Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2003., 13:49   #1
Exclamation Ozbiljno pitanje:uzdrzavanje studenta od strane roditelja-molim pomoc

Dakle stvar je u ovome...Moja najbolja prijateljica ima veliki problem. Naime, cura je super studentica, ali joj je majka zivi ocaj.
Stari ju financira za sve. Majka joj ni kune nije dala tijekom 20 godina njenog skolovanja, da ne kazem da nije dala ni kune njenom ocu. Ostavila ih je oboje i ne zivi s njima. Starci joj nisu razvedeni jer je otac katolik i to se kosi s njegovom vjerom. Ona je jako nesretna jer otac radi 2 smjene na poslu da njoj omoguci skolovanje. Pitala sam ju zasto se njeni nisu razveli, ona kaze da bi to voljela, ali njen otac kaze da to nece napraviti iz nekih svojih razloga. Dakle ta mogucnost otpada. Njoj je totalno zao sto se otac polomi od rada da bi njoj sve omogucio, a meni je zao gledati sto je ona kaznjena vec time sto nema majku koja se uopce nikada nije brinula za nju, a sada je financijska situacija postala jako teska...

Pitam ja vas, a osobito pravnike. Ima li ona kakve zakonske osnove da od svoje tzv. majke na papiru dobije sudski mjesecno novcanu potporu za redovni studij iako su njezini roditelji jos u braku? Molim Vas pomozite mi da pomognem svojoj prijateljici jer ne znam vise nacina...Osim prijateljske potpore...a znate da joj za fax treba i novac...

Hvala svima

__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 14:34   #2
Tvoja prijateljica može tužiti mamu , i tako bi je mogla natjerati da plaća za školovanje (pod uvjetom da se redovno školuje), s time da bi tada dobila i sve zaostatke...
nije mi jasno zašto se ne razvedu, kužim da je otac katolik ali razvodom bi ionako razvrgli civilni brak, crkveni ionako nemogu.. Tribali bi se razvest.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 14:38   #3
Ako je redovni student roditelji je prema zakonu moraju uzdržavati dok god studira i ima studentska prava.

p.s. ne bih htjela biti bezobrazna, ali zašto se tvoja prijateljica negdje ne zaposli, pa barem i part-time i olakša ocu? Ok, ako studira nešto poput medicine onda mi je jasno, ali uz neki drugi fax itekako ima vremena raditi, barem vikendom. Mislim sustav školstva je kod nas takav da se to može ako se hoće
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 14:43   #4
Quote:
LadyInRed kaže:
Ako je redovni student roditelji je prema zakonu moraju uzdržavati dok god studira i ima studentska prava.
to je točno, al njena mama to ne želi pa joj preostaje jedino da se za to izbori sudskim putem.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 14:45   #5
Quote:
mala kikica kaže:
to je točno, al njena mama to ne želi pa joj preostaje jedino da se za to izbori sudskim putem.
Ma naravno, ali cura je pitala da li uopće ima osnove za to. A osnove ima u zakonu. Kude ćeš bolje
Ne znam ni jedan ovakav slučaj, ali nekako mi se čini da bi takva parnica mogla poduže trajati pa je toj curi bolje ne čekati pare od mame nego se uzdati u vlastite snage.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 14:47   #6
slažem se. nek potraži neki poslić, ja sam se tako odškolovala (uz pomoć roditelja, ofkorz)... evo, može kod mene peglati
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 16:42   #7
Nemoj se ljutiti.
To sto se roditelji ne razvode je NJIHOVA stvar. Ne velim da je dobro to sto rade, ali - imaju svoje razloge. Mozda otac jos voli majku, kakva je da je i nada se da ce mu se vratiti. Pa sto ako je to blesavo?
Osim toga, i majka je mogla podnijeti zahtjev za razvod pa nije.

