Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2010., 12:23   #1
Magika&Misticizam : Početak, Prvi Korak

Evo ovako jedna tema za sve praktičare, iskusne ili neiskusne, ili tek one koji se to spremaju biti, za sve Iskrene Tragaoce i Ozbiljne ljudi jedna zgodne tema o kojom svi možemo podjeliti nešto jedni s drugima, i nekako učiniti nešto korisno sa ovom tome koja je toliko bila "silovana" i i još je...
Molim samo sve tipa "Illuminati-vladaju", "Sotona će nas prokleti" i sl tematičare da jednostavno ne daju svoje izjave i da se ne mješaju u ovaj post, ne želim s ovim ništa zabraniti, ili glumiti glumu, samo bi želio da ovaj post kroz daljne razgovore ostane u "duhu" samog naziva i teme koja proizlazi iz njega, da se ne umješaju glupi "otkrivači" zavjera i da ovako jedan dobar post u kojem bi također iznio dosta korisnog za sve koje shvaćaju Magiku i Mistiku ozbiljno i ujedno pozdravio i zaželio svim Tragaocima na Stazi puno Uspjeha i Sreće.
Neću ništa konkretno za početak reći, ili započeti neku određenu temu već n eka ostane ovo na ovome, pa se zainteresirani mogu javiti i možemo iz "ničega" započeti nešto

Eto, još jednom molim sve kojima ovo ne paše jer je "Vražije" (haha) ili koji žele "Nam svima pokazati kako na Sotona ubija" jednostavno ljudi NEMOJTE, molim vas. Bez uvrede ikome samo samtram da ovo je nešto jako korisno za ozbiljne ljude na Stazi i ako vam i je do toga, otvorite novi post;možete te teme vrtiti i otvarat,komentirat koliko vas je doslovno Volja
Pozdrav svima u ime Istine, Ljubavi & Slobode.
Hitpalel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 14:12   #2
Quote:
Hitpalel kaže: Pogledaj post
Ok, kužim te.
Jeli ti bed ako ti kažem da je to ok što tako misliš, ali da postoji i druga strana,postoje ljudi koji drugačije gledaju na to od tebe, i razmišljaju drugačije, i baš sam otvorio ovaj post za takav tipa "misli" ako me kužiš, vidiš i sam da jednostavno ta pitanja koja postavljaš i tvoje razmišljanje takvo, osobno ne želim ti ništa proturječit, ili sl samo te molim kao čovjeka ako možeš da samo ostaviš ovaj post "čist" da mogu drugi ljudi neometano i nesmetano iznjeti svoja mišljena i stavove, mogu i ovako ali ipak bolje je ako smo već krenuli sa ovim postom da se držimo njega. Nije ovo nikakav napad ili, sl samo razuman odgovor tebi koji imaš svoje Ja, svoj Stav i Misao koja nije u "skladu" (očito, koliko vidim) s ovim postom, ako me kužiš.
Pozdrav
pozdravljam temu i autora
pobrinut ću se da ne bude offtopic upadica i provokatora.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 20:38   #3
Exclamation

Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
pozdravljam temu i autora
pobrinut ću se da ne bude offtopic upadica i provokatora.
Podržavam temu. Već dugo nije bilo nečeg konstruktivnog i mislenog na ovom podforumu. Slobodno nastavite. Ja ću se naknadno ubaciti.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 23:25   #4
Srdačan pozdrav svima , ovako moramo od nečega krenuti, pa ću osobno započeti sa jednostavnim riječima, naravno reći ću "svoje" individualno mišljenje i stav. Još jednom pozdrav svima šta podržavaju ovaj post i temu u pravom smislu.

