Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 16:39   #81
Ako je moguce biti redovan student, biti zaposlen na ugovor o radu i tu i tamo odraditi neki posao preko student servisa, moje razmisljanje ide u ovom smjeru:

tvoj dohodak od student-servisa je tvoj drugi dohodak te nisi obavezan podnijeti poreznu prijavu (barem nisi po toj osnovi). Ako je pak zelis podnijeti, dohodak od student servisa ne unosis u poreznu prijavu jer nisi zaradio preko 50.000 kn.

Za ovo ne bih stavila ruku u vatru jer jos nisam naisla na tvoj slucaj i ne znam da li porezna ima neko svoje tumacenje.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 19:16   #82
HEHE

Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Ako u istoj godini imam zaradu od student servisa (manje od 9000 kn) i redovito zaposlen. Hoče li ova zarada od student servisa biti problem za porez?

Kako se to treba prikazati u poreznoj prijavi?



Na koji način si se ODJAVIO sa mirovinskog(bio si prijavljen preko staraca) bez potvrde od faksa da više NISI redovni student?? A to ti je uvjet da bi imao svoju PRIJAVU na mirovinsko?
Hehe stari pokrij se po ušima, moj savjet ti je nemoj predavat poreznu prijavu...
johnswiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 19:25   #83
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
neke stvari su nagrada i privilegija a ne kazna ili obaveza.

e sad mene zanima dali sam pogriješio sto sam išao raditi uslugu i dizati novce preko student servisa i zakomplicirao stvar.

čudi me da ti koji znaš sva svoja prava i kako ih koristiti i tako to - nemaš i svog poreznog savjetnika. on ti to MORA znati reći!

po pom mišljenju, ti ne bi trebao predavati poreznu prijavu uopće.....jedino ako imaš ii policu životnog osiguranja, dopunsko zdravstveno ili nešto slično prema čemu tražiš i povrat poreza. ukoliko ništa ne tražiš - ne moraš ni predavati. ne vjerujem da su ti primanja takva da bi bila i oporezniva...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 22:00   #84
Quote:
johnswiss kaže: Pogledaj post



Na koji način si se ODJAVIO sa mirovinskog(bio si prijavljen preko staraca) bez potvrde od faksa da više NISI redovni student?? A to ti je uvjet da bi imao svoju PRIJAVU na mirovinsko?
Hehe stari pokrij se po ušima, moj savjet ti je nemoj predavat poreznu prijavu...

OK. Nisi bas pogodio. ne bitno. Ja sad ne pitam dal se može il ne može

Iznad koliko novaca godišnje ako se zaradi se treba predavati porezna prijava?


Ja ne znam zašto se svi tako čude. Evo diplomirao sam na jednom fakultetu. Radim i imam sve super, ALI ipak to nije dovoljno i odlučio sam promijeniti struku. Upisao drugi fakultet.na tom fakultetu nema izvanrednog studija. Naravno da ne mogu dati otkaz zbog faksa. Samo zato jer nema izvanrednog studija. Imam i obitelj.

Ne koristim studentska prava makar ih imam.Ni student servis,ali me pitala jedna cura i napravio uslugu, posudio ugovor. sada me zanima samo zbog poreza.

Zadnje uređivanje NKX100 : 07.01.2008. at 22:30.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 14:02   #85
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ne vjerujem da su ti primanja takva da bi bila i oporezniva...
Ja se stvarno nadam da mu placa nije samo 1600 kn 'prije' poreza pa da su mu primanja neoporeziva.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 17:53   #86
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ja se stvarno nadam da mu placa nije samo 1600 kn 'prije' poreza pa da su mu primanja neoporeziva.
a ti hoćeš reći da bi ako ima plaću npr. 4900 kn trebao predati poreznu prijavu i platit porez???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 17:57   #87
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
a ti hoćeš reći da bi ako ima plaću npr. 4900 kn trebao predati poreznu prijavu i platit porez???
ne, ali njegov poslodavac plaća porez prije no što mu isplati plaću, dakle plaća mu nije neoporeziva
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 18:10   #88
@kladionica, eto, Lali Puna mi je uzela rijeci iz usta. Potpisujem napisano, Lali.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 09:18   #89
gledam sada na stranici porezne uprave, pa možda vi bolje znate.


"Primici na koje se ne plaća porez na dohodak

6. primitke učenika i studenata na redovnom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga, po posebnim propisima, a do 50.000,00 kn godišnje,"

http://ccenterclient.porezna-uprava...._233#o1788_233


znaci na ovo se ne plaća porez. placa nema veze s tim.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 10:03   #90
That's right. Drugim rijecima, kao sto sam ti vec napisala:
"Ako je pak zelis podnijeti (poreznu prijavu op.a. ), dohodak od student servisa ne unosis u poreznu prijavu jer nisi zaradio preko 50.000 kn. "

A sve to zbog tocke 6 koje si nasao...do 50.000 kn je neoporezivo.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 14:05   #91
iman i ja sličan problem naime na očevoj sam olakšici ali sam u 07. godini prieko student servisa zaradila oko 25 tisuća kn.i naravno nisam ni imala Pojma da se moran skinit s očeve olakšice.
ja sam svejedno tila predat poreznu prijavu oca,zbog ugradnja klima i računa od zubara,i računala sam da ce dobit povrat poreza,no sad neman pojma sta činit.
kako su mi rekli da ce otac zbog toga sta mene nije skinija sa olakšice platit oko 3000 kn malo me to šokiralo.
iskreno neman pojma sta napravit,
bana_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 15:52   #92
Quote:
bana_01 kaže: Pogledaj post
iman i ja sličan problem naime na očevoj sam olakšici ali sam u 07. godini prieko student servisa zaradila oko 25 tisuća kn.i naravno nisam ni imala Pojma da se moran skinit s očeve olakšice.
ja sam svejedno tila predat poreznu prijavu oca,zbog ugradnja klima i računa od zubara,i računala sam da ce dobit povrat poreza,no sad neman pojma sta činit.
kako su mi rekli da ce otac zbog toga sta mene nije skinija sa olakšice platit oko 3000 kn malo me to šokiralo.
iskreno neman pojma sta napravit,

Bojim se da je sada gotovo.

