Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2014., 21:26   #1101
Quote:
JDMmile kaže: Pogledaj post
1....nema nikog ispod da nas dodatno griju,
2....iducu zimu mi budu racuni i manji jer sad znam kak ih najbolje nastelat
Pod 1. ali nema niti nekih gubitaka topline prema zemlji (zemlja je oko 14°C po zimi )
Pod 2. nemaš pojma kakva će biti iduća zima
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 10:49   #1102
Quote:
JDMmile kaže: Pogledaj post
...a kaj se tice kuca tu bi uzeo solarne panele i radio podno grijanje na struju, dosta kosta u startu ali nema racuna za struju tj badava je u nekom smislu
Je, samo koliko treba proći vremena prije nego postane badava, pogotovo ako si u kontinentalnom dijelu RH?!? 15 godina? Hvala, ne bih!
dajc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:26   #1103
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pod 1. ali nema niti nekih gubitaka topline prema zemlji (zemlja je oko 14°C po zimi )
Pod 2. nemaš pojma kakva će biti iduća zima
nema gubitaka ali se oseti hladno sa poda, znam jer hodam bez carapa argument ti ne drzi vodu jer razlika u temp je oko 10stupnjeva pa ti vidi onda dal ti je u stanu bolje bit na zemlji ili iznad drugog stana koji grije...

zima moze bit kakva oce jer kao sto sam napiso racun od oko 1000kn je doso dok je bilo -15 stupnjeva i grijali su svi zajedno cele dane na oko 26 stupnjeva, a inace nema potrebe da griju cele dane a ni ne trebaju bit na vise od 22 stupnja podeseni, i neznam dal sam napiso da je to racun za kompletnu struju bio, znaci i kuhanje i svi aparati kucanski, a i vazan faktor je taj da dosta topline gubim u visini stana

neznam kaj se ljudi tolko boje struje, nije ni meni svejedno bilo kad sam biro tip grijanja al sad vidim da nisam pogresil, preporuka definitivno za stan!!!
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:38   #1104
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Je, samo koliko treba proći vremena prije nego postane badava, pogotovo ako si u kontinentalnom dijelu RH?!? 15 godina? Hvala, ne bih!
15 god? pretjerujes

ovako; mjesecne rezije iznose za moj stan oko 1000kn ljeti a zimi oko 1500kn jbg skup kvart
to ti je recimo 15000kn godisnje, sistemi za vlastitu struju uopce nisu skupi a i sigurno se moze dobit poticaj jer to i europa nudi al recimo da ne nudi i da moras punu cenu dati...
znaci frend je kupil sistem od 2 kilovata za 10 000kn to mu je dosta za sve kucanske aparate koje koristi, al malo je slab ako recimo radi vesmasina i pec i frizider zajedno- to su najjaci potrosaci u kucanstvu, znaci za to bi bilo najsigurnije uzet od 3 kilovata i vjerujem da bi kostalo manje od tih 15000kn koje odu na godisnje rezije, znaci taj dio je otplacen za 1 god...
za grijanje bi ja osobno uzel barem 10 kilovata koje bi kostalo vjerovatno oko 50 000kn a to ti je jos 3 god, znaci nakon 4 god koristenja isplatil si ulozeno ma i da je 5 god u pitanju itekak se isplati...
s tim da je frend to kupil prije nekih 5 god dok je to jos bilo fest skupo sad se da nac i za manje sigurno
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 22:58   #1105
Prijatelju nemoj se ljutit, ali frižider ti je snage otprilike 100 Watta,
vešmašina 2500 peć 3000.
Pegla ti ždere 1500, fen isto toliko.
Znači najveći potrošači su grijači.
Zvonae is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 23:34   #1106
zakaj bi se ljutil?
pa znam da su grijaci najveci potrosaci...
moja vesmasina je 2000w, al nisam ja svoj post stavil o tome kolko je kaj jako nego da se to sve da slozit za male pare i da nema mjesta paniki u vezi struje
takav sam i ja bio dok se nisam uvjeril da struja nije nikakav bauk, ne postoji puno jeftiniji nacin potrosnje necega, postoje male razlike jer da postoje velike razlike onda bi svi koristili taj najjeftiniju nacin- logika cista, trziste bi propalo kad bi jedan energenat bio za 20 lipa a drugi za 20 kuna , uostalom necu ja nikog nista nagovarat, samo sam napiso svoja iskustva u vezi toga i znam da nisam pogresil u odabiru, ljudi ce sami odlucit kaj je njima najbolje, tako sam i ja prosle god, pito za savjete i cito iskustva i odlucil pokusat s time na struju i prezadovoljan sam, a vidim i ostali koji to koriste...

cisto radi usporedbe; susjed je uzeo kad i ja al on je uzeo centralno na plin, racun za plin mu je bio oko 800kn a struja oko 200kn, meni racun za plin bio oko 150kn a struja oko 1000kn, znaci razlika je samo 150kn a nekad ni toliko, moje je kostalo 4000kn a njegovo 20000kn, razlika je 16000kn + godisnja servisiranja, ja svoje nemoram brinut a on mora redovito servisirat- nemora ak zeli riskirat kvarove itd...

nebum vise tipkal, neda mi se u detalje ic, sve se da lepo izcitat kaj sam napisal i nadam se da sam nekom pomogo u odabiro kao sto su meni, btw hvala svima na savjetima ipozdrav
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 16:19   #1107
Pozdrav!

