Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 16:43   #81
Je, istina, ima i određenog "humanitarnog karaktera" u cijeloj priči.

E ovako, i mislio sam da će tih 2000kn nekom izgledati smiješno, što znači da mi za te ili koju k kn veću plaću nitko nebi radio kao voditelj poslovnice, ali o tome sam i pisao.
A ja osobno imam problem za otvaranje agencije jer su prije nešto godinu dana donijeli zakon da treba 2 godine STAŽA za voditelja poslovnice. Ponavljam STAŽA, dok ja imam oko 7 godina ISKUSTVA, što mi nažalost neigra nikakvu ulogu u ovom slučaju i tu sam kratak. STAŽA imam negdje drugdje.
Za 2000kn dobiti bi radio jer to što bi radio i volim.
Druga stvar je što nisam megaloman, pokušavam biti realan, i krenuti od malog, pa ako Bog da zdravlja bit će dobiti i 10 puta veće, to bi mi za početak bilo OK jer uz to imam sasvim solidan primaran posao. A i nemogu odmah biti "Adriatica.net".
Vezano za to, ni postojećim srednje malim agencijama u Slavoniji ne cvijetaju ruže i svaka kuna im je velika ko kuća, iako se nebi bavio onim što i oni. Vezano za to znači, za početak ne pretjerujem.

Vezano za forum i savjete, istina, ljudi pomažu, pa bi tako LAURAROSI posebno zahvalio na susretljivosti za pomoć.

A da legaos nebi rekao kako sam promašio forum, evo pitat ću dali netko ima iskustva

- s agencijom koja svoje usluge pruža preko interneta (znači samo neposredno preko interneta), vezano za poslovni prostor (ne poslovnicu, jer u zakonu su odvojena ta dva pojma ali i ne objašnjena), tko i kako je uposlen itd. uglavnom iskustva na tu temu.

hvala

Zadnje uređivanje predsjednik7 : 20.03.2009. at 16:48.
predsjednik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 17:27   #82
odgovori mojih poznanika na otvaranje internet agencije

Osim ovih odgovora poslao sam Vam i nešto na PM, pa Vas molim da pogledate.

ZAMISLI OVAKVU SITUACIJU: zakonski ispada da ti za internet prodaju treba samo poslovni prostor (odnosno laptop i šta sad - (sloboda internet poslovanbja) ležiš u krevetu i radiš, odgovaraš na dopise, mailove, ponude, kad zakuca ti na vrata - recimo Tržna ili turistička inspekcija, a ti u piđami (karikiram) i pita te gdje vam je izvješeno radno vrijeme, podaci o tvrtki...

A ti mrtav ladan kažeš: pa sve je na internetu, podaci su na internetu, poslovanje je na internetu, određenog radnog vremena nemam (evo baš pričam preko skypa sa japanskim poslovnim partnerima), kako bih to u realnom vremenu uspio kad su ljudi u drugoj vremenskoj zoni? Zato radim preko interneta!
I onada teta iz inspektorata uzme zapisnik i piše prijave:
- nema radnog vremena kazna 20k kn
- nema adrese firme – kazna 20k kn
- Ne ispunjava MTU po zakonu o POSLOVANJU TURISTIČKIH AGENCIJA! Kazna - zatvaranje agencije na 60 dana + 50 k kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi…

To je taj scenarij, koji bi ovi moji frendovi na forumu otprilike htjeli raditi (laptop+plaža+mailovi+prokleti mobile internet" = TURISTIČKA AGENCIJA)

Ja si sad sve mislim, možda sam, ja u krivu, možda se stvarno može poslovati tako u nekom stanu, pa onda iduća dva mjeseca uzet laptop i otići npr u Australiju i opet poslovati preko neta, poslije toga skočit malo u USA, ostat 2-3 mjeseca - opet si online, sve fino legalno posluješ.

ODGOVOR JOŠ JEDNE KLOEGICE:
Ja bi rekla da zato što tvorci Zakona ne znaju baš što je točno internet i/ili nisu znali u vrijeme kad su ga pisali!
Inače, o ovoj temi se satima raspravljalo na fešti vodiča na kraju sezone-kad smo trebali feštati a ne raspravljati-i nismo ništo zaključili! No ja sam ostala pri tome da je funkcija Voditelja zapravo izmišljena za skupljanje novca - i da se pozovem na tebe-zašto netko tko je završio turističko hotelijerski faks to uopće mora polagati...

