Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2009., 10:15   #41
Ne da mi se otvarati nova tema zbog jednog pitanja:

Što mislite što bi bilo da je Maček preuzeo NDH?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 10:36   #42
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
evo mala prognoza s moje strane, inače su mi zanimljive ove priče o alternativi i imam nešto u svojoj kolekciji na engl.p a kad nađem ću staviti link

jugoslavija bi bila na strani osovine, vjerojatno bi kao i ostali poslala dio vojske na istok. Možda bi se dočepala štogod sjeverne Grčke ili komadića Albanije. Onakva jadna i sklepana kakva je bila, na prvi dan rata bi doživjela krizu i međunacionalni raskol.
KPJ bi ionako 22.6. digla oružanu pobunu, Tito bi se bavio onim čime se bavio u realnom svijetu, samo što bi sada protiv srpske monarhije imao širu podršku u Hrvatskoj jer ne bi bilo formiranja NDH i njenih vojnih formacija.
Pavelić bi tu teško mogao što učiniti jer je njegov neprijatelj sada saveznik njegovih zaštitnika, možda bi se mogao prikrpati komunistima (kao poslije 1932) ili čak povesti nešto sam u krajevima gdje je njegov pokret imao podršku i ponovno bi došlo do sukoba ustaša i partizana(u puno manjem opsegu,naravno,jer program odcjepljena HR od YU sad nikom ne bi bio u interesu, te bi zagovaratelji te ideje bili prepušteni sami sebi), a HSS je u još konfuznijoj situaciji.

Klanja bi bilo sigurno, oćeš-nećeš Englezi bi nešto smutili i ubacili svoje prste, a mi kakvi smo po mentalitetu jedva bi dočekali da se imamo s kim klati i junačiti, bez obzira na posljedice i odmazdu.
ništa od ovoga bilo ne bi. jugoslaviji su nuđeni idelani uvjeti, nije morala slat vojsku nikud, bila bi na stran isila osovine i krajem rata bi se prikrpala pobjednicima ko bugari i slovaci.
komunisitčka pobuna bi propala obnoć da nije bilo međunacionalnog klanja i rapsada države. partizani su skupljali hrvate pod italijom da se bore za pripojenje hrvatskoj i srbe po NDH da se bore protiv ustaša. ostali krajevi su do 43. bili mizerni, a ni tada značajni u patizaniji. ništa njihova pobuna ne bi značila, bila bi srondana jer nije imala uporišta u narodu. građanske stranke ne bi nestale i time narod ne bi bio "na raspolaganju" ekstremistima.
ukratko, mirno bismo živjeli do dolaska rusa i tada objavili rat švabama i to je to.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 14:38   #43
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ukratko, mirno bismo živjeli do dolaska rusa i tada objavili rat švabama i to je to.
Mislim čak da bi Britanci umješali prste ko u Grčkoj...

možda i ne bi pali pod Ruse...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 15:03   #44
Vjerojatno bi teritorijalno Hrvatska lošije prošla, ali se danas ne bi svađali sa Slovencima oko Piranskog zaljeva, jer bi se isti nalazio u Italiji. Kao i Istra i Rijeka, iako je svojim objavljivanjem rata Engleskoj Italiji formalno napustila onaj Londonski sporazum koji joj je dodijelio Istru i dio naše obale. Pa su Englezi kao rekli "se vam bumo zeli!", ali ipak mislim da bi Rapalska granica preživjela WW2 da se Juga nije "pobunila".
Eventualno bi Italiju kaznili npr. oduzimanjem Zadra...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 16:12   #45
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim čak da bi Britanci umješali prste ko u Grčkoj...
101%

ustvari već su to učinili i prije nego je rat došao u Jugoslaviju (puč u ožujku 1941)
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 09:22   #46
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Vjerojatno bi teritorijalno Hrvatska lošije prošla, ali se danas ne bi svađali sa Slovencima oko Piranskog zaljeva, jer bi se isti nalazio u Italiji. Kao i Istra i Rijeka, iako je svojim objavljivanjem rata Engleskoj Italiji formalno napustila onaj Londonski sporazum koji joj je dodijelio Istru i dio naše obale. Pa su Englezi kao rekli "se vam bumo zeli!", ali ipak mislim da bi Rapalska granica preživjela WW2 da se Juga nije "pobunila".
Eventualno bi Italiju kaznili npr. oduzimanjem Zadra...
ne znam koliko bi lošije prošli, jer u prijeratnoj jugi je hrvatska obuhvaćala trećinu BIH.
bilo bi to tu negdje, al isrbi bi sigurno prošli bolje. njima je "bolje rat nego pakt" najgori poklič u povijesti.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 00:19   #47
Gledam Najduži dan na HRT-u i zanima me,što bi bilo da su poraženi,ali teško poraženi?

Jel bi pokušali ponovo ili bi ih poraz potpuno demoralizirao?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 17:40   #48
Quote:
Gledam Najduži dan na HRT-u i zanima me,što bi bilo da su poraženi,ali teško poraženi?

