Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2016., 22:30   #661
Mađarski povjesničar priznaje njegovo hrvatsko i etničko i regionalno porijeklo, kao i ono njegove supruge.
PS
Kompjuterska animacija
__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 08.09.2016., 22:31   #662
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Prijatelju, da je pao Beč, Turci bi kucali i na vrata Milana, Munchena i Praga, a Venecija bi postala marioneta, i to ako bi imala sreće.
Naravno. Ali slažeš li se da je za Hrvatsku jednako bitna i Sisačka bitka koja se , nažalost ne obilježava tako kao i ova?
ĐakaNG is offline  
Old 08.09.2016., 22:44   #663
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Naravno. Ali slažeš li se da je za Hrvatsku jednako bitna i Sisačka bitka koja se , nažalost ne obilježava tako kao i ova?
Naravno, Sisačka bitka i cijeli taj rat do 1606. je konačno stabilizirao Hrvatsku granicu i konačno prestajemo masovno gubiti teritorij.
Proći će još dugo godina prije nego ga i oslobađamo, ali se barem stanje pomalo stabilizira.

Bitka kod Siska jest jedna od najvažnijih pobjeda u povijesti Hrvata.
__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 09.09.2016., 08:51   #664
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mađarski povjesničar priznaje njegovo hrvatsko i etničko i regionalno porijeklo, kao i ono njegove supruge.
PS
Kompjuterska animacija
A dobro . Nije bas CGI ali može proći. Po meni kvalitetan dokumentarac. Nisam znao da je u ono vrijeme on bio osoba koja je i sa Ugarske strane držao najviše posjeda.

I drago mi je da se i u dokumentarcu skrenula pozornost na činjenicu da Zagreb, kao glavni grad Hrvatske,ni dan danas nema spomenik tom Hrvatskom junaku.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Old 15.09.2016., 23:06   #665
Dokumentarac su iznijeli Madari.Madarski povjesnicari tj., a i onu animaciju su napravili Madari.S nase strane kao da nisu mogli naci nekog hrvatskog povjesnicara (povjesnicare umjetnosti tu sad ne racunam) koji bi rekao dvije-tri ciste o Zrinskome ili Sigetskoj bitki.Kursar nije dorastao zadatku.Receno je dosta, meni osobno, nepoznatih stvari, pogotovo vezanima za kult Zrinskog u umjetnosti.Medutim, ocekivao sam da ce biti dokumentarac o samoj bitki, a ona je tek u osnovnim crtama obradena.Steta.

Sve u svemu, itekako se isplati pogledati.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 19.09.2016., 09:12   #666
HNK Osijek u Budimpešti izveo operu "Nikola Šubić Zrinjski" pred 1200 gledatelja
http://osijek-culture.eu/hr_HR/najav...i-u-budimpesti
__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 24.10.2018., 18:27   #667
Youtube kanal Kings and Generals ima odlične vizualne prikaze bitaka iz prošlosti, te sam neke već stavio na chat temu.

Ali ova je zanimljiva je prikazujući nekoliko bitaka u Osmanskom napredovanju pri kraju 15. stoljeća, nakratko (nakon 7:20 min) stavlja vizualni prikaz Krbavske bitke iz 1493. godine i objašnjava poraz hrvatske feudalne vojske.

__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 24.10.2018., 18:30   #668
SPOJLER
Iako sam već čitao opise bitke, ovdje je kristalno jasno objašnjeno.
Nasjeli smo na jednu od najstarijih zamki, tursko fiktivno povlačenje, "genijalno" hrvatsko napuštanje povoljnog položaja, i još dobili udarac s boka i leđa

PS
Koliko sam vidio, netko je pitao za Sisak 1593. te za opsadu Sigeta i sa kanala su odgovorili "da će biti pokriveno".
__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 24.10.2018., 18:50   #669
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Youtube kanal Kings and Generals ima odlične vizualne prikaze bitaka iz prošlosti, te sam neke već stavio na chat temu.

Ali ova je zanimljiva je prikazujući nekoliko bitaka u Osmanskom napredovanju pri kraju 15. stoljeća, nakratko (nakon 7:20 min) stavlja vizualni prikaz Krbavske bitke iz 1493. godine i objašnjava poraz hrvatske feudalne vojske.

Fora
Fino baš objašnjava stvari.
Malo su fulali s granicama (Senj, Jajce...), ali ono
I Matijaš Korvin je umro 1490, a 1493. je bila Krvava.
To nikad nisam doveo u vezu, a ima smisla, mi smo obično gubili teritorij nakon smrti kralja, jbg...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 15.01.2020., 12:24   #670
Izašao je odličan video o Zrinskom i Sigetu 1566.

__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 16.01.2020., 09:57   #671
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Naravno. Ali slažeš li se da je za Hrvatsku jednako bitna i Sisačka bitka koja se , nažalost ne obilježava tako kao i ova?
Sisačka bitka je bila presudna i tu su Hrvati ostali narod!

Poslano sa mog Vivo 4G_r koristeći Tapatalk
Ingvar25 is offline  
Old 22.06.2020., 13:23   #672
22.06.1593. - 22.06.2020.

