Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2007., 01:37   #61
Quote:
kreker kaže: Pogledaj post
Gdje to piše? Makedonci su srbi? Ili bošnjaci? Ili makedonci? Ne stoji logika...
deder pročitaj opet što sam napisao... da pojednostavnim, od hrvatske do makedonije, sve je išlo po vjerskoj liniji...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 02.05.2007., 10:24   #62
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
deder pročitaj opet što sam napisao... da pojednostavnim, od hrvatske do makedonije, sve je išlo po vjerskoj liniji...
Izvor? Literature? Potrkrijepi?

Onda: dodaj, uključi logiku, razmisli malo...

U mojoj porodici nije išlo "po vjerskoj liniji". Posljednja 4 koljena. Koliko znam, a istraživao sam... I istraživali su. Bio sam bosanac. Dakle iz Bosne i Hercegovine. Ili Jugoslavije. Nisam bio hrvat. A katolik sam. I mnogi su bili takvi. A to što se busaju da su hrvati (a bosanci su ili hercegovci), rade to samo zbog općih interesa. I uvjek će to raditi. I biti predmet šprdnje (hercegvac u ZG, bosanac u Hercegovini...).
kreker is offline  
Old 02.05.2007., 11:04   #63
Quote:
kreker kaže: Pogledaj post
Izvor? Literature? Potrkrijepi?

Onda: dodaj, uključi logiku, razmisli malo...

U mojoj porodici nije išlo "po vjerskoj liniji". Posljednja 4 koljena. Koliko znam, a istraživao sam... I istraživali su. Bio sam bosanac. Dakle iz Bosne i Hercegovine. Ili Jugoslavije. Nisam bio hrvat. A katolik sam. I mnogi su bili takvi. A to što se busaju da su hrvati (a bosanci su ili hercegovci), rade to samo zbog općih interesa. I uvjek će to raditi. I biti predmet šprdnje (hercegvac u ZG, bosanac u Hercegovini...).
Bilo vas je toliko puno bosanaca katolika da prvi puta čujem za vas.
Ber is offline  
Old 02.05.2007., 14:03   #64
Oni koji su bili katolici a nisu Hrvati nisu se ni 91.g. na popisu izjasnili kao Hrvati tako da ne predstavljaju demografski gubitak za BH Hrvate.

Hrvati dolaskom na ove prostore nisu zatekli nikakvu Bosnu i nikakve Bošnjake.
Nema Bošnjaka prije Hrvata, nema Bosne prije Hrvata. Nije poznato ni koliko su Slavena nehrvata Hrvati zatekli na ovim prostorima. To su sve špekulacije, čini se više iz želje za političkom korektnošću u sadašnjosti nego iz stručnih razloga.
Kexx is offline  
Old 02.05.2007., 15:34   #65
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Oni koji su bili katolici a nisu Hrvati nisu se ni 91.g. na popisu izjasnili kao Hrvati tako da ne predstavljaju demografski gubitak za BH Hrvate.

Hrvati dolaskom na ove prostore nisu zatekli nikakvu Bosnu i nikakve Bošnjake.
Nema Bošnjaka prije Hrvata, nema Bosne prije Hrvata. Nije poznato ni koliko su Slavena nehrvata Hrvati zatekli na ovim prostorima. To su sve špekulacije, čini se više iz želje za političkom korektnošću u sadašnjosti nego iz stručnih razloga.
I šta hoćeš time reći? Da BiH nije postojala prije dolaska Hrvata, ili da Hrvati nisu postojali prije Bosne i Hercegovine? Zbunjuješ...

A govori se o bosancima i heregovcima kao NACIJI. Ne kao vjeri. Razlučite malo.. Kolega forumaš u nekoliko postova prije govori o tome da se odvajkada poistovjećuje vjera i nacija. A ja govorim o tome da se NE treba poistovjećivati vjera i nacija. Dakle...

Završavam...
kreker is offline  
Old 02.05.2007., 15:44   #66
Quote:
kreker kaže: Pogledaj post
I šta hoćeš time reći? Da BiH nije postojala prije dolaska Hrvata, ili da Hrvati nisu postojali prije Bosne i Hercegovine? Zbunjuješ...

