Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 13:19   #121
Posadio sam proljetni češnjak i imam problema! Kod nas je palo mnogo kiše u zadnje vrijeme pa je počeo lagano žutjeti i listovi su se od vrha krenuli sušiti. Da li ima tko kakav dobar savjet što napraviti?
kekykeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 22:50   #122
Cvjetne stabljike kidanje

Pozdrav svima. Posadio sam 50 kg češnjaka prošlu jesen i sada su mi se pojavile cvjetne stabljike na vrhu biljke. Zanima me kada se one odstranjuju,da li odmah il? Mislim na ovo http://www.google.ba/imgres?imgurl=h...9QEwAQ&dur=753
hvala svima
kornjas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 09:37   #123
odmah ih ukloni kako biljka nebi trošila energiju na cvatnju i stvaranje sjemena
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 11:38   #124
Quote:
kornjas kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Posadio sam 50 kg češnjaka prošlu jesen i sada su mi se pojavile cvjetne stabljike na vrhu biljke. Zanima me kada se one odstranjuju,da li odmah il? Mislim na ovo http://www.google.ba/imgres?imgurl=h...9QEwAQ&dur=753
hvala svima
To ti je prefino, prodaje se skupo pod nazivom 'paski'. Pažljivo ih otkini/odreži, prije cvatnje, nareži na komadiće (ono na vrhu je pupoljak, to baci), skuhaj u posoljenoj vodi dok ne smekšaju, začini kao salatu i pojedi
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 16:03   #125
Onda ću morat naći nekog tko to voli, mislim da ja to neću moći
kornjas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 20:18   #126
cca 2 tone, kome treba pm.
40kn kg
slike uskoro.
mkultra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 17:11   #127
Da li se ti paski na svakom cesnjaku pojave? I kad?
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 20:00   #128
pa teoretski trebali bi, da, pojave se kada je billjka vec formirala oblik (iznad zamlje no ne i glavicu u zamlji) i vuces ih vani u ranu zoru, i prije svitanja ili pak navecer, zbog rose lakse izladju iz stabiljke.
mkultra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 20:10   #129
Quote:
mkultra kaže: Pogledaj post
pa teoretski trebali bi, da, pojave se kada je billjka vec formirala oblik (iznad zamlje no ne i glavicu u zamlji) i vuces ih vani u ranu zoru, i prije svitanja ili pak navecer, zbog rose lakse izladju iz stabiljke.
Pa jel se vuku ili režu škarama?
kornjas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 23:05   #130
Imam 2 brazde domaceg cesnjaka, prvi put sadila, u proljece, zalijevam ga, narastao je i fino izgleda, ali nema paske. Pouzdano je domaci.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 18:15   #131
molio bih savjet da li je stvarno bolje odrezati ili otrgnuti ovaj dio na češnjaku? pričam mami o tome pa me u čudu gleda, al je voljna probati, samo mene strah da ne zezne nešto time pa da propadne češnjak. tnx http://static.ddmcdn.com/gif/garlic-1.jpg
nevrmajnd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 20:51   #132
Reži to!
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 10:31   #133
Rezultati.
http://i307.photobucket.com/albums/n...626_212926.jpg
Manje od trećine sjemena je doživjelo berbu. Stotinjak glavica, taman za sjeme, podjeliti par glavica i za sebe...

Zašto je ovako smeđa kora?

Primjedbe i savjeti...
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 10:33   #134
Usljed čega dolazi to cvjetanja češnjaka?
Lani sam sadio pa nije bilo ni jednog cvijeta, ove godine ih je desetak, i to samo na jednoj strani vrta. Znači li to da će sljedeće godine biti dvostruko više?
Ja bi tih 10ak pustio pa bi posadio to sjeme. Kad je najbolje? Isto kad i ostali češnjak?

Također me zanima zašto su se neke stabljike češnjaka jako rascvjetale u korjenu i u stabljiki iznad? Izgledaju jako podivljalo, kao kakva trava.
Početnik sam u vrtlarstvu pa bi mi svaki info dobrodošao,.
črni is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 10:42   #135
Iz svog iskustva, primjetila sam da svaki češnjak koji sam sadila na jesen, ili ako mi je slučajno neki ostao neizvađen pa prezimio, na proljeće pušta te stabljike (cvijet). Ako sam ga sadila u proljeće, te godine nije bilo cvijeta.

