Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2011., 15:40   #61
budućnost nakon migova:

Z HRZ I PZO se ukida, jer je to dobrih 80tak bjn-puk-brig. mjesta koja se mogu dodijeliti GS
ETH i EVH se dodaju brigadama (sjevernoj i južnoj)
pilotska škola odlazi pod HVU
izvjesni general koji sve zna dobija vlastito zapovjedništvo, PP NOS postaje permanentno njegov problem
Anovi idu ća, prodat se za siću i proviziju.
bZMIN dolazi pod Simičića u ZOS GS
ZzPu ide sve drugo.
Nakon dvije do tri godine u kojima ništa neće funkcionirati i gdje nitko neće letjeti, te gdje će i oni ostaci ostataka stručnih ljudi otić van u potrazi za pametnijim poslom, krenuti će se u osnivanje zrakoplovne brigade.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Old 07.10.2011., 15:02   #62
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
budućnost nakon migova:
...
Nakon dvije do tri godine u kojima ništa neće funkcionirati i gdje nitko neće letjeti, te gdje će i oni ostaci ostataka stručnih ljudi otić van u potrazi za pametnijim poslom, krenuti će se u osnivanje zrakoplovne brigade.
Kod osnivanja zrakoplovne brigade ministar obrane ce izjaviti kako nemamo dovoljno ljudi osposobljenih za potrebe zrakoplovstva, pa ce u svrhu osposobljavanja angazirati konzultante iz MPRI kako bi nase nove pilote iz Ukraine osposobili za let na F35 koje smo kupili po odlicnoj cijeni od samo 300 mil USD po komadu, bez oruzja, na kredit Hypo banke od svega 19%, s pocekom 2 mjeseca.
succorosso is offline  
Old 10.10.2011., 11:13   #63
Budućnost je tuga i jad par domoljuba po forumima, preraspodijela crkavice kojom se održavalo par migova u privatne džepove, gašenje radarske mreže i bilo kakvog pzo-a (čak i ovog koji sad imamo, u tragovima) i poslovični šok i nevjerica kad za 5-10 godina budemo gledali reprizu 1991 u full hd rezoluciji, ali ovaj put bez kadrova koji bi preletjeli/prešli i oformili naše rz i bez vojarni i skladišta jna odakle bi se moglo nabaviti štogod za početak...
jedan2345678910 is offline  
Old 11.10.2011., 17:46   #64
Kako je tema o prepucavanju s tipovima zrakoplova za HRZ zaključana, a da ne otvaram novu (nadam se da neće biti banova) šta mislite o ovome:

Rusi nude mađarske MiG-29

Na stranu model koji se nudi, pogledajmo cijenu po kojoj se nudi, modernizaciju u ZTZ, ogroman offset.
Znači, letjeli bi (bar neko vrijeme) na njima, otvorili hrvatskom firmama ogromno tržište, oživjeli ZTZ, otvorili rusima naše tržište, pa ako treba preko nas i u Europu, investicija nam fali k'o žednom vode, popravili odnose s rusima, koje je aktualna garnitura sjebala do kraja, dobili energente (plin), riješim dijelom problem brodogradilišta.
Ja bih ovo prihvatio, sve i da nikada ne polete. 90 milijuna eura strajbamo godišnje i na veće pizdarije, toliko nas košta samo administracija u par državnih agencija za istraživanje ruda i gubljenje vremena. A niko nam ne smeta da sutra kupimo i eskadrilu Raptora, ako budemo imali novca.

Naravno, uz veliku rezervu u vezi s istinitošću navedenih podataka, to je ipak hr novinarstvo....
električni_zec is offline  
Old 11.10.2011., 17:53   #65
evo plana...otpustiš 50 000 ljudi iz državne mašinerije, mjesečno ušteda ako je prosjeća plača 4000 kuna je 200 000 000 kn (bez doprinosa), i kupiš što god. Isti ti izađu na ceste, kriza vlade, prijevremeni izbori i na vlast tko dođe ove vrati na posao (sve rješivo u mjesec dva) i opet po starom... a avioni kaparirani :P
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Old 11.10.2011., 17:58   #66
Jel bi mi mogli te tramvaje, što kao prodamo rusima, kasnije prodat nekom drugom kao oni mađarske MiG-ove?
Hawk75 is online now  
Old 11.10.2011., 18:02   #67
Plan za šta točno? Status quo uz novi trošak?