Posto sam totalni laik po pitanju centralnog grijanja i svega sto slici na takvo nesto
trebao bih par informacija ako tko moze odgovoriti, mada u mojem slucaju se to ni nebi nazvalo centralno grijanje
i zasad je samo u fazi mojeg razmisljanja .

U pitanju je manji stambeni prostor koji se grije na kamin na drva koji sasvim adekvatno zagrije prostor i
nemam potrebe za instalacijom neceg snaznijeg. Sad, posto je kamin u blizini kupaonice koja se grije na elektricnu
grijalicu, zanima me dal bi se moglo fizicki izvesti nesto tipa; da se na kamin (izvana, ili kako vec) montira neka vrsta
spirale (bakrena, ili drugacija) koja bi grijala vodu i da se zatim spoji cijevima do kupaonice i nekakvog radijatora.
U taj krug bi jos trebalo instalirati pumpu i ekspanzijsku posudu...bar po tome kako ja to zamisljam Dakle, krug bi
se sastojao od spirale za grijanje vode, radijatora, pumpe i ekspanzijske posude. Sad me zanima misljenje nekog tko se
razumije u takve stvari ako moze dati svoje misljenje dal bi se to uopce tako moglo izvesti i sto bi jos trebalo ako je to
uopce moguce. Zanima me kako sprijeciti pregrijavanje vode s obzirom da kolicina vode nebi bila prevelika s obzirom
da je u pitanju samo jedan radijator...ako bi takav sistem uopce bio funkcionalan Hvala!
chrichton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 00:36   #1108
Dali ti je kojim slučajem dimnjak od kamina naslonjen na kupaonicu?
Zvonae is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 00:44   #1109
Quote:
chrichton kaže: Pogledaj post
Posto sam totalni laik po pitanju centralnog grijanja ... manji stambeni prostor koji se grije na kamin na drva koji sasvim adekvatno zagrije prostor i nemam potrebe za instalacijom neceg snaznijeg. Sad, posto je kamin u blizini kupaonice koja se grije na elektricnu grijalicu, zanima me dal bi se moglo fizicki izvesti nesto tipa; da se na kamin (izvana, ili kako vec) montira neka vrsta spirale (bakrena, ili drugacija) koja bi grijala vodu i da se zatim spoji cijevima do kupaonice i nekakvog radijatora. U taj krug bi jos trebalo instalirati pumpu i ekspanzijsku posudu ... bar po tome kako ja to zamisljam Dakle, krug bi se sastojao od spirale za grijanje vode, radijatora, pumpe i ekspanzijske posude.
E baš! Što vam je isplativije:
- ugradnja sve te opreme zbog samo 1 radijatora u kupaonici, te povećana potrošnja energenta na kaminu?, ili
- kraće i povremeno grijanje IC grijalicom, kad obavljate higijenu?
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 10:25   #1110
jdmmile

koliko imas kvadrata imas ti a koliko susjed?
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 10:34   #1111
Quote:
Zvonae kaže: Pogledaj post
Prijatelju nemoj se ljutit, ali frižider ti je snage otprilike 100 Watta,
vešmašina 2500 peć 3000.
Pegla ti ždere 1500, fen isto toliko.
Znači najveći potrošači su grijači.
Nemoj se niti ti ljutiti, ali to što si naveo je potrošnja u radu
Koliko frižider "povuče" kad krene? Onaj od 100W oko troduplo i ta snaga mu mora biti osigurana!
Vešmašina, koliko kad kreće centrifuga?
Koliko fen, pazi to je ventilator, a ti motori uvijek kreću pod opterećenjem?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 11:16   #1112
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
E baš! Što vam je isplativije:
- ugradnja sve te opreme zbog samo 1 radijatora u kupaonici, te povećana potrošnja energenta na kaminu?, ili
- kraće i povremeno grijanje IC grijalicom, kad obavljate higijenu?

pa dobro, ako se bas gleda isplativost onda ta opcija i nije bas u samom vrhu, ne? toga sam svjestan al zanima me onak, posto je ovo forum sam svoj majstor, dal bi se u slobodno vrijeme za osobnu zanimaciju dalo tak nesto napravit, posto niti kamin nije upaljen stalno to niti nebi bila prva opcija nego vise ono, kad vec postoji zasto nebi ako mogu to sam napravit i ako ne kosta stvarno previse?

