko´kucni ljubimac Mogla bi lagano i primjenit svoju ideju...
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 11:25   #11
Quote:
penelopa kaže:
Kod nas je inace uvijek upaljen bilo da ga gledamo ili ne. Ko´kucni ljubimac
e to je i kod mene oduvijek tako... mtrpas, evo idem ga sad zgasiti (zuji od jutros,a pogledala sam ga samo 5 minuta )
... TO i je velika greska
gasi dok je vrijeme!!! ovak se naviknu i oni na kucnog "mrzimca" :grrrrrrr:
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 11:26   #12
Stvarno nije sve za svakoga. TV raspored sucks.

Moj mali (2 g) koji obožava more, vodu svih vrsta, kupanje, neki dan je gledao s nama 5 minuta Titanic. I složio u glavi da ne voli more i da se neće kupati. Nadam se da će ga trauma proći i biti zaboravljena do ljeta .

Nakon te scene, sad stvarno pratimo što je na ekranu.
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 11:30   #13
***

Ja znam da je problem u meni, jer ja volim gledati TV, ja se prvo moram sa sobom dogovoriti , a tek onda njih ograniciti. Kada je lijepo idemo van, ali kada je ruzno ili se igramo ili opet TV.
Znam da nije zdravo gledanje dugo TV, ali ja si ponekad pomognem, kada moram nesto hitno napraviti, pustim im crtice i mogu tih pola sata napraviti sto trebam.
Meni je problem navecer, voljela bih da su i moji tipa neke djece koja se izludiraju i onda zaspu oko 20 h.
Moji su na mene , samo neka spavaju pola sata, probude se i voze dalje. Ali opet problem je u meni, ja bih gledala Tv, ne mogu uvijek snimati, pa onda i oni uz upaljeni TV nece zaspati. Muz ih ne moze uspavati, jer kao i kod Penelope, uvijek vise na meni, i onda muke po meni.
TV je isto ovisnost, bljak, bljak, ali ja volim TV.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 12:51   #14
Kod svoje male (3,5) primjećujem da TV gleda samo kad nema što drugo raditi.
Roditeljska situacija je sljedeća: Zakoniti je totalni ovisnik i blene u ekran doslovce svaki raspoloživi trenutak, a mene TV zaista nikad nije baš zanimala (čak ni kao klinku). Gledam emisije ili filmove koje želim i nakon toga sam off.
Malenu nije teško obrlatiti: dovoljno je da sam spremna i voljna raditi bilo što drugo s njom i TV sam otpada.
Svako popodne smo vani dva-tri sata i izvodimo neviđene gluposti (potpuno neprimjerene mojim godinama). Ako baš moramo ostati doma -a ne znam zašto bi morale- sasvim se dobro zabavimo plastelinom, bojicama ili čitanjem.
Dakle, u mom slučaju vrijeme koje ona provodi pred TV-om upravo je proporcionalno mojoj lijenosti da se s njom bavim.
Nadam se da će tako i ostati.
miaSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 12:55   #15
Quote:
sailor kaže:
Stvarno nije sve za svakoga. TV raspored sucks.

Moj mali (2 g) koji obožava more, vodu svih vrsta, kupanje, neki dan je gledao s nama 5 minuta Titanic. I složio u glavi da ne voli more i da se neće kupati. Nadam se da će ga trauma proći i biti zaboravljena do ljeta .

Moj se valjda zato prestao kupati i u kadi...

Evo, koliko vidim ja imam najmanje problema s televizijom, a napisala sam vam da skoro nikad ne gledam tv. Nikad mi npr. nije ni palo napamet ujutro, prije vrtica-shkole upaliti tv.

Dakle - zakljuchak nije teshko izvesti.

Osim toga slozhila bih se s miomSt. Koliko ih budete zaokupili NJIMA zanimljivim sadrzhajima, to ce manje sjediti pred ekranom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.