Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2014., 19:27   #21
Dan drveta u Makedoniji
Quote:
Od 2008. godine do danas u Makedoniji se dva puta godišnje organizuje sadnja sadnica. Dan drveta je proglašen i praznikom, a do sada je posađeno oko 50 miliona sadnica stabala.
Zašto i mi ne uvedemo ovakvo nešto, posebice u Dalmaciji i na otocima?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 20:01   #22
Prestani postavljati pitanja zašto zašto i sam pokreni inicijativu.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 20:02   #23
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Na jednom od grafova je bilo, sad ne mogu pronaći gdje sam to vidio.
Opet na nekim drugim pokazuje da je u laganom porastu, izgleda da podaci baš nisu vjerodostojni.

Evo, stranica 3 pdf-a, slika

http://www.unep.org/vitalforest/Repo...-and-gains.pdf

Razdoblje 1990-2005
malo čudno , no dobro. za površinu su svi složni da se povećava... . volumen drvne zalihe se isto tako povećava iz godine u godinu .

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Dan drveta u Makedoniji

Zašto i mi ne uvedemo ovakvo nešto, posebice u Dalmaciji i na otocima?
pa radi se na pošumljavanju. svake godine se podižu nove sastojine na kršu. kako to nije jeftin posao treba skupiti novce za tako nešto ,a pošto se naknada za OKFŠ smanjuje iz godine u godinu sve je teže dalmatinski krš pretvarati u šumu . osim sadnica trebaš i pristupne ceste koje ako ne postoje moraš napraviti, zatim održavanje postojeće infrastrukture plus ljudi ofc. sve to košta, a nemaš neku vrijednu masu na tom području da pokriješ te troškove iz redovnog gospodaranja. opožarene površine se relativno brzo popune s novim sadnicama alepskog bora ili neke druge pionirske vrste ovisno o lokaciji...

Zadnje uređivanje Makyme : 13.12.2014. at 20:23.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 20:27   #24
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Dan drveta u Makedoniji


Zašto i mi ne uvedemo ovakvo nešto, posebice u Dalmaciji i na otocima?
A vidiš da kod nas čupaju jelke kad počnu rast na mjestima koja su nekoć bila prekrivena šumom.
Brundlefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 20:36   #25
je malo čudno, no ipak treba očuvati travnjake i livade, ne zauzimaju velike površine ,a povećavaju bioraznolikost.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 00:29   #26
Evo nešto vezano na jedan od JKDovih postova, o povećanju zelenila u Europi u zadnjih 100 godina. Zanimljiva animacija

http://www.washingtonpost.com/blogs/...100-years-ago/

U USA je reforestacija navodno još intenzivnija.

Problem su nažalost ostali kontinenti
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:14   #27
Quote:
Top five most forested countries in Europe (by %)

1 Sweden 75

2 Finland 69

3 Slovenia 60

4 Spain 56

5 Bosnia 53

Top five most forested countries in the world

1 Surinam 91

2 Micronesia 90

3 Seychelles 89

4 Tuvalu 88

5 Gabon 85
http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-Italians.html
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:39   #28
Ovdje su sve države Europe:

http://www.mapsofworld.com/europe/th...rest-area.html

Nismo loši na 12. mjestu.
Brundlefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:19   #29
Kod nas je gospodarstvo stalo, zato nemamo problema s šumama, osim onima u požarom zahvaćenim područjima.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:44   #30
Pošumljavanje određenih pustinjskih područja

http://e360.yale.edu/digest/desert_t...2_levels/3905/
Quote:
The large-scale planting of jatropha trees in the world’s arid regions could help reduce atmospheric levels of carbon dioxide, a new study says. Using computer models and data from plantations in Egypt, India, and Madagascar, a team of German scientists calculated that plantations of the durable, scrubby jatropha — which can also be used as a biofuel — could capture 17 to 25 tons of carbon dioxide per hectare annually. Jatropha is particularly suited for so-called “carbon farming” because it can grow in hot, dry regions where the soil is unsuitable for food crops, according to the study, published in the journal Earth System Dynamics. In addition, the researchers estimate that there are about 1 billion hectares of “unused and marginal” land suitable for cultivating such tree plantations. Since jatropha trees do require some water, the authors suggest they should be planted near coastal regions where desalinated seawater could be accessible. “Nature does it better, if we understand and can make use of it in a sustainable manner,” said Volker Wulfmeyer, one of the authors of the study. The cost of carbon farming ranges from 42 to 63 euros per ton of carbon dioxide, making it competitive with other CO2 reduction technologies, the study says.
http://phys.org/news/2013-07-trees-m...e-climate.html


...i koje vrste drveća su najbolji CO2 "spremnici"?

http://eartheasy.com/blog/2014/01/10...to-plant-them/
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit

Zadnje uređivanje JKD01 : 14.12.2014. at 15:58.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:57   #31
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kod nas je gospodarstvo stalo, zato nemamo problema s šumama, osim onima u požarom zahvaćenim područjima.
Kod nas je problem što nekoć obrađena zemlja postaje prekrivena šipražjem i grmljem i od toga nema prevelike koristi. Mislim da pošto se ta zemlja već za ništa ne koristi, da bi onda bar trebalo zapalit svo to neprohodno grmlje i zasadit šumu.


