Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2012., 18:14   #1
Question Promjena valutne klauzule kredita

Molim moderatore da ovaj topic ne pridruže "Udruzi Franak i povezanim tralalajkama" jer iako osnovna tema jest promjena CHF klauzule u EUR, nije i jedina.


dakle, riječ je o erste banci.

nedavno mi starci dobili obavijest da mogu kredit u CHF prebaciti u EUR i ja ih nagovaram da to i naprave, jerbo mi se čini da će u dogledno budućnosti kuna ipak manje kliznuti u odnosu na euro.

e sad, ono što mi je zapelo za oko jest to što banke tu mogućnost nude do dana 30.06.2012. zašto? Jel tada dolazi neka nova EU regulacija pa imaju potrebu ponuditi nove ugovore i osigurati se?

je li netko napravio takav ugovor? jesu li ubacili neku klauzulu koju originalni ugovor nije imao?

kakva su vam iskustva?
u čemu je kvaka?
defetist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 15:38   #2
30.06.2012 je već prošao - prije skoro 4 mjeseca!
A 1.7.2013 bismo trebali postati zemlja članica EU.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 04:44   #3
Vjerojatno misliš na 30.06.2013.?

Banke uvijek kalkuliraju, i ponudile su tu mogućnost do tog datuma jer žele vidjeti kako će konkretno utjecati promjene koje će se dogoditi ulaskom Hr u EU.

Što će biti za 20 ili 30 godina "koliko obično traju dugoročni stambeni krediti" jako je teško znati, ali slijedećih nekoliko godina kuna sigurno neće osjetno izgubiti na vrijednosti u odnosu na EUR.

Prouči uvjete koje banka daje i naknade koje zaračunava na temelju promjene valute VK.
Bizdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 20:19   #4
Quote:
Bizdo kaže: Pogledaj post
Vjerojatno misliš na 30.06.2013.?

Banke uvijek kalkuliraju, i ponudile su tu mogućnost do tog datuma jer žele vidjeti kako će konkretno utjecati promjene koje će se dogoditi ulaskom Hr u EU.

Što će biti za 20 ili 30 godina "koliko obično traju dugoročni stambeni krediti" jako je teško znati, ali slijedećih nekoliko godina kuna sigurno neće osjetno izgubiti na vrijednosti u odnosu na EUR.

Prouči uvjete koje banka daje i naknade koje zaračunava na temelju promjene valute VK.
da, 2013. lapsus, jbg...

uskoro bih trebao otići na razgovor u banku pa ću vidjeti o čemu je točno riječ.
__________________
Siši burek, mast je zdrava!
defetist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 13:19   #5
Quote:
defetist kaže: Pogledaj post
Molim moderatore da ovaj topic ne pridruže "Udruzi Franak i povezanim tralalajkama" jer iako osnovna tema jest promjena CHF klauzule u EUR, nije i jedina.


dakle, riječ je o erste banci.

nedavno mi starci dobili obavijest da mogu kredit u CHF prebaciti u EUR i ja ih nagovaram da to i naprave, jerbo mi se čini da će u dogledno budućnosti kuna ipak manje kliznuti u odnosu na euro.
kuna će kliziti prema svemu, samo je pitanje vremena 1,2 ili 5 godina.

HNB će pokušati čim prije preći na EUR nakon što uđemo u EU, ali pitanje koliko će uspjeti u tome, i ako/kada uspiju koliki će biti tada tečaj.

ovdje ti je povijesni chf/eur graf od 1964 (usklađen sa DEM EUR na 1,95 dok nije bilo EUR-a prije 1999)
http://fxtop.com/de/historates.php?A...12&btnOK=Gehen

razvidno je da je CHF na povijesno visokim razinama, ali s obzirom na stanje u kojem je euro i ukoliko švicarska centralna banka promijeni trenutnu monetarnu politiku moguće da će još rasti.
trenutno se švicarska verzija našeg HNB-a javno i odlučno opredijelila da će braniti tečaj CHF na 1,2CHF za 1 EUR max, drugim riječima vode politiku da ne žele dopustit daljnje jačanje CHF-a, a to im trenutno ide za rukom jer kada je pritisak na rast CHF-a oni samo stisnu ctrl+p i ubace par milijardi svježih franaka na tržište.

zašto te banka zvala?
zato jer u Ersteu risk analitičari smatarju je banci u budućnosti manji rizik nenaplativosti ako ti prebace kredit u EUR, tako su eto izračunali ti "stručnjaci" iz erstea i zato te zovu.

puno je nepoznanica koje mogu otići u skroz različitim smjerovima da bi se kolko tolko konkretno moglo prognozirati EUR/CHF .

ja bi ovo ostavio "na ledu" i rekao u ersteu razmislit ćemo pa ćemo se javiti.

u međuvremenu pokušao na bilo koji način taj kredit refinancirati u kune, obilaziti banke, pogtovo manje, PSŠ-razne i tražiti refinaciranje postojećeg CHF kredita u HRK, nuditi prijenos plaće, kao akvizicija banci itd. trenutno stambenih u HRK nema baš puno,nikad ih nije ni bilo, ali treba pitati, tražiti.
npr:
http://www.mb.hr/Default.aspx?art=350&sec=131

po meni, to je trenutno jedina mogućnost staviti se u nešto izvjesniju situaciju , naravno ukoliko uspijete refinancirati kredit platiti ćete cijenu tog uklanjanja neizvjesnosti kroz višu kamatnu stopu na kunske kredite, iako mi se ovih 5,8% kod međimurske/pbz čini jako dobro za HR prilike.

u svakom slučaju sretno
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.