Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 15:14   #3541
nisam lingvist po profesiji, ali dosad sam naisla na samo JEDAN pojam koji postoji u hr jezik, a u njem ne.

radi se naime o "zimnici"

kad govorimo o tehnickim znanostima, budi sigurna da nam je dosla vecina iz njemackog. kada govorimo o pojmovima vezanim za kucu, pa jos ako si iz SZ Hrvatske, ali valjda bas sve je iz njemackog
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:52   #3542
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
radi se naime o "zimnici"
Sauergemüse? Essiggemüse? Nije doslovni prijevod, al je to to, zajednicki naziv za svo to ukiseljeno povrce. Da se u tekstu nadje koja od ovih njemackih rijeci, dobar prevoditelj bi preveo sa "zimnica".
Old 13.11.2017., 20:54   #3543
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
nisam lingvist po profesiji, ali dosad sam naisla na samo JEDAN pojam koji postoji u hr jezik, a u njem ne.
ja to ne mogu vjerovati.

znači, sad nema ni taj jedan.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:13   #3544
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Sauergemüse? Essiggemüse? Nije doslovni prijevod, al je to to, zajednicki naziv za svo to ukiseljeno povrce. Da se u tekstu nadje koja od ovih njemackih rijeci, dobar prevoditelj bi preveo sa "zimnica".
moze i Gärungsgemüse kaze rijecnik, ako govorimo o kiselom iliti fermentiranom povrsu. ali zimnica je puno vise!

to su i slatka i slana jela(marmelade, dzemovi, ajvar..)

**zimnica über alles**
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 12:30   #3545
Za ukuhanu zimnicu (ajvar, marmelade,...) se može koristiti Eingekochtes ili Eingemachtes. I mi doma pod zimnicom podrazumijevamo i marmelade.
Old Danas, 19:37   #3546
univerzalni njemačko -hrvatski rjecnik, Hansen-Kokoruš

BOK!

Prodaje li mozda netko kojim slucajem povoljno univerzalni njemačko -hrvatski rjecnik, Hansen-Kokoruš, po mogućnosti II. poboljsano izdanje. Hitno mi je, pliz poruka u inbox. Hvala!
Maca s placa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:38.