Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2014., 01:48   #7501
Quote:
pretzelzzz kaže: Pogledaj post
Ja ne idem . Ali pitaš čisto zato jer te zanima jel još netko ide ili te zanima kako izgleda procedura?
I jedno i drugo.
Ružavjetrova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 20:18   #7502
Jel' moguće da su me zakinuli za bod na zadnjem zadatku matiše jer nisam zaokružio već ispisao cijeli broj kako sam dobio? Napisao sam O=688,76026 m A u rješenjima piše 688,76 m
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 20:56   #7503
Quote:
CroGamer24 kaže: Pogledaj post
Jel' moguće da su me zakinuli za bod na zadnjem zadatku matiše jer nisam zaokružio već ispisao cijeli broj kako sam dobio? Napisao sam O=688,76026 m A u rješenjima piše 688,76 m
Meni su priznali
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 20:21   #7504
Jel tko zna kako se rješava 14 zadatak više razine matematike?
To je onaj gdje se mora izraziti tangens kuta manjeg trokuta koji se nalazi u vecem...
Šlogirani Ćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:13   #7505
Sinusov ili kosinusov poucak
dje-CAk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:30   #7506
Quote:
dje-CAk kaže: Pogledaj post
Sinusov ili kosinusov poucak
Hvala na odgovoru, ali to sam znao. Zelim pitati kako je moguće dobiti tg alfa = 3x / 28 + x^2.
Da nemaš ponuđeno ABCD kako doći do ovoga?
Šlogirani Ćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:37   #7507
Quote:
Šlogirani Ćevap kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali to sam znao. Zelim pitati kako je moguće dobiti tg alfa = 3x / 28 + x^2.
Da nemaš ponuđeno ABCD kako doći do ovoga?
Što da se nema ponuđeno?
Edit: Odgovore, ok, skužio.
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:41   #7508
Quote:
Šlogirani Ćevap kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali to sam znao. Zelim pitati kako je moguće dobiti tg alfa = 3x / 28 + x^2.
Da nemaš ponuđeno ABCD kako doći do ovoga?
Koristimo tanges razlike. Onaj kut alpha je jednak razlici većega kuta nasuprot 4+3 kateti (označimo ga sa beta) i manjega kuta nasuprot kateti 4 (označimo ga sa gama) tj. alpha = beta - gama.

Vidimo iz trokuta da vrijedi: tg beta = 7/x i tg gama = 4/x.
tg alpha = tg (beta - gama)
Tu koristimo formulu za tangens razlike
tg alpha = tg (beta - gama) = (tg beta - tg gama)/(1 + tg beta tg gama).
Uvrstimo gore vrijednosti od tg beta i tg gama i dobijemo
(tg beta - tg gama)/(1 + tg beta tg gama) = (7/x - 4/x) /(1+7/x * 4/x) =3x/(28 + x^2)
capttawish is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:43   #7509
Moje pitanje je: da nemaš ponuđene odgovore pod a,b,c,d i da se npr u zadatku traži "izrazi tangens". Kako se može doći do željenog odgovora koji glasi tg alfa 3x / 28 + x^2 bez da radiš nekakvu usporedbu sa ponuđenim abcd odgovorima?
Šlogirani Ćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:48   #7510
Quote:
Šlogirani Ćevap kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je: da nemaš ponuđene odgovore pod a,b,c,d i da se npr u zadatku traži "izrazi tangens". Kako se može doći do željenog odgovora koji glasi tg alfa 3x / 28 + x^2 bez da radiš nekakvu usporedbu sa ponuđenim abcd odgovorima?
Odgovor koji je točan jest najkraći mogući, odnosno koristi isključivo x (i brojeve), ali ne i druge nepoznanice odnosno trig. funkcije. Taj je odgovor i naveden kao rješenje.

(Kao što npr. odgovor na pitanje: Izrazi y iz jednadžbe:

2y=3x

nije: 2y+2=3x+2, niti y=(6x)/4, već:

y=(3x)/2.)
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:49   #7511
Quote:
pushthetempo1 kaže: Pogledaj post
Odgovor koji je točan jest najkraći mogući, odnosno koristi isključivo x (i brojeve), ali ne i druge nepoznanice odnosno trig. funkcije. Taj je odgovor i naveden kao rješenje.
Mislim da nisi dobro pročitao moj post.