Za sami početak rekao bi da osoba mora imati dobru početnu teorijsku osnovu (možda i nemora, ima nas svakakvih) i da zna što želi i što želi postići sa svojim Radom. Smatram da je kičma samog rada sa ritualima i sl, jedan ustrajan i naporan mistički trenig; Asana- Odabir ugodno položaja za meditiranje i ostale mističke vježbe, pranajama itd... Uglavnom taj DIO da se tako izrazim sada, što će nam omogućiti da se prvo unutimo ka svojoj nutrini, da naučimo kontrolirati misli, i više manje osobno vjerujem da ozbiljna osoba koja se posveti bar tjedan dana temeljitoj i ustrajnoj meditaciji, da "pronađe" si neku vlastitu sponatnu tehniku po kojoj lako se nekako "udubi" u svoju nutrinu i sl, jednostavno to "Nešto" nam dođe, što npr osobno upoće nikada ne razmišljam o tome ili ne idem sa nekom "program" šemom već se prepustim sebi, tj. doslovno "nađem" si neki trenutak i tren u kojem "čujem sebe" i nastavim se "slušati", da se tako izrazim. Za sami početak smatram da je to jako jako bitno, jer gotovo je nemoguće išta postići sa "sobom" ako nemamo pravi "uvid" u sebe (svoju prirodu), toliko o tome da se sad ne zaletim i 100 puta ne ponovim jedno te isto na jedan te isti način
Da se razumijemo u startu, nisam neki majsor, nisam sveznalica,i sam sam učenik i početnik, učim , radim, prakticiram, testiram, analiziram...
Za početak bi sada samo ovoliko rekao, neka se još neko ubaci i da lijepo i uredno stvorima ugodnu i korisnu svima nama.

Pozdrav
Hitpalel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 10:30   #5
Magika? Prvi korak?

Macte animo! Generose puer sic itur ad astra

treptaj duše, čežnja, sjećanje.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 15:39   #6
Samo da napomenem nema ograničenja; neovisno kojem duhovnom putu više-manje opredljeljeni, slobodno iznesite svoje ideje i iskustva...
Hitpalel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:30   #7
Exclamation

Nužni prvi koraci su dobro poznavanje doktrine duhovne tradicije koju slijedimo inače radimo naslijepo. Izraditi radnu mapu, dnevnu rutinu, poželjno je ne preskakati korake u svrhu konzistentnosti i vidljivih rezultata nakon izvjesnog vremena. Pisanje radnog dnevnika, zapisivanje snova, introspekcija, retrospekcija, bilješke o psihičkim stanjima, stavovima i svime što ima veze sa duhovnom praksom. Dnevnik bi trebao biti što više detaljan jer se tako jača snaga volje. Potreban je zdrav kriticizam u prilaženju praksi, paziti da se ne pojavi pretjerani entuzijazam i zanos, u gorem slučaju čak i mesijanski kompleks. Prakticirati u privatnosti, daleko od očiju prijatelja, obitelji i svih ostalih znatiželjnika i drugih ljudi. Praksa duhovnosti je iznimno intimna stvar koja bi se trebala dijeliti samo sa istomišljenicima jer drugi za to nemaju sluha niti kapacitet za razumijevanje iz prostog razloga što nemaju iskrenu potrebu za time. Suzdržati se od hvalisanja drugim ljudima i situacija u kojima previše naglašavamo svoju fascinaciju takvim tematikama što je više moguće jer se tako prakticira volja, osobni integritet i eventualne invazije na našu privatnost i osobne stavove.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:33   #8
Evo jedan važan citat Israela Regardija (velikog maga Golden Dawna) iz knjige "Golden Dawn":

"Jedna od najvećih opasnosti naslijeđenih unutar prakticiranja magije te svih ostalih okultnih vještina – jest razvoj ogromnog egoizma kojeg karakteriziraju mesijanski osjećaji, infantilna svemoćnost i potpuno uništenje mogućnosti efektivne samo-kritičnosti. Čini se da kako student postaje sve više vješt u vještinama meditacije, vidovitosti, ili ceremonijalnog rada, on postaje sve više otvoren prijetnjama utjecaja ega. To u njemu raste polako i podmuklo, bez jasnog upozorenja. Samo oni ljudi koji su blisko povezani sa studentom postaju svjesni suptilne metamorfoze koja se događa. Student je rijetko svjestan nesvjesne transformacije. Pokušaj da se kod njega osvijesti taj egoizam je osuđen na propast, to je kao da pokušavate kucati po kamenom zidu.

To pogađa aspirante koji funkcioniraju izvan granica okultnog reda ili legitimne magijske škole. U tom smislu, većina studenata spada pod ovu definiciju. Oni koji prakticiraju njihov okultni rad pod pokroviteljstvom legitimnog magijskog tijela ili pod vodstvom iskusnog ili mudrog učitelja čini se da su više zaštićeni od ove nadutosti – osim ako sam učitelj nije potpao pod čaroliju svojih vlastitih mesijanskih fantazija i utjecaja. Ako jest, tada on predaje svoju fatalnu bolest svojim studentima, ili je pak potpuno slijep na debakl koji će se desiti njegovu studentu.