Ako je tako super studentica, je li pitala za kakvu stipendiju? Je li s ikime razgovarala o toj mogucnosti?
I nekoliko stotina kuna bi joj puno znacilo. Je li pokusala naci kakav posao? Davati instrukcije?
Da sam na njezinom mjestu, nikad, nikad ne bih (od sramote) isla sudskim putem utjerivati nekakav novac od majke. Vjerujem da ta opcija postoji, ali - ja to ne bih mogla.
Tenisice na noge i - kucat na sva vrata i traziti kakvu stipendiju ili posao. U tome bih je ja podrzala.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 16:51   #8
Quote:
Blaise kaže:

Da sam na njezinom mjestu, nikad, nikad ne bih (od sramote) isla sudskim putem utjerivati nekakav novac od majke. Vjerujem da ta opcija postoji, ali - ja to ne bih mogla.
a i psihicki bi te unistilo... Blaise ima pravo... nadji posao... instrukcije se super placaju... a i radno vrijeme si mozes prilagodit obavezama na faksu...
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 18:16   #9
Quote:
Ako je tako super studentica, je li pitala za kakvu stipendiju? Je li s ikime razgovarala o toj mogucnosti?
slazem se s ovime. Uz par izuzetaka na vecini fakseva se moze nesto extra zaraditi pa makar samo na par sati instrukcija tjedno.

Znam da joj nije bilo lako i sama sam bila dijete razvedenih roditelja, zivjela s mamom u malom podstanarskom stanu i radije sam prodavala karte na parkingu prodavala karte za bazen sendvice sve sve ( ovo ljeti uglavnom i preko vikenda) sve radije nego da sam morala oca pitati za novac.

Iskreno receno radije bi crkla nego molila.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 18:46   #10
hvala na brzim odgovorima.
ma ona se trudi i radi, ali ne moze dovoljno zaraditi jer ima jos i sestru.
moje pitanje je bilo da li ona moze mamu tuziti iako su njezini u braku ako je ocito da ju je mama zanemarila cijelog zivota...?
mislim , ja se ne razumijem u te zakonske stvari pa pitam vas koji vjerojatno vise znate.
hvala.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 18:49   #11
Quote:
LadyInRed kaže:
Ako je redovni student roditelji je prema zakonu moraju uzdržavati dok god studira i ima studentska prava.

p
znam da ju moraju roditelji..ali ocito kod nje je samo jedan roditelj drugi ne radi nista od kada se jadnica rodila
tj. radi ali za sebe i cak i ne zivi s njom
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 19:14   #12
Blaise, ofkorz da je NJIHOVA stvar. samo sam rekla da ne razumijem zašto. Iskreno, nije me ni briga. Ali to bi svima riješilo situaciju, al dobro...

Kužim da ne bi mogla tužiti mamu, ne bi ni ja (samo pitanje je koliko joj je ta osoba stvarno mama jer bit roditeljstva nije roditi nego voljeti i podržavati, pomagati i sve ostalo što ide s tim...).

Pitala je dal postoje kakve zakonske osnove da od mame dobije to što joj po zakonu pripada. Moj muž je pravnik pa sam pitala njega, kaže da je može tužiti, jedino tako može zakonski dobiti to što joj od mame pripada. Točnije, ono materijalno, jer, nažalost ono emocionalno očito nikad nije ni imala...
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 19:46   #13
Quote:
mala kikica kaže:
Blaise, ofkorz da je NJIHOVA stvar. samo sam rekla da ne razumijem zašto. Iskreno, nije me ni briga. Ali to bi svima riješilo situaciju, al dobro...

Kužim da ne bi mogla tužiti mamu, ne bi ni ja (samo pitanje je koliko joj je ta osoba stvarno mama jer bit roditeljstva nije roditi nego voljeti i podržavati, pomagati i sve ostalo što ide s tim...).

