Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2013., 15:21   #41
Pa jel to udovoljava definiciji poremećaja, ako si osjetljiva duša?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:27   #42
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Pa jel to udovoljava definiciji poremećaja, ako si osjetljiva duša?
Zavisi šta kome znači "osetljiva duša". Ako si mnogo osetljiva po tuđim kriterijumima i još mnogo nestabilna... onda možeš da budeš borderka, al nemoraš da budeš. Mnogo je to komplikovanije od onog šta naziv sugeriše i mnogo mnogo teže. Obično to ne vidiš sam, drugi to bolje uviđaju
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:28   #43
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Sorry ljudi ako je već bilo ovo pitanje. Ja sam čula da će se ovaj tzv. borderline brisati s liste poremećaja i da se naprosto zamjenjuje nazivom Emocionalno nestabilna ličnost, što samo po sebi i nije neki poremećaj, čini mi se, s obzirom na svijet u kakvom živimo.

Dakle, borderi bi onda naprosto bili više perceptivne ili više senzibilne osobe, na način da te raznorazne gadosti ne mogu hladnokrvno podnijeti bez većih stresova.

Što mislite o tome?
moguće da se samo naziv zamjenjuje, borderlajn je zbunjujuć naziv za mnoge - borderlajn između čega..
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:30   #44
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
moguće da se samo naziv zamjenjuje, borderlajn je zbunjujuć naziv za mnoge - borderlajn između čega..
Psihoze i neurotičnosti, tako je dobio ime? Emotivno nestabilni poremećaj je takođe stari naziv po drgom katalogu mentalnih bolesti
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:33   #45
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Psihoze i neurotičnosti, tako je dobio ime
Znam nego čitala sam da je zbunjujuć za pacijente sam naziv pa da se mjenja sa - emocionalno nestabilna ličnost- al da se u dijagnostici neće ništa mjenjat...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:39   #46
Mnogo teoretišemo a ništa konkretno da saznamo kako da se rešimo te nemani. Neće teorija da nas izleči a bogami ni sažalevanje. Trba da zasučemo rukave i da se dobro oznojimo u terapijama. Niti smo mi meke niti nas meke terapije nece da promene
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:45   #47
Preselit se na drugu planetu?

Jer, naime, granica između neuroze i psihoze nikako nemre bit isto kao i emotivno nestabilna ličnost > čitaj: preosjetljiva duša.

Sumnjiva je to meni dijagnoza, asocira na nekakav mumbo jumbo, a svakako ne na nešto znanstveno utemeljeno
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 15:54   #48
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Pa jel to udovoljava definiciji poremećaja, ako si osjetljiva duša?
Ma upotreba izraza u diagnostici i u kolokvijalnom jeziku nije ista. Kao sto klinicka depresija nije isto sto i depresija u svakodnevnom govoru. AKo se koristi taj izraz kao diagnoza koristiti ce se kada se ispune odredjeni kriteriji diagnostike, ne za svaku emotivnu nestabilnost.

Naravno buduci to nije nesto sto se mmoze staviti pod mikroskop svaka diagnostika takvog tipa ce uvijek imati dozu subjektivnosti i relativnosti i ne treba se drzati ko pijan plota, ali niti seliti asocijacije na rijeci iz kolokvijelne upotrebe na formalnu diagnostiku.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:03   #49
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ma upotreba izraza u diagnostici i u kolokvijalnom jeziku nije ista. Kao sto klinicka depresija nije isto sto i depresija u svakodnevnom govoru. AKo se koristi taj izraz kao diagnoza koristiti ce se kada se ispune odredjeni kriteriji diagnostike, ne za svaku emotivnu nestabilnost.

Naravno buduci to nije nesto sto se mmoze staviti pod mikroskop svaka diagnostika takvog tipa ce uvijek imati dozu subjektivnosti i relativnosti i ne treba se drzati ko pijan plota, ali niti seliti asocijacije na rijeci iz kolokvijelne upotrebe na formalnu diagnostiku.

Da, ok, čim se te stvari ne daju kako veliš pod miskroskop staviti, ja ne znam što da o tome mislim. Uzimam to s golemom dozom skepse, blago rečeno.

Netko se nikada nit ne izvrgne ispitivanju psihijatrije pa je tobož normalan, a reakcije u pojedinim situacijama za vola ubit, izmiču zdravom razumu kako i da okreneš.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:03   #50
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ma upotreba izraza u diagnostici i u kolokvijalnom jeziku nije ista. Kao sto klinicka depresija nije isto sto i depresija u svakodnevnom govoru. AKo se koristi taj izraz kao diagnoza koristiti ce se kada se ispune odredjeni kriteriji diagnostike, ne za svaku emotivnu nestabilnost.

Naravno buduci to nije nesto sto se mmoze staviti pod mikroskop svaka diagnostika takvog tipa ce uvijek imati dozu subjektivnosti i relativnosti i ne treba se drzati ko pijan plota, ali niti seliti asocijacije na rijeci iz kolokvijelne upotrebe na formalnu diagnostiku.
Slaba vajda ti je od tog filozofisanja, reci ti kako da se uspešno izlečimo ove nemani ma kako se ona zvala. Ne muči mene naziv i teorija već mnogo realni problemi
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:07   #51
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Slaba vajda ti je od tog filozofisanja, reci ti kako da se uspešno izlečimo ove nemani ma kako se ona zvala. Ne muči mene naziv i teorija već mnogo realni problemi
Odgovarao sam na post sa "filozofskim" dovodjenjem u pitanje upotrebe odredjenog termina u diagnostici, da sam imao sto rec o lijecenju rekao bih, ne trolaj, pseudobarbika
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 05.06.2013. at 16:12.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:11   #52
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Da, ok, čim se te stvari ne daju kako veliš pod miskroskop staviti, ja ne znam što da o tome mislim. Uzimam to s golemom dozom skepse, blago rečeno.