Quote:
Zvonae kaže: Pogledaj post
Dali ti je kojim slučajem dimnjak od kamina naslonjen na kupaonicu?
da, dimnjak je uklopljen u zid, kamin i kupaonica su svaki sa jedne strane
chrichton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 13:43   #1113
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nemoj se niti ti ljutiti, ali to što si naveo je potrošnja u radu
Koliko frižider "povuče" kad krene? Onaj od 100W oko troduplo i ta snaga mu mora biti osigurana!
Vešmašina, koliko kad kreće centrifuga?
Koliko fen, pazi to je ventilator, a ti motori uvijek kreću pod opterećenjem?
Tako je..."Lee" je potpuno u pravu.
Također pretvarači imaju jako osjetljivu zaštitu i ne dopuštaju nimalo preko deklarirane snage (one vršzne kratkotrajne) i odamh izbacuju, a bilo kakav asinkroni motor će ga uspjeti preopteretiti (jer u startu vuće bar 5x većus truju od nazivne)
Sta je najgore, za kucu bi obavezno trebo imati pretvarač koji daje čisti sinus na izlazu, a taj je puno skuplji.

A i isplativos ne znam kak bi bila tako brza, kad ako se sistem ugrađuje i struja prodaje HEP-u po povlaštenoj cijeni (nekad je to bilo preko 4kn, sam je cca 2 kn ako se ne varam) i ako se prodaje pun kapacitet ploča u tom trenutku u mrežu isplativost je tek nakon nekih 5-7 godina a i duže...tocnije povrat investicije. A ovako još imaš trošak akumulatora (koji će na toplom izdržat cca 5 godina, ak su na tavanu i manje), i iz ploča vjerojatno nećeš vući punu snagu jer bi trebo imati puno više rezerve u akumulatorima...i računaš da je cijena te struje 1kn.

Po meni, za vikendice i sitnice gdje nema priključka da (jer je priključak danas skup), ak imaš viška novca pa uložit da prodaješ Elektri da, ali da s time budeš sam sebi radio struju i pritom "uštedio"...zasad ne. Kad još padne cijena sustava onda da
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 16:55   #1114
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nemoj se niti ti ljutiti, ali to što si naveo je potrošnja u radu
Koliko frižider "povuče" kad krene? Onaj od 100W oko troduplo i ta snaga mu mora biti osigurana!
Vešmašina, koliko kad kreće centrifuga?
Koliko fen, pazi to je ventilator, a ti motori uvijek kreću pod opterećenjem?
Strašne li razlike između 100 i 300 watta. Aludirao sam na to da frižider nipošto nije jedan od većih potrošaća u kući.
Sva sreća da na vešmašini ne radi grijač kad je centrifuga uključena.
Nemoj me zezat da je fen ventilator, nisam znao. Od koliko kilowata 1, 3, 10....
Koliko realno može bit snažan onaj mali motorić u modernijem fenu. 30, možda 50 watta, nema više sigurno.
Nije mi bila namjera pametovat, svađat se ili vrijeđat bilo čije znanje.
BTW. Sretan Uskrs!
Zvonae is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 19:09   #1115
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
jdmmile

koliko imas kvadrata imas ti a koliko susjed?
nas je oko 40 kvadrata a njihov ima jednu sobu vise al neznam tocno kolko je veci, s time da ja grijem i balkon-prepravljen je u sobicu, inace oboje imamo problem s visinom stana jer donji stanovi su radeni da mogu biti i poslovni prostori pa su visoki skoro 3 metra, kad pustim strop bice jos ustede

ima jos jedan mozda i najbitniji cimbenik koji sam zaboravil navest, svaki radijator se moze isprogramirat posebno kad da se pali i na kolko stupnjeva, znaci ako vas vecinu dana nema doma radijatori vam nemoraju radit na max temp da se stalno pale nego na min pa se ne pale uopce ili povremeno- ovisi o vanjskoj temp, to znaci da se stan nece ohladit a radijatori nece potrosit puno struje i cim se upale prostorija je za par sekundi ugrijana!