No da se vratim na "poslovnica" i "poslovni prostor".
Recimo, otvoriš firmu, i radiš npr.smještaj preko neta, radiš iz stana ili unajmljenog ureda za tu svrhu i nitko ti ne dolazi unutra-to je poslovni prostor.
Ukoliko imaš prodaju otvorenog tipa, npr.izleti, wellnessi, daleka, avio karte itd, odnosno oslanjaš se i na "walk in" stranke - tada moraš imati prostor koji tome odgovara-poslovnicu.
Eto, tako ja to vidim.:-))))


MOJ ODGOVOR:

Nadam se da sam pomogao.
Nisam htio ispasti babaroga, niti bilo čije poduzetničke ideje podcijenjivati.
Stvar je u tome da mi koji radimo u klasičnim TA , koristimo Internet kao jedan od kanala prodaje, uložili smo dosta kapitala u samo poslovanje i onda nam nije niti bitna zarada koju bi inače Vaša tvrtka ostvarivala.
Ne bih se složio da su kontinentalci u podređenom položaju naspram kolega na Jadranu, ja baš mislim suprotno. Većina malih TA na Jadranu radi samo preko sezone, dok mi na kopnu praktički radimo cijelu godinu.
Čekam odgovore od još par agencija pa Vam javim

LP
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 23:49   #83
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Inače, o ovoj temi se satima raspravljalo na fešti vodiča na kraju sezone-kad smo trebali feštati a ne raspravljati-i nismo ništo zaključili! No ja sam ostala pri tome da je funkcija Voditelja zapravo izmišljena za skupljanje novca - i da se pozovem na tebe-zašto netko tko je završio turističko hotelijerski faks to uopće mora polagati...

No da se vratim na "poslovnica" i "poslovni prostor".
Recimo, otvoriš firmu, i radiš npr.smještaj preko neta, radiš iz stana ili unajmljenog ureda za tu svrhu i nitko ti ne dolazi unutra-to je poslovni prostor.
Poznat mi je slučaj gdje kolega magistar, dotične struke, i polagao je također taj ispit/ispite, mislim, totalno bezveze, i to npr. odgovara kod osobe iz područja koje je magistrirao, dok je taj ispitivač nižeg stupnja obrazovanja - nebitno, ali hoću reći, totalno glupo i smiješno.

Vezano za poslovni prostor (pisao sam nešto i na PM), ali pitat ću i ovdje ako je netko možda imao slučaj da su mu priznali stan ili kuću pod poslovni prostor?
Poslovni prostor mora imati agencija koja usluge pruža internetom, pa se tako navodi da treba imati osobu... puno radno vrijeme.. - dok se recimo kod voditelja poslovnice tj. agencije koja svoje usluge pruža neposredno, to vezano za radno vrijeme uoće ne spominje.
Zar nebi trebalo biti obrnuto? vald ovaj koji je vezan za internet bi trebao imati "klizno" radno vrijeme..

LEGAOS, ZAHVALJUJEM na odgovorima, informacijama i pomoći.
predsjednik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 00:19   #84
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio da su kontinentalci u podređenom položaju naspram kolega na Jadranu, ja baš mislim suprotno. Većina malih TA na Jadranu radi samo preko sezone, dok mi na kopnu praktički radimo cijelu godinu.
Dojma sam da su ljudi koji rade na Jadranu (tu bih uključio i ZG) puno plaćeniji nego ovdje u Slavoniji. Pa mi tako nije nepoznat slučaj da svatko tko imalo vrijedi ode raditi tamo.
(onda da malo ubacim i svoj problem u tu priču, zakon traži 2 god. staža za voditelja agencije, a budući da su takvi već na dobro plaćenim mjestima negdje drugdje, tko bi meni došao raditi u novoosnovanu agenciju gdje za početak nemogu toliko platiti, a i da mogu, opet agencija je nova i tko bi napuštao dobro uhodani posao negdje drugdje - te odredbe u starom zakonu nije bilo, pa mi je žao što su je sada stavili, jer bi inače npr. dotični posao mogao obavljati i sam jer ispunjavam sve ostale uvjete)
Turizam se u Slavoniji još treba razvijati, i tu će trebati jako puno rada i muke (pogotovo dovesti turista.), a u tome svemu, "novim" igračima koji se pojave da nešto naprave, biti će jako, jako teško.
Znam da takvih problema velike agencije nemaju (jer su i potencirale neke uvjete), a doć ovdje nešto raditi na tom pitanju, mislim da je malo interesa budući da je zarada neusporedivo skromija nego na Jadranu.
Ali da ne širim temu u krive vode...
predsjednik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:00   #85
Quote:
maraleo kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali otkud ti informacija da se tur. aranžmani ne prodaju preko interneta i da ne postoji mogućnost on-line plaćanja karticama...