Quote:
capttawish kaže: Pogledaj post
Koristimo tanges razlike. Onaj kut alpha je jednak razlici većega kuta nasuprot 4+3 kateti (označimo ga sa beta) i manjega kuta nasuprot kateti 4 (označimo ga sa gama) tj. alpha = beta - gama.

Vidimo iz trokuta da vrijedi: tg beta = 7/x i tg gama = 4/x.
tg alpha = tg (beta - gama)
Tu koristimo formulu za tangens razlike
tg alpha = tg (beta - gama) = (tg beta - tg gama)/(1 + tg beta tg gama).
Uvrstimo gore vrijednosti od tg beta i tg gama i dobijemo
(tg beta - tg gama)/(1 + tg beta tg gama) = (7/x - 4/x) /(1+7/x * 4/x) =3x/(28 + x^2)
Zahvaljujem! Ja sam došao do tg beta = 7/x i tg gama = 4/x na ispitu i nisam mogao dalje pa sam morao na drugi način rješiti...

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 12.07.2014. at 11:45. Reason: spajanje postova
Šlogirani Ćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 21:59   #7512
Quote:
Šlogirani Ćevap kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi dobro pročitao moj post.
Misli što želiš, napisano ti je rješenje (postupak) iznad i rekao sam ti kakav se odgovor traži.
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 20:07   #7513
Za višu razinu je li dosta ponoviti sve uz Tonija Miluna i rješavati stare testove ?
Munja Dbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 21:51   #7514
Quote:
Munja Dbk kaže: Pogledaj post
Za višu razinu je li dosta ponoviti sve uz Tonija Miluna i rješavati stare testove ?
Ako ti je profesor bio strog i dobar i ako si radila/radio kroz srednju ne bi trebalo biti problema. Samo se trebaš obavezno riješiti stresa i hladne glave, naspavana i sigurna u sebe doći na test. I nije toliko težak koliki su psihički pritisak i trema "ometajući" faktori.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 12:59   #7515
Koliki je bija prag prolaznosti prosle godine na jesenskom roku iz matematike? Jel bija visi ili nizi od onoga na ljetnom?
Gorgona Meduza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 10:58   #7516
Pozdrav Ljudi možete li mi dati savjet? Evo ovako: pisala sam maturu 2012, matematiku nižu razinu i imala sam mislim negdje oko 75 posto,upisala faks i odustala, želim upisati nešto drugo, no za to što ja ciljam trebam jedno 70 do 100 bodova više da bih upala.Sad namjeravam pisati opet maturu tamo u petom mjesecu, neki izborni predmet tipa sociologija ili možda pishologija ili slično kako bih dobila više bodova budući da sam 2012 izborni pisala psihologiju i riješila samo dvadesetak posto i dobila jako malo bodova. Znači cilj mi je povećati bodove. Ponovno pisanje hrvatskog ili engleskog mislim da bi mi bilo uzaludno jer sam 2012 pisala više razine iz oba predmeta i dobila 4, iz oba predmeta riješila sam oko 80-85 posto, a mislim da bolje od toga ne mogu. Po glavi mi se vrti misao da opet pišem matematiku, ali višu razinu. Ali stvar je da mi matematika ne ide, u srednjoj sam je imala jedva 2 i 2 puta sam išla na popravni (jedino što mi je išlo jest geometrija, čak sam jednom dobila 3 ). Može li mi netko reći kakav je ispit iz mat. više razine i imam li ja ikakvih šansi po ovome? Prijateljica koja je također imala ocjene iz mat. kao ja pisala je 2012 višu razinu i dobila 2, ali kaže da je to bila puka sreća jer su valjda prvi zadaci bili na zaokruživanje pa joj je to donijelo bodove. Problem je u tome što ako sad u petom mjesecu pišem višu razinu i padnem, to mi se računa kao pad obaveznog predmeta i ne mogu upisati faks već moram pisati ponovno maturu, a ova ocjena iz 2012 se ne računa. Ima li itko možda sličnih iskustava ili kakav savjet?
__________________
Stalno padam na ispitima, proklete stolice.
Kvija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 11:15   #7517
^ Ako imaš položenu nižu razinu, i na ljetnom roku padneš višu razinu, ne gubiš ništa jer ti ostaje niža razina. ALI, na tvom mjestu ti ne bih savjetovala da pišeš višu jer ti više bodova nosi 75 % niže razine, nego recimo 30 % više.
Općenito ti se ne isplati pisati višu razinu ako fakultet traži nižu, jer se uglavnom radi o društvenim fakultetima koji ionako malo boduju matematiku.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 13:33   #7518
Quote:
Verbeia kaže: Pogledaj post
^ Ako imaš položenu nižu razinu, i na ljetnom roku padneš višu razinu, ne gubiš ništa jer ti ostaje niža razina. ALI, na tvom mjestu ti ne bih savjetovala da pišeš višu jer ti više bodova nosi 75 % niže razine, nego recimo 30 % više.
Općenito ti se ne isplati pisati višu razinu ako fakultet traži nižu, jer se uglavnom radi o društvenim fakultetima koji ionako malo boduju matematiku.
Ah da baš sam pogledala, ciljani studiji vrednuju samo 5 ili 10 posto matematiku.
Možeš li mi molim te objasniti znači ako ja pišem višu razinu mat. i padnem, vrednuje mi se niža koju sam pisala 2012? Kako to? Recimo da pišem opet nižu i padnem, vrednujem li mi se tada rezultat iz 2012? Jer meni je koordinatorica za ects bodove rekla da ako pišem maturu ponovno i padnem da mi se to računa kao pad.
I kako to da 75 % s niže nosi manje bodova nego 30% s niže? Mislim da se rezultat s više razine množi s 1.6 i ako se dobro sjećam u srednjoj nam je srednjoškolska koordinatorica za bodove rekla da više vrijedi slabiji rezultati s više nego bolji rezultat s niže razine.