te cene koje sam navel za racune su bile na -15 stupnjeva i njihov rad je bio celi dan svi skupa jer kod nas je uvek neko doma jbg, a takva zima kod nas ne traje dugo, kad dode temp na 0 ili u plusu potrose tak malo struje da je to smesno, zadnji racun za struju mi je bio 350kn znaci oni su potrosili samo 150kn jer 220 mi je inace struja bila i bez njih, sad od novog obracuna je malo vise od 200kn
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 19:22   #1116
ja ciljam na to da uopce nemam nikakve veze sa elektrom, ti akumulatori o kojima ti pricas su proslost, to su bili pocetki tih sistema i sve je bilo jako skupo, pratim to vec puno godina i svaki put odustanem dok vidim konacnu cenu svega, ali moje misljenje se promjenilo od kad sam videl taj jedan mali sistem od 2kw koji radi vec vise od 5 god kod tog covjeka a kostalo je samo nekih 10000kn i to onda a sad bi trebalo bit jeftinije, on si je to sam kupio i postavljo samo mu je elektricar spojio sve, zato je tak jeftino bilo, i kaze da akumulatori traju 15-ak god a kompletni sustavi i puno vise, akumulatori su skupi za zamjenit al opet bolja opcija nego da kad nemas novaca da ti ovrha dode doma zbog neplacenih racuna

inace cene kompletnih sistema su abnormalno skupe kod kojekakvih trgovina i servisa za ugradnju cak i 10 puta vise nego kaj je to on platil, tak da si ja mislim kroz nekih 5 god dok bi pocel s kucom to bu bilo puno jeftinije i lakse za nac nego kaj je sad ili kaj je bilo prije 5 god dok je on kupovo + nadam se da se bu i st(r)anje kod nas promenilo
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 19:42   #1117
Guglajte i kontaktirajte AURORAENERGETIKA oni su imali povoljne pakete sa solarnim čelijama!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 01:43   #1118
da, dimnjak je uklopljen u zid, kamin i kupaonica su svaki sa jedne strane [/QUOTE]

Odlično. Tamo gdje ti je kamin spojen na dimnjak(predpostavljam da je kamin direktno sa štucnom spojen u dimnjak) probuši rupu skroz u kupaonicu kroz čitavi dimnjak, stavi komad cijevi da ti dođe do ruba zida u kupaoni, tamo stavi jedno koljeno okrenuto prema gore.
Na to koljeno stavi štedišu

http://www.timsistem.rs/dodatna_oprema.html

na štedišu još jedno koljeno koje ubodeš natrag u dimnjak i eto ti radijatora za grijanje kupaone.

Sve ovo će te koštat max 50 eura i grije bez vode, pumpe, ventila i ostalih kerefeka.
Zvonae is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 11:54   #1119
Quote:
JDMmile kaže: Pogledaj post
ja ciljam na to da uopce nemam nikakve veze sa elektrom, ti akumulatori o kojima ti pricas su proslost, to su bili pocetki tih sistema i sve je bilo jako skupo, pratim to vec puno godina i svaki put odustanem dok vidim konacnu cenu svega, ali moje misljenje se promjenilo od kad sam videl taj jedan mali sistem od 2kw koji radi vec vise od 5 god kod tog covjeka a kostalo je samo nekih 10000kn i to onda a sad bi trebalo bit jeftinije, on si je to sam kupio i postavljo samo mu je elektricar spojio sve, zato je tak jeftino bilo, i kaze da akumulatori traju 15-ak god a kompletni sustavi i puno vise, akumulatori su skupi za zamjenit al opet bolja opcija nego da kad nemas novaca da ti ovrha dode doma zbog neplacenih racuna
ja bi volio vidjeti akumulator koji traje 15 godina, najkvalitetniji (i najskuplji) koje se ne isplati uzimati za to su akumulatori za električna vozija (litijski) i njima je REALNA upotreba 5-7 godina, tako da se ne treba zaletavati

i ponavljam, uvijek treba imati rezerve u snazi, i klasične rezerve da ne bude na knap, i još pretvarač rezerve za start asinkronih motora

u svakom slučaju sretno, ali se treba pazit...no za 5 godina bi trebale još ohoho pasti cijene

a sad se moramo vratiit na temu grijanja
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 14:03   #1120
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
ja bi volio vidjeti akumulator koji traje 15 godina, najkvalitetniji (i najskuplji) koje se ne isplati uzimati za to su akumulatori za električna vozija (litijski) i njima je REALNA upotreba 5-7 godina, tako da se ne treba zaletavati

i ponavljam, uvijek treba imati rezerve u snazi, i klasične rezerve da ne bude na knap, i još pretvarač rezerve za start asinkronih motora

u svakom slučaju sretno, ali se treba pazit...no za 5 godina bi trebale još ohoho pasti cijene

a sad se moramo vratiit na temu grijanja
Osobno sam kupavao sa rođakom 2004 godine dva akumulatora od 180Ah marke Beren koji su stavljeni u traktore. Jedan u neki stari Zetor drugi u još drljavijeg Belarusa. Oba traktora i danas pale usred zime, a znaš da su vozila najnepovoljniji uvjeti za akumulator. Vibracije, temperaturne razlike....
Vjerujem da bi ti akumulatori u stacionarnim uvijetima sigurno držali više od 15 godina.
Zvonae is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.