Jedna od najvažnijih bitaka u povijesti Hrvatske, ona kod Siska, odigrala se na današnji dan 1593. godine, kada su banska vojska Kraljevine Hrvatske, carske postojbe, te one iz slovenskih zemalja, porazile Turke i tako s vremenom (rat jest trajao do 1606.) stabilizirale front i od tada uglavnom ne gubimo teritorij pred Osmanlijama.
__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 22.06.2020., 16:28   #673
22. lipnja značajan je dan hrvatske i europske povijesti - Bitka kod Siska !

Na današnji dan 1593. odvila se završna bitka kod Siska u kojoj je hrvatska vojska pod vodstvom hrvatskog bana Tome Erdödija nanijela težak poraz Osmanlijama u bitci kod Siska: bila je to prekretnica u ratovima protiv Turaka.
Bitka kod Siska 1593., najslavnija je hrvatska pobjeda nad Turcima Osmanlijama i prva velika pobjeda ujedinjenih kršćanskih snaga Srednje Europe protiv turske vojske.
Ova bitka, nakon niza poraza kršćanske vojske u 15. i 16. stoljeću, označila je prekretnicu u ratovima protiv Turaka. Zvona katedrale u Zagrebu još i danas zvone kao spomen na ovu veliku pobjedu kršćana nad turskom vojskom.
Zapovjednike utvrde u Sisku, kanonike Blaža Đuraka i Matiju Fintića pohvalili su papa Klement VIII., njemački car Rudolf II. i španjolski kralj Filip II.
Sjetimo se naših slavnih pradjedova koji su se odvažno borili pod usklikom: Za krst časni i slobodnu zlatnu!
Refferer is offline  
Old 27.04.2021., 21:53   #674
https://imgur.com/a/wkXYn5z

A da smo uspjeli očuvati ovakvu granicu nakon pobjede 22.06.1593.

ili ovakvu: https://imgur.com/gallery/5Q56eyK
ArsenXXX is offline  
Old 27.04.2021., 23:08   #675
Quote:
ArsenXXX kaže: Pogledaj post
https://imgur.com/a/wkXYn5z

A da smo uspjeli očuvati ovakvu granicu nakon pobjede 22.06.1593.

ili ovakvu: https://imgur.com/gallery/5Q56eyK
To bi značilo veću kontru...
A mi se tada još branimo, vjerojatno bi htjeli što više na rijekama granicu uspostavit
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 28.04.2021., 12:54   #676
Kad god spominjemo protuturske ratove, ne mogu se nikako odreći dojma da je Europa potpuno zakazala. Zbog svojih partikularnih interesa dopustili 500 godina zla na kontinentu !!
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Old 28.04.2021., 13:56   #677
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Kad god spominjemo protuturske ratove, ne mogu se nikako odreći dojma da je Europa potpuno zakazala. Zbog svojih partikularnih interesa dopustili 500 godina zla na kontinentu !!
Pa je.
To ti je ona fora, život nije fer
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 28.04.2021., 14:55   #678
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Kad god spominjemo protuturske ratove, ne mogu se nikako odreći dojma da je Europa potpuno zakazala. Zbog svojih partikularnih interesa dopustili 500 godina zla na kontinentu !!
U to doba Europa je geografski pojam, a ne politički.

Zašto bi nam itko od drugih evropskih vladara toga doba trebao davati pomoć protiv Turaka? Kao da smo mi pružali pomoć ikome drugom.

Primjerice, tko je pomagao španjolskim državicama protiv Arapa?

Ili Poljskoj protiv Rusa, Nijemaca i Šveđana?

A Habsburzi su drugim europskim državama (Francuskoj, Engleskoj, Holandiji) predstavljali ozbiljniju opasnost nego Osmanlije, pa i nije očekivati da će ih itko pomagati.
Nyittiuny is offline  
Old 28.04.2021., 16:42   #679
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pa je.
To ti je ona fora, život nije fer
Više od toga.
Turčin je nešto najgore što smo mogli dobiti.
Radije 1.000 godina Germana nego 1 godina Turaka.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Old 28.04.2021., 16:45   #680
Quote:
Nyittiuny kaže: Pogledaj post
U to doba Europa je geografski pojam, a ne politički.

Zašto bi nam itko od drugih evropskih vladara toga doba trebao davati pomoć protiv Turaka? Kao da smo mi pružali pomoć ikome drugom.

Primjerice, tko je pomagao španjolskim državicama protiv Arapa?

Ili Poljskoj protiv Rusa, Nijemaca i Šveđana?

A Habsburzi su drugim europskim državama (Francuskoj, Engleskoj, Holandiji) predstavljali ozbiljniju opasnost nego Osmanlije, pa i nije očekivati da će ih itko pomagati.
Osmanlije su bila smrtna prijetnja za jugoistok.
Za kontinent Europe i politička i ekonomska i mentalna i socijalna i geopolitička.
Eto što znači razjedjnjena snaga kad Turčin dođe pod Beč..
Tragično i tužno.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.