Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2010., 14:18   #41
Quote:
simpa krkan kaže: Pogledaj post
Mislim da je ipak latinski jezik više uticao na na način kojim Dalmoši govore nego što je to talijanski (koji je takodjer jedna od formi latinskog pa je i normalno da postoje sličnosti.

Italija kao drzava i talijanska nacija su relativno mlade i izuzevši 2 godine za vrijeme 2. sv. rata nisu nikad vladali Dalmacijom pa nisu niti mogli ostaviti uticaja. Talijanski standard je ono sto se nekad zvalo toskanski jezik.

Na Dalmaciju je najvise uticaja ostavila Venecija a mletacki se ipak donekle razlikuje od talijanskog.

Još prije doseljenja Slavena, forma latinskog jezika, zvana dalmatinski jezik je bio jezik kojim se govorilo u Dalmaciji.
Joj, opet krivo:

Dalmatinski jezik(ci) - naziv za govorne inačice hrvatskog jezika koje se govore u Dalmaciji

Dalmatski jezik - romanski jezik, nastao u srednjem vijeku iz latinskog.

Isprika moderatorima zbog off topica, ali namjera je ispraviti potpuno netočne navode...

Kada smo već kod Dubrovnika, zanimljivo je da je jedina upotreba Dalmatskog jezika u službene svrhe zabilježena baš u Dubrovniku, što je još jedna od njegovih posebnosti od ostatka Dalmacije.
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:20   #42
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Ma kako da ne!

tal: Ma, come si no!

lat: Ma, quomodo ui non!

Talijanizam je posuđenica iz talijanskoga jezika.

Latinizmi su posuđenice i usvojenice u hrvatskom jeziku koje potječu iz latinskog jezika.


izvor wikipedia.hr
Ispravak netočnog navoda, u Dalmaciji i našoj obali općenito, tradiconalno se koriste riječi koje su došle ili od mletačkog (venetskog) ili izvornog dalmatskog romanskog jezika. Pravih italijanizama nema uopće toliko zapravo.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:24   #43
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Ispravak netočnog navoda, u Dalmaciji i našoj obali općenito, tradiconalno se koriste riječi koje su došle ili od mletačkog (venetskog) ili izvornog dalmatskog romanskog jezika. Pravih italijanizama nema uopće toliko zapravo.
OK, nisam ja to niti tvrdio! Ja samo objašnjavam da latinizam i talijanizam nije isto, odnosno da ne stoji da je nepravilno talijanizam, a ispravno latinizam!
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:44   #44
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
OK, nisam ja to niti tvrdio!
Ma ok, nije bilo baš jasno kada se čitaju ispravci navoda
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 15:27   #45
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
OK, nisam ja to niti tvrdio! Ja samo objašnjavam da latinizam i talijanizam nije isto, odnosno da ne stoji da je nepravilno talijanizam, a ispravno latinizam!
Pa nisam ja to niti tvrdio?!

Samo sam napisao da su na obali zastupljeni latinizmi a ne talijanizmi.
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 15:30   #46
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Dalmatinski jezik(ci) - naziv za govorne inačice hrvatskog jezika koje se govore u Dalmaciji

Dalmatski jezik - romanski jezik, nastao u srednjem vijeku iz latinskog.

Čini mi se kao nekakva terminološka zavrzlama. Moram priznati da nisam čuo za Dalmatinske jzik(ce). Množina? Koliko ima tih jezika?


Ja sam govorio o onome što ti spominješ kao dalmatski jezik.
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 15:33   #47
Quote:
simpa krkan kaže: Pogledaj post
Čini mi se kao nekakva terminološka zavrzlama. Moram priznati da nisam čuo za Dalmatinske jzik(ce). Množina? Koliko ima tih jezika?


Ja sam govorio o onome što ti spominješ kao dalmatski jezik.
Ne možeš reć' nit' pisat jezice (jezike)
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:52   #48
Ja se ne osjeća, Dalmatincem, za mene je Dalmacija bivši mletački kolonijalni posjed na istočnoj obali, odnosno na dijelu istočne obale, određuju ga nekadašnje granice mletačke uprave prema turskoj upravi.
Temeljem antičke Dalmacije i Mostar i Foča su u Dalmaciji, a nisu, dakle, to nije relevantno.
Dalmacija je od Opuzena do Zrmanje, bez obzira što ga je Austrija nasilno i prevarom ugurala u Dalmaciju u 19.st. Upravo zbog Austrije i njenog postupanja prema Dubrovniku se javilo srbofilstvo u dijela Dubrovčana, Austriju su krivili, ne Francuze.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:57   #49
Postoje Dubrovčani koji se osjećaju Dalmatincima, i oni koji se ne osjećaju, zapravo nitko i ne razmišlja o tome, smatramo da smo isto što i Hrvati u Dalmaciji, isti narod, pa tako automatski kod mnogih i taj pojam Dalmacije ljudi šire i na Dubrovnik. Ima ih u DU koji misle da je Dalmacija sve što je na moru, sve do Rijeke. Takvih ima i na sjeveru.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 09:14   #50
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post