Netko se nikada nit ne izvrgne ispitivanju psihijatrije pa je tobož normalan, a reakcije u pojedinim situacijama za vola ubit, izmiču zdravom razumu kako i da okreneš.
Normalno, cijela vjerodostojnost psihodiagnostike je nesto sto i sama struka stalno preispituje i nije na cistu.

No za prakticne potrebe kad netko jednom potrazi pomoc i za potrebe cijelog zdravstvenog sistema potrebno je valjda nesto stavit na papir da bi se olaksalo "orjentiranje u prostoru".

Ipak nema smisla svaku temu svesti ne pitanja oko (psiho)diagnostickih mogucnosti i kriterija, to je zasebna i opsirna tema pa da opet ne zavrsi u nepotrebnim prepucavanjima
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:12   #53
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Znam nego čitala sam da je zbunjujuć za pacijente sam naziv pa da se mjenja sa - emocionalno nestabilna ličnost- al da se u dijagnostici neće ništa mjenjat...
Naprotiv, ime dijagnoze ostaje isto, ali se dijagnostički kriteriji bitno mijenaju.

Upravo je pred neki dan objavljen DSM5
http://www.dsm5.org/Pages/Default.aspx

Od prijašnjih deset poremećaj ličnosti, kao što je bilo i najavljeno, ostalo je njih šest, među kojima je i BPD.
http://www.dsm5.org/Documents/Person...ct%20Sheet.pdf

O novim dijagnostičkim kriterijima, ako me netko ne preduhitri uskoro ću ovdje pisati kad ih temeljito proučim.
__________________
the truth hurts, but a lie is worse
DangerWords is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:14   #54
Quote:
DangerWords kaže: Pogledaj post
Naprotiv, ime dijagnoze ostaje isto, ali se dijagnostički kriteriji bitno mijenaju.

Upravo je pred neki dan objavljen DSM5
http://www.dsm5.org/Pages/Default.aspx

Od prijašnjih deset poremećaj ličnosti, kao što je bilo i najavljeno, ostalo je njih šest, među kojima je i BPD.
http://www.dsm5.org/Documents/Person...ct%20Sheet.pdf

O novim dijagnostičkim kriterijima, ako me netko ne preduhitri uskoro ću ovdje pisati kad ih temeljito proučim.
Zanimljivo...onda sam obrnula nešto iz knjige...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:20   #55
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Normalno, cijela vjerodostojnost psihodiagnostike je nesto sto i sama struka stalno preispituje i nije na cistu.

No za prakticne potrebe kad netko jednom potrazi pomoc i za potrebe cijelog zdravstvenog sistema potrebno je valjda nesto stavit na papir da bi se olaksalo "orjentiranje u prostoru".

Ipak nema smisla svaku temu svesti ne pitanja oko (psiho)diagnostickih mogucnosti i kriterija, to je zasebna i opsirna tema pa da opet ne zavrsi u nepotrebnim prepucavanjima
Tema je velika, ne mogu je cijelu pročitati, ali mene zanima jel tu nekad rekao netko, itko da se od "toga" "izliječio"?

Ako nije, jel to uopće izlječivo i treba li se to liječiti? Jel to kao liječenje od života kakav jest?

Koji je to k?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:22   #56
Ne možeš bit "izliječen" možeš samo ne ispunjavati više kriterije za borderlajn
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:48   #57
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Ne možeš bit "izliječen" možeš samo ne ispunjavati više kriterije za borderlajn
Ako neko ne ispunjava uslove za borderline poremećaj onda ni nema borderline poremećaj ili kako?
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:51   #58
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Ako neko ne ispunjava uslove za borderline poremećaj onda ni nema borderline poremećaj ili kako?
Ako je nekome dijagnosticiran borderlajn taj od struke nikad neće biti "zdrav" samo mu mogu potpisat da ne zadovoljava više uvjete za taj poremećaj tj.nema simptomatike...jednom borderlajn uvijek borderlajn (oni ne povlače dijagnoze koliko znam)...od normalnih ljudi taj se može smatrat zdravim I guess...DW elaboriraj...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 20:04   #59
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
DW elaboriraj...
Mislim da se slažeš da smo odavno na staroj temi nekako sve to pomalo prožvakali, nema se tu puno više šta reć.

Uglavnom si i sama točno napisala:

Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Ne možeš bit "izliječen" možeš samo ne ispunjavati više kriterije za borderlajn

Btw, kako izgleda trnoviti put jedne uspješno opravljene ex-bordirce, treba svakako pročitati knjigu: The Buddha and the Borderline: My Recovery from Borderline Personality Disorder through Dialectical Behavior Therapy, Buddhism, and Online Dating od Kiere Van Gelder. Mislim da si ju svatko može priuštiti jer s poštarinom dođe manje od sto kuna. Inspirativna je i svima pruža nadu da je oporavak moguć.
__________________
the truth hurts, but a lie is worse
DangerWords is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 00:50   #60
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Ne,to je karakteristično za granične poremećaje.Razlika između očekivanja i razočaranja.
ne razumijem ovu drugu recenicu. kakva razlika?
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.