Trebamo samo pogledati u povijest najmodernijih okultista – i ja ih radije spominjem jer je njihova povijest jače autentičnija od onih ranijih vremena – kako bi uvidjeli valjanost ovog fenomena. Stoga mnogi od njih razvijaju fantastične predodžbe njihove jedinstvene važnosti i uloge u ovome svijetu ili čak šire kozmičke slike. Upravo nedavno sam čuo o jednome koji je tvrdio da je bio Isusov učitelj. Postoje gotovo bezbrojne varijacije na ovu temu.

To je definitivna i stalno prisutna opasnost i svi studenti okultnog, unutar ili izvan okultnog reda, moraju postati svjesni ovoga fenomena. Inače su osuđeni. Njihovo iskustvo koje se čini isprva kao povećanje životnog-osjećaja, bogata sjetva prijašnjih nepoznatih informacija i znanja te spoznaja kako je sudbina odjednom uzela novi smjer; samo kako bi se kasnije desio kolaps u totalnu frustriranost, sramotu i egzil cijeloga društva.

Iz teoretskog gledišta, postepeno širenje granica ograničenog ega magijskim praksama vode do neke vrste kontakta s 'nesvjesnim'. Novi izvor energije je otvoren. Energija koju vidimo kako nosi sa sobom ne samo nove osjećaje nego i novo znanje i veći kapacitet samo-sigurnosti zajedno s mogućnosti da se impresionira i motivira neki naš sudrug. Ovakva energija preplavljuje nepripremljen ego s gotovo beskrajnim obećanjima. Ukoliko kandidat nije ispravno pripremljen za ovakav fenomen, ili ako nije vođen i čuvan od strane kompetentnog učitelja s iskustvom, vrlo je vjerojatno da će sve to uzeti ozbiljno. Efektivna samo-kritika čini se da se raspršila kao dim u zraku.

Neki okultisti upoznati s praktičnom stranom stvari dali su upozorenja. Helena Blavatsky u njezinoj knjizi Glas Tišine upozorava da "ispod svakog cvijeta zmija je ovijena". A kao komentar ovoga upozorenja nadodaje: "Astralna regija, psihički svijet izvanosjetilne percepcije i varljivog viđenja -- svijet medija. To je velika 'Astralan Zmija' Eliphasa Levija. Niti jedno cvjetanje uzeto iz ove regije nije doneseno dolje na zemlju bez da je zmija ovijena oko njezine stabljike. To je svijet Velike Iluzije".

Samo dobar učitelj, gotovo nadljudskih moći efektivnog samo-prosuđivanja i samo-ispitivanja, može osigurati sredstva izbjegavanja nadutosti i posljedične katastrofe. Sljedeće sredstvo za sprečavanje ovoga je gotovo bilo koji oblik dobre psihoterapije. Čini se da to može iscrpiti masivne nekontrolirane količine energije koje su oslobođene i usmjeriti ih u nove i konstruktivne ciljeve. Slijednici psihologije Reicha koji su se razumjeli u 'okultne' stvari čini se da su bili efektivniji od drugih u nošenju s tim fenomenom.

Jung je također to opisao opširno u izvanredno dobrom eseju u knjizi naslovljenoj "Dva eseja analitičke psihologije". Svaki student okultnog ne bi trebao samo pročitati tu knjigu nego je i posjedovati, u svrhu kako bi imao prilike čitati više puta poglavlje koje se bavi napuhavanjem ega.

Sadržaj koji tamo analizira, pacijenta koji pohađa terapiju -- analogan je smionom studentu koji započinje svoj okultan rad -- pokušaj da identificira svoj ego s kolektivnom psihom. On to čini kao sredstvo bijega od boli i nemira koji rezultiraju kolapsom njegove svjesne ličnosti, koja je primarni efekt analize. Da bi se oslobodio od zavodničkog zagrljaja kolektivne psihe, umjesto da je poriće kako su drugi napravili, on ju prihvaća tako totalno da ga ona potpuno preuzima, postaje izgubljen u njoj i stoga ju više nije u mogućnosti percipirati kao odvojeni entitet. Kako je jedan student to jednom rekao, umjesto da shvate kako su postali osvijetljeni Božanskim, oni tvrde kako su oni Bog.