Na povrce.com našla sam objašnjenje da samo određeni ekotipovi formiraju te cvjetove dugačkih stabljika koji su do cvatnje odlični za jelo. Proučite tamo malo o češnjaku, ima dosta zanimljivih pojedinosti oko tih podivljalih 'listova' i slično.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 08:48   #136
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
2 tjedna prije sadnje MORAŠ pobacati herbicide koji djeluju u tlu protiv korova
MORAŠ prije sadnje umočiti lučice u PRESTIGE zbog lukove muhe u 4 i 5 mjesecu iduće godine - ne sadi u istoj godini već na jesen za sljedeću godinu
NE MORAŠ ništa od toga, dovoljno je malo ručno čistiti od korova, a lukova muha ne napada češnjak.

Diabolica, sa takvim razmišljanjima, još jedan razlog više za ne kupovati baš ništa od povrća, već doma zasaditi za svoje potrebe.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 10:41   #137
pričamo o hektaru češnjaka, ne o gredici za doma.
Ok nije lukova muha, nego češnjakova muha, može tako ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 12:16   #138
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
pričamo o hektaru češnjaka, ne o gredici za doma.
Ok nije lukova muha, nego češnjakova muha, može tako ?
Hektar češnjaka se može ručno čistiti od korova, a postoje i ekološke metode za smanjenje korova, nisu potrebni pesticidi.
Češnjakova muha je rijetka, a i za nju postoje prirodne metode.
Isto, zašto saditi samo monokulture na velikom području? Zašto ne miješati kulture i samim time smanjiti bolesti i napasnike?

Samo naravno, lakše je sve pošpricati kemijom, zatrovati zemlju i krajnji proizvod. Zato hvala, ne kupujem ništa od povrća i voća ako nije iz organskog uzgoja ili od prijatelja.

Još jedno pitanje, zašto bi netko kupio hrvatski zatrovani češnjak, ako može kupiti puno jeftinije kineski zatrovani češnjak?

Zadnje uređivanje vang : 28.06.2012. at 12:32.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 12:39   #139
Quote:
vang kaže: Pogledaj post
Hektar češnjaka se može ručno čistiti od korova, a postoje i ekološke metode za smanjenje korova, nisu potrebni pesticidi.
Češnjakova muha je rijetka, a i za nju postoje prirodne metode.
Isto, zašto saditi samo monokulture na velikom području? Zašto ne miješati kulture i samim time smanjiti bolesti i napasnike?

Samo naravno, lakše je sve pošpricati kemijom, zatrovati zemlju i krajnji proizvod. Zato hvala, ne kupujem ništa od povrća i voća ako nije iz organskog uzgoja ili od prijatelja.

Još jedno pitanje, zašto bi netko kupio hrvatski zatrovani češnjak, ako može kupiti puno jeftinije kineski zatrovani češnjak?
Hektar češnjaka može se ručno čistiti od korova ali samo teoretski. Treba ti barem 30 ljudi koji bi radili 12 sati dnevno...Koje su to ekološke metode za smanjenje korova? I te ekološke metode skuplje su od konvencionalnih.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 12:52   #140
Quote:
vang kaže: Pogledaj post
Hektar češnjaka se može ručno čistiti od korova, a postoje i ekološke metode za smanjenje korova, nisu potrebni pesticidi.
Češnjakova muha je rijetka, a i za nju postoje prirodne metode.
Isto, zašto saditi samo monokulture na velikom području? Zašto ne miješati kulture i samim time smanjiti bolesti i napasnike?

Samo naravno, lakše je sve pošpricati kemijom, zatrovati zemlju i krajnji proizvod. Zato hvala, ne kupujem ništa od povrća i voća ako nije iz organskog uzgoja ili od prijatelja.
Izvadi guzicu iz kauča i dođi guliti slak. Od kraja travnja do kraja svibnja sam travu gulio nekoliko puta po par sati, a imao sam gredicu "za doma" kako je Diabolia napisao. Da je u pitanju hektar ništa drugo mi ne bi preostalo osim herbicida.

Quote:
vang kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje, zašto bi netko kupio hrvatski zatrovani češnjak, ako može kupiti puno jeftinije kineski zatrovani češnjak?
Kada jedeš kineski (super lijepi i pravilnog oblika) u zelju za večeru ne osječaš mu intezivno okus ni miris. Sve do jutra kada kreneš na posao i miris za tobom i oko tebe. Kod ovog sa slike iz posta #133 to nije slučaj. Zašto je to tako !
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.