Joj da sam barem učila sad ne bih bila u ovim problemima
Srednjoškolci evo vam jedan savjet: Učite, učite i učite i ne upisujte ono što vam se ne sviđa, ma ne upisujte ni ono što mislite da vam se sviđa, upisujte samo ono što uistinu volite.
__________________
Stalno padam na ispitima, proklete stolice.
Kvija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 13:53   #7519
Pa napisala ti je da ti vise vrijedi 75% s nize nego 30% s vise jer ako pomnozis 30 s 1.6 dobit ces 48% sto je manje od 75

Moras pazljivije citat kad se vec neko potrudio da ti objasni
Anonimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:17   #7520
Quote:
Kvija kaže: Pogledaj post
Ah da baš sam pogledala, ciljani studiji vrednuju samo 5 ili 10 posto matematiku.
Možeš li mi molim te objasniti znači ako ja pišem višu razinu mat. i padnem, vrednuje mi se niža koju sam pisala 2012? Kako to? Recimo da pišem opet nižu i padnem, vrednujem li mi se tada rezultat iz 2012? Jer meni je koordinatorica za ects bodove rekla da ako pišem maturu ponovno i padnem da mi se to računa kao pad.
Ovako, ja sam imala položenu nižu razinu i kasnije pisala višu koju sam pala. Ostao mi je rezultat s niže razine i mogla sam na tom roku prijaviti sve fakultete koji su tražili nižu razinu. To je bilo 2013. godine, možda se kasnije nešto promijenilo. Kontaktiraj ncvvo za svaki slučaj.

Ukoliko pišeš ponovo nižu i padneš - onda ti se gleda taj novi rezultat što znači da si matematiku pala. Ipak, 75 % B razine je sasvim okej rezultat s obzirom da kažeš da ti matematika baš ne ide, tako da ju ja na tvom mjestu ne bi popravljala, pogotovo jer ju fakulteti koje želiš malo boduju.
Da dobiješ recimo 90 %, ako ti fakultet matematiku boduje 5 %, imala bi svega 5 bodova više.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.