Tu napuhavanje započinje. Završava katastrofalno kada, ili ako, "Bog" otkrije da nije sveznajući ili svemoćan. Ali tada je generalno već prekasno. "

Napomena: Ovo je originalni prijevod Hermetizam Web Portala

Izvor:

http://hermetizam.com/index.php?opti...d=76&Itemid=76
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:42   #9
Osobno se slažem sa Regardijem. Mislim da student duhovnosti i okultnog treba imati određene moralne i etičke vrline koje mu daju podlogu na kojoj će transformirati ego tako da postaju mediji božanskog svjetla. Ego se ne može uništiti, ali se može kontrolirati do jedne razine. U samom početku duhovne prakse, mislim da je totalno kontraproduktivno ikakvo identificiranje sa Jednim, ponavljanjem fraza "sve je jedno", "svi smo mi jedno", prevelikim pojednostavljenim idejama panteizma koje za jednog tragaoca početnika ništa ne znače jer on nema praktičnu realizaciju tih kozmičkih istina do kojih se dolazi eksperimentalnom unijom sa božanskim ali tek u kasnim fazama duhovnog puta.

Također je važno da aspirant ne uvodi previše novih tehnika u dnevnu rutinu i da izbjegava preveliko grananje u neku širinu. Moje osobno iskustvo je pokazalo da se ikakvi značajni rezultati mogu vidjeti rutinskom praksom nečega barem mjesecima na dnevnoj bazi. Svi ostali "uvidi" i entuzijastična oduževljenost postignutim nakon kraćeg perioda su samozavaravanja i preuveličavanja.

Svakodnevno odvajanje vremena za barem pola sata meditacije je vrijednije po meni nego nekoliko pročitanih knjiga takve tematike.

Kad sam već spomenuo knjige, u duhovnim i ezoterijskim naukama je jako prisutan intelektualni pristup materiji, koji duhovnost svodi na neke jednadžbe, dijagrame i sheme. One mogu biti korisne u mentalnoj gimanstici i razvijanju sistematičnog i znanstvenijeg pristupa ezoteriji, ali simboli, dijagrami i sheme ne mogu zamijeniti koncepte koje predstavljaju. To su samo alati ljudske predodžbe.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 21.03.2010. at 16:53.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:01   #10
Quote:
Hitpalel kaže: Pogledaj post
Samo da napomenem nema ograničenja; neovisno kojem duhovnom putu više-manje opredljeljeni, slobodno iznesite svoje ideje i iskustva...
što se samog naslova tiče - dakle početaka i prvih koraka, mišljenja sam da su upute Franza Bardona vrlo temeljne i korsine za svakog početnika praktičara ma u kojem god da ga pravcu duša vuče.
http://www.lava.net/~pagios/basic.html
ima negdje i prijevod, pretražit ću linkovlje.
Ne bi se čudila da bi se našlo kod tehutija
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:28   #11
Pozdrav svima! Pozdravljam temu, veselim se savjetima iskusnijih po tom pitanju
Nefer Ra Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 22:10   #12
Slažem sa sa Tehutijem, mogu isto reći. Osobno sam veliki ljubitelj Regradievih knjiga i sistema Zlatne Zore.
Dnevnik je nešto nezaobilazno, bez njega nema ničega to definitivno.
Hitpalel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 00:06   #13
Pozdrav svima.

Onima kojima Engleski jezik nije prepreka toplo preporučujem knjigu "Magick of Thelema", Lon Milo DuQuette. Ozbiljnijim tragačima preporučujem kao mapu Staze knjigu J. Eshelmanna, "The Mystical And Magical System Of The A.'.A.'."

Također, kao vodilju preporučujem Crowleyevu instrukciju "Liber O, Vel Manus Et Saggitae" koja se nalazi u njegovoj Magici (knjiga 2 Hrvatskog prijevoda). Crowleyeva Magika je izvor nepresušnih informacija, ali je možda prekomplicirana za prve korake.
__________________
Čini što ti Volja, i to neka ti bude sav Zakon.
Ljubav je Zakon, Ljubav pod Voljom.
Fr. A.U.N. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:10   #14
tko želi se baviti ičim mora pročitati baghavad gitu - osnove karmičkog funkcioniranja. bez toga nema napretka u ničem
__________________
this is the dawning of the age of aquarious
kaktus-car is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 11:17   #15
Quote:
Fr. A.U.N. kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Onima kojima Engleski jezik nije prepreka toplo preporučujem knjigu "Magick of Thelema", Lon Milo DuQuette. Ozbiljnijim tragačima preporučujem kao mapu Staze knjigu J. Eshelmanna, "The Mystical And Magical System Of The A.'.A.'."