Inače;

Zanimljiv video o pošumljavanju iz Dubaia

https://www.youtube.com/watch?v=QjBio9h4j0c

I malo veća operacija iz Katra

https://www.youtube.com/watch?v=9Eg_YlI7l4E
Brundlefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 16:57   #32
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kod nas je gospodarstvo stalo, zato nemamo problema s šumama, osim onima u požarom zahvaćenim područjima.
ne, nego kod nas postoji tradicija gospodarenja šumama po principima potrajnog gospodaranja već 250 godina. tome možeš zahvaliti što imamo stabilne šumske ekosustave. tla koja su bila dobra za poljodjelstvo su odavno pretvorena u polja. trenutno nema nikakve potrebe da krčimo šume u RH i na tom mjestu podižemo kule i gradove.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:25   #33
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
ne, nego kod nas postoji tradicija gospodarenja šumama po principima potrajnog gospodaranja već 250 godina. tome možeš zahvaliti što imamo stabilne šumske ekosustave. tla koja su bila dobra za poljodjelstvo su odavno pretvorena u polja. trenutno nema nikakve potrebe da krčimo šume u RH i na tom mjestu podižemo kule i gradove.
Da, jer nam je gospodarstvo stalo. Recimo, mogli bi imati industrije namještaja, ali ih nemamo jer, ne znam... ne bi bili konkurentni na tržištu.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:25   #34
Quote:
Brundlefly kaže: Pogledaj post
Kod nas je problem što nekoć obrađena zemlja postaje prekrivena šipražjem i grmljem i od toga nema prevelike koristi.
Neke drzave izvlace lovu iz unije da odrzavaju nekoc obradenu zemlju u obliku pasnjaka i ravnica, (fun fact, u Ceskoj ne jedu ovcetinu) jer takva stanista strahovito doprinose bioraznolikosti na razini drzave.

Quote:
Mislim da pošto se ta zemlja već za ništa ne koristi, da bi onda bar trebalo zapalit svo to neprohodno grmlje i zasadit šumu.
Potpuno nepotrebno, sukcesija sasvim dobro radi svoj posao i bez ljudskog uplitanja, sve te sikare ce se kroz x godina pretvoriti u sume. Prirodan proces, ak se nis ne dira.
Zasadit sumu bez prethodnog perioda prilagodbe same faune koja tamo zivi nema smisla(ima, al ta suma nebu imala prevec veze sa prirodnim stanistima kakva nalazimo tipa na Papuku ili u Gorskom kotru), a za tu prilagodbu treba vremena.


Edit: Evo malo o nedavnom sporazumu u Limi.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!

Zadnje uređivanje Leman_Russ : 14.12.2014. at 18:01.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 18:29   #35
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Neke drzave izvlace lovu iz unije da odrzavaju nekoc obradenu zemlju u obliku pasnjaka i ravnica, (fun fact, u Ceskoj ne jedu ovcetinu) jer takva stanista strahovito doprinose bioraznolikosti na razini drzave.
Prvi glas da ne jedu ovčetinu.

Trebali bismo i mi tako krenut. Bio sam na jednom predavanju gdje je rečeno da su tekunice u nas izumrla upravo zbog toga što su nekidašnji pašnjaci napušteni te su obrasli s grmljem i visokom travu gdje one ne mogu funkcionirat.

Quote:
Potpuno nepotrebno, sukcesija sasvim dobro radi svoj posao i bez ljudskog uplitanja, sve te sikare ce se kroz x godina pretvoriti u sume. Prirodan proces, ak se nis ne dira.
Zasadit sumu bez prethodnog perioda prilagodbe same faune koja tamo zivi nema smisla(ima, al ta suma nebu imala prevec veze sa prirodnim stanistima kakva nalazimo tipa na Papuku ili u Gorskom kotru), a za tu prilagodbu treba vremena.


Edit: Evo malo o nedavnom sporazumu u Limi.
Hvala na informaciji.