Jel bi pokušali ponovo ili bi ih poraz potpuno demoralizirao?
Ne treba zaboraviti da je postojao i front u Italiji i da su upravo par dana prije dana D osvojili Rim.Vjerovatno bi se fokus operacija nakratko prenio na Italiju, a mozda bi iskrcali trupe i u Dalmaciji i Grckoj.
Ne vjerujem da bi odustali.Cak i da su tesko porazeni gubici bi bili lako nadoknadivi, a Anglo-amerikance nije lako demoralizirati.Nekako sumnjam da bi njihova javnost i saznala pravu verziju dogadjaja, vec bi ih vjerovatno hranili laznim informacijama dok ne bi bili spremni za novu invaziju.
Ne zaboravimo, nije cilj bio samo unistiti nacizam, vec i sprijeciti da zapadna Evropa padne pod komunisticki uticaj.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 12:09   #49
A što bi se dogodilo da su Hitlerovi roditelji koristili zaštitu?
__________________
Ovdje nećeš pročitati ništa pametno.
zlikowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 12:25   #50
Quote:
A što bi se dogodilo da su Hitlerovi roditelji koristili zaštitu?
I dalje bi imali Staljina.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 18:26   #51
Izvrstan primjer alternativne povijesti kao podzanra SF-a je roman "Pavane" Pisca K. Robertsa. U ex-Yu objavljen u izdanju beogradske edicije "Kentaur", ova knjiga vrlo uvjerljivo i plasticno opisuje svijet nakon jednog takvog mozebitnog razvoja dogadjanja u Europi, a taj je da je kraljica Eliozabeta Prva ubijena a da su Spanjolci i katolicka protureformacija smrvili i unistili protestantizam kao pokret i slijede stoljeca apsolutizma i svevlasti katolicke Crkve.
Radnja se odvija godine 1968, alternativne naravno, u, ako se dobro sjecam osam novela nepovezanih radnjom, ali smjestenih u isti ambijent i sa tek ponekim zajednicim likovima.
Za ljubitelje ovoga podzanra, nesto sto moraju procitati.
Bulmez is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:05   #52
ja još ne znam šta ja to alternativna povijest...no to shvaćam kao "a šta bi bilo da je" ...."a šta da se ovo ili ono dogodilo"..jesam li u pravu????
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 22:01   #53
Jedva čekam da pogledam Inglourious Basterds. Židovi brutalno ubijaju naciste. U Tarantinovoj režiji.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 23:06   #54
Netko je otvorio temu "Što da Turci nisu došli"...

I mene to zanima,iako ne znam što bi bila prekretnica...

Da nije bio 4. Križarski rat?

Pobjeda kod Nikopolja?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 09:03   #55
Da su Južnu Ameriku naselili Anglosaksonci

Da su Južnu Ameriku dominantno naselili Anglosaksonci umjesto Latina,mislite li da bi taj kontinent bio razvijeniji i zašto?
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 09:28   #56
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
Da su Južnu Ameriku dominantno naselili Anglosaksonci umjesto Latina,mislite li da bi taj kontinent bio razvijeniji i zašto?
Možda i bi,Anglosaksonci imaju mnogo dužu tradiciju urednih zakona,pravne države i radnih navika nego Španjolci koji su nekakve europske standarde dosegli tek u nedavno prošlom stoljeću. Na kraju krajeva,Španjolska je,a ne Britanija, imala u kolonijalno doba te inkvizicije i slične bijesne gliste,a također je duže imala i u ponešto modificiranom obliku ostavila (praktički do danas) kmetsko-feudalni sustav svojim bivšim kolonijama. Sve to skupa sigurno ima utjecaja na stupanj razvijenosti južne amerike.

To kažem čisto vezano za ovo pitanje,ne za sam kolonijalizam na svom početku(kod početne okupacije jedne i druge Amerike i španjolci i englezi su činili razna zla,da ne bude zabune)
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 09:38   #57
Moderatorima prijedlog jedan. Ne znam jesam li dosadan već s tim... Ali s obzirom na veliki interes članova foruma za alternativnu povijest (izbrojao sam na naslovnoj stranici podforuma 4), možda bi trebalo pod pod forum pokrenuti. Alternativna povijest baš i nije nešto čime se historiografija bavi, odnosno ima s njom veze koliko i SF s astrofizikom, pa bi bilo zgodno takve teme "šta bi bilo da (ni)je..." odvojiti od ostalih.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 09:47   #58
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Moderatorima prijedlog jedan. Ne znam jesam li dosadan već s tim... Ali s obzirom na veliki interes članova foruma za alternativnu povijest (izbrojao sam na naslovnoj stranici podforuma 4), možda bi trebalo pod pod forum pokrenuti. Alternativna povijest baš i nije nešto čime se historiografija bavi, odnosno ima s njom veze koliko i SF s astrofizikom, pa bi bilo zgodno takve teme "šta bi bilo da (ni)je..." odvojiti od ostalih.
ako se odvoji tek će onda povijest zamrijeti-ovako se bar nešto piše redovito, a da nema jedno s drugim veze, nema sumnje.
a ni "prava" povijest ovdje nije lišena raznih stranputica..
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 10:35   #59
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
a ni "prava" povijest ovdje nije lišena raznih stranputica..
Ah, istina....
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 10:53   #60
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Gledam Najduži dan na HRT-u i zanima me,što bi bilo da su poraženi,ali teško poraženi?

Jel bi pokušali ponovo ili bi ih poraz potpuno demoralizirao?
http://www.youtube.com/watch?v=gV5NV...eature=related
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.