Ispit za voditelja poslovnice mora imati osoba koja će biti zaposlena u agenciji na tom radnom mjestu, ne mora biti striktno vlasnik agencije, može i bilo koji zaposlenik koji ima položen taj ispit. Ispit se ne upisuje u radnu knjižicu, već se dobiva uvjerenje koje se prilaže zahtjevu za otvaranje agencije. Potrebno je imati odgovarajući poslovni prostor, imovinu.... se ljepo piše u Zakonu.
ispit za voditelja poslovnice se upisuje u radnu knjižicu
Zadar1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:35   #86
Re: Zadar

A, jesi pametan...

Sad se ti javljaš na objavljeni post iz 2007, kad je i tema pokrenuta.

Čovek nije znao, pa je krivo rekao.

Reci šta će biti kad nam iduće godine ukinu radne knjižice, gdje će ti onda biti ("crno na bijelo")upisano?
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 14:03   #87
vidim da je tema s postom iz siječnja ali ipak...

@ LegaOS koju agenciju vodiš, u Osijeku? Tražiš vodiča možda?

@ Predsjednik7, jesi li uspio otvoriti agenciju?
knezMislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 15:42   #88
Vidim da je tema malo zastarjela, ali zanima me nešto vezano za otvaranje turističke agencije. Naime, čitajući zakone i pravilnike vidjela sam da negdje piše da voditelj poslovnice treba imati najmanje 2 godine radnog iskustva u turizmu, a npr. na www.hok.hr je to izostavljeno. Da li netko ima informaciju iz iskustva? Meni nije problem položiti ispit i imam puno više iskustva u turizmu od 2 godine, ali na žalost ne u radnoj knjižici. Još jedno pitanje - da li se u skorije vrijeme organizira neki tečaj za voditelja poslovnice? Vidim da su svi tek na jesen.
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 15:55   #89
Quote:
mil. dolar girl kaže: Pogledaj post
Vidim da je tema malo zastarjela, ali zanima me nešto vezano za otvaranje turističke agencije. Naime, čitajući zakone i pravilnike vidjela sam da negdje piše da voditelj poslovnice treba imati najmanje 2 godine radnog iskustva u turizmu, a npr. na www.hok.hr je to izostavljeno. Da li netko ima informaciju iz iskustva? Meni nije problem položiti ispit i imam puno više iskustva u turizmu od 2 godine, ali na žalost ne u radnoj knjižici. Još jedno pitanje - da li se u skorije vrijeme organizira neki tečaj za voditelja poslovnice? Vidim da su svi tek na jesen.
Progledaju ti kroz prste tu,barem je tako bilo prije 2 godine,naravno,trebala bi u radnoj knjižici imati evidentirano barem nešto radnog iskustva(6 mjeseci)
helena111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 16:19   #90
TA

Quote:
knezMislav kaže: Pogledaj post
vidim da je tema s postom iz siječnja ali ipak...

@ LegaOS koju agenciju vodiš, u Osijeku? Tražiš vodiča možda?