Pitala je dal postoje kakve zakonske osnove da od mame dobije to što joj po zakonu pripada. Moj muž je pravnik pa sam pitala njega, kaže da je može tužiti, jedino tako može zakonski dobiti to što joj od mame pripada. Točnije, ono materijalno, jer, nažalost ono emocionalno očito nikad nije ni imala...
Definitivno si u pravu. Ljudi imaju nerazrijesene odnose, koma je tako zivjeti, jedan roditelj uopce ne ispunjava svoje duznosti, neka su one zakonske, ali moralne svakako jesu. Gadno je to.
Slazem se, ta zena nije nikakva majka. Ali, nismo culi njenu pricu. Ovo do sada zvuci stvarno ruzno. I fakat, ne razumijem niti ja kako ljudi mogu tako zivjeti. A zive - i gore - tko zna zasto i kako. Tko zna zasto oni ostavljaju stvari kakve jesu.

Razumijem ja, samo mislim da je to sve krivo. Krivi pristup stvarima. Nekakav postupak bi trebao pokrenuti otac. Konacno, cini se da je i on odabrao radije da se ovako muci nego da ju ganja po sudovima. Sto ako cuva ostatke svog ponosa?
A ova djevojka je studentica, pretpostavljam da joj sestra onda ide u srednju skolu ili je isto na fakultetu. Znaci, nisu bas male. Ako ih je zivot tako ruzno izudarao vec, trebale bi se same malo potrudit. Mozda je samo post srocen tako (Studenticin) da sam osjetila zelju za nekakvim "obracunom" s majkom.
Stvarno, mozda je samo pitala da dodje do nekih informacija koje mogu pomoci prijateljici, makar u donosenju odluka.

Ja bih je podrzala u tome da se pomuci sama. Bez obzira sto ima mozda zakonsko pravo na finacijsku pomoc od majke (a ne vjerujem da se radi bas o velikim novcima). Da sam na mjestu njene frendice, bojim se da mi i ponudi pomoc sad - ja bih odbila. I, koliko poznajem ljude, majka ce se (pokusati) vratiti u njihov zivot kad budu gotovi ljudi, sa zavrsenim fakultetom. I kad si same stvore egzistenciju.
Zivot je gadan.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 20:04   #14
meni je to sve tuzno zato sto ne mozemo nicim promijeniti stvari...
a zamisli samo da joj stara dodje u zivot kada zavrsi fax i rodi djecu...moja frendica joj je ne mogu vam ni opisati koliko puta oprastala...zbog starog najvise u zadnje vrijeme...ali ta zena nije vrijedna nikakvog sazaljenja..sve je sama kriva....moja frendica joj je nebrojeno puta pruzila ponovnu priliku i ona bi jedan dan bila s njom, a drugi puta vec negdje drugdje jer joj je sve bilo vaznije od nje...nije ju briga za nista ...
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 20:12   #15
za Studenticu- počisti mailbox, nemogu ti poslati pm

sad kad sam čula detalje... neznam, teško je biti pametan... nemam namjeru pisati te detalje tu jer su s pm-a, samo ću reći da je cura na medicini i da radi...
al nije u redu da ispašta zbog odluka i prijetnji svojih roditelja.
poštujem to da njen tata ima svoje razloge, ali mogu reći da je meni prioritet u životu dobrobit mog djeteta. Moje odluke nikad ne bi smjele ugroziti njega i njegova prava.
Tisuću puta sam čula kako bi roditelji za svoje dijete dali život. Ja rađe za svoje dijete smjerno živim...
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 00:00   #16
Ja sam se jako rastužila zbog te priče. Dokle seže ljudska /roditeljska glupost i nebriga?

Ozbiljne su stvari u pitanju; obrazovanje je osiguranje za budućnost. Ne bih ulazila u razloge majke i oca tvoje frendice, ali svakako jako suosjećam s njom.

Možeš joj prenijeti tisuću mojih pusica, petsto zagrljaja i deset tona razumijevanja pomiješanog s držanjem figa da završi faks, započne svoj, po mogućnosti uspješan i sretan život.

I reci joj da ne očekuje ništa od staraca; što prije stekne diplomu i počne raditi i što prije se osamostali, bit će sretnija.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.