A govori se o bosancima i heregovcima kao NACIJI. Ne kao vjeri. Razlučite malo.. Kolega forumaš u nekoliko postova prije govori o tome da se odvajkada poistovjećuje vjera i nacija. A ja govorim o tome da se NE treba poistovjećivati vjera i nacija. Dakle...

Završavam...
pročitaj opet što sam pisao... katolici su bili katolici, pravoslavci pravoslavci, muslimani muslimani (doduše, vjere su se mijenjale u svim pravcima češće nego što se misli), a u osvit nacija su katolici postali hrvati, pravoslavci srbi, a muslimani bošnjaci (oni su se nećkali i dijelili između hrvata i srba da bi na kraju postali vlastita nacija)...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 02.05.2007., 16:22   #67
Najvjerojatnije je da su dolaskom Hrvati zatekli neke avarsko-slavenske ili Ilirske kneževine u tzv. staroj Bosni. Hrvati zauzimaju prostor od Kupe do Vrbasa od prilike a ta stara Bosna se nalazi istočno prema Drini. Bilo bi dobro napomenuti da "Stara Bosna" je turskim osvajanjima dva puta uvećana prema zapadnim hrvatskim zemljama, tj. današnja BiH.
To, koga su Hrvati zatekli na prostoru današnje BiH nećemo nikada saznati. Prema kulturi, jeziku, običajima u svakom slučaju vrlo srodno etničko društvo.
Ber is offline  
Old 02.05.2007., 16:34   #68
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Najvjerojatnije je da su dolaskom Hrvati zatekli neke avarsko-slavenske ili Ilirske kneževine u tzv. staroj Bosni. Hrvati zauzimaju prostor od Kupe do Vrbasa od prilike a ta stara Bosna se nalazi istočno prema Drini. Bilo bi dobro napomenuti da "Stara Bosna" je turskim osvajanjima dva puta uvećana prema zapadnim hrvatskim zemljama, tj. današnja BiH.
To, koga su Hrvati zatekli na prostoru današnje BiH nećemo nikada saznati. Prema kulturi, jeziku, običajima u svakom slučaju vrlo srodno etničko društvo.
I Tunjo Filipović je, prije nego ga je obvezivala neobošnjačka stega, morao reći istinu:
http://www.hercegbosna.org/ostalo/etnicka.html
...........
Hrvati

Hrvatski narod razvio se u Bosni iz dijelova hrvatskih plemena i rodova koji su naseljavali ponajviše današnje oblasti zapadne, jugozapadne i centralne Bosne te zapadne Hercegovine, odn. prostore između rijeka Une, Save i donjeg toka Drine, na jednoj strani, te Neretve, na drugoj. To je prostor nekadašnje klasične Bosne, sa Donjim krajevima i dijelovima Huma. Hrvatska etnička osnova se izdiferencirala u poseban narod, u feudalnom smislu riječi, pod uticajem katoličanstva, vezanosti za Bosnu kao domovinu te posebnog položaja u sistemu osmanske vladavine, tj. rajetinskog statusa. Osmanlije su poznatim fermanom Mehmeda II Ahdnamom iz 1463 (odlukom) dozvolile rad Franjevačkom redu i osigurale mu privilegije u Bosni uz određene uvjete. To je omogućavalo prilično tešku i složenu, ali važnu i obimnu djelatnost franjevaca na učvršćenju, očuvanju i produbljavanju katoličkog vjerovanja i podučavanja, a samim time i razlikovanja katoličkog stanovništva Bosne od muslimana i pravoslavnih. Položaj katoličkog stanovništva pogoršavala je činjenica da je osmanska država od kraja XVI st., a posebno od bitke pod Bečom, bila stalno u sukobima sa Austrijom i Mlecima, dvjema katoličkim silama, pa se odnos prema domaćem katoličkom življu u ratnim krizama pogoršavao.
Hroboatos is offline  
Old 02.05.2007., 20:49   #69
Quote:
kreker kaže: Pogledaj post
I šta hoćeš time reći? Da BiH nije postojala prije dolaska Hrvata, ili da Hrvati nisu postojali prije Bosne i Hercegovine? Zbunjuješ...

A govori se o bosancima i heregovcima kao NACIJI. Ne kao vjeri. Razlučite malo.. Kolega forumaš u nekoliko postova prije govori o tome da se odvajkada poistovjećuje vjera i nacija. A ja govorim o tome da se NE treba poistovjećivati vjera i nacija. Dakle...