Ovo bi po meni bio čisto poslovno-investicijski posao s izraženom izvoznom orijentacijom, zrakoplovi su tek pinka, bakšiš...
Končar neće nikada prodati vani relativno dobre tramvaje, prigradske vlakove, ako vlada ne lobira u tom poslu, kako je običaj vani. Neće nikada isplatiti pogon za izradu vjetroelektrana, ako ostane na traženju lokacija po RH.
Škverovi će uglavnom biti zatvoreni, jer su materija za političko potkusuravanje političkih opcija.
S rusima nećemo nikada izgladiti odnose, koji su, ako rekoh, debelo sjebani, a rusko tržište je ogromno, i nekada smo živjeli samo od njega. Ericsson je kupio Nikolu Teslu samo radi ekskluzive koju je ovaj imao.
Imamo građevinsku operativu koja vrti prste i čeka polaganje jubilarnog 100. kamena temeljca za Pelješki most, a rusi nude posao na infrastrukturi...

Zrakoplovi bi bili samo povod, a ne uzrok za sve to, gledam ih u ovoj priči k'o poklon rusa, šta god napravili s njima...
električni_zec is offline  
Old 11.10.2011., 18:05   #68
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Jel bi mi mogli te tramvaje, što kao prodamo rusima, kasnije prodat nekom drugom kao oni mađarske MiG-ove?
Šta te briga kako će oni rješavati račune s mađarima...jesi tražio papire o porijeklu kad smo 90-ih kupovali 21-ice?

Uostalom, čemu omalovažavanje tih tramvaja, ima na njima rješenja koja nisu ništa bolje izvedena ni u Siemensu, ni u Bombardieru, a oni svoje valjaju po svijetu, podmićuju vlade, nelojalna su konkurencija i za najmanji posao.

A ti tramvaji su mi samo simbol nečega što bi mogli ponuditi, ima pametnih ljudi s pametnim idejama kod nas, samo ih terba podržati i gurati vani. Nije sve u otvaranju pompoznog predstavništva HGK i ubiranju dnevnica...
električni_zec is offline  
Old 11.10.2011., 18:06   #69
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Kanadere opremiti Sidewinderima i to je to.
/end of irony
a kad bi bar jedan opremili onim švedskim erieye radarom..... koja bi mi regionalna sila bili
dk1 is offline  
Old 11.10.2011., 18:09   #70
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Šta te briga kako će oni rješavati račune s mađarima...jesi tražio papire o porijeklu kad smo 90-ih kupovali 21-ice?
Pa briga me jer kad za nešto dam novce očekujem da je to moje... a za 21ce me samo zanima kolika je bila stvarna cijena a koliko je "zubo" dobio provizije.
Hawk75 is online now  
Old 11.10.2011., 18:12   #71
Dobra ponuda Rusa.Trebamo malo gledati i izvan te famozne EU. Ja bih uzeo
albundyy is offline  
Old 11.10.2011., 18:21   #72
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Pa briga me jer kad za nešto dam novce očekujem da je to moje... a za 21ce me samo zanima kolika je bila stvarna cijena a koliko je "zubo" dobio provizije.
Ako te strah da ih nećemo moći preprodati dalje, bez brige. Od nas idu samo na otpad (možda odu i direktno na otpad )
Ako te žulja koliko će uzeti rusi provizije na mađarskoj imovini, znaj da je zanemarivo - vrijednost dva-tri WC-a na autoputu, a i ukupna cifra je malena.