Također, kao vodilju preporučujem Crowleyevu instrukciju "Liber O, Vel Manus Et Saggitae" koja se nalazi u njegovoj Magici (knjiga 2 Hrvatskog prijevoda). Crowleyeva Magika je izvor nepresušnih informacija, ali je možda prekomplicirana za prve korake.
Jeli imaš "Magick Of Thelema" u pdf-U?
Hitpalel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 11:56   #16
Exclamation

Quote:
kaktus-car kaže: Pogledaj post
tko želi se baviti ičim mora pročitati baghavad gitu - osnove karmičkog funkcioniranja. bez toga nema napretka u ničem
Odlične informacije i upozorenja za početnike. Gita je ne samo teoretska, već i praktična knjiga.

Imamo mi i sličnu literaturu na Zapadu, npr. u hermetičnoj literaturi već u vrijeme samog početka kršćanstva a i nešto prije. Corpus Hermeticum je čisti primjer. Nije to samo skup filozofskih rasprava baziran na neoplatonizmu i gnosticizmu (zajedno daju hermetizam) već se unutra nalaze i neke praktične smjernice, naravno nisu odmah očite.

Dotično djelo je puno alkemijskih instrukcija, koje se odnose na transformaciju duše.

Za razumijevanje magijskih i mističnih doktrina, potrebno je poznavati neke aksiome i zakone. U tu svrhu dobro je iznova iščitavati Kybalion u kojem su svi božanski zakoni svedeni na 7 univerzalnih. Onaj koji ih poznaje ima Razumijevanje i Mudrost.

U samom uvodu anonimni autor daje neka upozorenja i smjernice za početnike slična onima koje je dao Regardie u citatu koji sam postavio.

Zato, preporuka Corpus Hermeticum i Kybalion. Ozbiljna literatura za ozbiljne tragaoce.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 13:34   #17
Quote:
Fr. A.U.N. kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Onima kojima Engleski jezik nije prepreka toplo preporučujem knjigu "Magick of Thelema", Lon Milo DuQuette. Ozbiljnijim tragačima preporučujem kao mapu Staze knjigu J. Eshelmanna, "The Mystical And Magical System Of The A.'.A.'."

Također, kao vodilju preporučujem Crowleyevu instrukciju "Liber O, Vel Manus Et Saggitae" koja se nalazi u njegovoj Magici (knjiga 2 Hrvatskog prijevoda). Crowleyeva Magika je izvor nepresušnih informacija, ali je možda prekomplicirana za prve korake.
mala crtica za "Magick of Thelema", Lon Milo DuQuette, u okviru knjige je i Knjiga Zakona, zna se koja je obavezna praksa za prvo citanje*, pa tako je bih savjetovala, tek kad se procita svoj primjerak Liber Al Vel Legis, pozeljno drugo citanje u spomenutoj knjizi..
Preporucam meni definitivno najdrazu knjigu Liber 333 (Knjiga Lazi) AC
Obavezna literatura Dion Fortune - Psihicka Samoodbrana

*postoji sluzbena uputa na zadnjoj stranici Liber Al
__________________
Tko više želi, više daje;
IVAN KUŠAN
Margery Daw is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 14:35   #18
Općenito neka svak za sebe istraži sva područja i pronađe odgovarajuće prakse i knjige, sistem koji njegovoj Prirodi paše. Mislim na "praktična" istraživanja...Work, work..
Hitpalel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 16:54   #19
Quote:
Hitpalel kaže: Pogledaj post
Općenito neka svak za sebe istraži sva područja i pronađe odgovarajuće prakse i knjige, sistem koji njegovoj Prirodi paše. Mislim na "praktična" istraživanja...Work, work..
Bez uvrede, nemam namjeru konstruktivno sudjelovati u ovoj temi, niti ju ometati. Imam tek neka pitanja.
Koliko je meni poznato to područje je itekako ne samo ispitano, nego i sistematizirano. Zbog opširnosti materije, možete trabunjati o svemu i svačemu.
Najprije sam naslov: Magika i misticizam! Spaja nespojivo. Kakve veze ima magija i mistika?
Ako ostanete samo na magiji; tu ima sijaset poglavlja i potpoglavlja. A vi krenuli otkrivat toplu vodu. Ili je to neka vrsta naive?
Puno uspjeha u ''istraživanju''.
HRUŠT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 17:33   #20
Quote:
Hitpalel kaže: Pogledaj post
Jeli imaš "Magick Of Thelema" u pdf-U?
Ne, samo knjigu. No, provjeriti ću kod par ljudi, pa se javim ako iskopam
__________________
Čini što ti Volja, i to neka ti bude sav Zakon.
Ljubav je Zakon, Ljubav pod Voljom.
Fr. A.U.N. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.