Završavam...
Vrlo jednostavno, ne daj se zbuniti. Hrvati prilkom dolaska nisu zatekli ni Bosnu ni Bošnjake, ni Bošnjane, ni Bosance. Nikog tko se tako zvao, nikakvu zemlju sa tim imenom.

Vjera i nacija se ne poistovjećuju oduvijek, zavičajna pripadnost je stoljećima bila supstitut za naciju i narod. Tijekom 19.st., se oblikuju moderne nacije, povezuju se ljudi koje povezuju neki zajednički elementi. Neki imaju državu, neki nemaju, ali jedni osjećaju pripadnost jednima, drugi drugima i znaju da su međusobno različiti. Što ne znači da narodi ne postoje, ovdje je riječ o političkim nacijama i širem osjećaju pripadnosti. O verifikaciji nečeg što je djelomično postojalo. Bez obzira što se po forumu voli ponavljati da su moderne nacije nastale u 19.st. što nije pogrešno, ali se zaboravlja reći da narodi postoje i prije. Ali nema općeprihvaćenog pravila i gledanja gdje je zavičaj a gdje je narod. Što je slavenski Dalmatinac u 14.st. ? Je li Hrvat, je li Dalmoš? Je li Slaven? Je li Ilir? Je li sve pomalo? Isključuje li se ovi pojmovi međusobno? Naravno da ne. Tko se uoipće stigne pitati tko je što je i koji mu je smisao postojanja? Prosječan čovjek sigurno ne.

S obzirom da je Bosna većim dijelom u na tlu nekadašnje rimske Dalmacije, a da su Hrvati naselili upravo tu Dalmaciju, osim što se kaže i da su se raspršili po ovom prostoru, a i da se to ne kaže, bilo bi logično to uzeti u obzir, jasno je da su Hrvati naselili i ono što danas nazivamo B i H. Tko je tu bio prije? Koliki je omjer došljaka i zatečenih, nećemo nikad doznati i sve što kažemo o tome je najobičnija špekulacija. Ali nije špekulacija da su Hrvati naselili Dalmaciju. Jedino ne znamo u kojem postotoku.
Kexx is offline  
Old 03.05.2007., 02:14   #70
https://www.forum.hr/showthread.php?t=129547&page=59
Quote:
Bosniac kaže:
Još u sedmom stoljeću ratnici Bosani su osnovali svoju
državu koja se zvalaBosana.
Tek 2 stoljeća kasnije došla su neka nomadska plemena i okupili se u neku organizi. polit. formu zv.Rašku istočno od Drine (danas sebe nazivaju Srbima),a druga nomadska plemena zapadno od Bosane okupili su se u organiziranu polit. formu,kako su sebe nazivali i teritorij nije dovoljno jasno,a danas se nazivaju Hrvatima.
Bosana je više od 2 st. starija od oba svoja susjeda.
Kontinuitet državotvornog imena od 7. stoljeća do danas,21.osani-Bosnawi-Bošnjaci- (Bosanci).Te povijesne činjenice znaju i djeca u pučkoj školi u Bosni.Ne možeš ih obmaniti!
Od kojeg stoljeća Hrvati imaju svoje nacionalno ime:Hrvat ?
i od kada nose to ime,i koja je povijest tog imena je to ime?
I,još nešto:gramatika se uči u pučkoj školi!
Znaš li nakoga se odnosi onaj prvi boldiranidio složene rečinice o kuđenju drugog iz tvoje omiljene knjige!?
Quote:
Bosniac kaže:
Eto,sad si čuo za državu Bosanu iz sedmog stoljeća.
Mogao si to pročitati/naučiti/čuti i ranije da si htio da znaš.
Bošnjaci (Bosanci) su autohtoni narod Bosne,
i nisu došli ni od kud,tu žive oduvijek.Treba i to znaš! gdje smo nikli,tu i ponikli!
Bili su Iliri,asimilirani/ nestali,bili su Rimljani asimilirani/ nestali.
Nigdje nisam spomenuo nekakve Slavene.
Jel tvoje znanje/obrazovanje u linkovima,pukne link,nema znanja/obrazovanja.
Pitao sam za Hrvate ko su,odakle su!?
Odakle im ime Hrvat?! To bi trebali znati,makar vi,"obrazovani".
Ne znaš,sudeći po tvjim pisanjima,ni povijest svoje zemlje,a bosansku pokušavaš iskrivljavati.
Djeca ti se smiju!
__________________
Quote:
Bosniac kaže:
Kada kažem istinu o slavnoj povijesti svoje zemlje,kažeš da sam narcisoidan.Pa to dvoje je ne spojivo,zar narcisoidnost nije samoljublje.Ja sam zaljubljen (ako se tako može reči) u Bosnu,svoju zemlju,a to je onda patriotizam!
Pišeš o Bošnjacima da nemaju nacije,nego je u novije vrijeme izmišljaju i kada ti se kaže da je