Za 21. mi se čini da je nabavna bila 700.000 DEM, ono do 6,5 milijuna je pinka.
električni_zec is offline  
Old 11.10.2011., 19:52   #73
Na temu tramvaji i TK oprema za avione: Ništa od toga. Zašto? Crotram nikada ne bi razvio kvalitetne proizvode kao TMK2300 i TMK2200, da nije bilo političke naklonosti i tradicije i modernizacije u TMK2100 i starijim. ENT izvozi u Rusiju zbog starih veza i kvalitetnih proizvodnih linija koje E još nije odlučio ukinuti. Kome što točno RIZ prodaje bolje da ne znamo, ali i to je bazirano na tradiciji i dobrim vezama u političkoj sferi. Dakljem: preduvjet: proizvod, tradicija, kvaliteta; osnova: rad i zalaganje na promociji; razrada: ekonomsko-tehnička potpora; zabijanje gola:dobra politička pozadina. Pojedinačno ti proizvodi prolaze, ali u HR nema te integracijske snage koja bi objedinila ponudu, potpomogla je i osigurala financijski (to bi mogla jedino vlada) i na ovako velikom projektu bi nastalo bratubilačko klanje za provizije. Nitko ne bi htio ući u taj posao. S druge strane mi smo više puta jasno rekli Rusiji (i Kini) da ne želimo nikakvu srednjoročnu ili dugoročnu suradnju na državnoj razini (ili nam je rečeno da kažemo, nebitno), i to je naše strateško opredjeljenje, ne vidim zašto bi to sada mijenjali zbog potpuno banalne stvari kao što je ratno zrakoplovstvo.
tadeusk is offline  
Old 11.10.2011., 23:20   #74
Quote:
albundyy kaže: Pogledaj post
Dobra ponuda Rusa.Trebamo malo gledati i izvan te famozne EU. Ja bih uzeo
Slazem se. Ako je istina definitivno ih treba uzeti.
zdrug2000 is offline  
Old 14.10.2011., 12:49   #75
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Plan za šta točno? Status quo uz novi trošak?

Ovo bi po meni bio čisto poslovno-investicijski posao s izraženom izvoznom orijentacijom, zrakoplovi su tek pinka, bakšiš...
Končar neće nikada prodati vani relativno dobre tramvaje, prigradske vlakove, ako vlada ne lobira u tom poslu, kako je običaj vani. Neće nikada isplatiti pogon za izradu vjetroelektrana, ako ostane na traženju lokacija po RH.
Škverovi će uglavnom biti zatvoreni, jer su materija za političko potkusuravanje političkih opcija.
S rusima nećemo nikada izgladiti odnose, koji su, ako rekoh, debelo sjebani, a rusko tržište je ogromno, i nekada smo živjeli samo od njega. Ericsson je kupio Nikolu Teslu samo radi ekskluzive koju je ovaj imao.
Imamo građevinsku operativu koja vrti prste i čeka polaganje jubilarnog 100. kamena temeljca za Pelješki most, a rusi nude posao na infrastrukturi...

Zrakoplovi bi bili samo povod, a ne uzrok za sve to, gledam ih u ovoj priči k'o poklon rusa, šta god napravili s njima...
Bez ulazenja u pitanje cemu ti avioni uopce sluze, mislim da u poslovima poput kupovanja vojne opreme treba insistirati na offestu. Dakle netko nama proda avione, ali za uzvrat se obveze kupiti nase vlakove, tramvaje, brodove, gradnju infrastrukture...

Meni link na SD ne radi ali radi ovaj:http://www.ezadar.hr/clanak/rusi-nam...-milijuna-eura

U biti ako nude offset od milijarde Eura, a daju neke avione za 90 miliona, to bi trebalo uzeti, a trosak za avione shvatiti cisto kao subvenciju prodaje vlakova. Mozda bi se Mig29 i mogao koristiti za nesto u HRZ, ali s obzirom na opseg posla to uopce nije bitna stavka.
Temeljno bi bilo prodati proizvode u Rusiji, popraviti odnose i otvoriti trziste, a to da li uz put dobijemo par Mig-29 ili podmornicu Typhoon nije bitno.