Ali ima i jedna druga stvar. Ti ces za ovih 25 000 kn dobiti neki povrat poreza. Možda nece biti 3000 koje gubis ali gubitak ti bude manji.

I jos nesto, mozda je sada kasno jer je vec prosla godina ali u slučaju da se dođe do 25 000 onda najbolje da nadjes nekoga/firmu koja želi oprati 25 000 kn preko tvog racuna. Oni si podignu 25 000 preko tvog računa.(manje moras od 50000 kn sve zajedno) i ti onda dobijes veci povrat koji nadmasi onih 3000 , a i u pravilu se za isplatu 25000 preko student servisa nesto i ostavi. barem 1000.

Ako ti ide preko ss 10 000 ili 45 000 isto ti je. Inače cifra koju svi spominju 9600 kn nije ta nego je 9072 kn.

Ona firma koja si podigne preko tebe 25000 kn uštedi barem 10 000 kn tako da nije problem naci.
AustinPowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 10:57   #93
mislin austin p. da nije bas to tako..
šta cu uopće predavat poreznu prijavu kad su tih 25000 kuna neoporezivih,

kad porezna radi obračun uzima u obzir one misece u godini kad sam radila a bila sam na roditeljskoj olakšici ili uzima neki prosjek mojih primanja pa dijeli,,ili sta ja znam..
u mom slučaju tih 25 tisuća,,sam zaradila radeći od 6. miseca do 11.
ako neko zna,bila bi zahvalana na odgovoru
bana_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:02   #94
Quote:
bana_01 kaže: Pogledaj post
mislin austin p. da nije bas to tako..
šta cu uopće predavat poreznu prijavu kad su tih 25000 kuna neoporezivih,

kad porezna radi obračun uzima u obzir one misece u godini kad sam radila a bila sam na roditeljskoj olakšici ili uzima neki prosjek mojih primanja pa dijeli,,ili sta ja znam..
u mom slučaju tih 25 tisuća,,sam zaradila radeći od 6. miseca do 11.
ako neko zna,bila bi zahvalana na odgovoru

Bez obzira koje mjesece si radila, ako si zaradila u jednoj kalendarskoj godini preko 9072 kn radeci preko student servisa tvoji roditelji gube olakšice. znaci od 1.1. do 31.12. vise od 9072.

Za ovih 25 000 kn zarađenih mislim da češ dobiti povrat poreza. koliko bas i mene zanima.
AustinPowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:10   #95
pisala sam u drugoj temi ..gospodarstvo-porezna prijava pa pogledaj tamo..

na tih 25 tisuća nema ni poreza ni prireza i ne bi dobili povrat,sigurna sam..
ja sam te novce uredno dobijala,,pa mi je sad i 0 na računu,,
bana_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 15:50   #96
Quote:
bana_01 kaže: Pogledaj post
pisala sam u drugoj temi ..gospodarstvo-porezna prijava pa pogledaj tamo..

na tih 25 tisuća nema ni poreza ni prireza i ne bi dobili povrat,sigurna sam..
ja sam te novce uredno dobijala,,pa mi je sad i 0 na računu,,

Evo možda je točno.
na stranci porezne uprave.

"Primici na koje se ne plaća porez na dohodak

6. primitke učenika i studenata na redovnom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga, po posebnim propisima, a do 50.000,00 kn godišnje,"

http://ccenterclient.porezna-uprava...._233#o1788_233

malo iznad napisano.


Ali poanta ju..., sada je prekasno ali inace se radi..firme si preko SS nekad znaju prati novac. Problem je da kad netko prijedje 9072 kn onda mu starci gube povlastice.
Ako prijedjes preko tih 9k kuna onda ti je isto mozes nekome dati da si podigne 40 000 preko tvog racuna. On ne treba placati porez od nekih 50% a tebi je svejedno. tada se dogovoris za 2000-3000 kn provizije i svi sretni. A najbolje sve je legalno.
AustinPowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:27   #97
Na temelju cega netko s tvog ziro racuna podigne novac? I o kojih tocno 50% pricas?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 17:03   #98
student digne novac pa da kome već treba
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 17:35   #99
Call me blond , ali je nis ne kuzim.

OK, ja sam student, Lali ti si firma. Dakle, ja zaradim 40.000 kn preko student-servisa i dignem ih sa ziro i dam ti ih. I onda? Lali, ti ih, recimo, koristis za isplatiti radnike na crno. Kako sad ti meni, Lali, vratis mojih 40.000 kn + proviziju jer sam ti napravila uslugu? Osim ako se ne radi o izmisljenim stud. ugovorima, ja nisam nista radila, a ti si mi Lali, isplatila 40.000 ponovo na ziro...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 18:03   #100
izgubila sam se u tvojem scenariju
student digne ugovor, donese radniku za kojeg diže novce, radnik odnese u firmu, firma napiše da je student radio (a nije) i isplati mu određeni iznos na žiro. student digne novce s računa, da radniku, koji mu za uslugu da odeređenu svotu (obično 10 posto) i to je to
firma je uštedila jer je platila radnika, a nije platila puni porez i doprinose
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.