@ Predsjednik7, jesi li uspio otvoriti agenciju?

nisam nikad i nigdje rekao da vodim agenciju u Osijeku

Imam doo i svježe otvoreni obrt (oba su agencije) na moru

radim sezonski, u doo imam partnerstvo, obrt vodim ja
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 16:25   #91
TA

Quote:
helena111 kaže: Pogledaj post
Progledaju ti kroz prste tu,barem je tako bilo prije 2 godine,naravno,trebala bi u radnoj knjižici imati evidentirano barem nešto radnog iskustva(6 mjeseci)
ne znam baš, po mom iskustvu striktno traže minimum 2 godine radnog iskustva - iako po meni, trebalo bi čak izmijeniti zakonsku odredbu i odrediti "2 godine radnog iskustva na mjestu voditelja TA"

btw, gdje ćet svi u agencije - iovako je kriza što se tiče predsezonskog bookinga
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 16:41   #92
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
ne znam baš, po mom iskustvu striktno traže minimum 2 godine radnog iskustva - iako po meni, trebalo bi čak izmijeniti zakonsku odredbu i odrediti "2 godine radnog iskustva na mjestu voditelja TA"

btw, gdje ćet svi u agencije - iovako je kriza što se tiče predsezonskog bookinga
Ma pusti krizu, stvar je u tome što većina ljudi ima krivu percepciju o tome koji su sve poslovi turističke agencije. Daleko više od bookinga...
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 16:43   #93
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
ne znam baš, po mom iskustvu striktno traže minimum 2 godine radnog iskustva -
Što rekoh,ne porekoh.Također govorim iz iskustva (svog).
helena111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 17:14   #94
TA

Quote:
helena111 kaže: Pogledaj post
Što rekoh,ne porekoh.Također govorim iz iskustva (svog).
kao što i sama kažeš, to je bilo prije 2 godine; ali opet sve zavisi i na kakvog referenta naletiš
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 15:31   #95
Kontinentalni turizam

zanima me razvoj novih proizvoda i programa u kontinentalnom turizmu, te promocija, organizacija i vođenje.

Mislim da bi se tu dosta dalo napraviti korištenjem postojećih smještajnih kapaciteta i kroz postojeće turističke agencije.
mg-press is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 15:38   #96
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
A, jesi pametan...

Sad se ti javljaš na objavljeni post iz 2007, kad je i tema pokrenuta.

Čovek nije znao, pa je krivo rekao.

Reci šta će biti kad nam iduće godine ukinu radne knjižice, gdje će ti onda biti ("crno na bijelo")upisano?
Na Uvjerenju!
__________________
...If You love somebody, set them free. ...
AnnieW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 19:55   #97
Quote:
mg-press kaže: Pogledaj post
zanima me razvoj novih proizvoda i programa u kontinentalnom turizmu, te promocija, organizacija i vođenje.

Mislim da bi se tu dosta dalo napraviti korištenjem postojećih smještajnih kapaciteta i kroz postojeće turističke agencije.
O kojem dijelu Hrvatske se radi?
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 10:21   #98
Meni je primarno usmjerenje na Fužine i Primorsko-goransku županiju (živim u Zg), ali sve je otvoreno. Kad se pojedini programi testiraju i potvrde na tržištu, onda se slični modeli mogu prilagoditi i za druga područja. Već sam napravio nekoliko 'štih proba' i vidim da ima prostora.

Zadnje uređivanje mg-press : 08.06.2010. at 10:35.
mg-press is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 12:07   #99
Thumbs up

Quote:
mg-press kaže: Pogledaj post
Meni je primarno usmjerenje na Fužine i Primorsko-goransku županiju (živim u Zg), ali sve je otvoreno. Kad se pojedini programi testiraju i potvrde na tržištu, onda se slični modeli mogu prilagoditi i za druga područja. Već sam napravio nekoliko 'štih proba' i vidim da ima prostora.
Ima prostora i mislim da slično razmišljamo
mil. dolar girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 16:29   #100
turistička agencija - početak

Za početak pozdrav svima. započinjem sa radom u turističkoj agenciji, pa za sada imam i dosta dilema oko agencijskog poslovanja. agencija je isto tako nova i bez ustaljenog poslovanja, za sada postoje tek neki ugovori o subagenturi, no planira se i postepeno kreiranje vlastitog proizvoda tj. paket aranžmana. S obzirom da za početak ne možemo računati na neki kontinuitet prodaje, ugovor o alotmanu, tj zakupu smještajnih kapaciteta pri kojem agencija odgovara za nepopunjene kapacitete, bi za nas bio jako nepovoljan. ono što bi nama odgovaralo je neobavezujući ugovor, tj. rezervacija "na zahtjev". Stoga me konkretno zanima kako hotelijeri gledaju na ovakav oblik suradnje i o o kakvim postocima se tu radi?

hvala...
duck rider is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.