S obzirom da Dalmacija danas ne postoji kao država, čak ni kao županija, pitanje je što kome predstavlja pojam Dalmacija?
Jasno se zna što je Dalmacija bez obzira na HDZ-ovske podvale u obliku županija iz 90ih... Zadarska županija, Šibensko Kninska i Splitsko dalmatinska su djelovi jedne te iste regije koju nikakve VRAŽIJE županije ne mogu raskomadati,a ta regija se zove DALMACIJA od pamtivjeka do danas. Ovo pamtivjeka se kaze onako u narodu...

Nažalost Dalmacije danas nema pravno na papiru kao regije i to je ŽALOSNO, al opet ova regija se naziva Dalmacijom na bilo kojoj modernoj karti Hrvatske i Europe danas, onako kako to i treba biti. Oprostite na off-topic al ovdje sam morao nesto napisat.

Quote:
simpa krkan kaže: Pogledaj post
Samo jedan ispravak. Netočan je naziv - talijanizmi.

Radi se o latinizmima.
Točnije, radi se o Dalmatskom jeziku, koji je latinskog podrijetla, znaci nastao na bazi latinskog jezika i govorio se od Krka do Boke kotorske, umrao 1898 sa posljednjim govornikom, dotični Udaina.

Ali nisu umrle riječi iz toga dalmatskog jezika, koje su usađene u poneke rijeci dalmatinskog dijalekta, koje se nerijetko mješaju sa talijanizmima zbog zajednickog korijena dalmatskog i talijanskog jezika a to je latinski jezik. Ako bi tribalo da navedem poneke od tih rijeci, nije problem
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 10:43   #51
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Jasno se zna što je Dalmacija bez obzira na HDZ-ovske podvale u obliku županija iz 90ih... Zadarska županija, Šibensko Kninska i Splitsko dalmatinska su djelovi jedne te iste regije koju nikakve VRAŽIJE županije ne mogu raskomadati,a ta regija se zove DALMACIJA od pamtivjeka do danas. Ovo pamtivjeka se kaze onako u narodu...

Nažalost Dalmacije danas nema pravno na papiru kao regije i to je ŽALOSNO, al opet ova regija se naziva Dalmacijom na bilo kojoj modernoj karti Hrvatske i Europe danas, onako kako to i treba biti. Oprostite na off-topic al ovdje sam morao nesto napisat.
Apsolutno se slažem. Granice su po meni delte Neretve pa sve do južnih obronaka Velebita. Dio Zd županije obuhvaća Liku.

Zašto se predio južno od delte Neretve uopće smatra Dalmacijom. Jedina poveznica s tim područjem je more i to je to. Nek se regija zove Konavle kako i spada , a ne južna Dalmacija. Mnogi Srijem i Baranju smatraju dijelom Slavonije, pa čak se i sami žitelji smatraju Slavoncima, ali geografski i povijesno, to nije Slavonija.

Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 11:36   #52
A jeste šašavi,pa nego što je Dubrovnik nego Dalmacija?Ok bio je grad država i sve to, no to ne mijenja činjenicu da se zempljopisno nalazi u Dalamaciji.Ne znam ja Dalamciju zemljopisno računam od Karlobaga ali za pravo tek poslije Velebita.
A Dalmacija se meni kurlturOloški proteže do Boke Kotorske (Recimo Sveti stefan i Boka izgledaju kao izgubljeni dijelovi Dubrovnika:..)
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 11:59   #53
Po meni Dubrovnik je posebna zemljopisno-povijesna cjelina unutar Hrvatske od Dalmacije.
NewWorldOrder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 12:07   #54
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slažem. Granice su po meni delte Neretve pa sve do južnih obronaka Velebita. Dio Zd županije obuhvaća Liku.

Zašto se predio južno od delte Neretve uopće smatra Dalmacijom. Jedina poveznica s tim područjem je more i to je to. Nek se regija zove Konavle kako i spada , a ne južna Dalmacija. Mnogi Srijem i Baranju smatraju dijelom Slavonije, pa čak se i sami žitelji smatraju Slavoncima, ali geografski i povijesno, to nije Slavonija.