Bošnjak,povijesno-državotvorno ime staro u kontinuitetu preko 13 stoljeća,

onda kažeš da ne vjeruješ meni.To i ne tražim da vjeruješ,uzmi ozbiljne povijesne knjige,obrazuj se,saznaj,piši kompetentno,a nemoj napadati s posljednjom namjerom,i onda govoriti ja nisam nikad ni čuo za to.
Sada znaš šta je Bosna,i kloni se predrasuda!
Pitao sam te o Hrvatskoj,što čutiš?!
Očekuješ li da ti ja kažem!?

I Židovi su živjeli u Bosni,i oni su se uvijek zvali onako kao što jesu:Židovi/Jevreji.
Ima ih i sada,al nažalost vrlo malo.Mi im dajemo visoke polit. funkcije,oni donose doro Bosni.
Hajmo sa ovog topica,da se ne bi ljutili,sabrača Jevreji.
Može na "Islam 114 x.. ",mi se ne ljutimo ni na koga!
Bok!
Quote:
Bosniac kaže:
Evo ti još jednom povijesni lanac imena naše države Bosne od 7. st. do 21.st.,do danas:

Bosana-Bosnawa-Bosna!

Kontinuitet imena i državnosti 13 st.
Evo ti i kontinuitet državotvornog imena Bosne od 7. stoljeća,do st. ,do danas,21.st:

Bosani-Bosnawi-Bošnjaci- (Bosanci).

Naši stari su sami sebe tako nazivali i onda kada su bili idolopoklonici,i onda kada su neki postali kršćani,i onda kada je većina postala muslimanima.
Svima je Bosna bila jedna,jedina država.
Početkom 20. st. počinje pod uticajem istočnih i zapadnih susjeda neko nacional. diferenciranje po vjerskoj osnovi,što je anakrono,i kulminacija je bila u posljednjem agresivnom ratu Srbije na Bosnu,i sada sve to poprima jedan pozitivan tok!
To su povijesne činjenice,o tome nama šta da se sa vama diskutirati.
Ako ne znaš kratku povijest Bosne,uzmi ozbiljnu povijesnu knjigu u ruke,i savladaj osnove,i dođi na diskusiju.Znam da je to vrlo teško za takve,koji ne znaju ni povijest vlastite zemlje i naroda,a kamo li druge države,jer da znaju, znali bi i slavnu povijest Bosne.
Kada nemate argumente,onda,po dobrom običaju,agresivni napad na sugovornika,a to je ipak,priznaćete,mizerno.
Nešto sam pitao za Hrvate,gdje je odgovor?!
Ima to duboke veze sa religijom.
Quote:
hija del zion kaže:
Tvoje tvrdnje o trinaest stoljeca Bosnjaka na prostorima u Bosni su ispravne i istinite. (za one koji izrazavaju sumnju nadji stranicu g. M.Bosnawi i jednostavno im ostavi link)
Quote:
Bosniac kaže:
Pročitaj,Ante, aktuelnu knjigu

prof. dr Nada Klaić: SREDNJEVJEKOVNA BOSNA
Izdana u Zagrebu 1994 g.