Zadnje uređivanje succorosso : 14.10.2011. at 13:15.
succorosso is offline  
Old 14.10.2011., 14:16   #76
Ja ne vjerujem u tako širokogrudu ponudu, osim toga tekst ima nekoliko nepravilnosti. Recimo Mađarska ne mora pitati Rusiju da bi prodala te zrakoplove, Mađarska ima Mig-29 B, a ne Mig-29 SD kako stoji u tekstu...

No kada je o zrakoplovima riječ, kako se nalazimo u tako sjajnoj gospodarskoj situaciji treba gospodarski interes staviti u prvi plan prilikom izbora budućeg zrakoplova (u opciju ukidanja ne vjerujem) i vidjeti što nam tko nudi dugoročno. Od koga se kakav offset program može dobiti. Hoćemo li mi na kraju imati Gripene, Mig-29 ili EF svejedno je ako je offset ponuda dobra te država i njeni građani mogu dugoročno imati koristi od toga. Kada je riječ o tome što možemo ponuditi drugima su svakako usluge naših brodogradilišta, Končara, građevinskih firmi ... Imamo mi što za ponuditi no treba netko u ministarstvu se pobrinuti za to i lobirati za te firme (ima raznih primjera kako gospodarske komore drugih zemalja uz pomoć resornog ministarstva i vlade pomažu svojim tvrtkama dobiti određene poslove na međunarodnim natječajima). Osim toga ne treba se bojati trgovine sa Rusijom, pa i same SAD sklapaju poslove sa Rusijom u vrtoglavim iznosima (robna razmjena prvih 6 mjeseci ove godine je premašila vrijednost od 18 mlrd. USD).

Zadnje uređivanje Buck : 14.10.2011. at 14:39.
Buck is offline  
Old 14.10.2011., 14:28   #77
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ja ne vjerujem u tako širokogrudu ponudu, osim toga tekst ima nekoliko nepravilnosti. Recimo Mađarska ne mora pitati Rusiju da bi prodala te zrakoplove, Mađarska ima Mig-29 B, a ne Mig-29 SD kako stoji u tekstu...

No kada je o zrakoplovima riječ, kako se nalazimo u tako sjajnoj gospodarskoj situaciji treba gospodarski interes staviti u prvi plan prilikom izbora budućeg zrakoplova (u opciju ukidanja ne vjerujem) i vidjeti što nam tko nudi dugoročno. Od koga se kakav offset program može dobiti. Hoćemo li mi na kraju imati Gripene, Mig-29 ili EF svejedno je ako je offset ponuda dobra te država i njeni građani mogu dugoročno imati koristi od toga. Kada je riječ o tome što možemo ponuditi drugima su svakako usluge naših brodogradilišta, Končara, građevinskih firmi ... Imamo mi što za ponuditi no treba netko u
ministarstvu se pobrinuti za to.

Pa u tome i je problem jer taj netko se samo za svoj džep brine a ne za dobrobit i sigurnost države i ljudi.
gringo55 is offline  
Old 14.10.2011., 14:52   #78
Thumbs up Gripeni stižu?

Gripeni A badava na 3 godine ako naručimo Gripene C/D koji nam stižu 2015!?
Čini mi se dobar deal uz nisku kamatu i offset (pitanje je koliko nisko i kakav offset).
U svakom slučaju


http://www.business.hr/hr/Kompanije/...clink=carousel
2slow is offline  
Old 14.10.2011., 15:15   #79
Ako je istinito onda se to zove odlična ponuda.

Kada se vidi koliko LM traži Iraku za onih 18 zrakoplova i opremu, tada se ovdje može govoriti o diskontnoj cijeni.

Zadnje uređivanje Buck : 14.10.2011. at 15:26.
Buck is offline  
Old 14.10.2011., 17:01   #80
Buck, kako možeš govoriti o diskontnoj cijeni kada nisi vidio švedsku ponudu? Niti znaš njen sastav, niti cijenu.
Hollow Point is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.