A zašto bi se točno ta regija zvala Konavle? Znaš li uopće gdje počinju Konavli i gdje završavaju. Regija se ne može nazivati onako kako nekome padne napamet.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 12:09   #55
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
A jeste šašavi,pa nego što je Dubrovnik nego Dalmacija?Ok bio je grad država i sve to, no to ne mijenja činjenicu da se zempljopisno nalazi u Dalamaciji.Ne znam ja Dalamciju zemljopisno računam od Karlobaga ali za pravo tek poslije Velebita.
A Dalmacija se meni kurlturOloški proteže do Boke Kotorske (Recimo Sveti stefan i Boka izgledaju kao izgubljeni dijelovi Dubrovnika:..)
Pa ne bih se sasvim složila s tom konstatacijom. Slažem se da geografski Dubrovnik sasvim sigurno jest dio Dalmacije. A jesu li Dubrovčani Dalmatinci kulturološki? Ne znam baš. Pojedinci iz Dubrovnika će ti sasvim sigurno dati različite odgovore - ovisi o njihovom vlastitom poimanju koje podosta ovisi o njihovom porijeklu, utjecaju okoline itd.
Izgledom? Arhitekturom? E tu po meni ima prilično velike razlike. Dubrovnik i dubrovačke kuće izvan starog grada, u Konavlima se podosta razlikuju od recimo kuća u okolici Splita. Tu se slažem da više sličnosti ima Dubrovnik sa Bokom nego sa Splitom, na žalost samog Splita). Povijest je imala na taj dio Dalmacije malo drugačiji utjecaj....
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 12:42   #56
A gle kulturološki dubrovačka kulturlogija je podebljana iz više razloga (ne kažem da nije to zaslužila) ali nije to nešto ekstra ta razlika,pa recimo i na sjverenom jadranu svako mjesto (pa čak i unutar jednog grada) ima svoj govor i običaje,recimo jedan Kraljevačan teško da će moći razumjeti Grobničana i obrnuto (ako se govori lokalnim narječijem) iako su udaljeni tek oko 10 km (ako)
Tu suntakođer razlike u nošnjama pa na temelju toga također miožemo tvrditi da svaki grad ima svoju različitu nošnju itd.
Postoji to neko dubrovačko primorje koje baštini "razlite" tekovine Dubrovnika.
E sad tema je pretpostaljam otvorena u svjetlu rasprave na politici o novoj podijeli na regije i sada se ovdje želi ispitati da li ima razloga na temelju kojih bi Dubrovnik mogao dobiti posebnu regiju.
Moje mišljenje je da niti jedan grad u HR (pa ni Duborvnik) ne bi trebao tražiti priviliegije na temelju stare slave.
Koliko Dubrovčanima i ostalim Dalamtincima to teško bilo prihvatiti Split je politički,društveni,kulturni i svaki drugi centar Dalmacije.Treenutno je tako Dubrovnik sam je turistička meka¸,sumnajm da bi i samio Dubrovčani zaista htijeli nešto više.
Prbvo regija treba fifinancirati samu sebe,dakle treba imati i inudstriju a sumnjam da bvi se Dubrovčani oduševili planovima za istu...
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 13:26   #57
Pošto smo na povijesti...


Dalmacija do Kosova!

http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:R...nd_Thracia.jpg
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 13:47   #58
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
A gle kulturološki dubrovačka kulturlogija je podebljana iz više razloga (ne kažem da nije to zaslužila) ali nije to nešto ekstra ta razlika,pa recimo i na sjverenom jadranu svako mjesto (pa čak i unutar jednog grada) ima svoj govor i običaje,recimo jedan Kraljevačan teško da će moći razumjeti Grobničana i obrnuto (ako se govori lokalnim narječijem) iako su udaljeni tek oko 10 km (ako)
Tu suntakođer razlike u nošnjama pa na temelju toga također miožemo tvrditi da svaki grad ima svoju različitu nošnju itd.
Postoji to neko dubrovačko primorje koje baštini "razlite" tekovine Dubrovnika.
E sad tema je pretpostaljam otvorena u svjetlu rasprave na politici o novoj podijeli na regije i sada se ovdje želi ispitati da li ima razloga na temelju kojih bi Dubrovnik mogao dobiti posebnu regiju.
Moje mišljenje je da niti jedan grad u HR (pa ni Duborvnik) ne bi trebao tražiti priviliegije na temelju stare slave.
Koliko Dubrovčanima i ostalim Dalamtincima to teško bilo prihvatiti Split je politički,društveni,kulturni i svaki drugi centar Dalmacije.Treenutno je tako Dubrovnik sam je turistička meka¸,sumnajm da bi i samio Dubrovčani zaista htijeli nešto više.
Prbvo regija treba fifinancirati samu sebe,dakle treba imati i inudstriju a sumnjam da bvi se Dubrovčani oduševili planovima za istu...
Split je centar Dalmacije, ali DU ne spada u Dalmaciju. Ako potpadnemo pod Split sljedeća desetljeća ćemo provesti u nastojanju da se iskoprcamo od vlasti Splita. Nema nikakvog razloga da nas uguraju pod Split, niti bi to išta pojeftinilo. Ono što bi pojeftinilo administraciju je da u malim općinama načelnici i donačelnici budu volonteri ako itko to želi, ako ne želi nitko, ukinuti općinu. Bilo bi bolje ostaviti županije kakve jesu i unutar županija smanjiti broj općina. Uostalom, Split nije ni sebe u stanju vodit niti si pomoć, pa neće ni nas pogurat.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 14:07   #59
mislim da dubrovnik nije dalmacija ...