Dr Nada Klaić,sveućilišni profesor, je bila redovni profesor povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu,predavala je srednjevjekovnu povijest 40 godina na Filozof. fakultetu u Zagrebu.
U toj knjizi je dr Nada Klaić iznijela kako je krajem 7. st.ustrojena u gornjem toku rj. Bosne neka rudimentarna bosanska država,još u doba Avara,i dobila ime Bosna ,što je avarska riječ i označava izvorište.Na čelu države je bio ban, (avarska riječ),imala je svoju vojsku,neke činovnike i ubirala poreze za državne troškove.
Kakve ovo veze ima sa "Bosanima" samo on zna?
Quote:
Bosniac kaže:
Čekaj Ante dok se otvore podzemni hodnici bosanske piramide Sunca pa ćeš vidjeti Bosnu ,sa vlastitim pismom, i prije doba Isusa i prije doba Abrahama!
__________________
A tek ovo?????????
Dakle nova povijest Bosne i to od nekog tko navodno ima dva faksa, zavrsena u Zagrebu???
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 03.05.2007., 10:46   #71
Ovo je samo dokaz da "Bosnjaci" tj. muslimani kao mlada nacija traze svoj indentitet. Sada ga kopaju iz prije 7 stoljeca itd. Bilo bi im bolje da priznaju da su poturceni Hrvati, Vlasi i Srbi i potomci Turaka umjesto da izmisljaju SF o tome kako su bili narod jos prije Abrahama i cekali Turke 3000 godina da bi presli na Islam. Strasno.
Klukas is offline  
Old 03.05.2007., 12:23   #72
Neposredno nakon što je Danis Tanović dobio Oskara , gostovao je u emisiji HTV-a kod Željke Ogreste. Da je dotična iole pametna pokazala bi poštovanje vrhunskom umjetniku i bila zahvalna što je odvojio vremena i došao u njenu emisiju. Međutim, pokondirena Željka želeći pokazati ko zna šta - nastojala je isprovocirati Danisa pitanjima tipa: «Čiji je Oskar kad mi nemamo drzavu Bosnu, jer tu su Srbi i Hrvati sa dva entiteta?» «Oskar je bosanski i drzava je Bosna.», odgovara Danis. A na pitanje: «Pa vi nemate ni jezik bosanski , evo, možeš li pričati na bosanskom jeziku ako taj jezik postoji?», beskrajno inteligentni režiser odgovara: «Da li vama po đakhad na sabahu čuna na um pa'ne?"
Edin_The_Glorious is offline  
Old 03.05.2007., 12:32   #73
Zašto pričate o stvarima u koje se ne razumijete. Vi koji niste Bosanci (Bošnjaci,Srbi,Hrvati) ne trebate pričati o nacionalnoj historiji Bosne i Hercegovine. Kada vam iznesu činjenice o nečemu, zanemarite ih i nastavite sa postavljanjem "glupih" pitanja kojima želite uvrijediti nacionalne osjećaje drugih ljudi.
P.S. Prilično veliki broj Bošnjaka potiče od ILIRA koji su naselili tlo Europe prije 27000 godina. Prije njih na tlo Europe su se naselili samo Baski (prije 42000 godina).
Edin_The_Glorious is offline  
Old 03.05.2007., 12:51   #74
Quote:
Edin_The_Glorious kaže: Pogledaj post
P.S. Prilično veliki broj Bošnjaka potiče od ILIRA koji su naselili tlo Europe prije 27000 godina. Prije njih na tlo Europe su se naselili samo Baski (prije 42000 godina).
Znaci da Bosniac laze kad govori o "Bosanima"?
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 03.05.2007., 12:59   #75
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Ovo je samo dokaz da "Bosnjaci" tj. muslimani kao mlada nacija traze svoj indentitet. Sada ga kopaju iz prije 7 stoljeca itd. Bilo bi im bolje da priznaju da su poturceni Hrvati, Vlasi i Srbi i potomci Turaka umjesto da izmisljaju SF o tome kako su bili narod jos prije Abrahama i cekali Turke 3000 godina da bi presli na Islam. Strasno.
Naravno da ga traze, ta oni se ne mogi niti pomoliti na svom jeziku vec moraju koristiti tudzi arapski.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 03.05.2007., 13:07   #76
Quote:
Edin_The_Glorious kaže: Pogledaj post
Neposredno nakon što je Danis Tanović dobio Oskara , gostovao je u emisiji HTV-a kod Željke Ogreste. Da je dotična iole pametna pokazala bi poštovanje vrhunskom umjetniku i bila zahvalna što je odvojio vremena i došao u njenu emisiju. Međutim, pokondirena Željka želeći pokazati ko zna šta - nastojala je isprovocirati Danisa pitanjima tipa: «Čiji je Oskar kad mi nemamo drzavu Bosnu, jer tu su Srbi i Hrvati sa dva entiteta?» «Oskar je bosanski i drzava je Bosna.», odgovara Danis. A na pitanje: «Pa vi nemate ni jezik bosanski , evo, možeš li pričati na bosanskom jeziku ako taj jezik postoji?», beskrajno inteligentni režiser odgovara: «Da li vama po đakhad na sabahu čuna na um pa'ne?"
pametan, nema šta... a da je ogresta pametna, rekla bi mu da je to isti jezik u kom se može reć "puc kol dr" ili "konkulana škina" ili "driti ka kolone", da se ustvari radi o dijalektima...