Često vlakom putujem na relaciji Zagreb-Ogulin i sva ta područja, pogotovo između Jastrebarskog i Karlovca, koja su nekoć bila obrađena i gdje je poljoprivreda cvijetala su prekrivena grmljem ili visokom travom dokle pogled siže. Ne baš lijep prizor moram reč.
Brundlefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 18:55   #36
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Da, jer nam je gospodarstvo stalo. Recimo, mogli bi imati industrije namještaja, ali ih nemamo jer, ne znam... ne bi bili konkurentni na tržištu.
vidim nije ti jasan pojam potrajno gospodarenje. osnova takvog gospodarenja je da se sječe manje nego što priraste. konkretno u RH priraste oko 9 mil. kubika drvne mase godišnje, a posiječe se oko 7 mil. kubika. a iz tablica iz prijašnjih postova vidi se da rastu i površine prekrivene šumom. kod nas nema klasičnog krčenja šume (posijeci i posadi vinograd već posijeci i podigni mladu šumu na istom mjestu)
a što se tiče industrije namještaja, to je malo kompliciraniji dio priče. imamo sirovinu i znanje i nešto proizvođača namjestaja , ali ne znamo kako to prodati da zaradimo( nećemo ici u off , to je za drugu temu).
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 20:04   #37
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
vidim nije ti jasan pojam potrajno gospodarenje. osnova takvog gospodarenja je da se sječe manje nego što priraste. konkretno u RH priraste oko 9 mil. kubika drvne mase godišnje, a posiječe se oko 7 mil. kubika. a iz tablica iz prijašnjih postova vidi se da rastu i površine prekrivene šumom. kod nas nema klasičnog krčenja šume (posijeci i posadi vinograd već posijeci i podigni mladu šumu na istom mjestu)
a što se tiče industrije namještaja, to je malo kompliciraniji dio priče. imamo sirovinu i znanje i nešto proizvođača namjestaja , ali ne znamo kako to prodati da zaradimo( nećemo ici u off , to je za drugu temu).
Čekaj, nije mi jasno, tvrdiš li da nisam u pravu kada kažem da nam je gospodarstvo stalo, ili tvrdiš da Hrvati ne sijeku više šume nego što je zasade jer poštuju zakone/načela potrajnog gospodarenja? Jer kao što vidiš, i ostali primjećuju, da sve više površina zarasta. Hej, mi imamo cijela polja koja više nitko ne koristi i koja se samopošumljavaju. Mi nemamo problem sa šumama ne jer pazimo (kada nam nije u interesu paziti, hint: objekti bez dozvole na priobalju, onda ne pazimo) već jer smo uspavani u gospodarenju, inače bi se više sadilo i više bi se proizvodilo. Mi ništa ne radimo s drvom osim što ga prodajemo i koristimo za ogrijev. Reci mi sada opet, u čemu točno griješim? Šume imamo radi potrajnog gospodarenja? I don't think so.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:02   #38
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Čekaj, nije mi jasno, tvrdiš li da nisam u pravu kada kažem da nam je gospodarstvo stalo, ili tvrdiš da Hrvati ne sijeku više šume nego što je zasade jer poštuju zakone/načela potrajnog gospodarenja? Jer kao što vidiš, i ostali primjećuju, da sve više površina zarasta. Hej, mi imamo cijela polja koja više nitko ne koristi i koja se samopošumljavaju. Mi nemamo problem sa šumama ne jer pazimo (kada nam nije u interesu paziti, hint: objekti bez dozvole na priobalju, onda ne pazimo) već jer smo uspavani u gospodarenju, inače bi se više sadilo i više bi se proizvodilo. Mi ništa ne radimo s drvom osim što ga prodajemo i koristimo za ogrijev. Reci mi sada opet, u čemu točno griješim? Šume imamo radi potrajnog gospodarenja? I don't think so.
da, gospodarstvo nam stoji to je točno. a što se tiče šume, , siječe se manje nego priraste. glavni razlog dobrog stanja naših šuma je pravilno gospodarenje zadnjih 250 godina ,a ne slaba gospodarska razvijenost. naše šume su pažene i u 95% slučajeva su prirodnog karaktera. postoji također veliki potencijal za podizanje novih sastojina na neobraslom šumskom zemljištu samo to košta. ali ako ćemo i dalje trgovati s co2 možda se i isplati dignuti kredit .

Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Šume imamo radi potrajnog gospodarenja? I don't think so.
I know so...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:28   #39
Naše su šume pažene i mažene, da. Srećom, ne radi se o atraktivnim turističkim lokacijama za gradnju hotela i vikendica.
Složit ćemo se da je pozitivno što ih imamo. Zanima me što će autor teme sada reći i smatra li trebaju li nam daljnje akcije pošumljavanja.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 13:43   #40
Naravno da trebaju. Što može biti loše u pošumljavanju novih površina i zašto to drugi rade?
Uostalom šume ne samo što proizvode kisik, one absorbiraju i druga onečišćenja, miču ozon iz niskih djelova atmosfere gdje je štetan te poboljšavaju kvalitetu tla, učvršćavaju tlo i smanjuju rizik nastanka klizišta na brdovitim dijelovima. I zadnje a ne najmanje važno, okoliš pokriven šumom je puno ljepši od gole ledine.

Zar legenda ne kaže kako je nekoć davno Dalmacija bila pod gustom šumom i da su iste posječene od strane Mletaka radi izgradnje Venecije?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.