ja sam po porodici polovinom iz boke kotorske , i zivuio sam tamo dosta vremena , a i kad nisam zivio opet sam provodio bio vremena tamo , tako da mogu reci da po nekim stvarima boka podsjeca na dalmaciju , valjda zbog uticaja venecije na te krajeve ... po arhitekturi , hrani , rijecima , izrazima , atmosferi i po tako tim stvarima ...
naravno da boka nije dalmacija , ali po atmosferi i nekim stvarima ima dodirnih tacaka ...
mene je cak i venecija malo podsjetila na boku , ne kad se gleda striktno arhitektura , nego vise neki utisak i atmosfera ... ili da se izrazim pravilnije vidi se da je venecija ostavila utisak na te prostore ...

isto kao sto je recimo u arhitekturi i drugim stvarima slicna vojvodina i madjarska , i slavonija naravno ...
kao sto krajevi koji su bili pod turcima imaju slicnu arhitekturu i hranu itd ...

pa recimo etno muzika iz srbije , makedonije , bugarske , sve imaju slicne zvukove itd ..

tako da i u nekom sirem smislu dubrovnik na neki nacin moze potpasti u dalmaciju , tj zbog mediteranskog podrucja ...

vjerovatno kao sto ako se posmatra dinarski tip ljudi koji zive u krsu , onda su i dalmacija i hercegovina i crna gora jedno , mozda cak i albanija ...

inace boka i budva imaju mletacku arhitekturu , bar i ulcinj ne jer su bili pod turcima ...
recimo po govoru dio boke je isti kao i u istocnoj hercegovini (od herceg novog do risna se prica istocno-hercegovacki dijalekat , kotor i tivat vuku na crnogorski naglasak tipa podgorica , cetinje) ...
kao sto su i po mentalitetu daleko blizi istocnoj hercegovini nego podgorici , cetinju itd.

tako da sve zavisi iz kojeg ugla se posmatra ...

Zadnje uređivanje miau : 08.05.2010. at 14:19.
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 14:17   #60
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Split je centar Dalmacije, ali DU ne spada u Dalmaciju. Ako potpadnemo pod Split sljedeća desetljeća ćemo provesti u nastojanju da se iskoprcamo od vlasti Splita. Nema nikakvog razloga da nas uguraju pod Split, niti bi to išta pojeftinilo. Ono što bi pojeftinilo administraciju je da u malim općinama načelnici i donačelnici budu volonteri ako itko to želi, ako ne želi nitko, ukinuti općinu. Bilo bi bolje ostaviti županije kakve jesu i unutar županija smanjiti broj općina. Uostalom, Split nije ni sebe u stanju vodit niti si pomoć, pa neće ni nas pogurat.
A da kamo spada?Hoćemo onda izbaciti Dubrovnik iz "dalamtien coast" mota?
Dubrovnik geografski jest u Dalmaciji,ali kulturološki je odvojen od nje ,mada je
upitna jačina tog argumenta jer se diljem HR razlikuje mjesto od mjesta i na temelju tih i takvih kulturloških razlika može tražiti neke privilegije,po meni to nije glupo nego suludo kao i to hr učestalo korištenje povijesti u dnevnopolitčjke svrhe,msilim oću biti selo-grad-županija (regija)-država zato jer imam drugačiju nošnju od Pinezića i zato jer je prije 500 godina u meni Petar Zrinski potpisao ne znam što (karikiram).
Meni je to oprostite glupo i samo hrana za lokalne egomanijake.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.