hrvatski kao svaki pravi jezik ima dijalekte... ima li ih bosanski?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 03.05.2007., 14:58   #77
«Da li vama po đakhad na sabahu čuna na um pa'ne?"

ovo nazivat bosanski je glupost prve klase. radi se o iskvarenom turskom
divizija is offline  
Old 03.05.2007., 15:12   #78
Quote:
Edin_The_Glorious kaže: Pogledaj post
Zašto pričate o stvarima u koje se ne razumijete. Vi koji niste Bosanci (Bošnjaci,Srbi,Hrvati) ne trebate pričati o nacionalnoj historiji Bosne i Hercegovine. Kada vam iznesu činjenice o nečemu, zanemarite ih i nastavite sa postavljanjem "glupih" pitanja kojima želite uvrijediti nacionalne osjećaje drugih ljudi.
P.S. Prilično veliki broj Bošnjaka potiče od ILIRA koji su naselili tlo Europe prije 27000 godina. Prije njih na tlo Europe su se naselili samo Baski (prije 42000 godina).
iliri su naselili euopu, kao i svi indoeuropljani, u 2. tisućljeću prije krista. narodi koji su tu živijeli ranije, pa tako ni oni od prije 27 000 godina, nisu bili iliri niti indoeuropljani.
ono što mnogi ne znaju, jeste da čak 6/7 današnjih europljana potjeće od predindoeuropskog stanovništva. naprotiv, samo su dva jezika- baskijski i gruzijski, predinoeuropski.
kad govorimo o naseljavanju europe, onda treba uzeti u obzir npr. ameriku- tamo se govore englski, francuski, španjolski i portugalski. međutim, od ove 4 nacije ne potjeće niti 20% stanovništva tih dvaju kontinenata. međutim, ipak su njihovi jezici prevladali.
divizija is offline  
Old 03.05.2007., 15:53   #79
...

Quote:
dva jezika- baskijski i gruzijski, predinoeuropski
Hmmmm, bilo bi bolje reći baskijski i kartvelijska (mislin da je to izraz) grupa kavkaksih jezika čiji je najpoznatiji predstavnik gruzijski jerbo postoji još par njemu srodnih jezika na istom području iako ne tako poznatih i gotovo nestalih...
demon is offline  
Old 03.05.2007., 19:24   #80
Cinjenica je da sadasnji Bosnjaci radije izmisle neke povijesne cinjenice, ili ih, najblaze receno, "prerade" ne bi li pokusali promijeniti istinu, koja je vrlo jednostavna. Nikakvih bogumila nije bilo u Bosni (hereze jeste ali to je sasvim nesto drugo) a krstjana je bilo ipak u manjini. Znamo svi odakle naziv bogumil i mozemo sada pet dana o tome. Zasto nema stecaka u Bugarskoj,zasto su predstavnici, glavesine Crkve bosanske (ona je nedvojbeno postojala) zivjele prilicno raskosno, nikako posno, monaski i povuceno kao pravi Bogumili i tako dalje. A najsmjesnije su price kako su poslije odlaska Papina legata sa skupa na Bilinom polju, Kulin ban i njegova vlastela nastavili po svome i smijali se svojoj lukavosti. Kao da su bili osobno na skupu i poslije ostali s Banom da se smiju.. I zasto, kad je vec bio , po necijim tvrdnjama, bogumil, Kulin pocinje svoj dokument sa U IME OCA I SINA I DUHA SVETOGA???
Tulkas is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.